Tiroida si fertilitatea

Tiroida si fertilitatea | Autor: MadalinaM

Link direct la acest mesaj

S-a lovit cineva de problema asta? Cum se intrepatrund cele doua in caz de disfunctie a tiroidei. Eu am citit putin (daca ma mai documentez si in cazul tiroidei ma apuc de medicina, la 35 de ani frumosi ai mei)ca hipotiroidia poate da infertilitate...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns why_not109 spune:

si hipotiroidia si hipertiroidia dau sterilitate...dar cel mai bine e sa consulti un ginecolog...poate sunt si alte probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Madalina,eu asa se pare ca am hipotiroidie (TSH-ul 7,52,valoarea normala fiind 0.3-2,unii doctori spun 4).Se pare ca ramii mai greu gravida(da infertilitate) si daca ramii gravida si nu primesti medicamentele care trebuie exista riscul de a pierde sarcina(sper ca nu am spus prostii).
Sora mea are hipotiroidie(forma Hashimoto) si ii pt. a doua oara gravida in 13 saptamini.Deci asa ca se poate.
Eu pot doar sa spun ca eu incerc de un an dar de abia acum am aflat ce probleme am,dar nu numai eu am probleme ci si sotul.
Sper sa mai scrie si alte fete care au aceleasi probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maguire spune:

Eu astept inca rezultatele analizelor - dar am diagnostic prezumtiv de hipotiroidie...Sunt destul de socata inca , mai ales ca am auzit ca dau complicatii in sarcina.

Sper oricum sa nu...
Va povestesc dupa analize...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

dupa documentari: hipotiroidia ar putea fi o cauza de infertilitate. Ce vreau sa intreb este cineva care a incercat un tratament alternativ(homeopatie, acupunctura) pentru a opri/incetini evolutia unor noduli in caz de hipotiroidie.
Eu am mai citit ca s-ar trata prin acupunctura, dar as fi mai optimista daca as auzi de cazuri mai apropiate voua.
Chiar vreau sa evit operatia cu care ma ameninta dr-iiin ultima saptamana.
Va rooog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna fetelor
Si eu am hipotiroida si de 5 luni i-au thiroxin 75 cate o pastila pe zi.Maine aflu daca a dat ceva rezultate tratamentul de stimulare pt ca mi.au gasit insuficienti hormoni.Va tin la curent cu rezultatele

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rianna spune:

Buna,
Se pare ca tiroida asta ne da bataie de cap mai des decat credem. Este foarte important ca atunci cand te decizi pentru un ingeras sa-ti faci toate analizele, si in special sa vezi cum stai cu hormonii.Mie mi s-a spus ca am gusa prin deficit de iod, iar nivelul prolactinei este foarte mare, iar asta poate da infertilitate. Acum cateva luni am ramas insarcinata, iar la 11 sapramani am pierdut sarcina. Se pare ca aceasta a fost cauza...dereglarea glandei tiroide si prolactina...! Cauza prolactinei marite...anticonceptionalele. Doctorul endocrinolog mi-a recomandat sa nu le mai iau, hormonii sunt foarte periculosi, duc la dereglari foarte mari in organism. Si cand te gandesti ca ginecologii le recomanda cu atata caldura...!Sfatul meu...stati de vorba cu un endocrinolog!
Sanatate,
Rianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Riana gusa este data si de zona in care esti nascuta si crescuta care poate fi bogata sau saraca in iod. Un endocrinolog bun te va lamuri cu privire la aceasta problema. Prolactina marita teoretic inhiba ovulatia dar e nu neaparat. T3, T4 si TSH-ul cum ti-au iesit? Ptr prolactina marita se da DOSTINEX un medicamente destul de scumput dar cu efecte imediate si de durta.Eu am luat si am avut rezultate f bune.
Cat despre acupunctura si reflexoterapie dau rezultate dar nu miraculoase(eu una le-am incercat timp de 3 ani).
Mergi la un endocrinolog bun nu la unul pus pe taiat ptr ca operatia nu este cea mai buna solutie mai ales cand vrei sa faci un bebe.
Eu am gusa polinodulara cu noduli reci(vizualizati la scintigrama) si in urma unei fertilizari in vitro (nu din cauze endocrinologige am ajuns la aceasta fertilizare) am un bebe la purtator de 21 de saptamani, asa ca curaj se poate.Si kie mi se propusese acum 4 ani sa mi se scoata jumatate chiar toata tiroida de unii dr dar am avut taria sa merg la mai multi dr si sa ajung si la unul bun care m-a linistit.
Asa ca bafta!
Tratamentul cu eutirox este apa de ploaie.

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rianna spune:

Intr-adevar in zona asta multi au probleme cu gusa prin deficit de iod. TSH-ul, T3 si T4 au iesit bine, la limita superioara, fara noduli pe tiroida, iar prolactina o sa o repet, vreau s fiu sigura...Am auzit ca este important sa o faci in a 21 zi a ciclului, este adevarat? Despre operatie nu s-a problema,sper sa nu fie cazul. Eu am mai avut aceasta problema acu' 5 ani, tot de la antconceptionale, iar doctorul mi-a dat iodthyrox si mi-a fost foarte bine.Nu cred ca e acelasi lucru( iodthyrox cu eutyrox), dar cu primul mi-a mers foarte bine. Gusa nu am mai revenit decat acum,ptr ca am inceput sa iau anticonceptionale. Doctorul mi-a recomandat sa nu mai iau asa ceva,si asa voi face.
Pupici
Rianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Fetele hipotyroidismul poate fi o consecinta a excesului de esterogen si deficit de progesteron.
Acest dezechilibru intre cei doi hormoni care sunt produsi de ovare poate incetini functia tiroidiana, tiroida la randul ei are si ea un rol important in secretia altor hormoni, si aici apare un cerc vicios, care toate impreuna duc la infertilitate.
Lipsa progesteronului inseamna lipsa ovulatiei, ceea ce e indispensabil pentru a ramane insarcinata.
Dar sigur ca mai sunt si alte cauze care duc la hipotiroidism, insa se pare ca cea indicata mai sus este una dintre cele mai frecvente.

Gusa tiroidiana (hipo) se trateaza cu mare succes facand gargara cu infuzie de dragaica (sanziene). Planta pe cat posibil sa fie culeasa din zone nepoluate. Cine are posibilitatea sa o culeaga chiar de ziua ei pe 24 Iunie, parca, are puterea de tamaduire si mai mare, atunci planta ajunge la maturitate. Nu-i gluma, va spun din experienta proprie, in 6 luni am scapat de ea.



Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Da prolactina se face in ziua 21 Riana atunci e important de stiut valoarea ei.

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput