Perle d`ale socrilor

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mircea42 spune:

Tot io.
Bineinteles ca trebuie privita cu oarecare retinere, fraza asta de care mi-am amintit (cetita mai demult), dar o buna doza de adevar ea contine, fie si pentru ca regulile biologice sint totusi greu evitabile: "Uitat-te la mama daca vrei sa stii cum va arata fiica ei peste ani".
Treaba este valabila bineinteles si la tatzi - fii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircea42 spune:

<<
Au trecut 2-3 ani de cand ne-am asezat si noi la casa noastra si avem in sfarsit parte de liniste cand soacra imi spune:uite mama ce m-am gandit eu va mutati aici langa noi ca este o casuta cu 2 camere si o bucatarie,intr-o camera stati voi,in cealalta stau copiii(ca acum sunt 2 copii)si maica-ta doarme in bucatarie,iar apartamentul il vindem noi si le cumparam si celorlalti cate o garsoniera(adica cumnatilor mei).Fetelor la faza asta am ramas fara aer,numai vorbesc de replica,ca eram asa de uluita incat cred ca nu mai stiam nici cum ma cheama.Si am omis sa va spun ca eu am luat apartament cu 4 camere,spatios ,ca fiecare sa stea lejer.
>>

Si-am mai ctiti una teribila, cu soacra ce-i spune fiului, in ziua casatoriei civile: "Dar daca nu te duci, ce e?!"
Categoric, ma revolt is explodez la asa ceva, dar apoi totul nu are haz daca nu incerc sa-mi si exclic, de ce ajung lucrurile sa se petreaca asa. Ce-o fi in capul respectivului/respectivei?
Si e interesant aici ca derapajele apartin unor persoane care-ti fac altminteri trimiteri la traditie si la reguli (ma insel?).

Se prea poate ca totul sa vina din frica. Atunci cind stai de capul fiului si pe ficaul norei, dupa 30 de ani, se pare ca frica de a ramine singura fizic si totodata fara rost te face sa te comporti aiurea, sa-ti exasperezi copiii.
Idem, cind le ceri sa plece de la 4 camere, la 2 si unde sa-i freci la cap teribil, iar o fi teama de a sta singura in fata anilor prosti pe care ii simte venind babatia.

Cind spui prostii nurorii, cu maxima suficientza (vezi "... sex de 2-3 ori cu el pe zi..."), cred ca te simti prea libric in interior, si-ti dai cu orice pret importanta.. Ori iti asiguri confortul.

Parerea mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by mircea42

Tot io.
Bineinteles ca trebuie privita cu oarecare retinere, fraza asta de care mi-am amintit (cetita mai demult), dar o buna doza de adevar ea contine, fie si pentru ca regulile biologice sint totusi greu evitabile: "Uitat-te la mama daca vrei sa stii cum va arata fiica ei peste ani".
Treaba este valabila bineinteles si la tatzi - fii.



La mine asta se aplica din plin, atat pentru mine cat si pentru sotzul meu. Eu ma descopar din ce in ce mai tipicara si mai maniaca pentru detalii, si mai predispusa sa ma enervez daca nu se face ca mine, iar sotzul meu are uneori o logica de te doare capul exact la fel ca tatal lui pe care de altfel il critica mereu pentru exact aceeasi trasatura de caracter. Dar bineinteles ca vedem paiul din ochii altuia si nu bata din ochii nostri .

Acum, noroc ca vorbim in general de soacrele noastre ale femeilor deci noi ca nurori nu o sa ajungem niciodata ca ele -- cel mult pe cumnate le paste pericolul .


Beam me up, Scotty, there is no intelligent life down here...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

de ziua mea ... in casa la soacra'mea ... multi invitati, masa mare ... una din prietene face imprudenta de a o invita pe soacra'mea la masa ... ca se tot fataia de colo colo ... raspuns "Da ce draga vrei sa mi se faca rau !?"

saraca prietena se-ngalbenise la fata ... si se gandea pe ce naiba pusese gura ... am linistit-o ... "o fi soacra'mea nebuna ... dar pe fisu sigur nu-l otraveste!"

Maruta si bazdaganiile ... Aristotel Zamisar's , Dolly Mezel si Perusita Zapacita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

"de ziua mea ... in casa la soacra'mea ... multi invitati, masa mare ... una din prietene face imprudenta de a o invita pe soacra'mea la masa ... ca se tot fataia de colo colo ... raspuns "Da ce draga vrei sa mi se faca rau !?"

saraca prietena se-ngalbenise la fata ... si se gandea pe ce naiba pusese gura ... am linistit-o ... "o fi soacra'mea nebuna ... dar pe fisu sigur nu-l otraveste!"

Tare de tot.

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

de Craciun ma imbolnavesc ... si ma pune naiba sa ii cer sotului ligheanul de la baie ca sa-mi pun picioarele in apa fierbinte ...

raspuns ...

"Nu pot, face mama carnati in el!"

... nu cred ca mi-am revenit nici acum ... si acum ma gandesc ce naiba am mancat la soacra'mea!


Maruta si bazdaganiile ... Aristotel Zamisar's , Dolly Mezel si Perusita Zapacita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Maruta, mi-e rau!
Ma duc eu o data pe la ea si nu-s cum zice ca ne da niste oua, ma uit la data: expirate de 20 de zile!
Crezi ca le arunca? Nooo - le tine pt prajituri!
Acu cand mergem in vizita mananc doar salata sau ceva ce am adus noi. Sotu daca n-a murit 30 de ani, e imun deja saracu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

primiti si aprecieri pozitive? socrii mei sunt ca al doilea "set" de parinti pt mine...si desi la inceput nu au fost incantati ca li se insoara baiatul asa tanar (23 ani, si eu tot atat am), nu au comentat nimic...cat despre soacra(cu socru interactionez mai putin, ca lucreaza de dim pana seara)...nu am auzit nici o rautate , nu s-a bagat intre noi absolut deloc, ba mereu zice ca baiatu tre sa faca si el treaba , sa aspire, sa spele vase, sa duca gunoiul...ca fetitzele sunt mai fragile si tre sa ai grija de ele...locuim impreuna cu ei de 8 luni, si mama lui face de toate in casa, iar cand ma ofer sa ajut la bucatarie zice: "lasa draga, ai sa ai destul timp de cratita dupa ramaneti singuri" ...cand am avut anexita si imi era rau, s-a oferit sa imi spele ea lenjeria, sa nu stau cu mainile in apa...nu am fost de acord, dar gestul a insemnat enorm pt mine...
sunt cumva cea mai norocoasa de aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Megbeng, m-a uns la inima povestea ta... sa iti traiasca socrii si sa te bucuri mult timp de ei!
Si ca sa raspund la intrebare: nu esti tu cea mai norocoasa, eu sunt aia... am cel mai domn socru` din lume, Pa al nostru drag, si Ma a fost extraordinara(si prietena nemaipomenita)... si eu m-am simtit de la inceput acasa cu ei, si m-au ajutat enorm sa ma obisnuiesc cu viata de aici, ii iubesc cit de aici pina la Cluj si` napoi...
Sa fii iubita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

IRIS, ce nume minunat(sunt maaaaaaare fan al trupei cu acelasi nume!!!!), acum te-am descoperit draga mea..suntem doua norocoase...poate atragem mult, mult noroc si in casele celorlalte fete, ce zici?!

Mergi la inceput