copii de 10 ani astmatici

copii de 10 ani astmatici | Autor: a.martha

Link direct la acest mesaj

Bune toate tuturor! Am o fetita de 10 ani cu astm bronsic si care raceste foarte usor. As dori sa discut si cu alte mamici aflate in aceeasi situatie, deoarece in scoala, printre colegii ei de generatie nu mai e nimeni in aceeasi situatie iar copilul se simte stingher si frustrat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Copilul meu a fost diagnosticat, ani de-a randul, la fel; acum, dupa ce am cunoscut persoana potrivita, care a cam vindecat-o, ma intreb: a fost bolnava de asa ceva? Granita este foarte subtire...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melus spune:

Am trecut si noi prin multe probleme...totul a inceput in Septembrie 2003 cand ne-am dus prima data la gradi...dupa 2 saptamani nu am mai dus ca din Octombire 2003 pana in Aprilie 2004 era bolnav lant...De la pneumonie virala, pana la laringita, bronsita, faringita, amigdalita...am crezut ca nu se termina niciodata. Anul trecut am petrecut 11 zile la salina Praid..eu zic ca a fost bine...mai putine inbolnaviri...In Sptembrie 2004 din nou la gradi, era mai bine, dar si acum, de o luna si jumatate este acasa copilul. In aceasta perioada am avut probleme, laringita, bronsita, viroza...una dupa cealalta...am facut o gramada de analize, urina, scaun, sange, snf... testul de imunoglobuline...si testul de saliva. Nici urma de alergie sau astm, din fericire. Dar totusi este mult pentru un copil sa fie bolnav timp de o luna jumate. Cand ne vede medicul de familie se tine de cap...iar sunteti aici. Am fost la un medic pediatru - alergolog si imunolog, acolo am facut testul de imunoglobuline. Nu are sistemul imunitar slabit. A ajuns la concluzia ca are un organism care produce foarte multe secretii, daca se misca un pic transpira imediat. Din acesta cauza se imbolnaveste mult mai repede si bolile se vindeca mult mai greu. Este o perioada foarte grea atat pentru copil cat si pentru noi. Nu mai vorbesc de faptul ca degeaba platim CAS, nu primim medicamente gratuite, degeaba avem bilet de trimitere toate analizele se platesc...TRAIASCA PENSIONARII SI SISTEMUL DE COMPENSARE DE 90...Nici nu mai zic nimic, ca doar ma enervez...deci asa a fost cu copilul nostru...sper ca se termina cosmarul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melus spune:

Poate ar fi indicat si pentru voi un tratament la o salina sau la mare. Vorbeste cu medicul copilului. Insanatosire rapida pentru copii nostri, pentru toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

a.martha pe baza a ce investigatii a fost diagnosticata fetita ta?
asa cum a spus si sotul meu mai sus si Thea a fost diagnosticata cu astm vreo 5,6 ani... ajunsesem ca si tine la disperare cu aceste raceli. Mi a scos o "la lumina" un om la care am ajuns in disperare de cauza.
Intii Dr Teleianu (homeopat) a fost cel ce mi a infirmat acest diagnostic, apoi un bioenergoterapeut... Acum, multumesc lui Dumnezeu, de un an Thea este bine si mai mult raceste ca un om normal. Mai avem de furca doar cu o singura meteahna: inca mai tuseste la stilmuli psihici, pe fond nervos. Vorba cuiva: tusea a fost pina in urma cu un an, pentru ea, un fel de a trai Pe ea nu o deranja/deranjeaza faptul ca tuseste, chiar i se pare ceva normal..

Cortizonul din tratamentul astmatic slabeste sistemul imunitar, la fel ca si antibioticele, organismul puilor reactionind violent, mai violent decit al celorlalti

Thea ajunsese sa nu mai raspunda la tratamentele clasice (puf uri) si i se administra prednson, ori in criza cortizon injectabil.

Cind am ajuns la acest om eram disperata... dupa ani si ani de lupta cu o boala careia nu i dadeam de capat. Omul acesta mi a spus atunci ca puiul meu era slabit energetic, aproape devitalizata. Iar ce a facut el cu ea si in f scurt timp a fost un miracol

Stiu cum se simte fetita ta caci si Thea imi spunea ca atunci cind mergea in parc, ori la gradi parintii isi indepartau copii de ea,ca este bolnava. Imi pare rau pentru ceea ce suferiti. De citi ani se chinuie?

melus, ceea ce am spus mai sus este valabil si pentru tine... problema copilului tau nu poate fi depistata de aparate si masuratori... ar trebui alte investigatii, caci si la Thea toate analizele ieseau bine

pupicei grasunei

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.martha spune:

Va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri. Mi-a tresarit inima de bucurie si am lacrimi in ochi acum cind va raspund. Ne chinuim cu bolile de cind fetita avea trei luni. A iesit din maternitate cu un microb in git - proteus, care nu era sensibil la nici un antibiotic. O data la zece zile facea amigdalita, febra de 40 cite cinci zile in sir. Pe masura ce timpul trecea, formele evoluau- faringite, laringite, traheite spastice, rinite persistente, pneumonii, tratate cu toate antibioticele posibile. Cind avea cinci ani, vara, a facut o urticarie generalizata foarte grava, am ajuns la Bucuresti la dr. Filip, alergolog. Testele cutanate au iesit pozitive la toate tipurile de polen, la acarieni, mucegai. Am facut cinci ani de desensibilizare . Intre timp, am observat ca tusea in fiecare dimineata si dupa efort, semne tipice de astm. Din august 2004, a tusit incontinuu, am fost la un alergolog imunolog, i-a facut probe de spirometrie, a reiesit o obturatie pe caile distale. Tratamentul cu inhalator - Seretide, nu a fost prescris corect si tusea a continuat. Am inceput din octombrie un tratament la dr. homeopat Chirila Maria, dar fara nici o ameliorare. Acum trei saptamini a facut o bronsita grava si un pneumolog a confirmat diagnosticul si ne-a prescris tot Seretide, dar doua puf-uri pe zi. Acum se simte bine, nu mai tuseste deloc si-a recapatat bucuria de a trai, e fericita ca poate merge la bazin si la lectiile de dans.
Dar eu sunt necajita, acest medicament contine cortizon si nu-l poate lua decit maxim 6 luni. Mai departe ce va fi?
Medicul ne-a spus ca marea si salina ii sint contraindicate din cauza umezelii si noi am fost in fiecare an pe litoral.
Ce fel de teste de imunoglobuline ati facut? Am facut si noi un test de IgE care a iesit normal.
Orice adresa, a oricarui medic cu care ati obtinut rezultate, din orice localitate, mi-ar fi de mare ajutor.
Va multumim de mii si mii de ori.

Mergi la inceput