Cate activitati extrascolare la 5-6 ani?

Cate activitati extrascolare la 5-6 ani? | Autor: Miruna Enescu

Link direct la acest mesaj

Dragi maimici, tatici si puiuti,

Baietii mei, de 4 si 1/2 si 6 ani merg la gradinita (pana la ora 16), si in plus invata engleza (lunea), merg la dans sportiv (martea si joia iar cel mare si vinerea)Au timp cam o ora dupa aceea sa se joace intre ei. In week-end mergem la patinoar, la teatru sau in parc/vizite.
De curand am inceput sa ma interesez de lectii de pian - ca doar a mai ramas miercurea, nu? Totusi, parca imi vine sa ma scutur putin si sa-i mai las si in pace, ca nu-i nici un concurs. Totusi, cand stam pur si simplu acasa mai multe ore se plictisesc, alearga fara rost de colo colo si mai vor ore suplimentare de engleza (ca le place, eu sunt "d-na profesoara si lucram cu kituri de-atea cu casete video + carti).
Voi ce ziceti, pian sau nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Daca vrei lectii de pian, asta e varsta ideala de a incepe. Stiu ce vorbesc ca fac asta dee ani de zile. De asemenea, la una din scolile de muzica se face atat cor cat si foarte putina teorie muzicala pt prescolari. E un fel de grupa pregatitoare, si acolo se testeaza si se exploateaza calitatile muzicale ale copilului, iar daca vrei ceva serios il dai la scoala de muzica, daca nu, ii dai doar ore particulare. Depinde foarte mult de el, daca ii va place sau nu. Nu te-as sfatui sa dai atatia bani pe un pian pana nu esti sigura ca ii place. Muzica fara placere e zero.

De asemenea inotul este o activitate foarte importanta si utila, si e bine sa se inceapa cat mai devreme.

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kro spune:

De ce nu ?
Daca si ei sunt dornici puteti incerca.
Dar atentie la oboseala care poate aparea in timp si care poate avea ca efect refuzul copiilor de a mai colabora.
Apropo, unde fac copiii tai dans sportiv ? Si eu sunt interesata pentru fetita mea cea mare. Am cautat informatii pe net despre diverse cluburi, dar m-ar interesa si o parere personala. Esti multumita de club ?

Carolina, Felicia (15 .05.2000) si Alessia (19.07.2004)
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Mie mi se pare ca deja au un program destul de incarcat. Copii au nevoie sa se relaxeze si se viseze. Tie ti se pare ca se invart fara rost, dar ei isi inveteaza povesti si se joaca impreuna.
Viata e deja destul de stresanta, noi alergam de dimineata pana seara. Nu crezi ca copii au nevoie si ei sa respire liber si nu in cadru organizat?
Nu sunt contra activitatilor extrascolare, dar program zilnic de la 8 la 6 mi se pare greu de suportat de copii de 6 ani. E adevarat ca nu sparg lemne la gradinita, dar trebuie sa respecte regulile colectivitatii si sa se concentreze destul de mult.
Dupa cum spui nu-i concurs si oricum nu vor putea niciodata sa faca tot ce ai vrea sa faca (dans, inot, limbi straine, muzica, desen etc...) Eu as zice sa-i testezi cu mai multe, ca daca au talent la muzica de ex si nu incep de mici, la 10 ani va fii prea tarziu. Dar daca nu le place pianul nu-i chinui numai pt cultura generala.

didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sveronica spune:

Dac vrea cineva sa invete pian............eu sunt profesoara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Invartitul fara rost la copii se numeste joaca, incropirea unor relatii, dezvoltarea imaginatiei.
Imi cer scuze, eu nu le pot lua aceste lucruri la copii mei. Mai ales la varsta asa mica.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Va multumesc tuturor foarte mult pentru raspunsuri.
Rufus, tocmai am cumparat o carte care se cheama "Dreptul la copilarie" de William Crain - si mie mi se parea ca ar trebui sa se joace (inclusiv sa aibe timp de plictiseala) si cartea asta ma ajuta sa inteleg ce este important pentru ei acum, si nu pentru viitor. Ma framantam insa pentru ca eu mereu i-am reprosat mamei ca totii copiii se duc si la aia si la aia si eu nu.
In ce priveste dansul sportiv, am decis ca un sport este important sa inceapa (si sa se tina) inca de acum, ca filosofie de viata sanatoasa. Le place si nu-i solicita prea tare. Carolina, noi mergem pe strada Brazilia 11A, pentru 4-6 ani programul este martea si joia de la 16.30. Nu stiu ce jocuri tot fac, dar ei sunt incantati si au fost de la inceput. Deja dupa un trimestru au facut o serbare si pareau foarte incantati sa danseze, desi nu le iesea cine stie ce.
Multumesc mult inca o data, cu drag

Mergi la inceput