Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maya spune:

Ina_nz - Pot sa spun ca-ti inteleg supararea pt ca situatii similare ni se intampla si noua ……… Sunt persoane care considera ca o vorba buna sau o informatie primita de la tine le da dreptul sa solicite din ce in ce mai multe ba chiar isi permit sa te si traga la raspundere daca Doamne fereste ai tupeul sa dai un raspuns care nu le convine.
Sotul meu se pregateste de plecare si deja este intrebat de diverse cunostinte daca nu le poate “aranja” ceva acolo si cum pot ajunge in NZ prin diverse metode care mai de care mai neortodoxe. Am incercat sa le explicam ca procesul este unul destul de laborious si a presupus seriozitate si multa munca din partea noastra drept pt care am fost catalogati fiind "ai dracului" si cu nasul pe sus.
Trebuie sa ai puterea sa treci peste astfel de situatii si sa inveti sa spui NU atunci cand este cazul sa spui chiar daca vei genera remarci nu tocmai placute la adresa ta.
Cel mai important pt tine este acum bebelusul pe care il asteptati asa ca incerca sa nu bagi in seama replicile rautacioase.
Consider ca nu trebuie sa ne intoarcem nemultumirile impotriva celor care ne arata care sunt greutatile inceputului de drum intr-o tara noua. Nimeni nu este obligat sa te ajute iar daca o face cu un sfat sau o informatie este cu atat mai meritoriu chiar daca aceasta nu corespunde cu imaginea roz pe care dorim sa o gasim acolo.

Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Multumesc mult fetele pentru raspunsurile voastre dragute si incurajatoare. Vreau sa stiti ca in mine aveti in continuare un prieten virtual, la capatul lumii, care vrea sa va ajute cu ce poate. Nu o sa mai iau in considerare "aprecierile" dragute la adresa mea.....fiecare cum isi asterne asa o sa doarma!
Cel mai mult m-a deranjat ca ma acuza ca dau informatii pe bani si ca am firma. Ceea ce e absolut fals.
Toate cele bune,
Ina

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasi26bv spune:

Salutare
Suntem o familie din Brasov si am dori foarte mult sa plecam din aceasta tara. Sotul meu a facut o aplicatie pentru o viza de studiu, si am dori sa stim daca avem vreo sansa pentru obtinerea rezidentei in NZ. Am auzit foarte multe lucruri frumoase despre aceasta tara. O alta intrebare ar fi daca pot sa-mi gasesc un job pe aceasta viza de studiu si daca pot renunta la ea in vederea obtinerii rezidentei.
Va multumim anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Un lucru stiu sigur....cu viza de studii poti aplica pentru work permit. Partenerul nu...doar daca ia si el tot viza de studii.
Dar studiile sunt foarte scumpe.....nefiind rezident nu poti lua imprumut de studii.....deci le veti plati din buzunar.
Si mai stiu ca la 3 ani de cand ai intrat in Noua Zeelanda poti aplica de cetatzenie......ma gandesc ca daca aveti multi bani de acasa + ce se mai cashtiga lucrand un part time + pe perioada verii....va faceti direct cetateni
Mai interesati-va. In special incercati sa luati legatura cu persoane care au procedat asa (nu firme de emigrare ca aia sunt in stare sa-ti spuna ca aici te ashteapta jobul la scara avionului si prim ministra cu certificatu de cetatzean numai ca sa le plateshti taxele).
Situatzia in Nz nu mai e asha de permisiva si deschisa ca in urma cu 3-4 ani (a se vedea masurile de anu trecut la legea emigrarii) si daca nu vii bine informat si pregatit pentru situatia reala de aici socul poate fi si neplacut.
Bafta multa,

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Buna din nou, dupa atita vreme...
Voi scrie de acum, probabil, doar la "Calatoriile sufletului", pt. ca asta a devenit singurul motiv de a supravietui aici: gindul plecarii!!! M-am saturat de mincatoria, coruptia si mizeria de aici! Muncesti pe rupte, pina te imbolnavesti si cazi jos ca sa iei un saalaariu de max. 250 $/luna, pe care ii dai pe toti fie pe rate la banca, fie la datorii facute pina ai gasit serviciul respectiv, si mai ai si un copil mic de crescut, caruia nu-i poti lua nici macar o jucarie, iar de mincare, e obisnuit cu mizerii ieftine si nehranitoare!
Va rog mult, fetelor din NZ, am intrt de mai multe ori pe site-ul guvernamental pt. imigrare, daar sint lucruri pe care nu le-am inteles complet: de ex., trebuie sau nu sa ai ceva bani in banca, si daca da, citi? Apoi, e mai avantajos sa pui aplicatia printr-o firma specializata, si care ar fi avantajele? Si, cel mai important, va puteti interesa voi ce sanse am sa primesc aprobaarea ca medic, avind in vedere ca multe tari nu dau nici o sansa medicilor! Stiu ca diploma Facultatii de Medicina din Bucuresti este pe lista lor, dar asta ce inseamna? Mai trebuie sa trimit actele inainte pt. evaluare, platind taxa aceea de 350 $NZ?
Stiu ca sint multe intrebari, dar vreau sa plecam cit mai repede si facem ORICE pt. asta!
Va multumesc dinainte pt. raspunsuri si va pup pe toate.

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Draga Simina bafta multa in ceea ce vrei sa faci. Despre ce stiu eu cu privire la situatia medicilor la venirea in Nz am postat pe threadul acesta:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10094
Si parerea mea personala.....daca ash fi medic nu ash pleca din Romania.... cel putzin nu ca emigrant...ash cauta alta cale....burse, specializari...altceva. Dupa o facultate asha de grea cum este medicina nu ash fi dispusa sa o iau aproape de la capat....si mai ales nu shtiu daca ash putea sa incep ca ingrijitor in nu shtiu ce azil sau ca asistent (asta e caz fericit din cate am auzit). Asa cum am spus e parerea mea personala....nu astept sa-mi aduci argumente impotriva.... fiecare om ishi stie posibilitatile si nivelul pana unde coboara shtacheta. Incearca sa iei legatura cu medici care sunt deja aici....ei iti pot spune mai multe.
Despre firmele de emigrare....eu sunt impotriva lor declarat.....fa-ti timp si citeshte ce s-a postat pana acum.
Mai este inca un thread:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=7120&whichpage=1

Cu privire la cati bani trebuiesc am explicat tot pe subiectul; asta....undeva mai in spate......povesteam undeva ce acte mi-au trebuit pentru mama si sumele de bani.

Scuza-ma ca nu mai scriu inca o data informatii pe care le-am dat mai in spate.....nu prea mai pot sa stau foarte mult pe scaun in fatza calculatorului....bebel imi da numai la ficatzi :))

Bafta,


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otylya spune:

Ina,
Cred ca nu mai ai mult si ai sa devii mamica, asa ca iti urez nastere usoara si copil sanatos si norocos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasi26bv spune:

Draga Ina
Iti multumim pentru raspuns, si am mai avea o intrebare si anume sotul meu a primit o oferta de munca in NZ iar angajatorul ia spus ca trebuie sa ajunga acolo si sa aiba Work Permit. Acest work permit din cate am inteles de la tine se poate obtine pe viza de studiu sar intrebarea ar fi cand, la terminarea cursului sau si pe parcurs.

Iti multumim pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Simina ...ma straduiesc sa-ti obtin o adresa de email al unui medic de aici. Nu stiu inca daca vrea sa se implice asa ca ar fi bine ca si tu sa incepi sa dai sfoara in tara ca vrei sa pleci si cauti informatii si cunostinte aici. Eu cred ca mai mult ca sigur vei gasi pe cineva care stie pe cineva......cunoshti lantul. Eu asha am procedat si itzi spun sigur ca e imposibil sa nu gasesti.

Otylya....multzumesc frumos pentru urari. Ai dreptate...mai e o luna si ceva dar eu deja simt ca nu mai pot sa ashtept. Bebe e maricel shi nu prea cuminte....protesteaza la toate pozitiile pe care eu le gasesc comode asa ca sunt cam cheauna de somn. Seamana cu tati


vasi26bv.....permis de munca si-a luat copilul unei prietene. Stiu ca el cand a venit a mers si s-a inscris la liceu si apoi cu pasaportul si adeverinta de la scoala si-a obtinut work permit. Da nu o luatzi si voi litera de lege...mai intrebatzi si pe altcineva care poate shtie mai multe. Sau mai cititzi in lege. Eu o sa incerc sa o sun pe tipa asta si sa vad ce amanunte poate sa-mi mai dea.

Bafta la toata lumea!!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

fetelor din NZ!

va multumesc in numele acestei comunitati pentru mesajele pline de suflet si informatii. Va rog sa ignorati mesajele rautaciose!

asteptam in continuare povestile, sfaturile si impresiile voastre!

va iubim si va dorim sanatate si noroc acolo la capatul pamintului!!





Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput