Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Tanaion, intr-adevar se dau ceva pastile pe reteta, pentru scaderea pulsului. Ele pot fi f diferite, de la distonocalm la propanolol, extraveral etc. Si mie mi-a dat dr distonocalm de doua ori pe zi pt ca am pulsul 77-80. Nu le iau pt ca ma simt binisor desi uneri sunt cam nervoasa (motivat).

Gogosar, ai putea sa-mi spui si mie ce analize se fac pt tiroida si daca sunt scumpe? Multumesc anticipat.

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Silvana, se fac in anumite zile ale CM.Eu am facut in ziua 3 si 21.
Maine iau la mine analizelesi t-i le spun.
De pret....depinde de unde le faci.
Oricum mai multe detalii maine.

ANCA
“Capul sus, va rasari soarele si pe strada noastra”
http://community.webshots.com/user/gogosar103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

Fetelor si eu am hipertiroidie ( TSH= 0,006, T3 peste limita superioara) si aveam aceleasi simptome: tahicardie, puls accelerat( 130 batai pe min), nervozitate etc. Mi-a dat dr. sa iau Tyrozol, Calmepam, Propanolol, Aspacardin. Imi pare rau ca Lidiutza nu mi-a raspuns in legatura cu prietena ei ( am intrebat-o ieri). Si mie mi-a zis dr. ca nici nu se pune problema de sarcina in timp ce ai hipertiroidie fiindca pot fi probleme si complicatii ( eu vroiam sa fac inseminare si acum astept..... sa-mi treaca odata hipertiroidia asta). Multi dr. se contrazic: unii spun ca poti sa ramai insarcinata cu hipertiroidie, altii ca nu. Nu mai stiu ce sa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaNeagu spune:

july75si eu mi-am descoperit un TSH mic 0,027 in ianuarie 2005, iar celelalte ( FT4, T3 si T4) normale iar endocrinologul meu mi-a dat sa fac si ATPO, care a iesit de 17 ori mai mare decat normal ;diagnosticul a fost hipotiroidita cronica autoimuna(Hashimoto).De atunci fac tratament cu euthyrox,azi mi-am repetat hormonii tiroidieni care au iesit foarte buni (TSH=3,23), iar maine e gata si ATPO;sper sa fie bun.
Endocrinologul meu (vine de la Parhon) spune ca nu e o problema sa ramai gravida cu hipo sau hipertiroidie ,totul e sa o controlezi ,sa o faci sa functioneze normal.
Daniela (si eu provin din Focsani casatorita in Bucuresti)
SUCCES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Libra spune:

Imi cer scuze daca s-a mai discutat si nu e nici chiar la subiect: stie cineva care este relatia (daca este) intre hipertiroidie si hirsutism?
Va multumesc



_
"Un om destept invata si din greselile altora, unul prost nu invata nici dintr-ale lui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

Daniela, acum cand ti-ai repetat hormonii iei inca tratament pt tiroida sau nu? Oare ce se poate intampla daca iti ies rezultatele bune si apoi intrerupi tratamentul si hormonii o iau razna din nou? ( nu vorbesc de tine, ci asa in general). Fac din nou apel la Lidiutza sa ne scrie in legatura cu prietena ei. Oare sa repet si eu analizele? Am doar 1 luna de tratament. Dr. nu mi-a zis nimic de repetat analizele. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaNeagu spune:

JULY75, Dr-ul meu sa fac analizele sub tratament cu euthyrox si chiar daca mi-au iesit bine (TSH-ul doar , iar ATPO nu este gata inca) nu opresc tratamentul pentru a nu-i da voie tiroidei sa creasca in volum ( vorbele medicului)
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

buna ziua! fiind noua aici imi permit sa spun si eu doua lucruri. si eu am un tsh de 0.006 continui sa pun kg insa este o hipertiroidie nicidecum invers .urmez un tratament de vreo 4 luni tsh a intrat in limitele normale drept rasplata am inceput "munca" pentru un bb fara sa mai cer avizul doctoritei. luni cel mai probabil voi dace iar analiza la tsh si dc am noroc voi merge la doctorita endocrinoloaga deja pusa in fata faptului implinit adica cu tot cu bb micut ca sa nu mai poata spune ceva. ea spune ca nu e bine sarcina decat dupa 18 luni de tratament insa dupa ce i_am zis sa o mai scurteze a lasat la 6 luni acum as vrea sa vad ce mai zice. dc va intereseaza am sa va mai dau detalii. merci mult si scuze dc am scris prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Gogosar, referitor la ce i-ai spus tu Silvanei.
Nu am inteles analizele pentru tiroida T-urile se fac in anumite zile ale CM? Mie nu mi-a spus endocrinologul asa ceva.
Multumesc,

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

Irinadum bineinteles ca ne intereseaza! Si eu am hipertiroidie, cu TSH= 0,006 si tendinta de ingrasare. Am abia 1 luna de tratament cu Tyrozol. Si mie mi-a zis dr. sa "o las mai moale cu facutul copiilor" , deocamdata. Dar eu nu mai am rabdare.

Mergi la inceput