Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Buna ina_nz!
Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi! Numele firmei din NZ este AIC (in Auckland) si actele mele si ale sotului meu au fost depuse anul trecut in aug. De atunci tot primim mesaje de la serviciul de imigrari cum ca sa avem rabdare. Din fericire am luat 7 la IELTS si sunt programtor (eu sunt aplicantul principal) asa ca noile legi care se aplica si retroactiv nu ne deranjeaza. De venit venim in Auckland. Am ales sa venim prin firma caci la vremea respectiva nu stiam pe absolut nimeni care sa fie acolo sau macar sa vrea sa plece acolo ca sa ne mai ajute cu ceva sfaturi.Cam asta ar fi deocamdata.O sa mai revin cu intrebari! Multuesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Nu am auzit nimic despre aceasta firma......si asta poate fi un semn bun, deoarece despre cele nasoale vestea circula repede.
Si dupa parerea mea nici nu prea ai de ce sa-ti faci griji, cu 7 la IELTS, ca programator si cu ceva banuti inceputul nu o sa fie chiar greu. Nu mai stiu insa cat erea punctajul in august...parca 27??
Nu stiu ce servicii ti-au promis ei aici, oferte de munca, cazare sau alte facilitati...pe astea n-ar trebui sa te bazezi foarte mult... nu am auzit inca pe nimeni care sa fi fost multumit de ele. Incearca pe cont propriu....intereseaza-te ce trebuie sa faci pas cu pas de la coborarea din avion si pana la gasirea unei locuinte sau serviciu. cu un plan bine stabilit si cu multa chibzuinta o sa-ti fie usor. Profita de timpul pe care il ai acum pana la sosirea pasapoartelor si transforma-te intr-un burete de absorbit informatii. O sa-ti prinda bine!!
Bafta inca o data,


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Pai cam asta este unul dintre motivele pt. care m-am inscris la acest forum: sa pun intrebari si sper sa primesc raspuns. Intrebari atit despre primii pasi pe care ii am de facut cind voi ajunge (rog pe oricine are ceva timp sa imi scrie despre asta chiar de ar fi si numai citeva cuvinte) cit si despre ceea ce ofera statul NZ tinerelor mame si cum sau cind le ajuta. Caci noi inca nu avem copii nici tineri nu mai suntem... Si am vrea sa avem chiar 2 copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Pasii la venirea aici ar fi urmatorii:
Sa incerci sa-ti gasesti pe cineva aici care sa te ajute putin in sensul: -luat de la aeroport, acomodare la ei cateva zile pana iti gasesti undeva sa stai. In cazul in care chiar nu ai nici un cunoscut aici poti ruga pe cineva sa-ti recomande un motel ieftin. La motel nu e bine sa stai prea mult deoarece e scump iar banii de acasa oricat ar fi de multi nu e cazul sa-i risipesti
Noi a doua zi dupa ce am ajuns aici am mers si am cumparat o masina deoarece transportul in comun e ca si cum n-ar fi (Nu aveti carnete de conducere? Sunteti oameni tristi. Mergeti acum si faceti scoala de soferi si veniti cu carnet). Apoi sotul a inceput sa aplice pentru job. El mai aplicase si din tara specificand ca se va afla in NZ de la data X. Avea vreo patru raspunsuri de genul....cand ajungi aici contacteaza-ne. A contactat acele firme, din patru a avut interviu cu doua in aceeasi zi, iar in a treia zi de cand am ajuns aici a semnat contractul. Si de aici lucrurile au fost foarte simple...... insa trebuie sa recunosc ca am intalnit cateva familii de romani fara de care poate ca nu m-as fi descurcat ata de bine cu acomodarea. Din pacate nu toti sunt asa, sunt multi care vor sa scoata bani din acest ajutor si ar fi bine sa te feresti de romanul care iti cere bani!! E urat ce spun acum, poate ca multi nu vor intelege....tu faci ce crezi.
La subiectul asta cu acomodarea in NZ tu mai ai o mie de intrebari iar eu o sa ma straduiesc sa iti aspund.
Celalalt subiect....copiii.... iti pot spune din experienta mea de in 22 de saptamani.
Din mom in care am ramas insarcinata toata asistenta medicala a devenit gratuita. Am uitat sa spun ca sunt rezident acum, pentru cei cu viza de munca sau vizitatori se percep bani. Aceasta asistentza consta in: midwife cu care ma intalnesc o data pe luna acum, saptamanal din luna a 8, ea mi-a dat trimitere la analizele sangelui, la ecograf (doua pana acum), ar fi contactat un medic daca ar fi aparut probleme, si ma monitorizeaza la greutate, analize urina, tensiune, asculta inima bebeului, mi-a intocmit fisa, m-a trimis la cursuri prenatale, imi raspunde la telefon 24 din 24, etc. Cu ea o sa si nasc, vom pregati impreuna nasterea, va chema medicul pentru epidurala sau pentru complicatii. In plus ma va asista si dupa nastere timp de o luna(nu mai stiu sigur, oricum la mine vine mama) adica vine la facut toaleta postnatala si sa ma invete cum sa ingrijesc bebelusul.
La nastere mama poate primi un ajutor de 1000$ (eu cica nu ma incadrez deoarece are sotul salariu mare) si ceva pampersi, ulei, pudra...nu stiu amanunte.
Parental leave pot lua ambii parinti, 80% pe patru luni, cu conditia sa ai mai mult de un an in servici. Cred ca este si un ajutor de la stat pentru familiile cu venit mic dar nu stiu asa ca nu ma pronunt.

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Iti multumesc inca o data pentru promptitudine. Speranta mea este sa ajunga un fost coleg inaintea mea si atunci o sa am un ajutor real... Altfel nu am pe cine sa ma bazez... Adica ar fi cineva dar care nu cred ca va fi dispus sa ma ajute. Asta este. Stiu ca romanii plecati pot fi si reci si invidiosi si rai. Ideea este ca cel care a fost om aici in tara va fi si acolo, ceilalti... In ceea ce privete sarcina nici nu imi trecea prin cap sa o am inainte de residency dar ma intrebam daca trebuie sa astept 2-3 ani adica pina la cetatenie... Ceea ce ar insemna destul de mult.Asa ca mi-ai mai luat o piatra de pe inima. Este bine si ca mi-ai zis ca firmele care ti-au raspuns sa le cauti cind ajungi acolo intr-adevar te si primesc la interviu (nu ca aici in RO unde asta este unul dintre "textele" firmelor ca sa scape de tine... Am primit si eu astfel de raspunsuri asa ca sper sa fie OK cind voi ajunge! Cam atit deocamdata. Sanatate si felicitari pt. "ala micu'"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Asteapta sa-ti iasa actele si cu o data fixa de intrare in Noua Zeelanda poti sa-ti cauti o groaza de contacte aici si sa cerni cat poti. Eu la un an de la venirea aici am descoperit ca am si un var in Noua Zeelanda, nu l-am contactat inca dar sper sa o fac cat de curand
Oameni de valoare si total dezinteresati gasesti sigur...nu-ti face probleme.
Pentru cetatenie trebuie sa astepti trei ani de la pusul piciorului in Noua Zeelanda...vad ca nu ti-e clar...iar in acesti trei ani sa nu fi parasit tzara mai mult de 8 luni!!
Texte de scapat de tine sa shtii ca practica si firmele de aici....nu-ti face iluzii ca e chiar toata lumea cinstita....se primesc scrisori de genul "multumim dar nu ati fost selectata, va pastram CV ul si daca avem nevoie va contactam".....si nu mai auzi de ei......sau nu primesti nici un raspuns....etc....
Dar daca ti-au spus ca atunci cand ajungi aici sa-i contactezi....e ok...nu trebuie decat sa suni cand ajungi si sa propui o intalnire. In tot acest proces conteaza foarte mult tupeul, increderea in tine (chiar daca in sinea ta tremuri ca varga), sa le vorbesti degajat, la acelasi nivel cu ei, sa nu arati umilinta emigrantului cu caciula in mana si morcovul in fund ca te taxeaza!

Multumesc pentru felicitari, suntem foarte fericiti ca o sa avem , micul nostri kiwi


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Am fost rugata sa spun cum se emigreaza in Noua Zeelanda. Este un subiect atat de vast si o increngatura atata de complicata de situatii incat nu stiu de unde sa incep si nu imi dau seama cum sa fac o traducere foarte prescurtata la o lege care cuprinde sute de cazuri diferite.
Primul sfat ar fi sa trimit iar pe toti care mi-au scris sa citeasca legea....o data, de doua ori, de zece....cu creionul si cu hartia alaturi pana se inteleg toate conditiile. Si apoi mi-e si mie mai usor sa raspun la intrebari punctuale.
Trebuie inceput cu : http://www.immigration.govt.nz/migration/index.html
unde se gasesc absolut toate informatiile despre cum se poate emigra in NZ...tipuri de emigrare, formularele ce se completeaza, cine poate emigra cine nu, taxele, adresa unde se trimit, etc.
Apoi fiecare trebuie sa incerce sa-si faca punctajul....dupa cum se stie in NZ se vine pe baza de punctaj.....acum pentru a obtine rezidenta e nevoie de 29 de puncte. Pentru asta tot legea trebuie citita...si fiecare isi face evaluarea in ce categorie se incadreaza. Mai usor este sa cauti pe net si sa gasesti calculatoare de punctaj, sau sunt firme de consultanta care fac aceasta evaluare pe gratis...fara nici o obligatie. Nu e nevoie sa semnezi nici o hartie cu ei prin care sa te obligi sa continui cu ei procesarea actelor in cazul ca te incadrezi pentru emigrare.
Daca nu te incadrezi pentru rezidenta (la 29 de puncte si fara oferta de munca de aici e aproape imposibil de ajund) se poate aplica pentru work visa. Nu stiu care e minimul de puncte pt asta.
http://www.immigration.govt.nz/work/index.html
Undeva tot pe site se gaseste o lista cu facultatile ale caror diplome sunt recunoscute aici si pentru care nu se cere NZQA. Daca facultatea ta nu se gaseste acolo trebuie intai trimise diplomele la NZQA. Se face un dosar cu diplome si inca ceva adeverinte plus taxa si in doua luni maxim se primeste rezultatul.
Apoi incepe faza adunat acte, examen limba engleza IELTS, verificari medicale si pregatit dosar pentru Londra....

Apoi multe framantari si indoiala, luat gandul, ajuns la capatul puterilor .......sau la unii norocosi in doua-trei luni se si trezesc cu viza pe pasaport !!

Bafta multa!!!


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Draga Ina_nz si implicit tuturor,
Eu am nascut in NZ, o kiwiuta si pot spune ca D-zeu ne-a aratat inca odata ca exista.Am ajuns la spital la ora 9 seara duminica, parinti speriati , inconstienti dar cu o doza de curaj de nici noi nu banuiam ca o avem. Si aici am avut parte de singura localnica care era de servici in noaptea aceea , singura moasa , ca sa-i zic ca pe la noi la Romania, care vorbea.....ROMANESTE. Poate nu va vine sa credeti dar asa este si o sa intreb daca are timp sa intre pe forum caci scrie binisor romaneste.Oricum ideea e ca atunci cind nasti aici indiferent de situatie se primesc cei 1200$ Nz in transe de 300 la 2 saptamani.Practic acei bani de fapt sint pt. bb,asa am fost informati cind i-am primit. Trebuie neaparat sa te prezinti cu certificatul de nastere si daca nu retin rau chiar cu formularul pe care il primesti la externare de la spital , de fapt le trimiti prin posta la adresa specificata pe formular.Oricum Ina o sa intrebi la spital.Incepind de atunci aia sint toti banii pe care ii vei primi ca ajutor. Dar bb va beneficia cred ca pina la 6 ani sau 7 nu stiu sigur de medicamente gratis, consultatii gratis si tot ce implica spitale , gratis, si e bine daca nu ai sa-ti faci Community Card, te va ajuta pe viitor la consultatii pt. tine ca mama caci dupa 6 saptamani cind te vei duce la control dupa nastere e gratis , dar dupa aia platesti. Eu odata am platit chiar si 1, 60 $ pt un medicament al fetei pt. ca nimeni nu m-a intrebat de acest card si binenteles ca m-au luat si de proasta mai ales ca nu stiam care e demersul la inceput. Dar asta e , tot patitu-i priceput, de aia iti zic.
Alt punct ar fi ca si eu mi-am adus mama aici , are deja aproape 2 luni , este minunat dupa 1 an jumate de crescut singuri copilul cineva apropiat sa te ajute. Internetul sa traiasca , bata-l vina, tine si in loc de mama! Actele sint intr-adevar cele pe care le-ai mentionat cu specificatia ca atunci cind eu am trimis totul completat la maica-mea acasa , ea a semnat a pus o poza de pasaport semnata pe spate si apoi capsata pe formular , copie dupa cuponul de pensie si parca si dupa actul de apartament , cum sa vada cei de la Londra ca de fapt ea vine in vizita nu sa stea pt. totdeauna , cu toate ca speram acum sa ne interesam in continuare pt. o sedere definitiva.Si uite asa dupa 3 saptamani ,mama mea a primit pasaportul cu viza in el . Sa nu uit noi am completat ca vrem sa traga banii pt. viza din contul nostru asa ca am stiut cind va primi viza. Ei trag banii prima data din cont , apoi proceseaza actele si te trezesti cu pasaportul. Sa trimiteti si banii pt. returnarea pasaportului cu viza. Orcum totul scrie pe site-ul guvernului, asa ca....
Referitor la zvonul cu romanii ... e valabil si aici in CHCH - nu se dezmint nicaieri.
Daca mai aveti ceva intrebri scrieti-mi pe e-mial.
Toate cele bune tuturor.

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyanne spune:

hello, felicitari pentru kiwiuta, erica...

Pentru toti ce interesati de emigrarea in NZ si AUS, a aparut de curind un site cu informatii si forum special pentru acest subiect...
take a look: www.emigrare.info

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Multumesc frumos Ericuta pentru ce ai postat. Uite ca pentru aia 1200 $ nu as fi aplicat deoarece auzisem ca nu ma incadrez :) De la alti romani auzisem!!!
Pentru community card insa m-am interesat...nu il pot lua deoarece nu ne incadram. Ar fi fost bun....dar asta e!
Actele mamei au ajuns deja la Londra.....din pacate copie la contractul casei ei nu am atasat....nu scria in formular si nu ne-a trecut prin cap......dar ea inca lucreaza si a pus dovada ca se intoarce la job si a pus si copii de pe rezervarea biletului de avion de intoarcere. Sper sa nu fie probleme. Si noi am pus VISA ca sa traga de pe ea taxa de procesare a actelor, acum asteptam de la o zi la alta sa vedem cand dispar banii.
As avea o intrebare.....pe ce perioada a primit mama ta viza? Pe 6 sau 9 luni? Noi am aplicat pentru 9 luni si speram sa-i dea pe 6 cu posibilitate de prelungire inca trei. Doamne ajuta!!
Cu privire la adusul parintilor aici (cu rezidentza)eu m-am interesat si am aflat ca nu ii pot aduce decat dupa ce eu am stat aici 3 ani(ceea ce inseamna ca am cetatzenia). Iar dosarul pe care trebuie sa-l faca e asemanator cu ce am facut noi mai putzin IELTS, NZQA si inca cateva mici diferentze. Si ce mai stiu este ca ei trebuie sa fie in Romania cand depun dosarul, nu se mai accepta sa il depuna de aici.
Eu nu am decat un an in NZ.....asa ca mai am timp de gandire.....si sincera sa fiu nu sunt convinsa inca sa ii aduc aici definitiv....nu stiu daca e o solutie buna pentru ei ca dupa o viata acolo sa-i dezradacinez si sa-i aduc printre straini.
Om trai si om vedea......

Multzumesc frumos inca o data Ericutza, toate cele bune tie, sotzului si micutei kiwi, si un Paste Fericit,



Ina

Mergi la inceput