Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dinu spune:

pt Spartacus: o mare parte a personalului biroului din Londra a fost in concediu. Aplicatiile din luna iulie nu au fost nici acum procesate. Depinde de ofiterul de caz pe care il ai. Poate a fost constiincios si nu si-a luat concediu. Ca de obicei, aceeasi nepasare cind vine vorba de aplicatii din Romania. Nici acolo nu-i doare... Cazurile pentru care am solicitat eu detalii au fost pasate unor alti ofiteri, a se citi abandonate intr-un biblioraft. Dupa o caruta de e-mailuri si faxuri am reusit sa aflu telefonic de la un ofiter de caz ca se va reveni din concediu (asta se intimpla acum 2 saptamini) si se va reintra in normal.Asta parca suna cunoscut, mai ales noua celor din Balcani.
pt adinanz: cred ca definitia din DEX a cuvintului "snob" ti-ar prinde bine: "snob=persoana care admira in chip exagerat si adopta fara alegere tot ce este la moda". Daca esti amabila explica-mi si mie formularea ta, citez: "Snobismul de a ne masura realizarile materiale". Trecind peste nefericita ta formulare, cred ca tu impreuna cu Monicav ati fost singurele care au interpretat acea evaluare a realizarilor, acel bilant, ca pe o comparatie intre realizarile celor de pe acest forum.Se pare insa ca aceasta evaluare a realizarilor profesionale-sociale-materiale pe care am sugerat sa si-o faca cei din NZ a deranjat foarte mult. Ma intreb de ce... si ii sfatuiesc si pe cei din Ro care vor sa plece afara sa isi puna aceeasi intrebare.
pt monicav: iti acord circumstante atenuantereferitor la acuzatia ta. Probabil ca lipsa de experienta in ceea ce priveste relatiile socio-umane te-au determinat sa afirmi ca eu as fi rasist. Tucrezi ca imaginea aceea cu copii planetei care se tin de minutze in jurul globului pamintesc este valabila si cind personajele ajung la virsta maturitatii? Gresit. Daca vrei sa te convingi care este realitatea te sfatuiesc sa te sui intr-unul dintre autobuzele din Londra care traverseaza un cartier majoritar de culoare. Ai sa vezi cum cei trei albi aflati in autobuzul plin ochi de afro se vor face mici, incercind sa treaca neobservati. Ai sa vezi si cum pustoaice de 14 -15 ani vor incerca sa-i provoace, vor vorbi tare la adresa lor, ii vor inghesui, doar-doar vor spune ceva si atunci sa vezi spirit de echipa pe colorati. Daca ai deschis gura, risti sa primesti pumni, coate si binenteles injurii potop de la intregul autobuz. Iar ceilalti albi se vor adinci si mai adinc in lectura ziarului, prefacindu-se ca nu observa nimic. Nu rar se intimpla ca o gasca din asta de colorati sa faca show si in autobuze pline ochi de albi, si nimeni sa nu intervina, tot din cauza lecturii captivante Si cum nimeni nu-i inghite pe negrii (expresii ca nigger, wig, etc nu le-am inventat eu) e normal ca romanii, avind aceeasi culoare,sa fim tolerati si chiar vazuti mai bine ca negrii, indienii sau paki. Aceasta e o realitate pe care o constati zilnic. Iar referitor la intrebarea ta: DA, prefer ordine da la un englez decit de la un negru din fundul africii care vorbeste engleza de il dor miinile. Plus ca au coloratii astia o satisfactie enorma atunci cind pot sa isi arate superioritatea fata de un alb, caz particular subsemnatul.
Ca de final: din ultimul meu mesaj, tot ceea ce ai retinut tu e faptul ca eu sint rasist? Atunci chiar ca am pierdut timpul degeaba.
pt toti: mai cititi inca o data mesajul semnat "alana". Cine are minte,sa priceapa.
pt lukkas: daca totusi mai intri si citesti mesajul, da un semn pe adresa mea de mail. Poate ne gasim la o bere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spartacus spune:

hello again,

deci nu stiti pe nimeni roman care a primit viza de turist in ultima vreme?

spartacus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dinu spune:

Scuze tuturor doamnelor, domnisoarelor si domnilor care au fost deranjate(tzi) de comentariile mele mai putin comode. Sincer, imi pare rau, mai ales ca s-a ajuns la solutii extreme, ericuta&NZco parasind discutia noastra. S-a incercat deschiderea unui nou forum despre NZ, forum intre timp abandonat chiar de initiatoarea sa dupa doar citeva mesaje. Tot sincer marturisesc ca sint dezamagit de atitudinea partenerilor de discutie de la celalalt capat al lumii. Cred si sint convins, ca putem avea o dezbatere civilizata bazata pe argumente pro si contra asa cum spunea chiar ericuta-initiatoarea acestei discutii in deschiderea acestui forum. Cele 5 teme din deschiderea forumului, printre care si "PRO si CONTRA" nu mai sint insa brusc valabile. Se pare insa ca am inteles gresit, iar ca mine multi altii. Aflu cu surprindere abia acum ca acest forum se dorea a fi un forum despre, citez "natura"!!!, nicidecum emigrare.
pt. ericuta:daca recitesti mesajele vei vedea ca de la primele pagini acest forum a fost un forum cu informatii despre emigrare, chiar si tu ai contribuit cu informatii utile. Nici o clipa nu ai intervenit si atentionat participantii ca acesta e de fapt un forum despre NZ ca atractie turistica, orasul in care locuiesti tu si "faimoasa gradina botanica care se intinde pe o suprafata de 30 de hectare, cu specifica gradina de trandafiri" asa cum faci acum. Acum vii si postezi, citez: "In cele 18 pagini , acest subiect s-a transformat de fapt in subiect de emigrare"!!! Nu e chiar cinstit cum procedezi, nu crezi?
Concluzionind, ma vad nevoit sa recurg la aceeasi solutie la care a apelat Lukkass. Ii rog pe cei din NZ sa revina pe acest forum si sa discute despre "natura" din NZ, aceasta fiind tema declarata a acestui forum. Daca insa se va discuta despre "emigrare" la fel de subiectiv si poetic ca si pina acum promit ca "I'll be back!"
Pina atunci lectura placuta in continuare, ericuta, te rog, ai cuvintul:

In Hagley Park ve-ti gasi imense terenuri pt. toate sporturile, nesfarsite aleii pt. plimbari, un lac unde de fiecare data poti hrani nesatulele rate...banci frumos amenajate in locuri cu privelisti neasemuite....oricum nu voi putea descrie niciodata frumusetea parcului Hagley de aceea las acest site sa descrie mult mai bine ceea ce natura ne-a inzestrat aici http://www.geocities.com/geoffchase/Botanical.html.

(va continua)


Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aantonia spune:

Cam greu m-am descuract cu forumul asta...
Vreau si eu sa emigrez in NZ sau Australia, dar nu am banii necesari pt inaintarea actelor la ambasada. Este adevarat ca daca gasesti un angajator in NZ sau Australia poti emigra mai usor?
Poate cineva sa ma ajute sa-mi gasesc un angajator in NZ sau Au in domeniul medicinei veterinare (inclusiv ca muncitor la o ferma de animale)? Eu abia am terminat faculta si nu gasesc in orasul meu nimic in domeniu. Oricum nu asta ma determina sa emigrez. Acesta e un vis de mai demult... din studentie.
Este la fel de adevarat ca am deja 28 de ani si la virsta asta ar fi trebuit sa am experienta in domeniu ceva anisori....Nu sint nici casatorita.
Ce sa fac daca m-am trezit asa de tirziu sa fac faculta care imi place.
Ei? Cineva doritor sa ma ajute? Stiu ca si voi aveti problemele voastre si poate n-aveti timp de cautari....
Daca se poate in Canada nu-i nici o problema. Oriunde numai nu in Romania, ca m-am saturat.
Va multumesc pt timpul acordat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Continuarea, va rog, aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14830

Make love, not coffee

Mergi la inceput