Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Libra, nu stiu daca este o legatura intre hiper si hirsutism,daca ma uit la mine cred ca este,poate fetele cu astfel de probleme ne pot spune mai multe.

Loneanbianca,ne-ai spus ca anterior ai facut in liceu trat pt. hiper,iti mai amintesti ce trat. ai facut? Ca o concluzie putem trece de la forma la alta-dupa cum se vede...

Tanaion,tu ai facut trat,si nu s-au mai ameliorat starile?la fel ca tine ma simt si eu si intr-adevar la mine toamna si primavara sunt mai accentuate. Asa se manifesta la mine.

Fetelor,am citit undeva ca otetul de mere cu miere de albine- de trei ori pe zi cate o lingurita intr-un pahar cu apa si cu cate o lingura de miere de albine,rezolva problemele legate de disfunctiile tiroidei si implicit infertilitatea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Speranta,
Eu nu am facut tratament pentru tiroida pentru ca endocrinologul mi-a zis ca daca TSH-ul este inca in limitele normale, chiar daca foarte aproape de limita inferioara, sa nu iau nici un tratament nici pentru hipertiroidie, nici pentru noduli. De o saptamana pentru tahicardie mi-a dat un medic cardiolog metroprorol 1/2 pastila pe zi. Primele zile mi-a fost foarte bine, dupa care in momente de stres iar simt in dreptul inimii tot felul de junghiuri, dar oricum per total imi e mult mai bine. In general sunt impotriva medicamentelor, le prefer pe cele naturiste dar ma simteam din ce in ce mai rau.
Oricum, vreau sa mai consult si un alt endocrinolog ca de fapt tratez efectul in loc sa tratez cauza.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Tanaion,nici mie nu mi-a dat trat. cu hormoni tiroidieni
ci trat cu aspacardin,calciu si Propanolol- pe care l-am intrerupt de la a 3 a pastila,ma simteam f.rau de la el, ma durea inima ,ma durea pieptul si ma apasa , nici nu puteam respira.In schimb cu distonocalam ma simt f. bine-dar nu as vrea sa iau permanent, ca devin dependenta. Eu mai beau ceai de sanziene,salvie,galbenele,coada soricelului.Dar stii cum e, cand ma simt mai rau beau cateva zile,dupa aia o las mai moale....si cu trat.astea naturiste trebuie sa te tii de ele sunt de lunga durata, cred ca permanente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Gogosar, nu e cu ochisori, mama, sigur. Dar tot sunt bucuroasa ca astazi e in sfarsit prima zi de CM.
Luna asta imi intarziase 8 zile!

Dupa ce fac analizele, o sa le scriu pe forum sa le comentam.

Fetele, sa aveti o dupa-amiaza placuta!

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Buna fetele.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Trebuie neaparat sa imi fac timp sa ma duc la medic.Azi iar mi-a fost rau la serviciu, simteam ca tremur toata de la palpitatiile pe care le aveam.....Am sa ma programez zilel astea la cardiolog in principal, si apoi la endo.

ANCA
“Capul sus, va rasari soarele si pe strada noastra”
http://community.webshots.com/user/gogosar103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Buna fetelor,

Vreau si eu sa ma "inscriu la voi pe lista".Am scris si pe prima pagina,dar de atunci nu am mai intrat.Eu am hipotiroidie acum deja confirmata si i-au de circa o luna L-Thiroxyn 25,si pot sa spun ca ma simt mai bine.La mine ca simptoma a fost doar oboseala continua.Puteam sa dorm 26 de ore din 24 si nu eram mai bine.Acuma macar nu mai trebuie sa dorm dupa masa ci rezist eroic pina seara.De ingrasat nu m-am ingrasat ci am slabit.TSH-ul meu a fost de 7,52,dupa 3 saptamini 4,96.Acuma ma voi duce din nou la control.
Noi incercam de aproape 1 an jumate sa avem un bb dar pina acuma nu am reusit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Salut Linda, e foarte bine ca ni te alaturi ,poate impreuna o sa ne rezolvam problemele,facand schimb de sfaturi si purtand discutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdaByron spune:

Buna fetelor,

Si eu am fost diagnosticata cu hipertiroidism, acu' 2 luni.
Valoarea T3 de 3 ori mai mare decat valoarea normala. Am facut tratament cu thiamazol(strumazol) 6 saptamani. Din 6 in 6 saptamani trebuie sa repet analizele si sa merg la endo.

Datorita reactiei alergice la thiamazol, endocrinologul mi-a schimat medicatia, iau acum PTU.

Simptomul cel mai clar pe care l-am avut a fost pulsul foarte marit(100 in repaos), altele: batai accelerate ale inimii si o usoara scadere in greutate.

Eu sunt acum cam stresata, mi-e teama de efectele secundare ale medicamentelor, mai ales ca e vorba de o perioada de tratament indelungata, si de o eventuala trecere la hipotiroidism.

va doresc sanatate!

AdaByron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Ada si eu am aceleasi simptome, astept rezultatele la analize. Ti-a recomandat sa nu ramai insarcinata in perioada in care faci tratamentul?

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdaByron spune:

quote:
Originally posted by thea_m

Ada si eu am aceleasi simptome, astept rezultatele la analize. Ti-a recomandat sa nu ramai insarcinata in perioada in care faci tratamentul?

Teodora



Teodora, doctorul mi-a spus doar ca uneori hipertiroidismul este o cauza a infertilitatii, in special la femeile care manifesta urmatoarele simptome: cicluri menstruale neregulate sau chiar absenta ciclului menstrual.
Mai multe am mai citit eu aici: http://www.endocrineweb.com/pregnancy.html
http://www.thyroidanswers.org/webcast_transcript.asp?b=thyroidanswers&f=thyroid&c=women_hyperthyroid
http://www.hipusa.com/eTools/webmd/A-Z_Encyclopedia/thyroidtreatment.htm

AdaByron

Mergi la inceput