Dureri de spate

Dureri de spate | Autor: Adela P

Link direct la acest mesaj

Fetelor, gravidutelor si ex-gravidutelor....ce faceti sau ati facut cu durerile de spate?
Pe mine ma napadesc zilnic, incep dupa masa si o tin asa pana ma bag seara in pat. Dimineata e ok, dar se repeta serialul la fel dupa ora 16 cam. Am inceput sa le am in sapt 31-32...si cand ma gandesc ca mai trebuie sa merg asa pana la 40 nu-mi prea surade. Acum sunt in 33.
VOI ce ati facut sa le calmati sau ameliorati? SUnt convinsa ca nu sunt singura la acest capitol. Astept sfaturi si idei, pt care va multumesc anticipat.


Adela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Si chiar nimeni, nimeni n-a trecut prin asta?

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Acu io nu fac parte din categoriile pe care le-ai enumerat dar un sfat tot iti dau... ia ulei de masaj si pune-l pe sotul tau atunci cind vine acasa, sau seara sa iti faca un masaj. Unul relaxant pentru spate. Daca are rabdare ai sa te bucuri si de efecte.

Cu stima,
Reiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

adela, cam tārziu, dar mai bine asa decāt niciodata:)))

Sincera sa fiu, nu prea sunt multe de facut, pt ca nu ai voie sau nu e recomandabil sa iei medicamente! Ceea ce a zis Reiki, sau sa incerci sa te relaxezi, si sunt niste exercitii care se practica pt ameliorare( desi nu prea functioneaza) Incearca sa te relaxezi cāt poti de mult si sa nu stai mult īn picioare!

Sarcina usoara in continuare!

Un An Nou plin de bucurii si impliniri!!!http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Adela,
Eu zic sa il intrebi pe medicul tau despre asta; si eu am avut dureri de spate in ultimele luni de sarcina si medicul meu mi-a recomandat inot !! e, acum cred ca nu-ti prea vine sa faci inot in plina iarna, dar poate iti da si alte idei; si masajul este o idee buna si chiar niste gimnastica usoara, stretch (pe aici exista sali de sport unde se face gimnastica pt. gravidute si masaj).
Eu fac stretch cateodata, acasa, pentru ca am de multe ori dureri de spate (e o problema mai veche a mea) si sa stii ca ma ajuta.
Aaa, si alta idee, acum mi-am adus aminte ca foloseam des cand eram gravida- sunt niste "pachetele" calde (care se incalzesc atunci cand sunt in contact cu pielea) care se aplica pe zona dureroasa (in engleza imi scapa numele acum, "warm patches" sau cam asa ceva; in orice caz, le poti gasi la drug-store), in romana se cheama "prisnite"); la mine au avut efect.

Multa sanatate,

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Va multumesc tuturor pt sfaturi. Masajul si warm patch chiar ca sunt la indemana si le aplic chiar de azi.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Trebuie sa faci exrcitii sa ti se "inmoaie "mijlocul ca altfel o sa te dilatezi greu la nastere.Eu stiu prin ce am trecut la prima nastere si acum sunt disperata sa fac exercitiile care trebuie sa nu mor iar de spate.Pe mine ainceput sa ma doara ,putin cite putin .Exercitiile stretch sunt cele mai bune.Incearca.

Lidia si DAvid D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindu spune:

Ce chestie! si eu tot in saptamina 33 sunt...M-a durut spatele in luna a doua si acum de vreo 3 saptamini. Iata solutia care a functionat la mine:

La birou stau pe scaun cit mai dreapta, si din cind in cind imi ridic picioarele pe un scaun.

Mi-am cumparat o centura prenatala, adica un chilot cu centura, care-mi tine spatele si burta si cu care am scapat de dureri de spate..
Daca te tenteaza, iti pot spune de unde am cumparat-o eu si la ce pret..

Acum nu stiu ce sa spun..nu stiu daca are efect la toata lumea, la mine a avut efect...e drept ca durerile mele nu erau foarte mari..

Cind ma mai apucam ma aplecam in fata si-mi roteam mijlocul din pozitia stind in picioare, masaj...

Cam astea sunt solutiile

Sper sa-ti foloseasca!

Brindusa si Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

buna fetele,

spune-ne brandu despre centura aia prenatala de unde si cu cat.
eu am avut mari probleme cu coloana cervicala si vertebre deplasate inainte sa raman insarcinata si acuma din saptamana 23 incepe sa ma doara jos destul de tare.si eu practic cat pot de mult masajul(sotului)

sanatate multa la toatele

cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Brindusa, cum arata centura respectiva? Cat de groasa trebuie sa fie? Probabil ca nu o voi putea lua de unde ai luat-o si tu dar poate ca o gasesc si aici.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindu spune:

Dragele mele,

Draga Adela, am realizat prea tirziu ca nu esti in Romania. In orice caz, ca sa vezi cum arata te poti uita pe site-ul reclama,la categoria produse pentru gravide/lenjerie intima attesa/chilot cu centura prenatala - arata exact ca a mea.

Pentru Carrie :cea pe care mi-am cumparat-o eu este mai ieftina decit cea de pe site: 850 000 lei de la magazinul cocor din bucuresti, etajul 3 parca...e un raion intreg cu lenjerie si au si centuri postanatale, doua modele de chilot special pentru gravide...E cea mai ieftina pe care am gasit-o si are partea de sus, cea de peste burtica din bumbac spre deosebire de cele mai scumpe care erau integral din material plastic....tine foarte bine burta jos, ca si spatele...sunt multumita si de calitate

Sper sa va foloseasca si sarcina usoara in continuare!

Brindusa si Mihaita din burtica

Mergi la inceput