Dr. Nayel CF2 (2)

Dr. Nayel CF2 (2) | Autor: rrox3

Link direct la acest mesaj

Asta a fostwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34405" target="_blank"> Prima parte

Uite si partea a doua

Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 31+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Roxy, am deschis si eu partea a doua. Incerc sa sterg subiectul, daca nu rog moderatorii sa o faca.
Poate ar trebui sa facem o lista cu pacientele lui Nayel, daca tot e la moda sistemtul asta.
Oricum sunt multe care nu scriu la acest subiect, insa eu stiu ca sunt pacientele lui.


pupici

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ile spune:

eu am mai scris la subiectul asta,si sunt pacienta fidela a lui Nayel.Asa ca puteti sa ma treceti pe lista.Azi im implinit 28 sapt si sunt foarte mandra.Singurul lucru care ma supara la Nayel,e cu calculul kilogramelor bebelului.Am mai scris despre asta.Peste vreo 2 sapt vreau sa merg la el la control si ma indispune faptul ca nu o sa stiu cate kg a luat bebe intre timp.Nu inteleg de ce daca are ecograf destul de performant nu imi calculeaza si kg?In rest e ok,cu masuratorile.singura data cand am aflat ce greutate are bebe,a fost la eco morfo la Albu si bebe avea 590g la 23 sapt.Pe mine ma obsedeaza greutatea lui bebe,pt ca eu spre rusinea mea fumez si stiu ca bebe nu ia prea mult in greutate cu o mama fumatoare.Crinuta sau cele care mergeti la el,va spunea de greutate sau cum stiati cat a luat bebe?Sper ca nu v-am plicisit prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu stiam ce greutate are numai de la Iosup, care nu am auzit sa dea gres.
Nayel masura doar capul si femurul si Rayan era la fix, adica se potrivea perfect cu varsta sarcinii. Pe mine asta ma interesa. Atata vreme cat masuratorile indica o evolutie buna care se incadreaza in limite nu ma intereseaza kg deoaorece stiu ca trebuie sa aibe greutatea normala pt varsta sarcinii. Daca ar fi fost in urma cu masuratorile, atunci da.
Rayan a avut 3100 la nastere ( am nascut la 38 de saptamani si 6 zile), deci exact cam cat estimam eu, in jur de 3 kg.

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ile Nayel nu calculeaza niciodata greutatea. Singura data cand a estimat-o a fost la controlul de 36 saptamani cu Mariuca si atunci mi-a zis ca are 3 kg. si pana nasc se face de aprope 4 kg. Numai ca eu i-am facut o surpriza si pana la urma am nascut in mai putin de 24 ore de la estimare si fetita a avut 2.950 kg. Deci o estimare foarte exacta a greutatii. Ecograful lui de la cabinet nu e chiar atat de nou si nu stie sa-i calculeze tot soiul de chestii in functie de masuratori. Nici macar dpn-ul nu il afiseaza, Nayel il citeste (de pe un tabel rotund tiparit pe carton) in urma masuratorilor. In schimb se vede foarte bine pe el, eu mereu vad totul la ecografii, chestie care nu mi s-a intamplat peste tot. Si Crinuta are dreptate, daca masuratorile nu il arata mai mic pe bebe e totul in regula. Ar trebui totusi sa te lasi de fumat fiindca poate avea si alte urmari neplacute asupra lui bebe, nu doar greutate scazuta la nastere

Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Dragelor,
Noi suntem bine, sanatoase, in sapt 37. Am inceput sa pierdem din dop si astept cu emotie si... frica evenimentul.
Nu am scris de mult pentru ca m-am descurajat la un moment dat cand voi laudati cezariana, ca fiind incomparabil mai buna... Nayel ma tot asigura ca totul arata foarte bine, ma lauda de fiecare data si zice ca nu e cazul de alt fel de nastere decat cea naturala (cu peidurala, ca asa am cerut). Asa ca m-a cuprins panica la vremea respectiva... Ce-i drept, nu mi-a trecut, dar incerc sa nu ma mai gandesc pana nu o sa fie momentul...
Va pup si sanatate multa gravidutelor, mamicilor si mai ales lui Rayan!
Anca Micaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anca Micaela eu nu am laudat niciodata cezariana in defavoarea nasterii naturale! Intotdeauna mi-am dorit sa nasc natural, am avut parte de cezariana fiindca nu s-a putut altfel, dupa un travaliu de 8 ore si pentru mine nu a fost deloc o experienta placuta. Crinuta imi da curaj cu cezariana ei care a mers ca pe roate, acum sper si eu ca la a doua va fi mai bine. Daca ai ales si anestezia epidurala, atunci sigur o sa mearga totul bine. Tinem pumnii sa nasti usor si sa te recuperezi repede si bineinteles sa ai un bebe minunat!

Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Draga Anca, cum sa te sperii mama? Pai eu vroiam tocmai contrariul.
Eu am stat 1 sapt in spital ( cu tot cu declansari) si am asistat la nasteri naturale, am vazut cum se refac femeile dupa cezariana si dupa nastere naturala, si normal ca am tras niste concluzii.
Si pe mine ma lauda Nayel la fiecare eco , imi spunea " bravo, e foarteee bine, ai sa vezi ca usor vei naste". Cine putea sa prevada ca al meu col se va incapatana sa se inmoaie dupa 2 zi de perfuzii cu oxiton?
Am avut dilatatie 2 cam 2 saptamani si cu toate astea nu m-am dilatat mai mult.
Daca vrei sa iti spun mai multe scrie-mi pm, dar nu te mai speria ca nu ai de ce.
Eu sunt foarte bucuroasa ca am nascut asa si nu natural, dar asta sunt eu, si a doua oara as face tot asa fara sa stau pe ganduri.
Vorbim dupa nastere. Oricum, eu ma gandesc la tinee, iti tin pumnii si abia astept sa ne povestesti cum a fost.
Orice intrebare ai legata de nastere intreaba acum, inainte sa te apuce contractiile.
Personalul este foarte dragut, Nayel este super atent cu pacientele lui ( la mine venea in sala de nasteri din 15 in 15 minute sa vada ce si cum), deci totul va fi bine.
Ai luat pampersi si hainute pt bb? Ca doar in prima zi ii infasa ei, apoi daca ai hainute la tine o vor imbraca cu hainutele ei.
Aaaaa, sa nu uiti de servetelele umede.

pupici

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Saru'mana de incurajari! Nici nu prea am ce intrebari sa pun... Am doar emotii mari si frica cat incape...
Bagajul e gata; am si pentru BB de toate: haine, pampers, cosmeticale. O buna prietena a nascut in iulie cu Nayel si mi-a dat indicatii precise.
Mai vorbim. Va anunt ce si cum...
Va pup,
Anca Micaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anca, sa ne anunti cand nasti,

Adema, ce noutati mai al legate de dermatita?

Roxy, de ce nu te duci odata la spital si il rogi pe Nayel sa iti faca turul? Asa maternitate nu mai vezi in Bucuresti.

Crissi, nu mai zici nimic?

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Crinuta e o idee buna, sa vad daca reusesc sa ajung. Mi-am facut deja o imagine destul de buna din ce ati povestit voi aici.
Mai am o intrebare. Cum e cu toaleta intima dupa nastere, ti-o fac in pat sau trebuie sa mergi sa te cocoti pe o masa ginecologica? La Municipal cand am nascut eu trebuia sa te joci de-a alpinistul si mi-a fost cam greu dupa operatie. Si inca una: mai fac obligatoriu o radiografie pulmonara inainte de externare? Mie mi s-a parut cam abuziva practica asta de depistare a tbc-ului in randul mamicilor, mai ales ca-ti iradiau laptele pentru bebe.

tuturor! si Anca Micaela asteptam vesti bune de la tine!

Roxana, Mariuca (5 ani si 7 luni) si bebe din burtica s. 32+

Mergi la inceput