Copilasi de Aug-Sept 2003 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia0606 spune:

Mai da' aveti un ritm asa alert ca nu prea reusesc sa tin pasul cu cititul. Eu nu am fost niciodata prea vorbareata, dar imi place sa citesc pataniile voastre care sunt uneori foarte hazlii.
Noi nu avem probleme cu pronuntia cuvintelor. La noi este foarte simplu: nici macar nu se oboseste sa incerce sa pronunte ceva nou. A ramas tot la cele cateva cuvinte pe care le spunea si acum cateva luni.
Cristina - cum reusesti sa-l speli pe dinti pe nazdravan, ca eu am incercat tot ce m-am priceput si nu am putut sa-l fac sa inteleaga pe al meu ca nici periuta nici pasta (cu tub cu tot) nu se mananca.
Anca - se pare ca limba engleza se invata mai usor decat romana. Ar trebui sa incerc si eu cu Alex, poate asa i se dezleaga si lui limba!

Felicia si Alex



http://www.babiesonline.com/babies/a/alex2003
http://community.webshots.com/user/felicia0606

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

asa...la mobexpert intrarea e libera pentru o ora, daca stai mai mult platesti 50.000lei, luni e inchis, program 10:00-19:30, duminica e deschis pana la 17:30.
de obicei sunt organizate zile de nastere si sunt foarte multi copii, piticii nostri trebuie paziti indeaproape, si poti avea surpriza sa nu le placa si sa se sperie din cauza celorlalti copii care alearga, urla si zbiara, arunca cu bilele alea peste tot. balamuc in toata regula!

iuliana, fata draga, intre dorinta si putinta e o mare diferenta, asa ca bb2, nu cred ca va fi, cel putin in urmatorii 2 ani sigur nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

Gata, mi-am facut timp sa va povestesc despre noi:
Alex a trecut cu bine de olimpiadele la mate, din pacate la clasa a V-a nu exista mai mult decat faza pe sector, asa ca ... Acusi saracutul e racit rau si behaie toata ziua prin casa. O iubeste din ce in ce mai mult pe sora-sa si asta imi prinde bine fiindca cel putin o ora pe zi o las in grija lui si mai scap si eu putintel ...
Tati este pe punctul de a incepe un nou job si e agitat, nervos, emotionat, etc. Eu de abia astept sa-l vad cu servici, una ca sa ne mai revenim si noi financiar si a doua ca sa nu mai stea pe langa mine 24 de ore din 24 ... e ingrozitor, credeti-ma ... Daca se bate palma pentru job voi fi tare fericita, mai ales ca e ceva care lui i-ar place iar eu nu voi mai sta toata ziua sa strang dupa el prin casa (am si eu fixul meu cu ordinea si curateania).
Mami (adica eu) este la limita cu nervii si rabdarea din mai multe motive: fata ma "solicita" din ce in ce mai mult, mama mea nu imi mai da nici un fel de ajutor, afacerea (magazinul) ma stoarce de energie si timp asa ca m-am hotarat sa caut o tanti sa ma ajute cu fata, adica sa-mi vina 4-5 ore pe zi, dimineata, ca sa pot sa-mi fac eu treburile si business-urile.
Ioana este super-copil din toate punctele de vedere. Tot slaba cum o stiti, dar mare zvarluga. Imi place insa ca este cuminte si ascultatoare, exceptand crizele cand se supara pe noi si se duce si se baga in cate un colt al camerei, cu spatele la noi, si nu se misca de acolo pana ce nu vine tot familionul sa-si ceara iertare si sa o pupe pe obrajori, pe manute si pe picioruse. Nu umbla unde nu are voi, fuge de calorifere si de aragaz, doarme la ore fixe si numai in patutul ei, cu mancarea nu ma pot lauda cine stie ce, dar probabil mananca atat cat are ea nevoie. In plus, ma intereseaza mai mult sa se dezvolte asa cum trebuie, pe toate planurile, decat sa manance tot si la comanda mea.
Programul nostru este cam asa:
- 9.30 trezirea cu un biberon (250 ml) de lapte, joaca de una singura, fructe pe la 11.00 si plimbare, daca ne permite vremea
- 14.00 masa de pranz cu ciorbica sau mancarica (dar preferam ciorbica) si ceva desert (fruct, iaurt) apoi pe la 15.00 nani cu 250 suc de fructe (portocale sau prune)
- pe la 17.30-18.00 se trezeste, program de seara cu Andu (Alex), bantuie prin toata casa si trebuie sa fie prezenta la tot ce facem noi; urmeaza plimbarea de seara pe la 20.00, cam o jumatate de ora si masa de seara pe la 20.30 (cereale, gris cu lapte, carnita, sandvis, paste fainoase, depinde ce e prin casa)
- 21.30 baita, biberonul cu lapte si cereale si nani
Marea parte a jucariilor nu mai prezinta interes asa ca le-am srans si le-am pitit; nu ii plac decat lego si alte chestii de imbinari, asa ca avem casa plina de cubulete si alte prostioare, plus mingiile care sunt vreo 30 si dupa care e pur si simplu disperata. La TV nu ma mai pot uita la nimic, caci tot timpul trebuie sa stea pe Atomic, fata mea fiind mare consumatoare de muzica. Melodiile preferate sunt alea cu tanti Lina (las-o ba ca merge asa, parca) si tot ce inseamna Parazitii sau alti baieti de dupa bloc! Dar pe primul loc ramane muzica populara!
De vorbit, ne laudam cu ditamai vocabularul si ia sa va exemplic cate ceva:
- mama, tata, Andu, Muna, Pupa, Andia, Adi, Miala, Utut, Nania, Babi, Danu, Uncu, sunt membrii familiei si prietenii apropiati
- apa, papa (mancare), pitia (painica), pipu (lapticu), cane (carne), baza (branza), utu (iaurtul), tuc (suc), bita (ciorbita), tupa (supa), gughilia (covrigei sau pufuleti)
- mumina (lumina), poti (oala), oglinda (oglinda), acolo, aici, tus (sus), jos, ade (aragazul sau caloriferul), nasul, gura, ochii, dindii(dintii), limba, paul (parul), mana, potoa (pantalonii), toto (sosetele), ochia (urechea), bela, pupa si lilu sunt cele 3 papusi ale ei, baie, minia (mingea), brm-brm (masina), cheia, chei (inchei sai deschei), hopa (in brate), aolio (aoleu), turul sau popou, caca, pipi, banca (scaun, canapea), patul, zice numerele de la 1 la 10, repeta alfabetul dupa noi si imi place ca pe R nu il zice L ci un fel de r frantuzesc ..., hello, bye, pliz, meti (mersi), bia (cah), marul, potia (portocala), etc

Gata, cred ca v-am zapacit!

Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mmmm Oana-noemi ne-ai facut pofta de joaca cu locul acela...macar cred ca tragem si noi o tura azi sa cascam ochii daca nu ne-om putea acomoda in nebuneala de acolo! E ceva mai altceva decat parc si atit...

Ankalaura beyyyy rideam ca zuza in fata monitorului la bancul tau cu "betisor betisor..." ca eu mi-i si imaginez, asta-i defectul meu, imi umbla imaginatia asta...Cred ca-i super fata de fata Eliza cand le zice pe englezeste neamule!

Craluca pupam scum azvarluga mi-am imaginat-o pe Ioana stind suparata si asteptindu-va sa veniti milostivi sa va cereti iertare...bey sunt de-o jmekereala astia mici...ne joaca pe deshte nu alta!

Iuliana scuzati, scuzati, body ce-o fi, tot frumoasa si dulceatza e Emma! Cat despre fasait...pfff, pai Raduc stie cand iau de ex cartofi sa curat, si vede castronul de plastic in care-i pun, incepe sa faca din guritza "pa-pa" cu zgomot ca si cum ar deschide un dop (asta-i semnalul lui despre papa, si cand vede doar, dar si cand ii e foame).

Mai fetelor, am cam intrat la stress, ca l-am prins de cateva ori pe Raduc cu talpa sus pe balamaua patutului (adica o laterala a patutului este rabatabila, se poate indoi de la jumatate, asta cand e bebe mic, acum e ridicata)si incerca sa se ridice. Noroc cu pampersul si fundul ca tragea in jos, dar ce ma faaaaaccc???!?!?! Ca trebuie gasita o solutie pin' sa reuseasca el sa escaladeze...deocamdata am lipit patutul de canapeaua din camera lui care are aproape aceeasi inaltime cu nivelul saltelei din patutul lui, ca, daca cumva Doamne fereste, reuseste escaladarea, sa cada pe moale. Voi aveti problema asta? Eu chiar nu ma asteptam de la Raduc al meu, pe care-l consideram mai moale asa, mai blind, sa se catzere chiar asa



Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu cel bun si blind si dulce si frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Super vocabular la copilita Ioana! Si eu tot ma straduiesc sa fac o lista in agenda cu tot ce spune Eliza, si tot n-am timp....
Cuvantul noi de azi BOBOP Mac Mac - boboc de rata
Unde anume, la MEx, este locul asta de joaca? Neaparat tre' sa ajungem si noi, poate saptamana viitoare...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Meniu Eliza 21-25 februarie - numai masa de pranz, ca dimineata si seara v-am zis cam ce papa...
LUNI
supa de pui cu paste
chiftelute de legume cu branza
fructe
MARTI
supa de legume cu smantana
perisoare de pui cu sos alb
iaurt de fructe
MIERCURI
supa de rosii cu perisoare de gris
snitel de pui cu piure
placinta cu branza dulce
JOI
supa crema de legume
rosii umplute cu carne
fructe
VINERI
supa de pui
paste de carne
iaurt natural
Ce i-am pregatit eu ieri si i-a placut teribil: supa a la grec ( nu stiu cum e in alte zone, la noi se face cu lamaie si se drege cu ou) si felul doi piept de pui cu ciuperci si sos alb de smantana. Pentru decor i-am pus si cateva feliute de morvov, verdeata si putin busuioc de gust. N-am avut suficienta smantana, cred ca ar fi fost si mai incantata fata daca era mai mult sos...
Jucarii: si pe Eliza o intereseaza tot puzzle, forme, cuburi cu piese de potrivit, culori si forme geometrice. O mai intereseaza papusile si ursuletii ei, dar numai ca sa ii culce sau sa-i hraneasca. Si o mai intereseaza bucataria ei.
Ce as mai putea sa ii iau? Ma refer la ceva simplu si care sa ii puna la contributie imaginatia. IUmi plac jucariile Chicco, dar mi se par foarte scumpe si pe ELiza nu ar atragea-o prea mult, in timp, ma refer... Mult mai interesata este de carligele de rufe sau de pixuri... Deci nu sunt interesata sa dau una bucata milion pe una bucata jucarie. ce as mai putea, in schimb sa ii iau? POate imi dati ceva sugestii, ca eu sunt in pana.

Situatie:
Noi avem niste cunostinte care au un bb cu doua luni mai mare ca Eliza. Au si o situatie materiala mult superioara multora ca noi, si vreau sa zic mult superioara, dar nu asta e important. Vreau sa va spun ca in curand ii vor da jucariile afara din casa. Cand spun jucarii: tot ce exista in cataloagele Chicco, de la orice categorie de varta, plus acesorii (adica fotoliu Chicco, de exemplu), masina formula 1 (cu care sa se plimbe bb, nu cu care sa se joace, adica masina de un metru lungime! cu acumulator. Masina formula 1 la scara 1:6 cu telecomanda. Si n-as avea eu aici loc sa enumar. La ei am vazut magicianul care m-a cucerit. Intrebarea mea: oare cand un copil are la dispozitie atat de multe, nu cumva perceptia lui despre viata si valori reale devine putin... deformata? Oricat de bine ar fi educat? Parintii acestui pusti sunt oameni deosebiti din toate punctele de vedere si ii respect. Dar nu cumva exista riscul ca BB, indiferent de educatia pe care o va primi, sa plece "cu stangul"? Voi ce parere aveti?

Eu una, cred ca fiecare varsta are farmecul ei, ba chiar mai mult, daca ii ofer copilului meu prea devreme cutare lucru pe care ar trebui sa il primeasca la 5 ani, risc ca la 5 ani respectivul obiect sa nu mai prezinte nici un interes. Si de fapt sa nu aiba nici un efect posesia respectiva, pentru ca, prea mic fiind, bb nu a profitat deloc de invatamintele lui... Asa cred eu
Iar din ce am observat la Eliza, este mult mai important sa stai cu ea, chiar daca te joci cu un metru de ata... I se va parea super interesant metrul ala de ata...
Adica - este bine ca DACA POTI material, sa ii oferi copilul tau TOTUL?


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

eu nu tin neaparat sa ii ofer totul, ma refer la chestiile materiale, eu vreau sa ii ofer altceva, care mi se pare capital: incredere multa in el si sa-l educ astfel incat sa devina un om puternic si fericit in pielea lui!
si eu am remarcat ca el e mai fericit cand are atentia mea, decat cu nenumarate jucarii.

la mobexpert locul de joaca este la ultimul etaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

ps1: nu ca as putea sa-i ofer oricum asa de multe din pdv material.
ps2: ankalaura-scrie si tu retetele la mancarurule pe care le faci tu, pliiiz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Ankalaura asta gatesti TU?!?!??!?!?!? Sau e meniul de la cresa aia minunata? Ca daca gatesti tu asta te urasc profund

Am dat si noi o raita azi la 3 pe la locul de joaca din MEx dar tocmai se inchisese si mi-a zis tanti aia de acolo ca fusese debandada totala, isi serbasera doi copilasi ziua si deja fusese mult prea aglomerat. Daca ne-om mai nimeri vreodata si o sa fie mai normal si deschis, atunci poate profitam si noi de locul cu pricina. Zicea tanti sa venim in timpul saptamanii....pfff, hehe, care timp?!

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu cel bun si blind si dulce si frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Raluca, ce muuuulte cuvinte spune Ioana...m-ai dat gata! Si eu mi-am inchipuit-o stand in coltul camerei si voi mergand cu rugaminti la ea sa-i cereti iertare si pupici! Il pupam si pe "Andu" fratiorul cel cuminte care are rabdare si grija de Ioana...da-mi reteta ca sa o aplic si eu cu Diana.

Ankalaura, am facut si eu o data ciorba a la grec, i-a placut Silviei. Eu am dres-o cu ou si smantana si cu patrunjel verde, n-am acrit-o(dupa cum bine stii la noi se mananca ciorbe dulci ). Ciuperci n-am indraznit inca sa-i dau la o masa, a gustat doar din mancarea noastra si i-a placut. Nu stiu de ce am retinere fata de ele, desi Silvia n-a facut urat de le nici o mancare. Cred ca s-a pus piticul acolo bine si nu mai vrea sa plece...deh batranetile astea...
Interesant meniul pe care-l primesc la gradinita...poate incerc si eu cateva mancaruri...chiftele de legume si perisoare de pui cu sos alb mi se par apetisante.

danat, ce patutz are Raduc? Din acela de fash?
Silvia e mare cataratoare, dar n-a incercat patutzul inca...e cam sus ca sa reuseasca ceva...bara de sus e in dreptul gatului, nu are cum ajunge cu piciorul asa sus.

Si eu sunt de parere ca indiferent cat iti permiti nu trebuie sa dai copilului tot ce-si doreste, el prin asta intelege ca poate obtine tot ce vrea si nu e bine, il va afecta in mod sigur. Trebuie impuse limite indiferent cat de mic e copilul, cu cat creste cu atat va fi mai greu sa ii impui ceva. Eu cred ca parintii care cumpara copilului tot ceea ce vede fac o mare greseala. Asta e parerea mea, fiecare face cum considera mai bine.

Va pup si va doresc o saptamana cat mai relaxata!

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

pozici noi

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput