Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenya_m spune:

Citind tot ce ati scris voi aici, incep sa banuiesc ca si eu am o problema de acest fel adica hipotiroidie (mi se intampla f des sa am stari depresive, junghiuri in dreptul inimii, atentie si concetratie diminuata si stari de oboseala - numai ca nu am o temperatura scazuta cum inteleg ca se intampla ci am in jur de 37 si nu am slabit deloc).. Nu am facut nici o analiza pt hormoni, intentionez sa fac.
Mie insa, mi-e foarte frica sa fac un astfel de tratament dc va fi nevoie:( Il vad ca pe ceva de genul "Unde dai si unde crapa.."
Nu se pot regla si de la sine acesti hormoni, cu un regim de viata cat mai sanatos?
Multumesc!
Pupici

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Buna Mihaela,
Este destul de greu sa-ti pui diagnosticul singura dupa simptome pentru ca de multe ori simptomele de la hipertiroidim seamana cu cele de la hipotiroidism. Eu de exemplu am TSH-ul foarte mic, sunt foarte aproape de hipertiroidism si am manifestarile pe care le descrii tu. In plus, in general la hipotiroidism te ingrasi si la hipertiroidism slabesti.
Cel mai bine ar fi, daca simptomele pe care le descrii se mentin, sa consulti un medic endocrinolog, sa faci o analiza de sange numita TSH si in fnctie de rezultat se poate pune un diagnostic.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, da cred ca sunt si cazuri in care dereglarile hormonale se regleaza de la sine, dar netratate (nu neaparat medicamentos, dupa cum povestesc si fetele mai sus, se poate merge si pe un tratament naturist) se pot si accentua.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

[quote]Originally posted by thea_m

Alexia27care este legatura intre TSH- 0 si infertilitate? Pentru ca eu, cu un TSH-0,01 am avut un folicul de 26 mm si endometru de 11 mm. Si dr. mi-a spus ca hipertiroidia nu influenteaza in mod negativ starea fatului sau a nou-nascutului, doar viitoarei mame ii da stari neplacute ( tahicardie, oboseala, stare de nevorzitate accentuata). Deci se poate obtine o sarcina si cu hipertiroidie si aceasta va fi supravegheata mai atent.


Draga Thea_m, as vrea si eu sa stiu. Tot ce pot sa-ti spun e ca eu am facut hipertiroidie din cauza unui medicament care contine iod. Dar dupa o luna de cand am intrerupt, tiroida mea si-a revenit singurica, fara nici un tratament. Acum T3 si FT4 sunt absolut normale. Ca si FSH, estradiol, prolactina, progesteron, in paranteza fie zis. Nici eu nu inteleg de ce endocrinoloaga mi-a zis ca nu pot sa raman gravida cu TSH 0. Din pacate, asta nu s-a reglat deocamdata. Intelegeam ca TSH sa influenteze tiroida si asa, da, ar fi motiv de infertilitate, dar cu tiroida normala...nu stiu ce sa zic. Ma gandeam sa intreb si alt medic, mai ales ca doc mea mi-a zis ca poate dura si 1 an sa se regleze TSH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenya_m spune:

Multumeasc Tana
Da, trebuie sa fac o analiza de sange..
Numai ca ieri am intrebat o dr endocrinolog despre legatura dintre infertilitate si dereglarile tiroidei si a raspuns NU
Va pupik.
O zi buna!

Credinta face totul posibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenya_m spune:

Ce prostii am scris..
Scriu de la servici printre picaturi, un mesaj printre mai multi pacienti si... pierd ideea..
Acum iertati-ma si voi :)
am vrut sa spun ca mi-a raspuns: "nu exista nici o legatura intre cele doua"


Credinta face totul posibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesandra spune:

Asa cum am promis revin dupa vizita la homeopat cu multe sperante de vindecare si un pic trista pentru ca nu pot sa raman gravida pana cand nu rezolv problema...primul tratament dureaza 3 luni ( cu picaturi care vizeaza sistemul imunitar, cu pastile facute din hormoni de la animale, cu alimentatie fara lapte si produse lactate-din cauza intolerantei mele fata de aceste produse ). Daca vreau sa raman gravida acum trebuie sa iau eutirox...alta cale nu exista.
Dupa parerea medicului boala s-a declansat din cauza unui virus ( posibil sa fie citomegalovirus sau epstein barr )...
Oricum am fost bucuroasa pentru ca ultimele analize au iesit mai bine : TSH a coborat pana la 3,11 iar numarul anticorpiilor s-a redus simtitor...
Nu-mi ramane acum de facut altceva decat sa fac acest tratament si sa sper ca in septembrie totul va reintra in normal...
Succes tuturor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika1 spune:

quote:
Originally posted by ileana_marius

[quote]Originally posted by alesandra

Am si eu aceiasi problema cu tiroida si desi am fost la 3 endocrinologi niciunul nu mi-a dat detalii despre asta, doar pastile. Si eu am refuzat sa iau euthyrox. Ma intereseaza foarte mult ce solutii naturiste ati gasit.

Ileana



si eu am avut aceeasi problema: TSH marit si ATPO MARIT. dupa o luna de tratament cu euthyrox am ramas insarcinata( coincidenta sau nu?!). oricum, am mai scris la acest subiect. atpo a crescut ENORM pe parcurul sarcinii.
iata valorile mele ptr atpo: septembrie 2004: 700, noiembrie 2004 320, februarie 2005 1209, aprilie 2005 203. mentionez ca am ramas insarcinata la sf lui octombrie.
eu sunt multumita ca am ajuns in saptamana 34 de sarcina si bebe e bine dezvoltat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

mika1 crezi ca euthyrox-ul ajuta? Nu mai tin minte valorile TSH (o sa ma uit acasa pe analize), dar stiu ca diferenta fata de normal era f.mica. De asta m-am gandit ca poate nu e o cauza de infertilitate.
Nu imi place ideea de a lua aceasta pastila in fiecare dim. toata viata !!!! (1/4 din pastila deocamdata). Nu stiu daca sa ma apuc de pastile sau nu. Ma gandesc ca odata inceput trebuie dus pana la capat, de asta imi este greu sa ma apuc.

Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika1 spune:

quote:
Originally posted by ileana_marius

mika1 crezi ca euthyrox-ul ajuta? Nu mai tin minte valorile TSH (o sa ma uit acasa pe analize), dar stiu ca diferenta fata de normal era f.mica. De asta m-am gandit ca poate nu e o cauza de infertilitate.
Nu imi place ideea de a lua aceasta pastila in fiecare dim. toata viata !!!! (1/4 din pastila deocamdata). Nu stiu daca sa ma apuc de pastile sau nu. Ma gandesc ca odata inceput trebuie dus pana la capat, de asta imi este greu sa ma apuc.

Ileana


Nici eu nu stiu ce sa zic daca euthyrox-ul ajuta sau nu, cert e ca mie doctorul ( si endocrinologul si ginecologul) mi-au zis sa-l iau.
eu aveam f putin marit TSH...un pic peste limita....insa ATPO....DEZASTRU....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

buna fetelor!
eu intru la tratamente naturiste dar am vazut subiectul cu tiroida si am intrat si pe la voi, se poate???!
eu am hipotiroidie, descoperita intamplator cand eram inca in rom. si acolo am inceput cu eutirox, pt. ca doctorita ma trimitea direct la taiat
deci am acceptat tat. care incepe cu o doza mica si pe parcurs se mareste, asa ca am ajuns datorita eutirox-ului la valori normale.intre timp am ramas insarcinata si acum am un baietel de 3ani, problema este ca dupa nastere trebuie redusa doza pe perioada alaptatului, timp in care la mine sau marit din nou valorile, asa ca a trebuit sa intrerup alaptatul (dar nu imediat) si sa reiau doza intraga.acum sunt din nou in limite normale, deci fetelor ce am vrut sa va spun este ca se poate avea un copil chart si cu probleme de tiroida, si nu va descurajati.
este drept ca toata viata esti obligata sa iei pastila de dimineata, dar daca te salveaza de la taiat sau iti da posibilitatea de a avea si un ?! atunci merita nu???
ok, am lungit vorba si v-am plictisit
pupici la toate

Mergi la inceput