Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Buna fetelor !

eu merg pe tratament naturist, momentan fac gargara cu ceai de sanziene, multumesc Loma pentru aceasta informatie.
Speranta, as incerca si cu otet de mere cu miere, deci de 3 ori pe zi. Spune-mi te rog, 1 lingurita de miere pe zi sau si aia tot de 3 ori ca otetul ? Mersi.
Linda, de mult nu te-am vazut, ce mai faci ?
Thea,
bafta tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Sorina si tie. Ce probleme ai cu tiroida?

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Thea, nu stiu exact ce si cum (hipo, hiper, hippie...), stiu numai ca am probleme cu "ea", trebuie sa imi fac analize mai intai, dar in alt oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Sorina la un pahar de apa o lingurita de otet de mere si o lingurita de miere, de trei ori pe zi. Altfel spus apa in care pui otetul o indulcesti cu miere de albine.Cura dureaza pana termini un litru de otet. Otetul suplimentar se poate folosi in salate,chiar salata de spanac(ca acum e sezonul) cu ceapa,ridichi,patrunjel sau in alte preparate. Fetelor sa cumparati ulei de porumb, chiar am cumparat Floriol si are f. multe chestii scrise pe eticheta sau uleiul de masline virgin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Mersi Speranta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by DanielaNeagu

salut fetelor,
ma alatur si eu voua,cu probleme de tiroida si infertilitate,
eu am un TSH foarte mic, T3 ,T4 si FT4 normale ,dar un ATPO de 17 ori mai mare decat normal.Endocrinologul meu mi-a spus ca este hipotiroidie Hashimoto(?), provocata de ceva: stres ,virus......
iau de 6 sapt. euthyrox 1/2 comprimat, pe care il suport bine ,dar abia astept sa-mi refac analizele si sa vad ce efect a avut.
voi ce stiti despre asta?
multumesc daca m-ati ascultat,si sa ne ajute Dumnezeu sa ne rezolvam problemele si sa avem un bb.
Daniela



fetelor, am si eu o intrebare la voi.. ce indica acest ATPO? ce masoara? cum se interpreteaza valorile lui? ce corelatie este intre el si TSH, T3, T4?
multumesc


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Sint si eu o hipotiroidica, Tia, asa ca ma incumet sa iti raspund. ATPO este o analiza care indica prezenta anticorpilor tiroidieni in singe (anticorpi creati de un sistem imunitar viciat, care distrug tiroida). Din cite stiu eu, ATPO poate fi pozitiv sau negativ. Un ATPO pozitiv indica Hashimoto disease, una din cele mai frecvente cauze ale hipotiroidismului.

TSH (thyroid stimulating hormone) indica valoarea hormonului eliberat de glanda pituitara cu rolul de a stimula productia tiroidei. Daca e mai putin decit normal, inseamna ca 1. tiroida e super activa, deci hipertiroidie, sau 2. glanda pituitara nu functioneaza cum trebuie.
Daca TSH-ul e mai mult decit normal, atunci fie 1. tiroida e lenesa si glanda pituitara o suprastimuleaza, deci hipotiroidie sau, din nou 2. glanda pituitara e dereglata.

Pentru a se localiza dezechilibrul (in tiroida sau in glanda pituitara) se fac T3 si T4, analizele a doi hormoni tiroidieni. Valorile prea mici indica hipotiroidie, iar cele prea mari hipertiroidie, cele normale, o problema cu pituitara. Uneori hipertiroidia e greu de delimitat de hipotiroidie, dar asta e prea complicat pentru mine.

Valorile normale difera de la laborator la laborator, asa ca nu iti pot spune mai multe despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesandra spune:

Ma inscriu si eu pe lista celor cu hypotiroidism si aspirante la rolul de mamica cu TSH marit (4,5)si cu o multime de anticorpi care-mi ataca tiroida...cu alte cuvinte "tiroida hashimoto".
Minunata veste am aflat-o anul trecut in octombrie, am fost la endocrinolog insa am refuzat tratamentul cu eutirox pentru ca nu-mi rezolva adevarata mea problema imunitara ( de fapt asta inseamna tiroida hashimoto. Eutiroxul impiedica marirea tiroidei insa anticorpi vor continua s-o atace pana cand nu va mai ramane nimic din ea...eu inca mai sper sa pot rezolva problema anticorpilor.
Peste 3 saptamani am programarea la un medic homeopat.
Am ales aceasta cale dupa multe lecturi ( pe internet, carti etc )... Am eliminat complet din alimentatia mea soia, broccoli, varza, cafeaua, alcoolul...mananc cat mai natural sau cat mai putin gatit.Folosesc doar ulei de masline iar in ultimul timp si ulei de nuca de cocos ( cate 2-3 lingurite pe zi ). Pare ciudat insa un rol foarte important il are si alimentatia...
Alte probleme pe care le creaza functionarea proasta a tiroidei sunt : lipsa de fier ( feritina ), marirea colesterolului si o temperatura scazuta a corpului ( de aici si problema legata de fertilitate ).
O alta legatura pare a fi intre candida si tiroida autoimuna ... inca n-am inteles daca candida vaginala sau intestinala.
Mai multe amanunte am sa va dau dupa vizita la homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Alesandra sunt interesante informatiile tale.
pentru hipertiroidie eu fac, deocamdata, un tratament naturist cu Tironorm 3x1 tb/zi si tinctura de ghimpe 30 pic x 3/zi. Voi face si tratament homeopat care se pare ca ar rezolva hipertiroidia. Am sa va tin la curent cu rezultatele ( daca va intereseaza).
Alexia27care este legatura intre TSH- 0 si infertilitate? Pentru ca eu, cu un TSH-0,01 am avut un folicul de 26 mm si endometru de 11 mm. Si dr. mi-a spus ca hipertiroidia nu influenteaza in mod negativ starea fatului sau a nou-nascutului, doar viitoarei mame ii da stari neplacute ( tahicardie, oboseala, stare de nevorzitate accentuata). Deci se poate obtine o sarcina si cu hipertiroidie si aceasta va fi supravegheata mai atent.
Sorina cum e cu ceaiul de sanziane? Si-a facut efectul?

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

[quote]Originally posted by alesandra

Ma inscriu si eu pe lista celor cu hypotiroidism si aspirante la rolul de mamica cu TSH marit (4,5)si cu o multime de anticorpi care-mi ataca tiroida...cu alte cuvinte "tiroida hashimoto".
Minunata veste am aflat-o anul trecut in octombrie, am fost la endocrinolog insa am refuzat tratamentul cu eutirox pentru ca nu-mi rezolva adevarata mea problema imunitara ( de fapt asta inseamna tiroida hashimoto. Eutiroxul impiedica marirea tiroidei insa anticorpi vor continua s-o atace pana cand nu va mai ramane nimic din ea...eu inca mai sper sa pot rezolva problema anticorpilor.

Am si eu aceiasi problema cu tiroida si desi am fost la 3 endocrinologi niciunul nu mi-a dat detalii despre asta, doar pastile. Si eu am refuzat sa iau euthyrox. Ma intereseaza foarte mult ce solutii naturiste ati gasit.

Ileana

Mergi la inceput