AFTER SCHOOL

AFTER SCHOOL | Autor: zirina

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!
Suntem o mamica si un baietel de aproape 8 ani (clasa a I-a) si, incepand de luna viitoare, ne mutam in Bucuresti. As dori sa stiu ce posibilitati de after-school exista (ma intereseaza si cu transport de la scoala si apoi seara sa-l aduca pe Sebi acasa); ce experiente ati avut, ce-mi recomandati, cam ce tarife se practica (apropo de asta, trebuie sa spun ca nu voi alege dupa criteriul unor costuri scazute, ci doar dupa acela al unor servicii complete si de calitate).
Noi vom locui in zona Ion Mihalache-Banu Manta (sector 1) si as vrea sa aflu si despre scolile din zona ce-mi recomandati.
Stiu ca sunt multe intrebari dar deocamdata suntem singuri (tati e plecat la munca) si trebuie sa rezolvam cumva problema. Va rugam sa ne ajutati!

Multumim anticipat pentru orice informatie, cat de mica
Zirina si Sebi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Scolile de stat nu au asigurat transportul. Scolile particulare, da.
Cele particulare sunt f.scumpe.
Exista scoli cu semi-internat (sunt scoli de stat).
In general copiii sunt luati de la scoala de bunici, bone sau chiar parinti(daca le permite serviciul).
Si eu sunt in dilema cu scoala pentru ca noi incepem clasa I la toamna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zirina spune:

Multumesc pentru raspuns dar eu, inainte de a-mi posta mesajul, m-am informat si inca destul de bine.
Sunt de acord ca scolile de stat nu asigura transportul iar cele particulare, da.
Poate nu s-a inteles bine - eu caut un after-school, adica o firma/fundatie care sa ofere acest serviciu, de a-mi lua copilul de la scoala, a-l duce intr-un spatiu amenajat corespunzator, unde sa manance, sa-si faca lectiile, sa se joace, totul sub supravegherea unor oameni calificati, iar seara (18:30-19) sa mi-l aduca acasa. Toate acestea pentru un anumit tarif, care, sunt constienta de asta, nu este mic. Evident ca un serviciu de acest tip nu este oferit la acest moment de nici o institutie din reteaua invatamantului de stat si, sincer, la cum arata invatamantul de stat, nici n-as apela la ei pentru asa ceva.

Ca sa fie (mult) mai clar, eu caut pentru Sebi o scoala de stat pentru a merge acolo dimineata si un after-school care sa se ocupe de el dupa ce termina orele. Programul meu este fff incarcat (8-19) si nu am cum sa ma descurc altfel.

Astept in continuare sugestii pe aceasta tema, am vazut din alte mesaje postate pe forum ca sunt parinti care au cunostinta de asa ceva, dar in toate mesajele subiectul a fost atins doar tangential.

Inca o data multumiri anticipate
Zirina, mamica (ingrijorata) a lui Sebi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

Exista posibilitatea de after school chiar pe blvd.Titulescu, exact in zona unde va veti muta; din cite stiu eu este in jur de 150 E, este luat copilul de la scoala la 12, i se da sa manince si face lectiile pina la ora 18.

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaels spune:

Mai exista after school (unde mergem noi) si in zona Vatra Luminoasa. Am auzit ca scoala 50 ar avea un astfel de program insa nu cunosc detalii.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Cleo: Str. Aurel Vlaicu nr. 6, sector 2, zona Gradina Icoanei, langa Scoala Centrala Tel. mobil: 0724.471.612

Happy: STR. POET THEODOR NECULUTA NR.9, SECTOR 2, (zona Vatra Luminoasa) 0722310.622 ; 653.21.06

English Kinder: Str Docentilor Nr 3, Sector 1, Bucuresti - Metrou: AVIATORILOR; 222.58.83 / 222.94.34;0722 232 440.

Junior: Adresa: Str. Nisipari nr. 25, sector 1, Bucuresti
Tel: 021-232.41.75; 0723-305.307

Sunt o gramada, bani sa ai






Mergi la inceput