Racoaice cu sotzi fecioare

Racoaice cu sotzi fecioare | Autor: tania-z

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Am observat pe subiectul "racoaice la apel" ca multe dintre voi suntetzi casatorite cu o fecioara ()

Ce ziceti sa trecem in revista aceasta combinatie? Eu zic ca este una norocoasa, cu plusurile si minusurile ei...

Haidetzi sa vedem ce va place si ce va enerveaza.
Incep eu:
imi place: simtul ordinii si faptul ca este foarte rational
ma enerveaza: critica EXCESIVA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corneliaa spune:

Eu rac el fecioara!

Calitati: calm, rabdator, intelegator, calculat/rational, nu se pierde cu firea in situatii critice, muncitor pana la epuizare, extrem de fidel si devotat casei si familiei, umor in exces, infantil (asta si ca o calitate si ca defect)...

Defecte: imprastiat, uituc, nu te poti baza pe el in ceea ce priveste aproximarea timpului (ex: vin in 10 minute = 2 ore!), dezordonat la maxim, infantil atunci cand n-ar trebui, uneori superficial...

Dar e al meu si-l iubesc la maxim asa cum e. Doar toti avem si calitati si defecte.

Eu? Calitati? Cred ca...devotamentul pentru cfasa si familie, imi place sa rasfat si sotul(duminica i-am facut tort de mere ca ii era pofta fara nici un motiv...) si copilul (are 3 saptamani), muncitoare pana la epuizare (am avut 3 servicii in paralel), descurcareata, independenta, luptatoare...
Defecte? Aici mi-ar trebui vreo 10 pagini: rea de gura, nervoasa, panicoasa, posesiva, ma pierd in situatii de criza, si intru in panica inainte de a se intampla un anume eveniment care s-ar putea sa nu se intample, deci oarecum pesimista...extrem de rationala, deci romantismul s-a cam dus de pe la 25 de ani,sucita ("nu mi-ai luat nimic de Sf. valentin" , daca imi ia, "de ce ai cheltuit banii pe prostii" , etc.) ....etc.

Dar ma iubeste asa cum sunt si de 3 saptamani de cand avem o gagalice cu noi parca ceva s-a schimbat. Ne-am apropiat si mai mult si sentimentele s-au aprofundat.Uneori ma intreb cum de ma suporta...

Cam asta e.
Inca ceva: el=inginer informatician (acasa doar maxim 5 ore in 24 ) eu=psiholog (acum acasa non-stop si frustrata de acest lucru ).



Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005
http://community.webshots.com/user/corneliaa100
http://www.alex.dan-cornelia.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Cornelia, draga mea, m-ai SOCAT!
Nu ma asteptam la atatea asemanari!!!!!!!
Da, problema fecioarelor cu aproximarea timpului si chestiile infantile este deja o trasatura de personalitate. Ca sa nu mai vorbesc de conduita amanarii: "de ce azi neaparat?"
Sa nu uitam insa cea mai tare dintre calitatile lor si anume Fidelitatea - buna alegere, nu?

O alta asemanare: si eu sunt psiholog, el in schimb e economist.
Si la mine casa si familia sunt pe primul plan, ceea ce imi lipseste mult de tot e un bb, motiv pentru care sunt "in gazda" la aspirante.

Te pup dulce si sa-ti traiasca , sa fie voinic si sanatos!

Mergi la inceput