Budapesta...Viena....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

La Viena am fost si eu.
In afara de ce s-a spus pana acum - si depinzand de gusturile tale - eu pot sa-ti spun ca am fost f. impresionata de Muzeul Tehnicii. Am stat 6 ore acolo si ne-au dat afara, ca se incheiase programul, dar mi-am propus daca mai ajung vreo data acolo sa-l mai vizitez ca nu l-am vazut pe tot. Preturile muzeelor sunt destul de mari 7 - 12 Eur, dar beneficiezi de audioghid (la cele istorice). Gradinile Schonbrunn-ului sunt intr-adevar impresionante. Pentru distractie usoara poti merge in parcul de distractii (Prater).
Mi-a placut si Hoffburg-ul (palatul vechi, Schonbrunn este palatul nou). Mi-a placut si muzeul de stiintele naturii (seamana cu Antipa noastra, dar au si terrarium - cu cameleoni, pasari, pesti, fluturi, etc.)

Pentru transport am folosit abonamentul pe 7 zile (21 EUR) valabil pe toate liniile.
Haios mi s-a parut ca in prater toti intelegeau si vorbeau un pic .... romana. Imi iau eu o gogoasa si zice aia ceva in germana (eu nu stiou germana). Intreb in engleza ce a zis si zice intr-o romana clara "Usturoi, vrei usturoi?". Si cea care vindea apa minerala stia romana. Si chelnerul de la pizzerie stia romana.
Oricum te descurci fara probleme daca stii engleza.
Vienezii sunt f. amabili, se opresc pe strada si iti dau indicatii pana intelegi. De fapt in principiu ei nu se grabesc nicodata) mi s-a parut ca seamana bine cu ardelenii nostri).
La capitolul "nasol" as mentiona faptul ca toate magazinele de mancare se inchid la ora 18.00 si cele de haine la 19.00. Dupa ora asta iti raman cluburile si restaurantele.
Cazarea (un soi de garsoniera cu camera de 40mp si baie de 20 mp, la doua statii de tramvai de Schonbrunn) ne-a costat 27 EUR/noapte.
O masa onorabila intr-un restaurant care nu e chiar central se ridica )pt. 2 persoane) la max. 15 EUR. In restaurante portiile sunt f. mari, as zice imense. Nu prea am putut termina ce aveam in farfurie.

Oricum mi-as dori sa mai ajung acolo ca nici in Prater nu m-am dat in toate roller-ele in care mi-as fi dorit (eram in luna a 4-a si mi-a fost frica sa nu "ameteasca" bb mic).



Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettina spune:

Sorana, te contrazic putin:
-un abonament saptamanal pe toate liniile( ptr ca numai asa exista) costa €12,50
-magazinele alimentare( gen Billa, Merkur) se inchid de luni pana joi la 19:00, vinerea la 19:30, iar sambata la 17:00.
- cele de haine( gen H&M, C&A) se inchid la 18:30-19:00(dar cel mai adesea 18:30), iar sambata tot la 17:00.


P.S. De curiozitate: de la ce Trafik ati cumparat voi Wochenkarte cu 21 de euroi??

Copilul e ca si copacul, cand de mi8c se stramba, anevoie se mai indreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettina spune:

Apropo, tocmai este in discutie prelungirea programelor la magazine ca n-are domnle' lumea timp sa-si faca cumparaturile.
Si pe buna dreptate.......de pe la 18:00 incepe sa fie pustiu.....pustiuuuuu pe strazi.....mai ales iarna.
Asa ca de abia astept caldurica sa ies la cumparaturi dupa ora 18:00.

Copilul e ca si copacul, cand de mic se stramba, anevoie se mai indreapta.

Mergi la inceput