Cel mai bun barbat din lume

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Pe care din ei, soro? Ca la tine nu scrie din ce oras esti

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

Da, nu scrie.... Era vorba de peisajul marin :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircea42 spune:

Dupa umila mea parere, nu exista pereche ideala.
Prin efort de adaptare, de intelegere (iar asta se face inclusiv prin lectura si dat cap prag sus) te poti insa apropia de un trai armonis SI A LA LONGUE.
Poate fi doar un vis frumos, asa pozitie, dar merita incercat. Chiar si in caz de esec, dobindesti invataminte utile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircea42 spune:

"Ultima fata pe care a primit-o langa el l-a parasit pentru fostul ei iubit, cea dinainte l-a parasit pentru ca tatal ei nu o lasa sa se intalneasca cu un roman, ea fiind tataroaica, cea dinainte l-a considerat prea fraier, ea fiind interesata mai mult de bani decat de suflet... Cam astea au fost....
De ce este singur, ca nu inteleg?"

Pai s-o luam pe rind.
Daca e singur, pai atunci inseamna ca este rezultanta insusirilor respectivului, cit si a dorintelor lui... Deci nil mirare...
Apoi una l-a considerat de fraier, alta l-a considerat mai bun pe cel de care se despartise...
Este clar aici ca-i vorba de un nene mai putin temperamental. Si cam nesigur pe el, din vreme ce are nevoie sa faca cit mai multe placeri ale celor din jur.
Or femeile, in ciuda pastilelor despre barbatul ideal, care nu le brutalizeaza, le vorbeste frumos etc. stiu INSTINCTIV ca asemenea gesturi ii afecteaza masculinitatea. Care e brutala, agresiva. Dar care atunci cind suna vreun vecin furios la usa, nu se face ca nu aude ori se piteste in debara.
Acest mic amanunt face ca nenumarate doamne sa prefere domni un pic mai frumosi ca dracul dar puternici fizic. Iar pe unele, satisfacute dupa tragerea liniei, sa lanseze cunoscuta: "Ma bate, dar e barbatul meu".

Nu tin sa stabilesc cele de mai sus drept reguli generale, nici n-am pretentia detinerii adevarului, dar sinmt ca nu trebuie pierdute din vedere cind sondam realitatea. Asta bineinteles daca dorim sa vedem realitatea, si nu sa ne confectionam o noua crisalida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircea42 spune:

Doua colege de forum scriu:

"De ce recunoaste nimeni ca mai conteaza si altceva decit ochi albatri si inaltime,si bricolaj...?Cine s-a maritat pt bricolaj?"

"CORECT!!!!!"

Pai cam toata lumea s-a maritat pentru bricolaj...
Si asta pentru ca, logic, inaintea casatoriei nu ai de unde sa cunosti lucruri de care te vei lovi abia dupa "Da"-ul la starea civila.
Bineinteles ca mai exista si persoanele mai mult sau mai putin bine intentionate din jur. Dar, ca om care nu tine sa uite curind cum judeca la vremea singelui in maxima fierbere, stiu ca nu prea luam in seama atunci sfaturile babalicilor (trec peste faptul ca multi maturi nu stiu sa-si faca "vandabile" sugestiile).
Sau, dupa alti autori, nu acceptam decit ceea ce am verificat prin experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ei, da, vezi? Incep sa ma "iluminez"... Are Mircea dreptate....

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza1980 spune:

Buna tuturor,
Sunt nou inscrisa pe site dar va "urmaresc" de ceva vreme, desi nu am nici copii, nici nu sunt casatorita. Insa imi sunteti tare drage, asa, saritoare si unite.
Citind acest subiect, despre barbatii aceia minunati si singuri, ma gandeam la mine, care caut un astfel de om de cand ma stiu si nu-l gasesc. Am 25 de ani, sunt din Bucuresti si poate si eu sunt putin ciudata, in sensul ca sunt mai de moda veche, mai la locul meu, mai...nu stiu cum, stiu doar ca am intalnit numai barbati nepotriviti. Asa incat am ajuns sa nu mai caut, sa nu mai vreau iubire, sa "uit" ca sunt tanara, si OK ca femeie, din toate punctele de vedere.
Nu vreau sa sune a anunt matrimonial, ideea era ca ii inteleg perfect si nu cred ca e ceva in neregula cu ei daca sunt singuri. E bine ca au, totusi, prieteni asa buni ca voi....



To be or not to be?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Ma gandesc ca poate problema prietenului Ankai este tocmai cumintenia lui... cam cum zicea si Mircea... Pana la urma exista ceva in natura asta feminina care nu prea ii place pe cei care sunt "buni de pus la rana", pe cei buni, slabi, moi, blanzi, etc. Indiferent cat de "amazoane" am fi noi, tot ne place sa ne "luptam" cu barbatii de langa noi... si poate ca cel mai tare ne place cand inving ei, cu grija si tandrete, dar totusi cand inving...
Poate ca problema lui e tocmai ca se considera "ciudat". Poate ca o bere cu prietenii, un fotbal sau diferite alte activitati tipic masculine (nu dau exemple ca-mi sare lumea in cap) l-ar scoate din ciudatenia lui. Poate ca e si prea sensibil si sufera foarte usor, din motive neinsemnate...
Nu intru in propria biografie, dar din ce am mai auzit si pe la altele, barbatul nu trebuie sa fie intotdeauna bun, bland, respectuos, discret, etc. Nu pledez pentru muncitorul roman, care vine la miezul noptii acasa, duhnind a bautura si transpiratie, cu chef sa-si "trosneasca" nevasta, dar prea multa perfectiune poate sa sperie o femeie (la fel cu poate sa sperie si un barbat, tot din ce am auzit pe la altii). M-as simti tot timpul vinovata pentru greselile mele in fata unui barbat caruia n-as avea ce sa-i reprosez...
Nu dati cu pietre in mine... mi-am dat si eu cu parerea...

Optimistul e mai aproape de Adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza3 spune:

mi-am sters raspunsul pt ca s-a inteles varza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Bai nene, acuma l-ati gasit "malad" de homosexualitate? Haide nene ca ma pocneste rasu'... Monicutza, sa nu crezi ca ti-o iau in nume de rau, dar asta chiar nu cred.
El se considera "ciudat" la fel cum si eu personal ma consider "ciudata" - fiecare are ciudateniile lui... Dar e suficient de destept, incat si daca ar fi gay, in primul rand sa-si recunoasca siesi, si apoi sunt sigura ca ar recunoaste si in fata mea.
Oricum, raspuns la intrebare mi-am gasit - majoritatea femeilor vor alaturi un barbat care sa le conduca, sa le asigura si ceva situatie materiala, sa le mai si iubeasca,m iar daca ajunge sa le ignore, le place sa se planga singure. M-am lamurit. Daca vad un barbat intelegator si tandru, clar e prost in ochii lor, si se plictisesc repede. Asta o fi natura umana!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput