Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

july ma bucur ca ai raspuns. eu doar ce am venit de la laborator tsh are 1.43 deci dupa normele lor (0.1-3.5) ar trebui sa fie normal .maine am sa sun la endocrinolog sa imi iau programare cat mai urgent si am sa ii explic ca s-ar putea deja sa fiu insarcinata (sper si eu insa dc tine bine)si ca neomercazolul pe care il luam l_am intrerupt de capul meu cu vreo 2 sapt inainte.ia totusi imi explicase ca e foarte dificil sa tii o sarcina atunci cand ai probleme cu tiroida insa sub stricta supraveghere tiroida poate fi controlata in timpul sarcinii , mai ales ca insasi sarcina o cam aduce pe linia de plutire.a mai spus ca problemele cu tiroida nu te impiedica sa ramai insarcinata ci sa duci sarcina pana la capat.eu sper insa sa o vad zilele astea si am sa iti dau vesti despre ce a zis .irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Tanaion, nici eu nu am priceput exact ce mi-a spus Gogosar: ce analize se fac si in care zile ale CM.
Astept in continuare lamuriri pt ca sunt in apropierea CM si in ziua a 3-a am inteles ca se fac unele analize.

Go-go-shaaaar?!? Ce mai faaaci?!?

Fetelor, am inceput sa iau Eutyrox din luna martie iar CM mi-a intarziat vreo 6 zile pana acum (nu sunt insarcinata). E normal? De-aia zic sa fac analizele...

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

Irina abia astept sa-mi spui ce ai facut la dr. si ce ti-a zis. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta, dar eu sunt inca la inceputul tratamentului ( abia am 1 luna si 1/2 de tratament). Sa o intrebi daca mai continui tratamentul in sarcina ( si sa o intrebi daca tu vrei sa nu mai iei pastilutele ....daca nu-ti scade la loc TSH-ul). Sunt foarte curioasa. Eu iau Tyrozol cate 2 si 1/2 pe zi si pe prospect spune ca in caz de sarcina se ia maxim 1 pastila pe zi. Probabil ca sa mentii tiroida sa functioneze normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Silvana ,cred ca Gogosar s-a gandit la celalate analize hormonale care se fac in zilele 3 si 21 a CM.
Analizele pt.tiroida sunt TSH, T3,T4 si ATPO si se fac in orice zi, nu am auzit sa le recomande in nici o zi. Primele costa in jur de un milion si ..(depinde de clinica)nu stiu cat costa ATPO.Oricum e bine sa ai vreo 2 milioane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Buna fetelor.
Va rog ....nu aruncati cu pietre in mine, am uitat listuta acasa cu analizele.
da intr-adevar ma refeream la analizele din zilele 3 si 21.
dar am o nelamurire, eu ianinte aveam cam 60-62 kg si de cand am inceput sa am palpitatiile , pulsul marit, starea naspa, am slabit pana acum ca am 51 kg. de ce? care e pana la urma ? Cum se manifesta hipo si cum hiper?

ANCA
“Capul sus, va rasari soarele si pe strada noastra”
http://community.webshots.com/user/gogosar103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Hai ca ne-am lamurit acum!

Gogosar-mama, nu arunca nimeni cu nimic pe aici! Imi cer scuze daca am fost insistenta dar chiar am crezut ca trece ziua 3 din CM si eu trebuie sa fac analize (am mai spus ca luna asta mi le fac si pe cele pentru inseminare si voiam sa le am pe absolut toate in aceeasi luna).

Speranta, multumesc, ne-am venit de acasa acum!

Oricum, mie ciclul tot nu mi-a venit...e ceva capuccino la mijloc dar inca mai am speranta ca nu m-am dereglat cu Eutyrox-ul pe care il iau. Oricum, chiar voiam sa va intreb: primavara, voi nu aveti de obicei o mica dereglare (ceva cosuri sau usoare dereglari de ciclu)?

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Silvana, eu primavara nu ma dereglez.In privinta cosurilor, da, asta da,imi apar niste cosulete mici pe frunte.dareu in general inainte sa vina CM cu 2-3 zile imi apare cate un cos pe fata.
In leg cu " capucino" al tau.....sa dea D-zeu sa fie altceva, un bebe.

ANCA
“Capul sus, va rasari soarele si pe strada noastra”
http://community.webshots.com/user/gogosar103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Fetelor si eu m-am tratat 6 luni cu L-Tyroxin, Spirulina si Vit E pentru hipodiroidie(in liceu m-am tratat de hiper..) Nu am obs mare lucru . Intre timp mi-a mai gasit la eco chisturi mici in fiecare ovar si am luat Duphaston dar intr-o luna am pus pe mine 3 kg asa ca l-am intrerupt. Aveam si prolactina marita , dureri de cap si dereglari ale c.m ,plus dureri f. mari de burta ...si am facut o luna cu Dostinex....iar momentan am inceput un tratament homeopat. Sunt curioasa cum o sa ma mai simt. Chiar ca sunt nasolae deregralile astea hormonale. Eu tot merg la sala si la masaj si nu mai reusesc sa slabesc si sa scap de celulita. sanatate multa la toate!

Bianca
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Gogosar,
Eu am inceput cu starile acestea de tahicardie, agitatie, oboseala accentuata, uneori parca respir mai greu, parca sunt stransa de gat, deci am aceste stari de mai bine de un an. Si eu am slabit de atunci vreo 4 kg.
As putea spune ca in toata aceasta perioada de un an starile s-au accentuat, dar nu mi-am dat seama sa fie mai rau primavara.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Gogosar,puiule, in general la hiper slabesti si la hipo te ingrasi .
Am spus in general pt. ca disfunctiile tirodei se pot manifesta diferit de la o persoana la alta. Ai vazut ca si fetele au scris ca pot sa ai un TSH mic si pot sa fii diagnosticata cu hipo. Numai un endocrinolog bun,cu investigatii complete poate da un diagnostic corect. Te pup si sa ne dea D-zeu sanatate !

Mergi la inceput