incapatanare

incapatanare | Autor: m_lory

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor!Cum va descurcati voi cu o fata de 11 ani care vrea sa faca totul atunci cand vrea si nu cand i se spune?M-a disperat!Cand ii spun sa faca ceva raspunde "acusi, imediat"etc.Si mai are o boala:cand ma supara vine sa ma pupe si sa-mi spuna ca ma iubeste si dc o iubesc si eu.Nu cred ca se comporta asa din cauza celui mic deoarece asa este de vre-un an si cel mic are 6 luni.cert este ca ma cert intr-una cu ea, tip la ea mai tot timpul, sunt f nervoasa cu ea.Sunt constienta ca si eu gresesc,dar asa mi-e felul:sunt impulsiva si nervoasa cand nu mi se face pe plac.Adevarul este ca imi aduce aminte de mine cand eram mica!

quote:



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

lory, vad ca nimeni nu se baga la subiectul asta "spinos" si eu am aceleasi probleme, desi fata mea e ceva mai mica. parca vorbesc cu peretii si ma enervez si tip la ea, ea ma face rea dupa aia imi pare rau ca am tipat...n-am descoperit nici o metoda care sa dea rezultate desi am in cercat si cu vorba buna si cu pedepse de genul fara calculator si TV. au efect dar pe termen scurt. asta e, e capoasa, seamana cu ma-sa cam neplcut sa-ti vezi defectele in copii nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.m spune:

Buna. Asa "spinos" cum e subiectul, m-am gandit sa scriu si eu... nu de alta, dar eu chiar am gasit o solutie la o problema asemenatoare., dar am avut ceva de munca. Fetita mea de 10 ani se incapatana sa ramana in fata calculatorului toata ziua cand nu trebuia sa fie la scoala. Nu reuseama sa o mai scot in oras, sa mai avem activitati comune, etc. Evident ca prima reactie a fost enervarea si pedepsirea. Am obligat-o sa stea 3 zile departe de calculator. Nu numai ca a plans aprope in continuu, dar imi tot spunea ca sunt rea si ca nu vrea sa fiu mama ei. Suna deja cunoscut?
In final am realizat ca ar fi bine sa dau un pic de importanta spuselor si dorinteor ei. Asa ca am lasat-o sa strea din nou la calculator, dar - de data asta - i-am cerut sa-mi arate ce face acolo? A fost ata de incantata ca a inceput sa-mi arate in amanunt despre ce o vorba pe site-ul "www.clopotel.ro" pe care isi pierdea timpul. Am constatat cu surptindere ca este un site foarte interesant, cu povesti, poezii dragute, tot felul de perle, bancuri, etc. Acum chiar si eu stau pe el cand am un pic de timp...desi e un site pentru copii.
Asa ca tot ce trebuie sa faceti e sa fiti un pic mai ingaduitoare si sa va ganditi la ea inainte de a incepe sa tipati....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

cu un incapatanat de baiat de 16 ani, care pana se apuca sa faca ordine in camera lui, ma dispera! Si el face la fel, lory: "acus"! Cu calculatorul e prienen bun si il inteleg un pic, ca si eu prin natura meseriei tot in fata lui stau (si pe Net la desprecopii, se intelege!). Asa ca mai bine si sanatate, ca-i mai buna decat toate! Si eu tip, si cum mai am inca un incapatanat de 4 ani care imi umple casa cu jucarii sau nu se misca din cand sunt desene animate, mai adauga 2 catei, dintre care unul mic care de cate ori scot aspiratorul crede ca-l invit la joaca? Vopseaua de par sa traiasca!

Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

nu am copii, dar va spun cum se intampla cand eram eu mica si extrem de incapatanata: mama ma trata la fel cum tratam si eu problemele. Adica, daca imi spunea sa fac curat in dulap eu spuneam bine, fac si nu faceam. Asa si ea: o rugam sa-mi cumpere o hainuta, ceva. Imi spunea bine, iti iau si, fireste, nu-mi lua. Ma enervam eu, tipam. Ea, calma, imi spunea ca eu am impus stilul asta. Daca eu fac cum vreau, ei, care-mi sunt parinti, de ce n-ar face cum vor ei? Ma rusinam ingrozitor si treceam in camera la curatenie. Vedeti, poate functioneaza...
Succes!

Mergi la inceput