Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by scarmanus

Hopa, ca venisem si cu o propunere adineaori da' am uitat sa va intreb : nu vreti sa zicem altfel la sobektu asta formos, ceva ca spre exemplu "planeta verde" sau cum vreti voi, ca citesc "despre gradinarit" si-mi vine sa casc. Huh, ce ziceti, huh?

scarmanus

Pisicile mele
Gradina mea
_
Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.




HAi mai Scrmanus, chiar asa ??? Nu am cascat nici una pana acum in cele 9 pagini de dezbateri!!
Acum pe bune, a mai fost propunerea aceasta de schimbare a numelui subiectului care a esuat pentru ca ne-am putut hotari la noul nume si in lipsa de propuneri si sustineri a ramas asa. Sa vedem acum la o noua incercare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Mai, am probleme de esprimare.Ce am vrut io sa zic de-adevaratelea a fost ca despre gradinarit ca titlu incepe sa sune cam anost, nu ca informatiile din el te fac sa casti (de va arat caietu' meu cu insemnari ). Ashea..deci carevasazica io propun planeta verde.


PS. Am chives pe balcon (tre sa caut cum ii zice in ro), e o planta aromatica inrudita cu ustoroiul, sa vedeti ce pute a flori gura matelor mele cand se fofilesc afara in balcon si pasc chives

scarmanus

Pisicile mele
Gradina mea
_
Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Planeta verde nu zic ca nu e bine...dar ma gandesc ca e greu de ghicit dinafara, adeca cu alte cuvinte(am si eu probleme de exprimare) daca vrea cineva nou sa ne gaseasca...nu ne gaseste dupa aceasta denumire, nu zic bine? Cui sa-i treaca prin cap ca daca e planeta verde e si gradinarit la mijloc...


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Frumoase florile scarmanus, la mine abia au incoltit zambilele si narcisele, dar in schimb sunt fff bucuroasa ca mi s-a prins macul de gradina! La vara sper sa ma incante cu niste flori mari mari de tot si rosiiii!
Am pus asta toamna 4 feluri de trandafiri (doar floarea) si mi s-au prins 3 din 4, adevarul este ca unul l-am tinut cam mult in vaza in apa pentru ca nu eram acasa...si sigur de aceea nu s-a prins.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,

A venit si la mine primavara!!!! Ura!! Azi a fost prima zi autentica de primavara, si cica o sa fie tot asa. Sa de-a Domnul ca m-am saturat de frig. Azi mi-am inspectat gradina sa vad ca a mai iesit. Nimic deosebit, doar ca pe rondul unde isi faceau vereritele de cap, am pus pastile de naftalina si sa vedeti cum nu mai am nici una pe acolo. Era raiul lor daca nu le tineam departe pentru ca incepusera sa iasa lalelele, zambilele si narcisele mele mult asteptate. Si ele cred ca le asteptau ca trufandale!! Dar le-am venit de hac. ASa ca fetele care mai au probleme cu veveritele sa puna pastile de naftalina pe pamant, pe marginea locurilor cu flori(in asa fel incat sa nu atace florile) si ve-ti avea liniste.
Unde sunt harnicutele noastre???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

petra, ce te mai chinuie veveritele astea! M-am prapadit de ras...floricelele tale trufandale pentru veverite! Mi te pot imagina alungandule de acolo! Bine ca le-ai gasit leacul!Si la mine s-a topit aproape de tot zapada in curte...nu-mi vine sa cred ca inca mai am ici colo ramasa de la gramezile mari care au fost dar pamantul este inca umed si nu am facut nimic decat sa curat uscaturile ici si colo, il mai las sa se zvante, probabil pana sambata.
ciubotica cucului sau primola cum zice-ti voi mi-a inflorit!


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

wow, Petra, ce ma bucur! deci mama soacra a mea avuse dreptate despre naftalina aia. :)

va urez tuturor la cat mai multe floricele si o primavara superba! la mine s-au tinut lant furtunile si mi-au devalizat doua plante foarte preferate carora va trebui sa le gasesc alt loc si nu stiu unde. restul este intact, surprinzator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Fetelor, am revenit si va urmaresc pas cu pas...mai ceva ca la "Tradati in dragoste"!!!

Sanatate maxima si o vreme multtt mai buna pentru floricelele noastre!!!

Maria & mami Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

buna dimineata fetolor:)

am revenit si eu dupa o saptamna incarcata si un we lung...ce a tinut 4 zile ....ca in povesti nu?...aici au fost Patile si au avut liber vineri si luni....de aceea a fost asa lung....

in rest noutati nu prea am.....doar ca rosile mele ce le-am rarit si resadit...se fac tot mai viguroase...am multe cereri la ele....astfel incat daca le-as onora fiecare dupa cum e cererea...nu numai ca nu as ramane cu nimic...ies in nimus

si ardeiul gras a inceput sa iasa si sa creasca....

am primit o floare care mult imi place mie...aici se numeste ritterstern....abia astept sa o vad inflorita.....

am pus samnta de azalle de vara si alte 3 sorturi de loricelel mici pt. balcon in ghivece....si apoi am mai pus in curte....cele in ghivece mi-au iesit deja...urmeaza sa creasca si incepand din VI au perioada de inflorire....

cu pregatirea la gradina am mai facut si ceva progrese....sotul sapa de zor si eu adun pietre...si sunt asa de multe...apoi vrem sa punem iarba.....si cand imi facusem planuri mari sa pun in curte azi trandafirii....afara e o ceata de o tai cu cutitul....si s-a anuntat ploaie....asa ca se pare ca mai trebuie sa imi aman planurile...si.....o sa am timp de stat pe forum:)

va dortesc o zi buna.....si "gradinarire" placuta


peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Bine v-am regasit!
Iaca, am si eu doua intrebari:
Cum si cand plantez floarea soarelui? Este necesar sa o pun mai intai in ghiveci sau pot sa o pun direct in gradina?
Zorelele se pot planta in ghiveci?

Multumesc anticipat si multi

Cornelia si BB Rares-22.04.2002

Mergi la inceput