Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana Claudia spune:

Nu m-am suparat deloc! Doar ca mi se parea mai interesant un schimb de opinii decat un schimb de combateri de opinii!

Dana C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lukkkas spune:

...M-ati inebunit nu alta...eu nu am spus ca e usor sa vi cu viza de turist si sa aplici pt Work visa sau pt residenta...am spus ca e posibil, pentru cei care tin mortis sa emigreze in NZ. Desigur prin aceeasi strategie se poate obtine un job in orice tara din UE...nu-ti trebuie visa si esti la 2 ore de casa nu la 27. Nu o spun din auzite ci din experienta celor cu care am avut de-a face pe aici ...e adevarat nu erau romani, dar ce e valabil pt altii o fi valabil si pt romani. Da legislatia s-a schimbat, tocmai in ideea de a se pune accent pe politica work to residence adica de la work visa la PR.
Despre mizeria din Ro...o fi si mizerie dar lucrurile s-au schimbat foarte mult in bine in ultimii 10 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dinu spune:

Buna tuturor!
S-au incins spiritele (singele latin ne clocoteste in vine si ne aprindem repede) Polemica noastra cred eu ca e constructiva. Mi-a placut concluzia Inei (Ina, iar o sa spuna lumea ca te "perii" dar sincer sint 100% de acord si reproduc cele spuse de tine mai devreme): "nu vad nici un motiv de suparare ca protagonishtii acestei discutzii sunt decishi sa-shi apere punctele de vedere. Atata vreme cat argumentele lor se vor pastra in limita bunului simtz, fara jigniri shi atacuri la persoana nu poate decat sa iasa ceva bun. Celor care cauta informatzii pro/contra emigrae in NZ nu le ramane decat sa cearna shi sa cumpaneasca." Super!Asta e si ideea pentru care am intervenit in discutie. Romanul cu ginduri de duca trebuie sa stie ce-l asteapta, cu bune si rele. Oamenii trebuie sa inteleaga ca greul incepe abia dupa ce ai ajuns afara, nu are importanta daca e Canada, NZ, State, si foarte important, sa puna in balanta ceea ce au in Ro (cu bune si rele) si ceea ce ipotetic li se ofera in alta tara (cu avantaje si dezavantaje)inainte de a face pasul acesta. Sint prea multi bani in joc, sint multe sacrificii si mai ales sint ani din viata pe care nimeni nu ti-i mai poate da inapoi.
pt Alex 2003 obiective observatiile tale, cu citeva mici exceptii. "Romanismele si pasiunile" de care ma acuzi (doar in mica parte adevarate) sint dobindite in anii de stat afara. In anii in care desi cu o pozitie sociala buna, cu un salariu mult peste media din UK mi s-a aruncat si inca mi se arunca printre dinti: "****ing foreigner!" de niste looseri, colegi de serviciu, unii fara studii superioare sau pretentii. Doar pt ca ei sint acasa la ei iar eu mi-am permis sa vin acolo, sa ma descurc mai bine decit ei, sa locuiesc in centrul Londrei, etc. Si asta acum, dupa atitia ani, sa nu iti povestesc cum era la inceput. Am trecut si eu prin faza muncii necalificate, a emigrantului din estul Europei, cind ultimul negru din fundul Africii care balmajea engleza, imi dadea ordine pt ca el era dintr-o fosta colonie iar eu din "Rumeiniiia". Oricum nu conta pt ei, la gradul lor de cultura Rumeiniiia, Balgheria, Albeiniia tot un kkat. Noroc cu rezultatele pe plan sportiv ale Romaniei. Nu ai idee ce satisfactie am avut noi romanii din UK cind am eliminat Anglia la campionatul de fotbal. Imi venea sa urlu de bucurie.Eram razbunati pt toate nedreptatile!!! Pina si vecinii mei francezi s-au bucurat ca englezii au pierdut. Eu nu puteam insa sa ma manifest pt ca riscam sa ramin fara job asa cum au patit 2 prieteni de-ai mei. Cind Dan Petrescu a venit sa joace la Chelsea aveam si noi reprezentantul nostru. Eram si noi in Europa. Ma saturasem de intrebari stupide de genul: "Do u have X-mas trees in Romania?", "Do u have TV sets in Romania?" si tot asa venite chiar si de la oameni cu pretentii. Am trecut prin faza "Romania - Ceausescu Dracula", apoi "Romania-tara handicapatilor si orfanilor" cind ma intreba lumea daca hainele de pe mine sint din Romania, apoi "Romania-tara tiganilor" cind orice tigan, nu conta daca era ungur, polon, era catalogat roman. Imagineaza-ti cum m-am simtit cind intr-o dimineata un coleg intirziat vine si spune in loc de "good morning", intr-o sala plina de oficialitati: "i-ati vazut pe tiganii aia cu corturile de linga Tower Bridge? Dinu, tu te intelegi cu ei, nu?" No comment! Am invatat incet-incet ca nu are rost sa ma consum, m-am obisnuit cu ideea ca nu voi fi niciodata de al lor si ca vor exista intotdeauna discriminari (de la cit trebuie sa muncesc eu ca bloody foreigner si cit unul de-al lor, ca originea e un criteriu de promovare profesionala, etc). Se si spune ca de abia a treia generatie de urmasi nascuta in UK poate fi considerata British, adica stranepotii mei! Si chiar cu riscul de a deranja pe unii bastinasi, noi, romanii din UK ne prezentam tara intr-o imagine favorabila, asa cum si ei, pina sa vad eu pe viu realitatea nu mi-au vorbit de NHS (National Health System) aflat intr-o stare dezolanta datorata proastei salarizari, cu asistente medicale din NZ si Australia -ca ale lor pleaca in state (acum de ce vin cele din NZ in UK tu ar trebui sa stii), nu mi-au vorbit de preturile exorbitante ale chiriilor sau ratele pt mortgage ci de casele lor-am aflat odata ajuns in UK ca de fapt ei stau cu chirie - 65% din british traiesc toata viata cu chirie!!! Nu au pomenit nimic de cartierele din zonele 2-3-4 a Londrei (case ca vai de mama lor, cu mici exceptii in citeva cartiere mai rasarite) pe care nu le vezi niciodata in brosurile turistice si unde de fapt locuiesc cei ce sustin economia Londrei -indieni, pakistanezi, albanezi, romani, chinezi, etc. Iar de fiecare data cind sint in RO si am un contract de interpretariat pt British am grija sa-i duc in cele mai frumoase locuri din tara, sa-i fac sa se simta bine dar nu uit sa le mentionez in treacat ca ei nu vor putea probabil sa-si permita in UK standardul de viata pe care din ce in ce mai multi il avem in RO. Iar pt cei care nu au reusit in RO sau si-au dorit altceva, eu nu pot decit sa le urez bafta multa si sa ajunga cit mai bine in NZ fara a mai trece prin experientele mele neplacute.
Maya cred ca gasesti raspuns intrebarilor pe care mi le-ai adresat in rindurile de mai sus. Si inversunare e mult spus. Vreau doar ca oamenii sa spuna realitatea de acolo unde sint ei, NZ, Canada,State, etc. De ce pina la Lukkkas imaginea despre NZ era una idilica, toata lumea dorea sa afle cum sa ajunga mai repede acolo? Nu spun ca se mintea, doar ca descrierea nu era una completa, lipseau amanunte esentiale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Ina, trompetele si maimutoaiele le-am pus ca sa va mai treaca supararea, la toti cei care de cateva zile va tot contraziceti, daca nu chiar va suparati la subiectul asta. Pe figurinele alea puse de mne nu scria numele nimanui, vorba aia...
Daca te-am deranjat cu ele, IMI CER SCUZE, pentru a doua oara de la tine.
Discutia a fost din ce in ce mai suparata, pana cand , oricine putea sa vada ca s-a cam ajuns la suparare mare. M-am uitat la subiectul despre Japonia, cat de multe informatii si ce atmosfera calma e acolo.
Nu ai in ce polemica sa intri cu mine pentru ca am spus ca sunt de acord cu voi toti, si din tot subiectul asta, eu am iesit cu ceva bun, am citit pentru prima oara despre NZ, si ti-am mai spus ca tu ai facut o descriere realista a locului,parerea mea, am mai spus lucrul asta. Si ceilalti au dreptate din punctul lor de vedere. Hai sa lasam cearta.
De cate ori se enerveaza cineva , poate e mai bine sa puna o figurina, decat sa spuna ceva si dupa aceea sa-i para rau, sau sa spuna ceva care sa distruga mai mult scopul pentru care exista acest subiect. Nu e mai bine asa?
Uite, la "Discutii generale" fetele se cearta daca sa impuste sau nu ciorile din Cismigiu. Eu cred ca prea repede ne aprindem.
Toate cele bune ,
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya spune:

Multumesc Alex2003 pt aprecieri si va doresc multa fericire alaturi de puiul de om care a aparut de curand.Daca am inteles bine voi sunteti stabiliti in Wellington, noi vom sosi in Auckland si mai mult ca sigur ne vom stabili acolo pt ca acolo are jobul sotul meu dar avem prieteni si in Wellington si avem de gand sa vizitam si capitala - poate cu aceasta ocazie ne vom intalni la un pahar de vorba si la un pahar de bere pt ca am inteles ca au bere buna.
Eu voi pune punct oricarei alte interventii referitoare la acest subiect. Cu siguranta voi incerca sa va povestesc impresiile mele dupa ce voi ajunge in NZ, si cred ca se va intampla prin decembrie.
Pana atunci singurul comentariu pe care doresc sa-l mai fac este ca orice informatie pe care o primiti verificati-o cum puteti mai bine si mai ales treceti-o prin filtru propriu. Este esential sa tineti cont de faptul ca fiecare experienta este unica in felul ei si ceea ce s-a potrivit si a fost f bine pt cineva pt altul poate fi un mare neadevar.

Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sleepy spune:

Ziua buna listase (am inteles ca acest site va este dedicat in special voua). Am citit foarte atent toate discutiile voastre si ma bucur ca am ajuns pe acest forum. Am citit si siteul oficial pentru emigrari si sincer sa fiu cu greu am inteles (daca chiar am inteles) ce se vrea de la viitorii emigranti oricum de pe forumul vostru am reusit sa-mi fac o imagine despre viata de acolo si posibilitatile care ti se ofera.

Am si eu niste nelamuriri si poate ma lumineaza cineva si pe mine. Sotia mea este fiziokinetoterapeut. A terminat anul asta Universitatea Carol davila din Bucuresti care este pe lista facultatilor recunoscute la voi, are o experienta de lucru de 6 luni in Romania pe pozitia respectiva (physiotherapist) la un centru de ocrotire al mamei si copilului ce tine de Primarie. Am inteles ca daca este pe lista respectiva nu necesita "assessment" de la NZQA. Citind in continuare am inteles ca pentru profesia ei necesita "registration" pentru a putea lucra in NZ. Nu unteleg prea bine cinseamna practic "registration" si "assesssment"?

La "http://www.physioboard.org.nz/registration_overseas.asp" scrie ca

Assessment committee review the application and make one of three recommendations:
1. Recommend registration granted
2. Request more evidence of competence
3. Recommend application declined.

Inteleg ca daca calificarea e recunoscuta nu necesita "evaluare". La "inregistrare" este un comitet de evaluare care recomanda inregistrarea. Are nevoie pana la urme de "inregistrare" daca nu necesita evaluare? Daca da, e doar o formalitate care se face de la distanta inaintea aplicatiei de rezidenta?

Ne-am calculat punctele si ca sa facem 29 trebuie ca aplicantul principal sa fie ea si sa aiba o oferta de job.

10 puncte varsta
10 puncte calificarea fiind pe lista celor recunoscute
1 punct eu pentru ca am terminat tot medicina dar ca medic generalist

Mai avem nevoie de 8 puncte cele pentru job offer dar inteleg ca nu poate primi un job pentru ca necesita registration.

Ce avantaje are daca se afla ca ocupatie pe "Occupational Shortages List"? Aici spune la ea ca trebuie sa fie qualified& NZ practising certificate & NZ registration".

Ce avantaje are daca se afla si pe "Priority Occupations List"? Si aici scrie ca trebuie "Qualified & NZ Registration".

Asteptam cu nerabdare o lamurire si un sfat,
Adrian si Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Draga Sleepy
Iti voi raspunde eu, care sunt in aceeasi situatie :meseria mea, medic stomatolog era pe lista scurta, dar aveam nevoie de registration.Asta iti pot spune ce inseamna pentru mine, iti pot da un site unde sa vezi ce inseamna si pentru tine. Nu stiu insa pentru fiziokineto ce inseamna. Iti promit ca voi cauta, si daca gasesc, iti scriu din nou.
De la inceput vreau sa-ti spun sa nu va ginditi ca veti putea lucra in meserie aici, fara acest registration. Adica NZQA va recunoaste meseriile (studiile numai) dar exista Medical Council care nu va da dreptul sa profesati. Pentru a profesa este nevoie sa aratati ca sunteti in stare. Adica examene. Primul, limba, IELTS academic 7 pentru sotia ta si 7.5 pentru tine sau OET (occupational english test)
care spun multi ar fi mai simplu, numai limbaj medical, dar care se da aici. Acum un an cind am plecat eu din Romania nu se dadea la British Council, nu stiu care este situatia acum.
Apoi vin examene scrise si practice, in domeniu. Examene care nu sunt usoare, se dau dupa o tematica stabilita de ei, si cuprind toata materia studiata. Abia dupa asta ai drept de lucru in meseria respectiva.
Repet, nu stiu pentru sotia ta sigur decit despre examenul de limba.Iti mai pot spune ca o asistenta din Romania daca vrea sa profeseze aici are nevoie de academic limba, apoi se face un curs aici (dar in prealabil face un dosar pe care il trimite la Nursing Council, si ei ii dau acceptul de a face acel curs)La sfirsitul acestui curs pe care voi il platiti, se da un examen. Si totul dureaza....Mai ales pina isi da Nursing Council acceptul.
Voi cauta sa vad in cazul unui fiziokinetoterapeut ce este nevoie. Ea ar putea gasi cu usurinta de lucru dar sub calificare, ceva gen scoala cu probleme, casele de batrini. Nu va speriati, majoritatea medicilor au trecut prin asta, si nu este rau! Este o experienta buna....Fara registration numai asta ar putea face. Din pacate nici tu ca medic nu poti lucra ca nursa, pentru ca si ele la rindul lor au nevoie de registration. Dar poti lucra la fisierele spitalelor, ca registrator, asta daca stii bine sa lucrezi cu Word, si.....nu mai stiu ce chestii de reception. Despre asta nu prea am habar, decit din auzite.

http://www.mcnz.org.nz/registration/overseastrained/ . Acesta este site-ul pentru medicii de medicina generala.

Daca voi gasi ceva pentru sotie, iti trimit.
Sfatul meu:engleza care trebuie visata. fara asta, aveti mult de asteptat.

Bafta multa!

Gabriela B.
Gabriela B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lukkkas spune:

...dupa cate stiu eu aplicantul prncipal trebuie sa aiba minim un punct pt experienta profesionala in meseria pt a carei calificare soliciti puncte mai putin daca calificarea este obtinuta in NZ.
Pt un punct...este nevoie de 2 ani de practica...zici ca sotia practica de doar 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sleepy spune:

Multumesc Gabriela B pentru promptitudinea raspunsului si pentru informatii.

Inca o intrebare referitoare la punctaj. avem cum am spus 10 pct pentru varsta, 10 pentru profesia sotiei si 1 pentru a mea (sau invers ca suntem amandoi pentru lista). Mai avem nevoie de 8 puncte pe care le putem obtine printr-o oferta de job. Am inteles ca pentru a obtine punctele pentru oferta trebuie sa fim registered si ca jobul trebuie sa fie cel pentru care avem calificare. Sper sa gresesc eu ca dupa cum am inteles nu avem nici o sansa sa plecam. . Daca trimit CV la spitale am vreo sansa(eu sau sotia?) sa mi se ofere un job oarecare pe care, cu siguranta il voi accepta, si in urma ofertei sa obtin alea 8 puncte chiar daca nu corespund calificarii?

Ma ajuta cu ceva faptul ca de aproape 3 ani lucrez ca administrator de retea internet si paging la o companie Romano-Americana din Romania si ma pricep cat de cat la baze de date si programare web gen magazine virtuale, pagerare de pe internet, siteuri cu anunturi dar nu am studii in domeniu?

Sorry ca sunt asa insistent, dar chiar ne dorim sa plecam, iar eu cel putin nici macar nu lucrez ca medic dupa cum ti-am spus si ca urmare nu ma deranjaza sa lucrez ca orice altceva daca am speranta ca peste niste ani poate voi lucra ca medic.

Multumim de sfaturi,
Adrian si Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Hello, Sleepy
Lukkas are dreptate, nu vei primi punct pentru vechimea sotiei, doar 10 puncte pentru pregatire. Daca ar avea registration facut ar primi 11 puncte, la fel si tu. Ea nu are sanse mari daca trimite CV la spitale, mai repede pe la casele de batrini (care nu sunt neaparat aziluri) dar cred ca la cei cu probleme ar fi cel mai indicat, poate gaseste ceva gen care giver.
Tu s-ar putea sa gasesti ceva mai repede...dar nu am idee unde sa cauti.
Sa stii ca este foarte greu insa sa obtii un job asa, fara sa fii aici si sa dai interviu. (imposibil poate, dar norocul fiecaruia nu-l stie nimeni)Chiar s-au schimbat mult conditiile de emigrare, si nici ei nu stiu prea bine. Acum un timp chiar am fost personal la NZIS aici sa intreb despre dosarul lui Florinel, si cei de acolo au fost tare evazivi...adica mi-au spus textual ca are sanse 50% sa-i vina viza, 50 % nu. Concluzia?.....................

Tu ce liceu ai absolvit? Poate mai repede reusesti ceva asa...sa mai iei niste puncte de la acea vechime in IT....Poate compania la care lucrezi ti-ar putea da referinte foarte bune, chiar sa gasesti ceva gen transfer aici (daca bat cimpii, nu te supara, dar trebuie sa incerci sa te agati de orice, chiar daca pare imposibil...incerci, ca poate merge. La inceput cind am ajuns aici, glumeam uneori cu sotul meu si cu o prietena, spunind ca daca noi gasim o solutie posibila la ceva, sa o cautam pe cea mai putin probabila, si sigur aia ne va iesi. Asta pentru ca asa ni s-a intimplat...si mie si ei. Iar ea este in Wellington, tot aici, in NZ.

Am intrat si eu ceva mai devreme pe site-ul de immigration sa caut ceva pentru sotia ta. Constat ca s-a schimbat in ultimul timp...si nu este mai usor, mai cetos doar!

Va doresc multa, multa bafta! Cred ca tu ai cele mai mari sanse ca aplicant principal, sotia, asa cum a spus Lukkas, nu! Ea are scoala postliceala sanitara? Asta ar mai putea ajuta, s-ar inregistra ca nursa...
Trebuie sa analizati totul, mai ales citit rind cu rind site-ul ala...
Dar asta deja stiti!

Gabriela B.

Mergi la inceput