Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Mik


Esti o planta rara, Otilia ! (sau o comoara, ce preferi ?)



Ai gasit cea mai buna solutie? Care-i aia? Sa nu-mi zici ca se lasa cu vin alb si cu cuptorul cald...

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Otilia, tie chiar ca ti-a inflorit piersicul! Foarte frumoase toate florile! Spune-mi te rog, cum suna in franceza muscatele alea curgatoare?
Petra draga, ce sa-ti fac? Pai sa spui tu cum ca naftalina-i ingrasamant? Totusi e de ras plans fiindca sunt tare sticaretze veveritzele astea. :(
Conchita, m-ai pus la ambitie. Cred ca mai incerc si anul asta sa vad ce nu-i place oreganului. Sau mai degraba poate aflu ce-i place. ;) Intre timp mi-a iesit mararul. Mai este careva dintre voi indragostita de patrunjel si alde astea sau iar cant singura printre puzderii de flori? :)
Pupici la toate gradinaresele!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

aolio, Anto, doar indragostita? le ador pur si simplu! as promite iar poze, dar m-am mai facut de ras o data cu promisiunea asta -ca mi-e jale cu albumele- asa ca sa ma crezi pe parol. :-)

ma uit la gradina mea si simtzesc ca sta timpu' in loc. voi asteptati primavara, eu strig dupa vara, sa le vad odata inflorite pe toate. abia abia de se misca bobocii si rasadurile, parca in ciuda, zau. sotul meu, cica am flori timide, ia sa nu ma mai uit la ele chiar de o mie de ori pe zi, sa vezi cum infloresc. :))

altfel, e plin de fluturi si pasarele ziua, si de licurici noaptea, o feerie, ce mai, ma consider o norocoasa ca am si eu parte de o gradina, in sfarsit. desi se mai intampla sa mi se faca dor de balconasul meu din Bucuresti, of of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by antoioana
Intre timp mi-a iesit mararul. Mai este careva dintre voi indragostita de patrunjel si alde astea sau iar cant singura printre puzderii de flori? :)



Si eu m-am indragostit de curand. Am primit de la niste prieteni acum cateva luni telina si patrunjel in ghiveci, ca sa am frunze proaspete la dispozitie. Eeei, de ceva timp nu prea mai am timp de gatit si acum am frumusete de plante, le-am udat mereu si au crescut ca Fat-Frumos din poveste. Sunt cele mai viguroase si frumoase plante din casa... si miros atat de imbietor... tot la un bors bun ma duce gandul cand sunt pe langa ele.
Chiar ma gandeam acum cateva zile, cat timp ma pot astepta sa le mearga asa bine? Oare radacina nu imbatraneste?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valilabrador spune:

Buna dimineata si o zii cu mult soare!Ca la noi a fost o saptamana de groaza:ploaie, ploaie si zapada.Azi e SOAREEEE
Otilia ne-ai trimis(odata cu pozele)si o mireasma de primavara si muuulta energie pozitiva.
Conchita,umpic de rabdare ca nu am aparat foto digital dar ma determinat Otilia cu pozele si maine ma duc sa-l iau.
Oregano a inceput sa miste,de cand nu i-am mai pus apa si l-am mutat la fff multa lumina.Nik tu ai avut rezultate bune el?
Zine ce vrajitorie ai facut!
Anto, te sustinemcu plantele aromatice
As mai avea o Ce ingasamant sa pun la pamant inainte de a planta rasadurile? Gata, ma duc sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



La mine nu creste oregano in gradina, because frig si munte (sunt la 1100m). Da' nici mararul nu creste, nu stiu de ce. Tarhonul si patrunjelul cresc foarte bine aici, idem pentru cimbru (care nu e la fel cu cel din tara la gust). Am incercat si dafinul, dar nu rezista la ger si la vint. Daca aveti conditii prielnice, arbustul e foarte frumos si frunzele nu degenereaza.

Sa va spun de animalute : iepurasul (e fapt iepuroi) a petrecut citeva luni de iarna pe linga casa (a gasit urme) si acum zburba, nu se stie pe unde. Pe site-ul indicat de Otilia am gasit ce pot pune ca sa nu vina sa-mi manince salata. Da' daca-l prind, il maninc eu pe el.
Pe nevastuica am s-o las in pace o vreme, chiar daca face gauri in gazon caci se pare ca face curat, draga de ea ! maninca puii de cirtita ! tre' sa am totusi grija caci poate fi putatoare de diversi germeni.

Conchita, in care colt de America esti, de ai licurici la vremea asta?

la toate.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:

Jardiniera cu begonii, trebuie acum pusa la soare si udate regulat, in asa fel incat pamantul sa fie usor umed. Mai ai rabdare si nu umbla in pamant, pentru ca s-ar putea sa nu gasesti o tulpinita cum te astepti.
Adevarul este ca begoniile sunt iubitoare de soare, si de aceea nu le-a mers prea bine in vara trecuta.
Poti incerca niste panselute petunii, muscate si marygold(florile acelea portocanii, care au un miros specific), pentru balconul tau care are mai multa umbra.
Succes!


Petra, de abia acum am intrat sa iti multumesc pentru raspuns. O sa mai am rabdare cu begoniile. Panselute am incercat intr-un an dar in loc sa faca flori mari s-au lungit ca niste balarii, numai tulpinile. Probabil tot lipsa de lumina. Cred ca anul acesta o sa incerc petunii, au si perioada mai mare de inflorire. Dar spre deosebire de voi norocoaselor la noi inca nu a venit primavara... Am facut greseala sa scot o jardiniera cu o planta verde (telegraf se numeste popular, cred) afara si peste noapte a degerat cu totul...

A, succes cu veveritele. Mie imi sunt tare simpatice ca animale si mi-e greu sa le inchipui ca dusman .

Otilia, multumim pentru primavara .

As vrea sa va mai intreb ceva legat de violetele de Parma. Le tin in casa, in dreptul geamului, la caldura, le merge bine, doar ca nuinfloresc deloc. Ce as putea sa le fac? Poate fi tot problema de umbra? Daca le scot pe balcon unde este mai frig dar mai lumina este mai bine?

Si pentru voi toate iubitoarele de gradini, nu stiu daca ati vazut linkul postat de ML acum vreo doua saptamani la "Cuvinte pentru...":
www.invectis.co.uk/sissing/index.htm" target="_blank">gradini englezesti . Dati click pe acolo pe harta castelului, este ceva de vis...



Beam me up, Scotty, there is no intelligent life down here...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by Donia

quote:
Originally posted by antoioana
Intre timp mi-a iesit mararul. Mai este careva dintre voi indragostita de patrunjel si alde astea sau iar cant singura printre puzderii de flori? :)



Si eu m-am indragostit de curand. Am primit de la niste prieteni acum cateva luni telina si patrunjel in ghiveci, ca sa am frunze proaspete la dispozitie.


Si eu, si eu. Insa la mine se dau lupte grele pe patrunjel, salata si chives intre subsemnata si matele din dotare. Nu mai stiu unde sa le pun, ca in balconul unde e soare si deci unde am incropit mica mea gradina de legume au acces si matele. Sa va zic un pont (vechi de altfel): daca taiati capacelele de la morcovi si orice alte radacinoase si le puneti intr-o farfurioara cu apa veti vedea cum morcovul da vlastare noi si deci puteti obtine astfel plante noi pe care sa le plantati ulterior. Eu tocmai am obtinut pastarnac si morcovi astfel, ca din seminte slabe sanse, cred.

scarmanus

Pisicile mele
Gradina mea
_
Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr
....
A, succes cu veveritele. Mie imi sunt tare simpatice ca animale si mi-e greu sa le inchipui ca dusman .

......

As vrea sa va mai intreb ceva legat de violetele de Parma. Le tin in casa, in dreptul geamului, la caldura, le merge bine, doar ca nuinfloresc deloc. Ce as putea sa le fac? Poate fi tot problema de umbra? Daca le scot pe balcon unde este mai frig dar mai lumina este mai bine?




Daca iti plac asa de mult veveritele, pot sa-ti trimit vreo 2-3 obraznicaturi de astea si sa vezi cum iti schimbi parerea!! Numai da-mi un semn si repejor te servesc!!!

Lasand gluma, si referitor la Violetele de PArma, sa stii ca le place lumina, (dar nu soarele direct) si temperaturile mai joase in camera. Acum nu stiu cat este de frig la tine, si daca le poti scoate acum pe balcon. Dar la vara le poti pune pe balcon cu siguranta , dar sa fie ferite de razele directe ale soarelui si de ploi. Daca frunzele lor paroase sunt imbibate cu apa, vor putrezi repede. de aceea se uda cu grija numai pamantul lor, sau se pune apa in farfurioara.
Un alt secret pentru o inflorire bogata este acele, de la fi plantata floarea in vaze mici. Daca puiutul este pus intr-un ghiveci mare, planta v-a fii "ocupata" cu cresterea frunzelor in special, in detrimentul infloririi.
Deci sunt iubitoare de camare mai racoroase, mai departe de surse de cladura directe, apa , dar nu exces si nu pe frunze, si de ghivece mici!.
Succes!si daca platei ii merge bine, dar nu infloreste, incearca sa-i schimbi locul cu unul mai racoros.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Trebuie sa va spun ca mi-am facut si eu rost de 2 clivia,iar crinii au deja tija destul de lunga.iar muscatele au un milion de flori de toate culorile

Mergi la inceput