dupa cezariana e bine venita o nastere normala?

dupa cezariana e bine venita o nastere normala? | Autor: ange

Link direct la acest mesaj

sunt super stresata...in 3 luni urmeaza sa nasc si nu stiu cum si-n ce fel.Este drept ca medicii de aici sunt pt. nasterea normala dupa cezariana dar totusi...cum naiba vine ca cei din Romania nu concep nastere normala dupa cezariana?!!!!
Am un medic de familie(pe un ginecolog nu am reusit sa pun mana) care de 6 luni se chinuie sa-mi explice ce bine si ce sanatos este sa nasti natural dupa cezariana!!! Nu a reusit,drept pt. care de sarbatori am luat avionul directia Romania,am ajuns la ginecologul meu care dupa un calduros "bine ai venit!" m-a bagat la ecograf si a inceput sa bage frica in mine cum ca uterul meu nu este tocmai restabilit dupa prima cezariana(am 4 ani de la prima),cum ca bebeul este asezat transversal si nici vorba sa se intoarca pana la 9 luni,cum ca as avea si oarece fibrom pe acolo...concluzia lui a fost ca, singura mea sansa este o alta cezariana si ca ar fi bine sa vin in Romania sa nasc...
Uhhh!!!imaginati-va ce sarbatori superbe am avut acasa...
Ma intorc in Canada,ajung la medicul meu,ii explic ce mi s-a spus,ma trimite de urgenta la St.justine,acolo secretarele mi-au spus ca abia in 2 luni daca vreau pot sa obtin un rendez-vous...ma intorc la medicul meu,ma trimite de data asta la Sacre-Coeur,aici mai bine...rendez-vous in 3 luni(adica cand nasc) ...
In fine! in cele din urma gasesc o clinica privata unde se fac numai ecografii,merg acolo si obtin spre stupefactia mea un rendez-vous in 2 zile!!! Aici e pe bani frumosi,probabil deasta nu stai cu lunile la coada!!! Mi se face eco si mi se spune ca sunt perfect sanatoasa,ca bebe este bine,bine si ca nu am nici cel mai mic motiv de ingrijorare...Concluzia:sunt in ceata totala!!! voi ce intelegeti? Ce sa fac,dupa cine sa ma iau si incotr-o sa o iau???
Am uitat sa va spun ca ecogr.a fost extraordinara,am vazut bebeul in "carne si oase",i-am vazut si sexul...tot,tot...plus ca mi s-a explicat tot ce misca acolo in burtica la mine,plus ca mi-a inregistrat toata sedinta pe o caseta pt.sotul meu...uhhh! ce sa mai!!!tehnologie nu gluma...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu am nascut prin cezariana. La inceput nici nu vroiam sa aud de cezariana, dar au aparut ceva complicatii in ultimul moment si medicul a zis ca asa e mai bine. Oricum si bebe era destul de mare 4,3 kg si avea si de 2 ori cordonul in jurul gatului, asa ca hai la cezariana. Dupa nastere mi-a zis ca-mi mai face doua cezariane fara probleme! Acum ma bucur ca am nascut prin cezariana. Eu cred ca daca faci cezariana o sa fie mai bine, oricum au trecut 4 ani de la prima. Depinde cum te-ai simtit dupa prima. Tu hotarasti. Succes!
Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Buna eu zic ca faci bine daca ai naste normal,mai ales ca au trecut 4 ani de la prima nastere si daca nu te-a suparat operatia din cand in cand....Si e cava extraordinat sa vezi cum dai nastere unei fiinte;Si cu ajutorul epiduralei(pe care ti-as recomandao) nu o sa simti nimic si totul o sa ie bine;Nastere usoara iti doresc mami si bebe Jill!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Aaaaaa era sa uit!!SA NU CARE CUMVA SA TE INTORCI IN ROMANIA SA NASTI CA AI FACE CEA MAI MARE GRESEALA A VIETII TALE!!!!Eu am nascut in Canada si imi voi aduce aminte toata viata cu placere de acele momente pe cand in Romania vei ramane cu un gust amar care nu se va spala niciodata mai ales daca vei naste normal!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

DRaga mea, cum ti-a spus si Gabriela, e mai bine sa nasti normal. Nu fii stresata, in timpul travaliului, daca cumva apare vreo complicatie iti vor face cezariana fara probleme, n-o sa te lase nimeni sa-ti iasa ochii din cap! Asculta-ma pe mine, ca eu am nascut si in Romania si in Canada (am doi copii, poti sa-i vezi la pagina mea personala). Se pare ca sintem in acelasi oras, la Montreal, eu am nascut la Royal Victoria (in aprilie 2001) si am cele mai frumoase amintiri , iti spun si miine daca ar fii sa nasc tot aici as naste, fara probleme).
Deci, stai linistita, oamenii sint responsabili, medicii ,infirmierele la fel , tehica e avansata, daca o sa ai nevoie te vor baga pe loc la cezariana.
Ca sa auzi povestile unor mamici cu VBAC (Vaginal birth after C-section)du-te pe www.parentstages.org (sau parentsplace- da-i cuvint de cautare "parents") si o sa vezi ca e mai bine asa.
Nu te mira ca in Romania ti-au zis sa faci cezariana, gindeste-te ca acolo primul lor gind e la bani, nu la binele tau.
Te pup, Simona

Mergi la inceput