Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Fetele cu probleme de tiroida aveti CM scurt, dureaza putin si este slab cantitativ? Eu am un CM de 25-27 zile, dar dureaza putin ( penultimele doua -doua zile), iar ultimul doar 1/2 zi.Inca nu am facut nici o determinare de hormoni tiroidieni (urmeaza sa le fac).

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Silvana mie Euthyroxul mi-a dat o depresie nasoala, dupa vreo doua luni de luat.
Doctorita care mi l-a recomandat a zis ca nu e de la Euthyrox.
Ce-i drept eu in aceeasi perioada eram studenta si invatam pentru licenta, desi niciodata nu m-am manifestat ciudat la examene, si nici nu eram stresata de examene, doar ca era un efort intelectual mai mare, atata tot. Nemailuand Euthyroxul starea s-a ameliorat pana a disparut complet.
As putea sa scriu un roman cu astea, despre proastele orgolii ale doctorilor.

Insa eu am schimbat doctorita care mi-a schimbat si medicatia, si ea mi-a confirmat ca de la el am facut asa, si ca a mai avut paciente care au patit ca mine. Deci nu innebunisem eu.

Sora mea luase si ea, la ea nu s-a manisfetat ca la mine, insa bine tare nu i-a facut nici ei, ca drept dovada ca un medic de la o clinica privata din afara i-a schimbat medicatia pe L-thyroxine.

Dar nu e obligatoriu sa patesti si tu prin ce am trecut eu, deci nu dau sfaturi, eu doar ti-am impartasit experienta mea.

Loma


Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor L-thiroxin 75 i-au si eu de 5 luni si sant multumita de tratament. CM la mine este normal, dureaza cam 3-4 zile cu volum normal de scurgeri.

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

CM pana acum doua luni l-am avut la 28-29 de zile insa luna trecuta la 34 iar luna asta sant in ziua 29 si tot astept.....

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Maraki multumesc pentru raspuns. Atunci poate nu tiroida este problema. Voi vedea rezultatele.

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.popescu spune:

Si eu am CM scurt 24-27 zile.Sangerarea dureaza maxim 2 zile uneori chiar o singura zi si slab cantitativ.Acum un an la indicatia unui medic de la Parhon am luat Euthyrox doua luni si atat.In urma unui control la o clinica particulara mi-au fost oprite aceste medicamente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Georgiana si care a fost cauza acestor CM scurte si cu sangerari slab cantitative? Ce analize ai facut? Acum te confrunti cu aceeasi problema sau s-a rezolvat? De ce ti-a oprit Euthyrox-ul?

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

Teo eu(dupa cum bine stii) am hipertiroidie. La mine , pana luna trecuta cand am avut o intarziere de 5 zile, CM era la fix 27 zile. Cat in ceea ce priveste durata si cantitatea pot sa-ti spun ca dura cam 3-5 zile,doar in ultimele 2 zile foarte putin cantitativ. Dar in primele 3 aveam destul de mult( schimbam tampoane relativ repede , nu gluma). Ti-am spus ca mi s-a dereglat pt prima data in viata luna trecuta( mi-a venit la 32 zile), dar cantitativ a fost la fel ca in celelalte luni. Abia astept sa vad luna asta la cat imi vine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Iulia si sa treaca cat mai repede pauza aceasta impusa si sa-ti dea dr. liber la bb. Nu stiu ce probleme mai am...parca nu-mi erau de ajuns cele pe care le aveam pana acum. Alte simptome de hipo sau hipertirodie nu prea am, poate doar faptul ca sunt mai calduroasa decat inainte si ca ar fi mai umflati nodulii in partea dreapta, scadere in greutate-nu, nervozitate-nu, transpiratii-nu. Noi sa fim sanatoase! Cred ca suntem puternice si putem duce multe, de aceea ne da Cel de Sus atatea.

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.popescu spune:

thea_m, si acum am CM de 24-27 zile si slab cantitativ.Mi-a oprit medicatia ptr.ca analizele hormonale mi-au iesit toate bune

Mergi la inceput