Clasa a 2-a in Romania

Clasa a 2-a in Romania | Autor: Danutza Mamaruta

Link direct la acest mesaj

Mamici (si tatici) de copii in clasa a 2-a, ce invata copiii la scoala? Intrebam pentru ca noi ne intoarcem in Romania de la toamna si aici in Canada suntem in clasa a 2-a, dar as vrea sa stiu ce se face in Romania in clasa a 2-a. De exemplu, invatati tabla inmultirii? Ce discipline mai aveti si cam ce faceti la fiecare din ele? La noi va fii tare greu, pentru ca nu stim sa scriem caligrafic, numai cu litere de tipar, in Canada nu se invata scrisul de mina. Tare mi-e frica ca va trebui sa repetam clasa a 2-a in tara. Uff!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

nu vreau sa te demoralizez dar aici scrisul de mana se face din clasa I ca si cititul. in clasa a II nu se mai invata tabla inmultirii, se fac adunari si scaderi cu numere de 3 cifre, citit, dictari, povestit, cunoasterea mediului (invata despre animale, plante,fructe, legume), religie(aici sunt depasita), limba straina, desen. caligrafie nu se mai face dar cu scrisul de mana o sa aveti o problema, ar trebui sa incerci sa o inveti pana la toamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Eu am fost invatatoare ,hai sa vad daca imi aduc aminte
Tabla inmultirii completa ,adunarea si scaderea cu zeci sute cu trecere peste ordin ,caligrafie compunere inceput de popvestire,aste intrrau in programa de baza.
Clasa adoua e foarte importanta in sistemul de invatamant romanesc pentru aprofundeaza multe lucruri care vor fi bazele pentru clasele urmatoare.


Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)
Martie-Aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

In Ro scoala incepe oricum putin mai tarziu. In clasa a doua fetita ta ar fi probabil cea mai mica din clasa. Destul de putini copii incep scoala la exact sase ani. Deci nu ar fi deloc o problema sa repete clasa a doua, daca ti se pare ca ar fi necesar.


Tabla inmultirii se face in a treia.

_
Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

quote:
Originally posted by descintec

In Ro scoala incepe oricum putin mai tarziu. In clasa a doua fetita ta ar fi probabil cea mai mica din clasa. Destul de putini copii incep scoala la exact sase ani. Deci nu ar fi deloc o problema sa repete clasa a doua, daca ti se pare ca ar fi necesar.


Tabla inmultirii se face in a treia.
_
Sapte dintr-o lovitura!




Nu vreau sa te contrazic, dar in gradinita la Alex sunt grupe pregatitoare unde se invata tabla inmultirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In clasa a 2-a nu se mai invata tabla inmultirii, s-a schimbat programa. Se fac numai adunari si scaderi cu si fara trecere peste ordin in intervalul 0-100 si apoi 100-1000. La Limba Romana invata texte, fragmente din povestiri si poezii. Invata cuvintele noi si apoi dau teste din lectia invatata-intrebari, alcatuire de propozitii.
La cunostinte despre natura invata despre plante si animale. Religia e in functie de...religie...la ortodocsi au manual dupa care invata-despre sarbatori si sfinti. Si cateva rugaciuni.
Caligrafie nu se face, insa scrisul de mana se invata din cl.I. Nu se scrie deloc cu litere de tipar in scoala. Scrisul cu litere de tipar se practica numai la gradinita.
Din cl.I se fac si limbi straine, in general engleza, dar e optional, la alegerea parintilor.

Mult succes!

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

pozici noi

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by alexa

quote:
Originally posted by descintec

In Ro scoala incepe oricum putin mai tarziu. In clasa a doua fetita ta ar fi probabil cea mai mica din clasa. Destul de putini copii incep scoala la exact sase ani. Deci nu ar fi deloc o problema sa repete clasa a doua, daca ti se pare ca ar fi necesar.


Tabla inmultirii se face in a treia.



Nu vreau sa te contrazic, dar in gradinita la Alex sunt grupe pregatitoare unde se invata tabla inmultirii.



Tot ce se poate, dar e alegerea educatoarei, programa nu o cere.

_
Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Initial creeata de Danutza Mamaruta

Mamici (si tatici) de copii in clasa a 2-a, ce invata copiii la scoala? Intrebam pentru ca noi ne intoarcem in Romania de la toamna si aici in Canada suntem in clasa a 2-a, dar as vrea sa stiu ce se face in Romania in clasa a 2-a. De exemplu, invatati tabla inmultirii? Ce discipline mai aveti si cam ce faceti la fiecare din ele? La noi va fii tare greu, pentru ca nu stim sa scriem caligrafic, numai cu litere de tipar, in Canada nu se invata scrisul de mina. Tare mi-e frica ca va trebui sa repetam clasa a 2-a in tara. Uff!!!

Danutza,
mama lu'Alexutza



Hai mai Danutza, la ce scoala merge copilul tau ca fii-mea e tot in clasa a II-a si a invatat din clasa I cu litere de mina si la ea la scoala se pune mult accent pe caligarfie. Literele de tipar le-a facut numai la maternelle/kindergarten.

Mie mi-a trimis mama carti si culegeri din Ro (de anul asta) pt clasa a II-a si la prima vedere este cam acelasi lucru dar ordinea e diferita.
In culegerile din Ro gasesc inmultirea si impartirea, in Ca se face din clasa a III-a, in schimb fata mea a facut in clasa I geometrie (plana si 3D) care eu inca nu o vad nicaieri in aceste manuale romanesti. La fel grafuri si alte notiuni mai "avansate" care nu le vad in cartile romanesti.
Problemele de matematica mi se par insa mai grele in cartile romanesti asa ca fii-mea prefera sa faca doua pagini din culegerile ei canadiene decit sa faca din "alea de la Buni"

Cu scrisul de mina eu as zice sa practici cu ea acasa ca sa se obisuiasca ca altfel o sa-i fie mai greu la inceput dar nu mi se pare motiv de repetat clasa.

Numai bine,


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, e clar ca trebuie sa ne apucam de caligrafie. Sper sa se descurce pina la toamna. In rest, la matematica anul asta au facut siruri, adunarea si scaderea pina la 100, fractii si un pic de geometrie plana si in spatiu, dar subtirel de tot. Aici merge bine cu scoala (se situeaza in zona A-, B+) dar nu e dornica sa munceasca suplimentar nici 10 minute pe zi si nici nu vreau sa o constring. In schimb e inebunita dupa cuvinte incrucisate, face 15-20 de pagini fara sa se plictiseasca, iar pe calculator tot numai jocuri de cuvinte incrucisate joaca. Si adora sa joace Monopoly si sa faca bani si in viata de zi cu zi. Taica-sau se mai imprumuta de la ea din pusculita, dobinda este de 100% pe zi si problema este ca nu uita niciodata si nu iarta nimic, are un caiet pe care isi noteaza debitorii.

Oricum, din ce imi amintesc eu despre invatamintul primar in Romania, noi in clasa a 2-a munceam suplimentar si in vacante. Cu cititul nu cred ca o sa am probleme, devoreaza cartile si citeste bine in toate cele trei limbi.

Mimitete, fetita mea este la o scoala catolica franceza, dar am intrebat si mamici de la scoli publice englezesti si nici acolo nu invata scrisul de mina. Cica in clasa a 5-a ar face caligrafie, dar ca disciplina optionala. Acuma nu ca am eu un fix cu scrisul de mina, dar cred ca nu va fi usor, odata ce scrie cursiv de tipar, sa o invat sa scrie de mina.

Oricum, multumesc tuturor pentru raspunsuri si e clar ca trebuie sa ne apucam de caligrafie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Nu cred ca este cazul sa-ti faci probleme.
Nu sunt multi copii in Romania care la 7 ani citesc in 3 limbi si rezolva cuvinte incrucisate.

In Romania este pur si simplu alt mod de a aborda scoala.
Fata ta a invatat insa ceva esential cred: sa se descurce singura in situatii noi.

Exista insa o lege care spune ca daca nu a facut o scoala internationala trebuie sa dea niste diferente la MInisterul Invatamantului prin august.Asta cred ca trebuie sa te intereseze si nimic altceva(si am auzit ca se cotizeaza bine).

Succes

mamica de 2 printese si un print

Mergi la inceput