2 perechi de nasi?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

Nu stiam chestia cu 2 perechi de nashi. Cine-i are e norocos. Noi acum ne chinuim sa ne gasim nasi si ne stoarcem creierii ca nu prea avem pe cine...

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Nasii astia...........bata-i vina!

Sa va spun ceva, vad ca obieceiul difera in functie de zona, in partea Satu-Mare, Baia-Mare, Zalau etc, aproape toati au 2 perechi de nasi, in zona Tg-Mures, Cluj, Brasov e optional, care cum vrea 1 pereche sau 2, iar in sud zona Bucurestiului vad ca lumea nu prea stie de acest obicei!

Asta am observat eu, facand comparatie intre nuntile la care am participat in diferite zone...........

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

In Oltenia , la noi , nu e obiceiu asta...
Stau si ma gandesc ce e si cu dragostea asta...Adi e din Bacau si eu din Olt... Unul de unde se-agata harta-n cui , iar celalalt de la shipca de jos a hartii....Ca stam in Bucuresti e cu totul altceva !

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Din cate stiu eu nu e acceptata de catre biserica ortodoxa a unei singure perechi. Si eu vroiam 2 perechi, dintre care unii nu sunt cununati religios, dar sunt cei mai buni prieteni ai nostri.
Intrati pe www.sfaturiortodoxe.ro

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

Buna fetili! Am si eu niste nelamuriri pt ca si noi vom avea 2 perechi de nashi . Cum stau ei la slujba? Cate lumanari tre sa facem? Pt ca am auzit "n" variante: 2 in fatza - 2 mai in spate ... toti in fatza, ba 2 lumanari ba 4 . Nu mai rezist . Pana la urma cum e? Voi cum stiti? . Daca fac 4 lumanari imi trebuie 2 perechi de cavaleri, nu? Ca doar n-o sa care cei pe care-i avem deja cate 2 lumanari, nu? Uffff!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Mai intai de toate, o curiozitate: la care biserica din bucuresti te accepta cu 2 perechi de nashi? Sau m-am pierdut io pe drum si nu faci in capitala? Nu de alta, da pe mine m-au refuzat toate bisericile la care am fost si-am intrebat. Nu zic ca-mi pare rau ca nu ne-a reusit .
Pe de alta parte, acum o luna jumate am fost la o nunta in buzau, cu 2 perechi de nashi, 2 perechi de cavaleri, 2 perechi de lumanari. Toti sunt aliniati de-o parte si de alta a mirilor, mueretu pe partea miresei, masculii pe cea a mirelui.

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra

Luna de miere

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

quote:
Originally posted by olguttza

Mai intai de toate, o curiozitate: la care biserica din bucuresti te accepta cu 2 perechi de nashi? Sau m-am pierdut io pe drum si nu faci in capitala? Nu de alta, da pe mine m-au refuzat toate bisericile la care am fost si-am intrebat. Nu zic ca-mi pare rau ca nu ne-a reusit .
Pe de alta parte, acum o luna jumate am fost la o nunta in buzau, cu 2 perechi de nashi, 2 perechi de cavaleri, 2 perechi de lumanari. Toti sunt aliniati de-o parte si de alta a mirilor, mueretu pe partea miresei, masculii pe cea a mirelui.

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra

Luna de miere

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.



Sincer, eu una nu am intrebat la taica parinte daca vrea cu 2 perechi de nashi , dar daca nu ar accepta, .......Doamne!Mi-ai dat o veste minunata!!! . Olgutta, de la fata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

quote:
Originally posted by Divine girl

Buna fetili! Am si eu niste nelamuriri pt ca si noi vom avea 2 perechi de nashi . Cum stau ei la slujba? Cate lumanari tre sa facem? Pt ca am auzit "n" variante: 2 in fatza - 2 mai in spate ... toti in fatza, ba 2 lumanari ba 4 . Nu mai rezist . Pana la urma cum e? Voi cum stiti? . Daca fac 4 lumanari imi trebuie 2 perechi de cavaleri, nu? Ca doar n-o sa care cei pe care-i avem deja cate 2 lumanari, nu? Uffff!



Si eu voi avea tot doua perechi de nasi.
La slujba stau nasele langa mireasa si nasii langa mire. Nasii mari stau langa miri. Nu stau nici mai in fata, nici mai in spate, ci toti stau in aceeasi linie (semicerc). Legat de lumanari, depinde de obiceiul locului. La noi nasii tin lumanarile si fiecare va avea cate una. Nu stiu cum se procedeaza in zonele unde cavalerii si domnisoarele de onoare tin lumanarile. Probabil iti vor trebui 2 perechi de cavaleri. Nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Fetelor, nu e bine sa aveti mai multe perechi de nasi la cununie. E pacat.
Nasii se inrudesc intre ei cu ocazia aceasta, devin rude spirituale. Si copiii lor nu se vor putea casatori intre ei, de exemplu.

Stiam ca doar in Bucovina e acest obicei de a avea mai multe perechi de nasi (nu doar 2, ci 6-7 ). Nu inteleg de ce unii preoti accepta pentru ca orice carte cu sfaturi ortodoxe va spune acelasi lucru: ca e pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luana_ spune:

am avut 2 perechi de nasi la nunta si cum a spus si cineva mai sus, au stat asezati langa noi, in semicerc. au fost 2 perechi de lumanari. in ceea ce priveste faptul ca ar fi pacat, ma indoiesc. de curand am fost la 2 nunti la care au fost 3 perechi de nasi. la una din nunti, a oficiat un "inalt prelat" al bisericii ortodoxe (arhiepiscop) si nu a gasit nimic negativ in existenta a 3 perechi de nasi.

Mergi la inceput