Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Pt. Ina
Noi am depus pt. 6 luni dar stiu sigur ca se poate prelungi, oricum peste 2 saptamani mergem si ne interesam despre tot inclusiv actele de sedere definitiva si pt. ea. La noi e mai simplu ca o am doar pe mama si ea vrea sa stea aici cu noi, si nu se simte deloc printre straini. Zice ca e mai relaxata de cind a venit si mai putin stresata.Dar vorba aia , ce va fi va fi.Ziua de maine poate sa aduca multe , asa ca...
Bafta mare cu viza mamei , si voua va dorim un Paste cit mai fericit!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Site-uri pt. joburi in NZ:
www.jobstuff.co.nz
www.jobs.careerone.com.au
www.dynamic4careers.co.nz


Scuze pt. intarziere dar acum mi-am dat seama ca de fapt adresele nu le-am pus.

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Buna fetelor!
Nu am mai avut timp sa scriu de ceva vreme. Asa e cu munca si la servici si acasa, mai ales acum de sarbatori. Anul asta am avut un sentiment tare ciudat. Ca nu o sa mai prind in tara inca un Paste... Mi-am promis insa ca si plecata indiferent de ce este in jur sa le tin... Sper sa si reusesc! In rest sper sa nu mai dureze mult pina la primirea vizei. Si asa in curind e un an de zile de cind ne-am depus dosarul pt. NZIS si abia de o sapt. ne-au sunat la munca sa ne verifice. Abia astept sa intram in linie dreapta dar totodata masi tem ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Buna fetelor!
Pot sa spun acum in sfirsit: mi-a venit acceptul!!!! Nu ma asteptam sa vina deja. Sunt tare speriata si emotionata. Mama plinge una intr-una de cind a aflat. Am o groaza de intrebari si sper sa va faceti timp sa imi raspundeti (am timp 3 luni).
1- avind in vedere ca plecam unul cu viza de lucru si celalalt cu viza de visitor cite kg. putem avea la noi (cite in cala si cite in bagaje de mina)
2- exista niste dimensiuni standard pentru bagaje?
3- cum, cu cit si de unde am putea achizitiona o masina second-hand
4- cam cit costa o gars. cu telefon care sa aiba si un tel. caci am inteles ca este mai usor pt. programarea interviurilor ?!
5- ce este mai avantajos un mobil sau un fix? merita sa ne luam un mobil de aici?
6- dupa ce ajungem stiu ca tb sa ne deschidem un cont si sa primim un nr. ceva (de genul codului numeric personal) fara de care nu ne putem angaja!?
7- care este prioritatea la bagaje dupa haine? adica ne-am gindit sa ne trimitem cu vaporul plapuma,perne, vase inox... ce ar mai trebui? adica daca le avem de aici si le trimitem acolo am fi mai cistigati decit sa le cumparam acolo
8- cum este cu schimbatul banilor din USD in $NZ?
9- trebuie acum sa avem o anumita suma la noi? ne-a cam speriat treaba cu extrasul de cont (chiar 4000 USD de persoana?!)
10- ati putea deja sa imi trimiteti un model de scrisoare de intentie si de CV in "stilul" NZ ca sa mi le pot pregati si eventual lista?!
11- cam care este temp. in august? cum sa fim imbracati?
12- asta in special catre ina_nz care e programator ca si mine: care e salariul de inceput al unui programator; cit de greu este sa gasesti de lucru in IT (eu am terminat in 1996 la Cluj, am lucrat in Pgrogess, Java, Oracle, JavaScript,HTML,ASP si VB); daca poti sa imi dai citeva adrese de firme de IT ar fi super!
Cam asta ar fi deocamdata ceea ce mi-a trecut prin cap. Daca mai aveti si alte sfaturi va rog mult sa imi scrieti. Va multumesc de pe acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Buna Ina73, felictari si multa afta in continuare!!!
Sa o luam pe rand:
In primul rand nu ai spus in ce localitate vrei sa te duci. Eu te pot lamuri despre Auckland iar Ericuta despre Christchurch.
Al doilea lucru pe care vreau sa ti-l spun e ca in momenntul asta prioritatea maxima este rezervarea biletelor de avion....spun din experientza deoarece vine mama in 20 iulie shi abia am gasit bilete.
Iar acum intrebarile tale:
1-2) cate bagaje ai la tine nu se calculeaza in functzie de tipul de viza pe care il ai ci se calculeaza in functzie de compania aeriana cu care zbori. In general sunt 7-10 Kg la bagajul de mana si 20-25 la cala avionului. Pentru bagajul de mana intrebatzi pe cei de la compania aeriana in ce dimensiuni sa va incadratzi.
3) din targ e cel mai bine....o vezi, o incerci, batzi palma si ai plecat cu ea acasa. A doua zi itzi faci asigurare si eshti ok. Pretzul....depinde ce vrei sa iei: de la 800$ NZ in sus. Cele automate sunt mai scumpe...de la 1300 in sus. Vorbesc de dolari nz.

Revin cu restul raspunsurilor

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Am sa-ti raspund eu la 7, desi nu sint in NZ, sint mai "a-cote": nu te chinui sa trimiti cu vap. nimic, mai mare daraua decit ocaua!!! Sfatul meu: vindeti tot ce puteti in RO si veniti frumusel cu banii la tescherea, o sa vedeti ce bine prind!
Iar la 8, orice banca iti face imediat conversia, cu comisionul de rigoare. Sfatul meu e sa nu schimbati toti banii odata, se pare ca USD se da tot mai la fund si aveti de cistigat daca schimbati periodic, functie de necesitati.
In august, iarna e pe sfirsite iar vremea nu este nici pe departe asa friguroasa ca in RO- cel mai potrivit ar fi sa aveti imbracaminte ca pt. toamnele umede din RO-usoara, dar calduroasa(lasa paltonul!!)
Le las in continuare pe NZ-iste sa-ti umple tolba de informatii.
Si un sfat ultim: evitati TAROM, sint....yakkk, cind e vorba de greutate la bagaje!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

dodo a zis bine ce a zis...e shi parerea mea.
Sa continui:
4)O garsoniera cum zici tu este de fapt ceea ce se cheama aici one bedroom apartment si le gaseshti intre 160-250$ pe saptamana in functie de zona. Au priza de telefon toate, tu trebuie sa suni la un numar de telefon, iti spui numele si adresa si in max 24 de ore ai ton si numar. Aparat trebuie sa-ti cumperi....cu 15$ iti iei unul basic. Eu spun in $ NZ. Cand o sa ma refer la dolarii americani o sa spun USD. La fel e si cu energia electrica....suni si eshti conectat. Avand in vedere ca nu vei gasi sa inchiriezi prea ushor un astfel de apartament....cererea e mare iar oferta cam mica......e indicat sa ai mobil. Pt mobil cumperi o cartela gen connex-go (nu mai shtiu cum le zice acu) eshti conectat imediat, ai cateva minute incluse shi ii dai bataie cu cautarea jobului. Dezavantajul vostru a inchiriere v-a fi si faptul ca nu avetzi servici.....dar trebuie perseverentza!!
Alocati-va cam 2 saptamani pentru gasirea unei locuintze......in timpul asta trebuie sa optatzi pentru prieteni/cunoshtintze/motel. Si nu va asteptati sa gasiti nimic mobilat. Nu au decat mocheta, draperii, mobila de bucatarie, aragaz. Rar de tot au frigider.
5) am raspuns in parte la punctul patru de ce e mai bun mobilul decat fixul. Daca avetzi telefoane acolo luati-le cu voi....eu regret ca mi l-am lasat acasa....aici imi par mai scumpe.
6) este vorba espre IRD. Formularele se iau de pe net, se completeaza si se trimit impreuna cu copii de pe pasaport(respectiv viza de munca). Nu primeste IRD decat cel care are viza de munca. Celalalt asteapta rezidentza. Faceti-va cateva copii de pe pasapoarte din tzara....nelegalizate.....doar copii simple deoarece vi se cam cer peste tot.
Pozi sa te angajezi chiar daca nu tzi-a sosit IRd ul....ii spui angajatorului ca ai depus actele shi ca ashteptzi sa-tzi soseasca. In mom cand ai numarul i-l spui shi gata.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

7) Hainele si in special pantofii de piele sunt o prioritate. Nu sunt foarte ieftine pe aici si cum la inceput ai o groaza de cumparat nu e cazul sa cumpei si haine. Inca o data: nu luati haine de iarna foarte groase....gen palton, haina stofa goasa, cojoace, blanuri....pe ale mele le-am bagat intr-un gemantan sub pat, o parte am mai trimis inapoi la mama..... :)) O geaca de piele e suficient de groasa pt zilele de iarna.
Nu trimiteti nimic la vapor....ajung cam in 3-6 luni :)))) uneori se shi depreciaza.
Noi ne-am trimis cam 130 kg pe avion....am apelat la o firma de cargo...au ajuns in 5 zile....am platit cam 3,8 USD/kg......daca ar fi sa o iau de la capat n-ash mai trimite asha multe. Maxim 50kg ash aduce. depinde cum stai cu banii.......
8) Noi am avut banii in cecuri de calatorie.....aveau rata mai buna la schimb la vremea cand am venit noi. Acum din pacate este un curs foarte prost pentru USD. Noi am schimbat 1USD la 2$NZ.....acum e mai slab...verifica si tu pe net
9)Din cate shtiu eu numai vizitatorul trebuie sa demonstreze ca are o anumita suma la el.
10) iti pot trimite...mai da-mi odata adresa de email
11)e inca iarna......anul trecut in august septembrie a fost o vreme neashteptat de urata...neobishnuita pentru auckland....speram ca anul asta sa nu mai fie la fel. Oricum ashteptatzi-va sa ploua!!! Mult
12)cam de la 30 000 $ pe an in sus. depinde de foarte multe shi mai depinde shi de bafta :)Tzi-am mai povestit cum e cu joburile....
La ce experientza spui ca ai e de ashteptat sa-tzi gaseshti repede un job.....piatza oscileaza...in august insa e o perioada buna.
Sotzul meu avea o astfel de lista cu firmele de IT......o sa vad daca o mai are.....
daca imi mai aduc aminte cate ceva itzi mai zic......mai baga intrebari ca mi-e mai simplu sa raspund la obiect


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyanne spune:

congrats, ina73!...

Noi am depus dosarul in noiembrie, dar de ceva timp ne documentam serios... ;)

In afara de raspunsurile date, alte citeva linkuri, pe puncte:

3. Preturi la masini second-hand si descrieri (ca sa-ti faci o parere despre piata): www.trademe.co.nz/Cars-Boats-Motorbikes/Cars-2000-5000/" target="_blank">http://www.trademe.co.nz/Cars-Boats-Motorbikes/Cars-2000-5000/

4. inchirieri: www.realenz.co.nz/" target="_blank">http://www.realenz.co.nz/

5. mobilu': atentie daca-l iei din Romania sau e mai vechi, sint sanse mari sa nu functioneze in retelele gsm din NZ. Verifica de ex. la www.vodafone.co.nz/mobiles/05_0_mobiles_and_access.jsp" target="_blank">http://www.vodafone.co.nz/mobiles/05_0_mobiles_and_access.jsp

6. site-uri de joburi, generale si IT: www.movetonz.govt.nz/Bml/away/jobs/job_links.htm" target="_blank">http://www.movetonz.govt.nz/Bml/away/jobs/job_links.htm


Si o intrebare: cit a durat exact de la depunerea dosarului pina au inceput verificarile la joburi, si apoi pina la invitatia de a aplica pentru job search visa?


bafta,
L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina77 spune:

Salutare fetelor,

Intrebare intrebatoare: cine stie cum e cu carnetul de sofer? adica daca il ai deja mai trebuie sa dai ceva examene? avand in vedere si factul ca in nz volanul este pe dreapta :-)

multam'

Mergi la inceput