Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex_2003 spune:

incerc de cateva ore sa pun o poza cu cei doi eroi alex si mamicuta lui dar din pacate imi apare inavariabil acelasi mesaj ca poza are dim mai mari desi ea are un nr mai mic de bitzi unui tatic care doreste sa arate pe cei dragituturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

pt Ina NZ: Ina, daca pt un pasaport care sa iti permita sa calatoresti liber a trebuit sa mergi pina in NZ, atunci nu cred ca ai facut cea mai buna afacere.

Nu cred ca am spus ca asta ar fi motivul pentru care am emigrat eu in NZ.....nu cred ca am spus prin vreun alt mesaj de ce am emigrat .....sunt chestii care ma privesc pe mine shi nu voi da socoteala shi explicatzii nimanui de ce am facut-o.
Prin tot ce am postat aici nu am sfatuit pe NIMENI nici sa vina nici sa nu vina, am spus destul de realist ce e shi ce nu e ....prin prisma realizarilor mele shi ale prietenilor mei....
Cum a sesizat Maya foarte bine.....cand ai avut nevoie de informatzii shi ti le-am furnizat destul de promt ai fost "domn" iar acuma itzi permitzi sa mi te adresezi cam in raspar......culmea e ca nu vad de ce ?!?!

Aveai variante mai aproape in Europa (vezi Italia, Spania, Portugalia, UK, Canada). Pina primesti tu cetatenia NZ intra Romania in UE si avem si drept de munca (in Italia si Spania legislatia permite deja sa iti obtii acte), ca de calatorit e liber. Dar acum chiar m-ai bagat in ceata: tu astepti pasaportul de NZ ca sa pleci in alta parte? Sa nu spui ca nu te-ai gindit si la varianta asta, ca iti creste nasul.

La faza asta daca taceai filozof ramaneai......de unde shtii tu ce variante aveam eu shi de ce crezi ca mi-ar fi tihnit Europa mai mult.
Crede-ma ca nu sunt genul capshunara in Spania shi nici sotzul zugrav in Italia.......shi nici contract pe doi-trei ani prin tzarile enumerate de tine ca sa-mi strang bani de un apartament shi o mashina mai bengoasa nu am vrut.
hahaha la faza cu Romania shi UE.......dupa mintea ta trebuia sa mai stau inca 4-5 ani in invatzamant in romania (profesoara de informatica) shi sa ashtept o efemera intrare in UE ca apoi sa-mi fac bagajul shi sa plec la munca prin europa ????????
Iar ce fac dupa ce obtzin cetatzenia.....asta chiar nu shtiu.....un singur lucru e sigur.....pe contract cu bocceaua in batz tot nu plec.....m-ash duce undeva unde sa fiu cel putzin rezident al acelei tzari. Mai ales turist shi apoi sa incerc "o invarteala" (cum sugereaza Lukkas) nu m-ash duce shi nici dushmanii nu mi i-ash sfatui sa o faca.

Shi ca sa-tzi fac hatarul na ca-mi fac shi bilantzul.
In romania profesor informatica- aici software developer, in prezent stau acasa ca am un copil de o luna (ca sa nu mai zic ca am un copil caruia medicii romani nu ii datusera nici o shansa de a veni pe lume...asta e alta mancare de peshte)
Sotzul.....in Romania senior developer...aici senior developer.
Dovada ca nu mananc kkt : http://www.crossware.co.nz/web/website.nsf/vwHome/fWebPage
Romania Dacie/Oltcit.....aici Nissan din 97......50 mii la bord.
Am fost pe punctul sa-mi iau casa in ianuarie (la nici un an de la venirea in NZ) dar am renuntzat din motive personale nu financiare.
Ce mai am in plus fatza de ce aveam in romania??? O multzime.
O iau cu ce ma impresioneaza cel mai tare.....veceuri publice cu hartie igienica shi apa calda pe cea mai indepartata plaja sau padure.
Posibilitatea de a avea acces la internet 24 din 24 fara sa-mi fac probleme de cat o sa fie factura.
La telefon convorbirile locale gratuite, intra in abonament.
Posibilitatea de a ma asheza in fatza calculatorului shi a-mi efectua toate platzile /tranzactziile la telefon, lumina, rate, bilete la film, pamershi pentru copil.....shi alte o mie de kestii ce nici cu mintea nu gandeam cand eream acasa (shi nu eream chiar paralela cu mediul informatzional)
Zicea cineva de imbracaminte.....in functzie de cum lucrezi shi ce lucrezi.....noi ne imbracam busines avand in vedere ca zilnic aveam contacte cu clientzii. La magazin o placere sa te duci....n-am intalnit intr-un an shi jumatate o vanzatoare genul lamaie ca in romania. Posibilitatea de a duce produsele inapoi intr-un an daca nu te satisfac iar e ceva mishto.
Pe o pereche de pantofi dai 2-3 sute de dolari.....dar scrie pe ei garantatzi pe viatza......iar daca se rup in 10 ani potzi sa-i returnezi
Seviciile medicale de stat....nota 10 plus.....am mai povestit pe aici cum am nascut shi ce conditzii am avut. Mama nu m-ar fi ingrijit mai bine shi mai cu atentzie. Doctor....cel mai bun din spital fara sa fie nevoie sa "ii bag ceva in buzunar". De ce venise? Pentru ca erea cazul dpdv medical....nu ca eream fata de ministru, sotzie de parlamentar, alba, albastra sau ca i-a "ieshit ceva"
Tot aici la bune ar mai fi de adaugat o multzime, inclusiv faptul ca lumea itzi zambeshte pe strada.....deshi multzi vor zice ca "cu ce te incalzeshte asta?" Ei bine ma incalzeshte mai mult decat credeam......zambesc ei shi saluta, zambesc shi eu shi dintr-o data ma simt mai bine.

Rele? Dezavantaje?
Sar peste dorul de parintzi....rude prieteni...astea sunt de la sine intzelese.
Transportul in comun prost, ashtia totzi au cate 2-3 mashini pe familie shi e o aglomeratzie infernala la orele de varf.
Indienii shi insularii care scad valoarea caselor in cartiere destul de centrale.
Faptul ca nu prea shtiu sa se distreze.....nu prea au discoteci, ei mai mult beau pana se fac critza la baruri shi asculta muzica dar nu danseaza, iar la petreceri se sta la masa shi se mananca, bea, discuta. btw......nu e adevarata zicala "mai repede trece camila prin urechea acului decat un emigrant pe usha kiwi" ....absolut fals.......depinde foarte mult de emigrantul respectiv shi de atitudinea lui. Noi am fost invitatzi la colegii noshtri, la patroni, ei au venit la noi, cu unii chiar am legat o prietenie frumoasa.

Ai ca m-am intins prea mult shi imi plange copilul. Dar revin.

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Mai Dinutule, mama...ca altfel nu iti pot spune, dai dovada de atita infantilism!
Desi ai stat atita in strainatate, se pare ca nu ai invatat prea multe!
Vad ca esti foarte interesat de masinile mele: am un Nissan Bluebird din 1997 si altul mai vechi, din 1993. Dar si o motocicleta Suzuki noua! Asta-i pasiunea sotului meu, si cu multa placere si-a facut-o aici! Luata in rate, dar platim 40 $ pe saptamina la ea. Si asta inseamna mai putin de 2 ore de lucru, de-a oricaruia dintre noi! (nu stiu de ce a fost Lukkas platit cu 3 GBP pe ora, nu stiu ce fel de munca a facut, dar aici munca de valoare se plateste! Si sa stii ca nu am venit aici decit cu 5000USD, restul sunt facuti muncind!Sa stii de asemenea ca aici, acum, si asta am fost dupa 2 luni de la sosirea aici, sunt hygienist, deci lucrez tot in domeniu, nu la strins kiwi. Dar cu o engleza buna si acte in regula! Si mai am si un copil caruia ii pot oferi inzecit fata de ce avea in tara!
Sa-mi fac bilantul, nu are sens...de-abia pe 11 octombrie voi avea un an de cind sunt aici! Il voi face cind vor trece cel putin atitia ani cit am lucrat in Romania.
Ai pretentii de om cultivat, care cica mai ajuta si oamenii sa emigreze! draguta, pe mine nici nu mai cunosti, nu stiu cum de ti-ai permis sa mi te adresezi Gabita....Nu-mi amintesc sa fim prieteni....
Asa ca...las-o balta ! Nu cred ca este cazul sa transformam acest site care se doreste a fi de folos oamenilor, intr-o mizerie!

Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

LA MULTI ANI FETELOR!
LA MULTI ANI SARBATORITILOR!

MAI FETELOR DA'COPII MARI SE MAI NASC IN NZ...

ALEXUTU, SA CRESTI MARE, SA-LE ADUCI NUMAI MULTUMIRI SI MOTIVE DE MINDRIE PARINTILOR TAI! SI MAMI SA-SI REVINA CIT MAI REPEDE LA FORMA IDEALA ! SA FITI SANATOSI AMINDOI!


LA MULTI ANI ERICA MARIA! DE-ACUM ESTI DOMNISOARA IN TOATA REGULA..POATE ESTE VALABILA SI VARIANTA CU CRESCUTUL REPEDE AICI, IN NZ. fETITA MEA, MARIA-THEODORA, A CRESCUT IN INALTIME DESTUL DE MULT INTR-UN AN...ESTE ADEVARAT CA SI INOATA ZILNIC,DAR CRESTE CU O VITEZA ULUITOARE, DESI NU PREA SE GRABESTE EA LA MASA...ASTA MAI DELOC, CHIAR...
ASA CA...LA CIT MAI MARE FETITA! SI FRUMOASA, SI NOROCOASA!


CU MULT DRAG

GABRIELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dinu spune:

pt Maya: Ma bucur ca sint o mare surpriza pt tine! Incintat chiar ca imi urmaresti evolutia cu atit de multa atentie.
Daca insa pentru tine a nu fi 100% de acord cu cineva si a purta o discutie in contradictoriu dar civilizat cu un partener inseamna ca m-am luat de acel cineva, atunci OK, ai dreptate, cistigi tu de data asta. Cred ca am fost suficient de clar in exprimare atunci cind le-am periat pe fete spunind ca aceste informatii postate de ele nu au caracter oficial, dar le respect opinia si mai ales efortul. Daca asta e "periere" atunci OK, cistigi din nou. 2-0 pt tine. Nu uita totusi ca acest site este unul dedicat doamnelor si tonul adecvat cred ca trebuie sa fie unul cit mai politicos. Oricum ai dreptate!
Explica-mi si mie ce mesaje am ridiculizat. Dacate referi la cele ale Inei, nu am facut decit sa descriu o stare de fapt, vezi ce spune legislatia in domeniu, nu am vrut nici macar o secunda sa fiu ironic. Paralela cu Pinochio a fost o gluma. Daca am deranjat pe cineva scuze, din pacate legislatia in domeniu nu putem sa o schimbam.
Calculul tau matematic gresit a rezultat din dorinta de a gasi totusi un cusur celor spuse de mine. Din pacate fara succes. Din fraza: "personal in ultimii 5 ani, 3 i-am petrecut afara (din 1991 locuiesc afara, nu stiu unde erai tu prin 91, dar eu unul locuiam in UK-Londra” - am vrut sa iti explic ca sint stabilit in UK din 91, de acum 12 ani, iar ca in ultimii 5 ani, adunati 3 i-am petrecut tot in UK si Europa iar restul de 2 ai aceluiasi interval in tara. Lamurita?
Nu sint de la fisc, era doar o sugestie. Cu siguranta aceasta evaluare si-a facut-o fiecare in familie. Dupa un an de emigrare, oriunde ai fi tragi linie si vezi ce ai realizat. Ii e cuiva rusine sau teama sa priveasca in urma si sa vada ce a realizat dupa atitea eforturi de a ajunge in NZ? Nu cred. M-as fi asteptat ca lumea sa reactioneze cu totul altfel si sa dea un exemplu personal: "Dinu, nu e adevarat ce spui tu, eu am un job super, fac cariera in domeniul..tocmai mi-am schimbat masina cu ultimul model de..., m-am intors din vacanta in Caraibe, sint un om realizat". Deocamdata nu am vazut nimic de genul asta, dar mai astept. Ar trebui sa fim mindri de implinirile noastre! Eu iti doresc sa ajungi in NZ si sa vezi pe propria piele cit de mare importanta au banii pt viata de zi cu zi, cum de ei depinde statutul tau social, imaginea ta, viitorul tau. Ai sa afli ce e "rat race" sau "intrecerea balcanica" , asa cum o numesti tu. Sper ca nu te-am suparat prea tare. Daca da, scuze.
pt Cristina: daca tu gasesti cuvintul "toti" in exprimarea mea esti invitata mea la o cafea (daca nu-l gasesti, invitatia ramine valabila). Incepind de anul trecut fenomenul de care vorbeam a luat amploare. Din ce in ce mai multi romani se intorc in RO dupa incercari mai mult sau mai putin reusite in Canada. Trist dar adevarat. Statistica exista, in mod sigur guvernul canadian prin departamentul de emigrari are asa ceva. La intoarcerea in RO, in cazul repatrierii esti din nou bagat in calculator (departamentul de evidenta computerizata a persoanei).
pt. Ina NZ: Nu cred ca te-am luat in raspar, daca asa ai perceput tu replicile mele, mii de scuze. Din nou daca cineva vine cu argumente in contradictoriu si nu sustine punctul cuiva de vedere se aprind spiritele. Ma bucur insa ca esti prima care incearca sa demonteze pas cu pas argumentat afirmatiile mele. Stii ce ma deranjeaza pe mine in prezentarile celor de afara? Faptul ca aproape toata lumea in loc sa vina cu un exemplu personal, concret (nivelul de trai la care a ajuns, realizarile materiale si pe plan social, in cit timp, etc), povesteste ce tara civilizata este NZ, sau Canada, sau etc. Eu ma refer la ceea ce tu ca individ ai realizat, nu ceea ce ofera sistemul gratuit (net, servicii de calitate,toalete ecologice). Ma refer la o casa pe care ai cumparat-o, la o vacanta care ti-o permiti o data sau de 2 ori pe an, o masina. Romanul de acasa asta vrea sa vada, el ce poate realiza concret. Ceea ce spui tu e ca si cum te-as duce eu la Banca Nationala a Romaniei si ti-as spune "Ina, ce bani au astia in banca asta, milioane de USD. Dar stii, e o problema. Nici un dolar nu e al meu." De asta am insistat atit pe realizarile fiecaruia, nu cred ca cineva emigreaza ca sa gaseasca toalete cu apa calda si in ultimul colt de tara. Ca au ei toalete ultra dotate, bravo lor (sint in toata lumea civilizata, chiar si la noi la orice birou, hotel, restaurant, statie peco cu pretentii gasesti). Banuiesc ca nu ai fost de ceva timp in RO. Multe din cele enumerate de tine sint deja normale si aici, ma refer la servicii, standardul de viata s-a imbunatatit, pretentiile au crescut. Despre plata utilitatilor, si eu le platesc direct de pe card ca si tine aici in RO. Despre internet gratuit, e o chestie specifica NZ, ca si in State (convorbiri locale gratuite). Eu platesc in RO 30 USD/lunar acces nelimitat si sint multumit. Cumparaturi pe net, faci si aici, sistemul nu este inca dezvoltat suficient, in 2-3 ani va fi ok. Ce m-a frapat insa e faptul ca tu, la pregatirea ta, te multumeai cu salariu de profesoara. Iar la potentialul tau si al sotului vorbesti de autoturism Dacia (de asta te impiedici pe strada, si tot iti pica unul) sau Oltcit (cu 300USD iti iei unul, daca mai gasesti, ca au disparut de mult). Sa nu uit (aici iar te vei supara, dar asta e realitatea) Nissanul tau din 97 din pacate nu mai poate fi inmatriculat in Romania, e considerat depasit. Dar sa revenim, un softist bun nu merge sub 500-700USD/luna in Ro. Si sint si la mare cautare. Cum spunea amicul Lukkkas, softistii au cautare peste tot. Nu trebuie sa mergi la capatul lumii. Cit despre variantele pe care eu le-am enumerat anterior, sa stii ca sint constient ca stau de vorba cu oameni inteligenti, cu studii superioare, nu iti sugeram sclavia moderna pe plantatii de capsuni sau in constructii.
Concluzionind, (deja m-am intins prea mult), ma bucur ca ai avut curajul sa ne spui si noua nivelul social la care ai reusit sa ajungi. Le va fi de folos celor care se gindesc sa plece. Poti avea o imagine de ansamblu, ce lasi si ce te asteapta. Iti urez multa bafta, succes in continuare si sanatate. Sper sa raminem in continuare prieteni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:


Nu uita totusi ca acest site este unul dedicat doamnelor .......
gresesti, siteul este dedicat parintilor, viitorilor parinti si copiilor lor ...

Incepind de anul trecut fenomenul de care vorbeam a luat amploare. Din ce in ce mai multi romani se intorc in RO dupa incercari mai mult sau mai putin reusite in Canada. Trist dar adevarat. Statistica exista, in mod sigur guvernul canadian prin departamentul de emigrari are asa ceva.
Mama, da ce sigur esti ... lucrezi cumva ptr SRI? ... daca dai peste statistica aia poate ne-o arati si noua sa vedem despre ce-i vorba ...

Ca au ei toalete ultra dotate, bravo lor (sint in toata lumea civilizata, chiar si la noi la orice birou, hotel, restaurant, statie peco cu pretentii gasesti). Banuiesc ca nu ai fost de ceva timp in RO. Multe din cele enumerate de tine sint deja normale si aici, ma refer la servicii, standardul de viata s-a imbunatatit, pretentiile au crescut. Despre plata utilitatilor, si eu le platesc direct de pe card ca si tine aici in RO. Despre internet gratuit, e o chestie specifica NZ, ca si in State (convorbiri locale gratuite). Eu platesc in RO 30 USD/lunar acces nelimitat si sint multumit. Cumparaturi pe net, faci si aici, sistemul nu este inca dezvoltat suficient, in 2-3 ani va fi ok.
Vezi asta nu pricepi tu ... Ina si celelalte fete vorbeau de MAJORITATE ... tu descrii minoritatea ... si pe mine nu ma poti acuza de nestiinta ca tocmai ce m-am intors din tara dupa un concediu mai lung si am vazut cum traiesc majoritatea romanilor ... in curind nu va mai exista clasa medie ... doar f saraci, saraci, bogati si ffff bogati ...

Ce m-a frapat insa e faptul ca tu, la pregatirea ta, te multumeai cu salariu de profesoara. Iar la potentialul tau si al sotului vorbesti de autoturism Dacia (de asta te impiedici pe strada, si tot iti pica unul)
Poate imi vinzi si mie un pont unde pica asa din cer autoturisme Dacia, ca ultimul pret era vreo 200 si ceva de milioane ... iar ratele uriase, asa sa si le permita tot poporul, inclusiv cadrele didactice si restul intelectualilor ...

Sa nu uit (aici iar te vei supara, dar asta e realitatea) Nissanul tau din 97 din pacate nu mai poate fi inmatriculat in Romania, e considerat depasit.
Hehe, vorbesti de parca 3/4 din romani ar conduce numai Nissanuri productie 2004 ... mai tu chiar stai in RO? ... te uiti pe fereastra sau pe strada? ... sau tu descrii viata in RO prin prisma celor care iau prinzul la Marriott si-si petrec WE la Ruia in Poiana?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Draga Dinu,

Tot prieteneshte vreau shi eu sa-ti ecomand sa cobori din castelul tau de fildesh, din mertzanul nou, ultimul tip shi sa arunci o privire catre ceilaltzi 90% din locuitorii frumoasei patrii care coboara din tramvai/metrou/carutza/dacie. Ai sa te minunezi catzi dintre ei catzi dintre ei au venit lunar 30-100 USD.
Asha cum zicea Sofie....sa vorbim de majoritate!!!!
Eream profesoara shi te mira kestia asta.......ei afla cu surprindere ca sunt multzi profesori in tzara aia. Inca mai e nevoie de ei!!! Asha proshti, tampitzi, ciubucari, avizi de meditatzii, cum ii considera cei din mercedesuri, ale caror loaze fumau tzigarea la coltzul liceului in loc sa invetze shi apoi profesorii ereau de vina (alta mancare de peshte shi asta shi alt motiv sa pleci si sa cautzi pentru copii tai ceva mai bun). Exista ceva pe lumea asta care se numeshte pasiune....ei bine d'aia mai sunt profesori si medici in Romania....ca unii mai muncesc din pasiune.

Ma refer la o casa pe care ai cumparat-o, la o vacanta care ti-o permiti o data sau de 2 ori pe an, o masina. Romanul de acasa asta vrea sa vada, el ce poate realiza concret
Am zis...la un an de la venirea aici banca imi aprobase imprumut de 250 000 dolari pt casa iar in martie plec in Romania cu sotul si copilul. Tot in decurs de un an am reushit sa-mi mobilez un apartament cu doua camere.....aici tot ce se inchiriaza se inchiriaza nemobila, asha ca a trebuit sa cumpar tot in afara de mobila de bucatarie. Tot intr-un an de zile mi-am adus mama aici ca sa ma ajute cu copilul, acum traim doar din salariul sotzului 4 persoane shi tot nu ma plang.....cum zisei mai shi plec in romania. Vrei sa enumar tot ce am cumparat? Tot ce fac cu banii? Crede-ma pe cuvant ca nu ducem lipsa de nimic shi nu facem economie la nimic.
Shi asta vreau sa shtie toti cei care vor sa emigreze.....din munca cinstita se poate trai, din salariu iti permiti sa-ti plateshti darile, ratele, sa mananci decent shi sa-tzi faci un concediu reushit. catzi dn cei cu salariu mediu pe economie din Romania ishi permit asta? Catzi din romania privesc cu frica panoul unde se afisheaza intretzinerea sau deschid cu maini tremurande plicul cu factura la lumina sau telefon?? Ai idee?

Ca au ei toalete ultra dotate, bravo lor (sint in toata lumea civilizata, chiar si la noi la orice birou, hotel, restaurant, statie peco cu pretentii gasesti)

Aici nu doar cele cu pretentzii....toate!!! Shi cele din mijlocul campului.

Cumparaturi pe net, faci si aici, sistemul nu este inca dezvoltat suficient, in 2-3 ani va fi ok.

Surprinzator.....eu de sarbatori am cautat un site romanesc de unde sa cumpar cadouri shi sa le livreze celor dragi shi nu am gasit unul care sa-mi accepte visa sau mastercardul.....la toate plata se facea la livrare.....itzi imaginezi ca nu asta imi doream!!
Shi inca ceva......nu am cei 2-3 ani de care tot vorbeshti tu....sa ashtept ca lucrurile sa se schimbe in romania, sa ashtept sa intre in UE, sa ashtep, sa ashtept ....sa ashtept.... Am ashteptat chiar prea mult shi am sperat prea mult......shi ca mine multzi altzii.....pana ce vilele celor care fura shi trag pe sfoara au ajuns la mult prea multe etaje shi turnuri.

Dacia mea.....dacia mea costase 3000 usd....destul de mult pentru calitatea ei......dar o achizitzionasem cu banu jos....ai idee cate acte se cereau pentru o finantzare de casa sau mashina? Catzi girantzi? cate adeverintze? Shi inca o intrebare......salariile cator salariati sunt trecute in cartea de munca? Adica suma reala?

Iaca vin in romania in martie.......da-mi shi mie adresa unde sa ma impiedic de o dacie pe degeaba ca imi trebuie o mashina pt cele cateva luni pe care le petrec pe acolo. Ma gandeam sa-mi iau un nissan din 97 da bine ca ma luminashi tu ca in romania sunt numa supermashini noi pe toate cararile, ieftine shi accesibile.

un softist bun nu merge sub 500-700USD/luna in Ro.

Ei bine ca sa-ti satisfac shi curiozitatea asta ...sotzul avea 1500$.... ai idee cata munca shi noptzi pierdute insemnau banii aia? Cat stres? La capatul pamantului pe bani mult mai multzi decat aia vede lumina zilei si dimineatza shi seara!!!



Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya spune:

Multumesc Dinu pt raspunsuri si vreau sa te asigur ca prin tonul ponderat al mesajului tau iar ai fost o surpriza pt mine dar o surpriza placuta.
Te consider un partener de discutie si chiar daca nu sunt de acord cu o serie de afirmatii iti respect opiniile.
Nu m-am suparat nici un moment in urma mesajului tau si sper ca este valabil si pt tine .
Ceea ce m-a determinat sa scriu a fost tonul tau usor zeflemitor si atotstiutor atat fata de Simina cat si fata de Gabriela - cu aceasta explicatie voi pune punct oricarei referiri la mesajele anterioare.
Si acum daca eu nu m-am suparat sper sa nu te superi nici tu daca te intreb: tu esti o persoana care traieste in strainatate dar care se intoarce si in Romania de ce atata inversunare fata de cei care sunt plecati si care afirma ca se simt bine acolo unde sunt, cu greutatile inerente, pe de o parte si de ce cei care se intorc in Romania automat sunt considerati looseri, mai ales ca, eu cel putin asa am inteles, si tu faci cam acelasi lucru?

Cred ca tine de mentalitate si de imaginea pe care o avem fiecare despre noi, daca noi ne consideram niste ratati cu siguranta aceasta este si imaginea pe care o vom crea si celor din jur.
Apropo de intoarcerea in tara cunosc personal o persoana care dupa 2 ani petrecuti in Canada a hotarat sa revina impreuna cu familia in Romania, printre motive fiind si neadaptarea copiilor la mediul si scoala de acolo.
Este de cca 4 luni in Romania si vorbind cu el am constatat ca nu are nici un moment sentimentimentul ratarii, din contra a considerat acest episod ca pe o experienta in plus si chiar mi-a enumerat ceea ce a castigat: copii au capatat o usurinta deosebita in a comunica si a vorbi limba engleza, el si sotia sunt de asemenea fluenti in engleza si poate cel mai important lucru este faptul ca si-au implinit un vis iar acum stiu cu siguranta care este locul in care se simt cel mai bine si nu vor trai toata viata cu o intrebare fara raspuns. By the way, intors in Romania lucreaza la o firma multinationala - el nu se considera un looser, nici eu, voi ce parere aveti?

Daca ai un vis, daca ai o intrebare cel mai bine este sa incerci sa afli raspunsul, mai bine sa poti spune da am facut asta dar nu mi-a placut decat sa oftezi toata viata - daca as fi facut asta.....
Asa cum am mai spus nu sunt adepta prezentarii unei situatii numai in roz dar suntem direct raspunzatori de ce credem sau ce nu din ceea ce ni se povesteste si mai ales de cat de bine ne informam pt pasul pe care il facem.

Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dinu spune:

Se pare ca sint prins intr-un foc incrucisat. Partea buna e ca discutia a iesit din acalmia aceea plictisitoare si s-a animat. Reciteam cu citeva minute in urma schimbul de replici din ultimele zile. Am observat faptul ca dupa ce Lukkkas a postat descrierile sale nu tocmai favorabile imaginii NZ, nu au fost replici din NZ (cu exceptia Inei care spune ca descrierea e patimasa si aproximativ corecta). Hmmm !!! E un semn de intrebare!
Revenind la ale noastre, Sofie, da-mi voie te rog sa trec peste prima ta remarca plina de substanta (e "plin" de barbati care posteaza pe acest site si citesc istorii cu pampershi). Despre a doua pot sa iti spun ca in Ro emigrarea e o tema des dezbatuta in mass-media. Saptamina asta B1 TV a facut chiar un talk show de 2 ore intitulat "Mirajul occidentului". S-a discutat fenomenul pe larg, invitati psihologi, analisti, reprezentanti ai autoritatilor, etc. S-a vorbit si de fenomenul invers, de intoarcerea celor plecati afara. Pina anul trecut rar vedeai oameni care sa se intoarca, de anul trecut insa sint din ce in ce mai dese cazurile si se incerca explicarea fenomenului. Pt. a reintra in sistem dupa o absenta de citiva ani e nevoie de hirtogarie si automat esti inregistrat. Ideea e ca fenomenul a surprins pe multa lume si a pus pe ginduri. Pe de alta parte a scazut numarul celor cu studii superioare care pleaca definitiv din tara.
Si uite asa ajungem la tema minoritate-majoritate. Spune-mi daca gresesc dar in acceptia mea cei care ajung in NZ nu fac parte din minoritate (nu sint dintre cei care tremura cind citesc facturile, dupa cum spune Ina). Iti trebuie niste resurse financiare ca sa duci la bun sfirsit procesul iar la final te mai costa si biletul de avion. Plus ca e vorba de oameni cu o pregatire, un nivel de cultura, nu muritori de rind. Pentru profesori si intelectuali eu am toata compasiunea, dar numai pt cei in virsta, nu pt cei din generatia mea. Cei in virsta, in prag de pensionare sau la pensie au fost pusi in fata unui fapt implinit si ceea ce li se intimpla e nedrept. Cei tineri au ales insa aceasta cale cu buna stiinta. Peste tot in lumea asta profesorii au salarii proaste, nu sint cotati ierarhic asa cum ar trebui, asa ca alegind aceasta cariera si-au decis singuri soarta. Nu ramine decit sa incerce sa se adapteze, dintr-o norma de 18 ore pe saptamina e greu sa iti iei si o amarita de Dacie.
Sincer, nu ai remarcat explozia de masini straine din RO? Strainii care apeleaza la serviciile noastre au fost uimiti de numarul mare de BMW, Mercedes, sau masini nu mai vechi de 3-4 ani. Sa stii ca nu trebuie sa ai afaceri ilicite ca sa iti permiti o masina de clasa medie in leasing. Rata e de 150-300 USD, pt o familie cu un venit de 350USD pe fiecare membru e relativ simplu. Si nu sint putini cei care isi permit o asemenea achizitie. Nu sint o minoritate, ci oameni care muncesc de dimineta pina seara, si in w-end daca e nevoie. Dacia e o pasare rara, a cam disparut de pe drumuri. Cit despre Nissanul Bluebird, am cautat unul de vinzare pe net si am gasit o gasca. Un bluebird din 90 in Germania (in Europa in 90 s-au oprit cu productia lui), costa 990 EURO !!! adica aproape 40 milioane lei,cel de 93 nu poate fi departe ca pret, citeva sute de euro in plus. Ma abtin de la alte comentarii:
Nissan Bluebird, Limousine
GBP 687 - EUR 990
D-03099 Kolkwitz / Hänchen, Registration date: 10/90, 101.900 km, 77 kW (105 PS), red, MOT: 07/04, 5-Gang,2x el. Fensterh.,Servo,Zentral...

pt. Ina:
Da-i unui roman in RO 1500USD/luna si un bilet de avion pt NZ, si vezi ce alege. Nu trece nici limita cu judetul vecin, de teama sa nu piarda jobul asta, ca sa nu mai vorbim de NZ. De unde ca intuitia mea nu m-a inselat cind am spus ca erai departe de cei care tremurau pt facturile de electricitate. Atunci de ce ne tot raportam la cei fara pregatire, fara o calificare, pensionari si cei cu o gasca de copii cind nu e cazul nici unuia dintre cei ajunsi in NZ. Din 1500 de USD/luna nu iti puteai permite mai mult de o Dacia ????? Si nu puteai face rate pt un apartament? Ina, 1500USD e vis erotico-financiar pt un salariat in RO, softistii cu experienta, virfurile iau banii astia, te cred. Ce nu inteleg e cum de tie nu iti erau suficienti, scuza-mi indiscretia.
pt Maya: multumesc de mesaj, promit sa raspund in cursul zilei, dar unii trebuie sa mai si munceasca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

quote:
Originally posted by Dinu

[...] e "plin" de barbati care posteaza pe acest site si citesc istorii cu pampershi[...]


Mai, n-om da pe din-afara, da' oleaca tot suntem.

Parere pur personala - nu vreti sa creati un alt subiect - cred ca de vreo 10 mesaje nu se mai vorbeste de Noua Zeelanda
Oricum, Dinu, mult succes! Si nu uita, nu esti singur !

Mergi la inceput