Refuza mancarea gatita

Refuza mancarea gatita | Autor: andreea_tx

Link direct la acest mesaj

Fetelor,ajutati-ma si pe mine cu un sfat ca nu mai stiu cum sa procedez.Alex al meu care acum are 4 ani si trei luni nu mananca nici o mincare gatita.Pana la 2 ani juma manca de toate ,acum nu vrea decat ficatei,snitele carnita la gratar.Ii place pilaf spaghete si sarmale in rest nimic.Nu a mancat o ciorba sau o supica de 2 ani.Maninca fructe si legume crude in fiecare zi si bea suc de portocale.Dimineata si seara bea laptic cu cereale.Mai ciugule si cascaval danonino sau danette.Pediatra spune sa-l las in pace ca e chestie de gust si e dezvoltat normal(are 20 kg.si 1,20m).Am incercat sa nu-i dau ce vrea el dar tipa de ma aude tot blocul.Ma gandesc poate sa faca ceva la stomacel daca nu manca nici o zeama calda? V-ati confruntat cu asa ceva cum a-ti procedat?

andreeat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Nu te mai stresa - daca ti-a zis si pediatra ca e ok...
Eu nu cred ca "o zeama calda" e chiar atat de importanta pentru sanatatea lui.

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaflo spune:

DA-i supica cu litere (paste fainoase); sau cu stelute si spune-i ca maninca toate literele.etc.Si fetita mea are 4 ani jumate si are 16 kg si 1,10 m.Are perioade cand mananca ca un adult si alte perioade cand abia mai ciuguleste ceva.Daca e sanatos nu ai de ce sa iti faci probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

nu este la gradinita? ca ai mei au invatat sa manance multe lucruri noi la gradinita...acasa varza nici nu voiau s-o vada dar la gradinita era super. numai pilaf nu vor sa vada nicicum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Nu l-m dus la gradinita pana acum incercam la toamna.A fost foarte sensibil pana asta toamna cred ca racea in fiecare luna sau cu orice microb intra in contact lua si el.Slava domnului ca de atunci nu a mai avut nimic.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Supa.... cih! Ciorba... bleah!
Mama, ce m-au chinuit ai mei cu "zeama calda in burtica"! O urasc sincer si nu "servesc" decit ciorba de burta si, rar de tot, daca teiteii sint de casa, supa de pui (si sa fie fiarta carnea fara pielita!). Ca de-astea nu prea aveam acasa. Cind vad toate legumele alea amestecate si plutind in farfurie ma ia cu ameteala!
Da-i cacao! Si ceai! Si, eventual, supe la plic sau din conserva.
Ca nici Atomix nu mai serveste ciorbe facute de mine (cred si eu, cind ma vaicar toata ziua ca ce porcarie trebuie sa gatesc din cauza lui si-a lui tat-su!). In schimb, orice supa de provenienta conserva/plic e mincata ca la balamuc! (NU de mine! sic!)
Pe bune daca nu sint convinsa ca atitudinea alor mei e 90% de vina in refuzul meu de a inghiti "zeama calda".
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La noi e invers, mananca aproape orice gatit, insa nimic crud (fructe, legume). eu zic ca sa te bucuri ca mananca cruditati. Eu toata ma strofoc ca nu mananca rosii, ardei, cirese, capsuni, pepene, mere, pere, prune, salata, practic NIMIC CRUD.

Si are 5 ani si 3 luni. Eu sper ca in timp sa manance.

Antonela & Andrada

Mergi la inceput