Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Dinu,

Poate ar mai fi de spus pentru cei din a doua categorie .... posibilitatea ca in trei ani de zile sa obtzii cetatzenia shi un pashaport NZ shi sa tzi se deschida alte granitze shi oportunitatzi mult mai ushor decat ca roman.

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Mai Dinu, din cite am inteles, tu nu fusesi pe aici! Cum poti da sfaturi -sa aiba grija mare- celor ce vor sa vina, cind tu habar nu ai cum este, decit de la cei care urmeaza sa vina! ca din cei care-s aici, nu mai apeleaza nimeni la traducator din Romania, nu nde alta, dar astia de aici iau tot cam atit!
Nu stiu cum naiba noi cunoastem numai romnani care pot suna saptami nal, cite 1-2 ore acasa...de unde ai gasit tu amaritii noii zeelande?
Nu zic prin asta ca sunt ciinii cu covrigi iin coada aici, dar nici chiar ultimii cersetori! habar nu am ce este in Canada, dar sa stii ca nu cred ca moare nimeni aici! DA, este adevarat ca iti ia timp sa-ti construiesti o pozitie, si cu cit esti mai bine pregatit (asta nu inseamna 5 facultati)cu atit mai repede vei ajunge la ceea ce doresti!
De asemenea aici habar nu au unde e Romania pe harta, de mai mult nici atit, asa ca asta este un avantaj: nimeni nu spune ca suntem tigani sau hoti sau....Ba chiar suntem tratati mult mai bine decit indienii si chinezii de care cei din Nz au inceput sa se sature!
Eu zic sa lasi sfaturiele de genul"nu mergeti acolo" pentru cei care macar stiu ce este "acolo". Experienta ta proprie inseamna ca ai fost in NZ? Nu compara cu alte tari! Sunt mari diferente, chiar si intre Australia si NZ.
Vile si masini....masina are toata lumea aici, chiar si cel mai amarit! Si , poti sa ma crezi sau nu, noi avem 2! Pentru ca in Auckland este extrem de greu sa folosesti autobuzul! iar alte mijloace de transport nu prea sunt (trenul, poate) Asa ca am avut nevoie fiecare de masina lui! Si majoritatea familiilor astea amarite de romani au asa!
Vile, au unii! Cei mai vechiuti pe aici! sau cei care au venit cu bani! Pentru ca aici statul te ajuta! Toata lumea are mortgage la casa! Si traieste bine, sa stii! Nici nu moare de foame, isi fac si concedii frumoase! Majoritatea celor pe care ii cunoastem noi, e adevarat nu s-au dus in Romania de 2-3 ani, dar parintii sau fratii sunt aici! Si unii chiar au venit de cite 2 ori in 2 ani! Asa ca , sa stii, chiar daca nu iti faci palate, poti face mult mai multe decit in Romania!
Si sa stii ca imi pare rau ca este asa! Am avut o situatie materiala buna in tara, o pozitie sociala buna, si desi imi este greu acum (sunt medic si nu-mi pot practica meseria mea, nu ca sunt astia mai cu mot, pentru ca eu inca nu sunt in stare sa-mi dau cele citeva examene care mi se cer! daca as fi putut, in juma de an as fi fost medic si aici, si un salariu de medic este de 150-500$ pe ora. Iar in Romania, lucram in spital si aveam 3.800 000 lei pe luna. iar de lucrat stie toata lumea ce conditii sunt)pot visa la un viitor mai bun, fantastic chiar! si nu pentru copilul meu, chiar pentru mine! De ce crezi ca nu merita sa ai rabdare citiva ani, ca apoi sa ai ceea ce ti-ai dorit dintotdeauna! Eu zic ca fiecare poate face asta. dar trebuie sa stii limba si sa fii legal in aceasta tara! Altfel este cu mult mai greu, nu stiu, poate imposibil de acum! VORBESC NUMAI DESPRE NOUA ZEELANDA! Nu stiu cum este sistemul in alta parte! Nu cred ca cineva dintre cei de aici au emigrat numai ca sa aiba un frigider plin! De asemenea nu cred ca cei saraci au putut veni in NZ. Nu de alta,. dar este cam scumput....Eu cred ca au ales sa mearga sa lucreze un timp undeva in Europa! dar este numai ceea ce cred eu!
In rest sa stii ca nimeni nu s-a laudat! Ba chiar s-au spus si greutatile de aici!
Dar stii ce bine este sa uiti sa incui masina si sa mai ai si bagaje pe bancheta din spate si sa gasesti totul asa cum ai lasat! Sa nu-ti fie teama sa urci in autobuz ca ti se va fura ceva din buzunare sau geanta! Stii, fetita mea care are 5 ani, si-a uitat la scoala haina nou-nouta! (uitase ca este a ei, pentru ca seara o cumparasem iar a doua zi dimineata a imbracat-o) Si a doua zi o femeie necunoscuta mie, mi-a spus ca parca fetita mea era imbracata in roz, cu o hainuta asa...si asa...ca ea a gasit-o, si crede ca e a noastra! Iti dai seama ca noi ne luasem adio de la haina! Si lista ar putea fi enorma!

Tare as fi vrut sa am siguranta viitorului in tara mea, sa nu trebuiasca sa plec la capatul celalalt al globului! Dar noi ne cam pierdusem aceasta speranta! Aici am vazut ca oamenii pot fi si buni, si cinstiti! Ca se poate sa obtii orice, fara mita! Nu exista coruptie!
Sigur, au si ei bubele lor. Dar nu stiu de ce sunt asa de putine....
Sunt fericita pentru ca sunt cu sotul si copilul meu! Pentru cei singuri este infiorator de greu! Si noi avem familiile in Romania! si le vom aduce si pe ele, ca-i o tara de vis! Rabdare numai! Si munca!
Usor nu este nicaieri! Dar macar sa stii pentriu ce muncesti!
Daca engleza este foarte buna, si ai acte in regula, sa stii ca aici poti lucra de la inceput pe bani foarte buni, ceea ce te pricepi (mai putin meseriile care cer inregistrari)
Dar se poate! Se poate!
Au si ei prostii lor, ba chiar si paduchi in scoli, dar te averizeaza si iti mai dau si solutii de la scoala. Preventiv, ca a fost un caz! Si nu numai ca nu se feresc, dar scrie in News letter-ul pe care il,aduce copilul saptaminal acasa! sa stie omul de ce sa se fereasca.
Fiecare insa trebuie sa-si puna bine in balanta motivatia care l-a facut sa ia aceasta decizie, cu ceea ce poate el oferi aici! Asa cum spune Maya undeva aici, sa ajungi sa vorbesti de unul singur in casa in engleza! Nu IELTS-ul este greu! sa vedeti cum este aici! Cind nu ai 2 minute sa te gindesti la subiect, si mai auzi si un accent de habar nu ai ca aia e engleza! fara engleza categoric nu faci nimic! Si muncitor necalificat e greu sa fii!

Si tu si Lukkas sunteti barbati...dar stiti voi ce bucurie este sa iti vezi copilul fericit! Sa-i poti oferi o educatie frunoasa, fara teama ca aude afara la tigani cuvinte obscene pe care apoi le repeta...sa stie ce este aia o valoare adevarata, sa vada ca muncind poti avea orice....

Noi, fetele de aici putem spune din experienta noastra, dar cred ca suntem cu totii maturi si stim ca nu este o experienta la fel ca alta! Nici macar in aceeasi familie! ceva ce a mers bine la mine, un sfat care m-a ajutat, pe sotul meu nu a facut decit sa-l incurce! Deci, sfaturi universale nu poate da nimeni da, doar sa ne impartasim din ceea ce stim noi! Fiecare va culege informatiile si le va cerne prin sita proprie!
De ce crezi ca dca nu spunem ca am dormit in canale mintim?

Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dinu spune:

pt Ina NZ: Ina, daca pt un pasaport care sa iti permita sa calatoresti liber a trebuit sa mergi pina in NZ, atunci nu cred ca ai facut cea mai buna afacere. Aveai variante mai aproape in Europa (vezi Italia, Spania, Portugalia, UK, Canada). Pina primesti tu cetatenia NZ intra Romania in UE si avem si drept de munca (in Italia si Spania legislatia permite deja sa iti obtii acte), ca de calatorit e liber. Dar acum chiar m-ai bagat in ceata: tu astepti pasaportul de NZ ca sa pleci in alta parte? Sa nu spui ca nu te-ai gindit si la varianta asta, ca iti creste nasul. Este acelasi fenomen ca si in Canada unde romanii viseaza la ziua in care vor primi cetatenie canadiana pt ca sa poata pleca in State sau Europa. Pt cei din NZ e la moda UK, Australia sau Europa. Stii insa ca atit Kiwi, cit si Aussie au drept de munca pe perioada limitata in Europa sau UK. In UK e vorba de numai 2 ani, dupa care perspectiva e expulzarea sau varianta de ilegal. Asa ca prea multe granite nu ti se deschid.
pt Gabriela: Gabitzo, recunosc ca nu am fost, dar nici nu imi doresc, poate doar ca turist, dar nu mai mult de atit. Hai sa lamurim o chestiune: eu nu spun nu emigrati frati romani! Personal, in ultimii 5 ani, 3 i-am petrecut afara (din 1991 locuiesc afara, nu stiu unde erai tu prin 91, dar eu unul locuiam in UK-Londra). Si apoi nu uita ca business-ul meu in proportire de 35% are clientela din persoanele care doresc sa emigreze sau au emigrat deja. Mi-as taia craca de sub picioare spunind fratilor nu plecati ca e de rau! Consider insa ca omului trebuie sa-i spui adevarul, nu sa-i arati brosurele cu case din Auckland, cu modul de viata a kiwiotilor, cu civilizatia NZ si sa-l dai pe spate. Omul trebuie sa stie ce il asteapta si sa isi faca o auto-evaluare a capacitatii lui cunoscind datele de acolo. Pina sa ajunga el la acel statut din brosurele e cale lunga (daca va avea norocul sa ajunga vreodata). Informatiile mele vin atit pe cale oficiala cit si de la prieteni aflati in NZ si care desi cu o calificare si o pregatire de exceptie, recunosc ca inca isi mai cauta identitatea, stabilitatea financiara, etc.
Despre preturi la traduceri, ma faci sa zimbesc. Motivul pt care cei de acolo apeleaza la traducatori din NZ e costul transportului documentelor prin DHL din NZ spre RO si retur, nu a traducerii in sine. Am avut clienti de NZ, care si-au facut traducerile la noi la o suma ridicola comparativ cu ce e in NZ, tocmai din cauza preturilor. Apoi au primit actele prin persoane care veneau in vizita sau afaceri in NZ.
Niciodata nu am spus ca romanii sint cersetori acolo. Departe de mine gindul asta. Cei aflati in NZ sint oameni cu pregatire, cu o calificare, rataciti mai gasesti si exceptii, nu cred ca mintiti cind spuneti ca nu dormiti in canale (nu cred ca cineva pleaca in NZ cu gindul sa doarma in canale, Doamne fereste), cred ca nu spuneti adevarul pe de-a intregul. Peste tot romanii sint vazuti mai bine decit chinezii sau indienii. Pentru ca sintem rasa alba, sintem "de-ai lor". Si pt ca asa cum spui tu, nu stiu exact cu ce se maninca Romania asta. Norocul lor cu distanta asta imensa, ca altfel... De curiozitate, eu sint innebunit dupa auto, ce masini ai tu si din ce an? M-a impresionat chestia cu siguranta si onestitatea kiwi. In Londra eu nu mi-as lasa in masina nici un pachet de tigari la vedere in anumite zone ale metropolei. De servieta nici nu poate fi vorba, nici macar in centrul Londrei. E bine ca nu aveti pick-pockets in NZ, desi imi vine greu sa cred, in UK e plin. Si de ai lor si de ai nostrii. Dar politie aveti?!? Glumeam.
In final as dori sa le propun celor aflati in NZ un exercitiu de sinceritate. As vrea sa-i vad pe fiecare facind un bilant simplu al realizarilor (profesionale+materiale+sociale) de cind sint in NZ. Ceva de genul: Gabriela, de 1 an in NZ, in Ro lucram ca medic, in NZ lucrez ca..., sotul meu era in RO..., acum are functia de..., eu am trecut testul de limba sau whatever, am fost promovata ..., am facut mortgage pt casa cu 5 camere, ne-am luat masina Mitsubishi noua, etc.
Sa discutam concret ca intre romani, materialiceste nu ipotetic despre ce au kiwiotii. Sper ca nu e prea greu si ar fi edificator pt cei de acasa.
Pina data viitoare, sanatate ca e mai buna decit toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lukkkas spune:



...Hoti sunt si in NZ...poate mai putin in Insula de Sud...dar eu am fost furat de doua ori in Insula de Nord...dintre care prima data am ramas fara pasaport...inutil sa spun ce inseamna..sa-ti faci alt pasaport intr-o tara in care Ro nu are ambasada...cate costuri , umblatura etc.
...Chestia cu telefoanele scumpe spre Ro...prosti...cu o cartela Kiwi Call se poate vorbi cu Ro cu 10 C USD minutul adica de 4 ori mai putin decat o convorbire in interiorul Ro de pe fix pe mobil.
...Iarasi plansetele la plecarea din Ro sau balivernele gen odata ajuns in NZ nu mai exista cale intoarsa...nu le luati in seama...daca ai job rezonabil cu salariul pe 2 sapt cumperi bilet de avion dus-intors...mie cand mi s-a pus pata...m-am dus pe aeroport si pana la Vama Veche nu m-am mai oprit...diect in mare...la mici,bere si gagici.
...cineva spunea ca in UK sunt salarii "extraordinare" or fi pt mai stiu eu ce manageri...eu am stat un an in UK cu permis de lucru legal...eram platit cu 3 GBP pe ora...iar salariul de 1000GBP e considerat rezonabil chiar si de ingineri mai de duzina.
Cred ca multi din cei ce posteaza pe aici pacatuiesc nu prin minciuna...ci prin omisiune...spuneti bre si ce va place si ce nu...pe fata la lumina zilei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya spune:

Cu toate ca nu aveam de gand sa intru in astfel de discutii simt ca ma mananca degetele si cu toate riscurile voi raspunde si eu. Este strict parerea mea personala si se intemeiaza pe experienta familiei mele. Nu vreau sa transform forumul intr-o “vanatoare de vrajitoare” dar ce ma deranjeaza este inconsecventa si mai ales modul in care ii luam in zeflemea pe cei care au avut curajul sa aiba pareri diferite.

O surpriza pt mine a fost Lukkas care acum cateva luni in urma posta pe un forum in prezent inchis.Am urmarit mesajele lui pt ca eram direct interesata si in general parerile lui nu s-au modificat. Nu imi permit sa comentez impresiile lui din NZ este parerea lui proprie si o respect cu toate ca nici aici nu avem toate datele - nu stim care este genul de societate si mediul frecventat de Lukkas, nu stim ce dorea el de fapt in peregrinarile lui prin NZ deci neavand toate datele ne putem forma o impresie falsa.
Ca sa fiu mai bine inteleasa voi da da un exemplu personal: ni s-a spus ca neozeelandezii nu pun mare pret pe imbracaminte, ca tinuta sport si in cel mai bun caz cea casual este tot ceea ce trebuie in acesat tara – cu totul neadevarat pt noi deoarece sotul meu trebuie sa mearga la serviciu in costum si cu cravata, iar la intalnirile mai protocolare chiar in costum inchis la culoare, noroc de inspiratia de ultim moment de a pune in bagaje si 2 costume. Concluzia: ce a fost in regula pt altii pt noi nu a functionat, deci ceea ce descrie cineva nu este obligatoriu sa fie correct si pt altii.
Ce m-a frapat la postarile lui Lukkas a fost insa inconsecventa:
“...Am aplicat pt rezidenta...la plesneala...am vazut ca spre deosebire de Canada sau Australia...costa fff putin si nu iti cer nimic. La 7 luni de la depunerea aplicatiei aveam PR in pasaport...desi nu am o meserie cautata fiind umanist de profesie am avut un dosar aranjat beton...cu toate actele cerute de ei NZQA, IELTS Academic, explicatii detaliate etc.”
in primul rand afirma ca nu cereau mai nimic si ca, costurile sunt f reduse, ca un rand mai jos sa vorbeasca despre un dosar beton cu NZQA si IELTS care pe langa faptul ca presupun costuri suplimentare nu se obtin cat ai abate din palme, cel putin IELTSUL. Sa nu vorbim de partea materiala care reprezinta un efort chiar si pentru cineva cu venituri peste medie tinand cont ca se ridica la peste 1000 USD.

Sau :


Trimis: Mar Apr 08, 2003 9:14 am Titlul subiectului:

"pai mai fratilor ...daca tot aveti bani cu lopata...de ce nu veniti cu viza de turist...ca daca-i bal bal sa fie. Iar de la turist la viza de munca si rezidenta...se pot face niste trucuri...daca le sti desigur"
Raspuns postat pe forumul siteului www.emigrare.info

Ca apoi sa afirme : “Eu nu am sfatuit pe nimeni sa nu emigreze dimpotriva sa isi incerce fiecare sansa...dar sa o faca in cunostinta de cauza, pe usa din fata nu pe usa din dos si in pozitie dreapta nu in pozitie chircita”
In care dintre mesaje a spus ceea ce crede cu adevarat ?

Dar cel putin Lukkas spre deosebire de Dinu nu s-a luat de nimeni ci doar si-a exprimat parerile proprii pe care asa cum am mai spus eu i le respect.

Marea surpriza pt mine a fost Dinu :
Acum cateva saptamani Dinu cerea politicos informatii, daca as fi mai dura as folosi termenul umil, chiar folosea mult cunoscutul procedeu “ periuta” atunci cand vorbea cu fetele din NZ. Tot acum cateva saptamani, subsemnata ii lua apararea lui Dinu cand a fost judecat gresit - schimbari majore si la unul si la celalat pt ca acum nu mai sunt de partea lui.
Acum Dinu posteaza in forta, ba chiar isi permite sa ridiculizeze mesajele unei persoane care cu ceva timp in urma posta informatii concrete, strict personale si chiar incerca sa-i raspunda la intrebari.
“Gabitzo, recunosc ca nu am fost, dar nici nu imi doresc, poate doar ca turist, dar nu mai mult de atit. Hai sa lamurim o chestiune: eu nu spun nu emigrati frati romani! Personal, in ultimii 5 ani, 3 i-am petrecut afara (din 1991 locuiesc afara, nu stiu unde erai tu prin 91, dar eu unul locuiam in UK-Londra” - daca as fi iar rautacioasa as spune ca din 91 pana in prezent sunt mai mult de 5 ani sau 3 ani cat i-ai petrecut afara, simpla matematica.

Cat de plini de noi suntem, ne permitem sa aruncam celorlati cu un suprem dispret ca de fapt noi locuim in strainatate iar pe de alta parte ne lansam in polemici despre ceilalti romani care au afirmat ca sunt multimiti ca traiesc in alta parte si ca au realizat mai multe material decat in propria tara, ba chiar le propunem un adevarat chestionar finaciar ca sa vedem a cui masina e mai mare si mai tare si care a strans mai mult si in cat timp.

Nu pot sa spun decat atat: ROMANISME - si astfel se justifica raspunsul nostru la intrebarea de ce plecam? ca sa scapam de astfel de intreceri balcanice care si-au pus amprenta asupra noastra si sincer sper ca daca eu inca ma mai lovesc de astfel de manifestari, copilul meu sa nu se ia la intrecere in a masura masini, case si sacose.

Nu sunt de acord nici cu reversul medaliei adica a prezenta oamenilor numai partea roz a situatiei, nicaieri nu este raiul pe pamant dar sunt locuri care ne plac sau ne convin mai mult decat altele. In momentul de fata eu personal nu sunt pe deplin linistita ca pasul pe care tocmai il facem este cel mai bun, ba chiar mi-am exprimat indoielile pe acest forum dar nu sunt de acord nici cu a trece cu bocancii peste visele unora si a-i lua in zeflemea si a-i chestiona pe altii mai ceva decat la circa finaciara atunci cand se face declaratia de venit.

Probabil ca atunci cand ne vom debarasa de astfel de obiceiuri vom fi mai multi cei care vom ramane in tara pt ca multi dintre cei care plecam nu o facem numai din considerente materiale.

Cu prietenie, Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex_2003 spune:

La multi ani ericutei !!!!!
Azi a venit pe lume si al nostru ingeras Alexut.Nu a fost usor pt Gianina.Alex a avut la nastere 3,870kg si a intarziat 15 zile.Dar totul e ok cand se termina cu bine.Coate cele bune tuturor si ne mai auzim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Chiar toti romanii din Canada se intorc cu "coada intre picioare" dupa 3-4 ani de zile ? Cine zice asta? S-a facut o statistica deja? Scuzati-mi indiscretia va rog...

Cu stima,

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Alexut puiule bine ai venit, sa creshti mare , frumos shi santos!!
Felicitari Geaninei shi taticului!
Refacere grabnica, lapte mult shi copil cuminte Geanina. ashtept cat mai repede amanunte despre nashtere.

La multzi ani shi Ericutzei!!!!! Multa sanatate shi noroc !!!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Multumesc din suflet tuturor pt. urarile voastre, intr-adevar azi - 24 septembrie se implinesc cei doi anisori ai puiului nostru drag - Erica Maria.
Si ca sa fiu scurta la subiect , acum dupa cei 2 ani as putea zice ca ne-am gasit sentimentul de "acasa" aici in NZ, tara care ne-a incercat vointa in primii 2 ani dar care ne-a rasplatit dupa 2 ani!
"Padure fara uscaturi nu exista" atit aici cit si peste tot - totul e sa stim sa alegem in viata ce e mai bun , sa daruim ce e mai bun si sa avem forta sa putem trece cu rabdare peste ce e mai putin bun!
Fiecare merita o sansa , D-zeu are grija de fiecare la timpul potrivit!

Sanatate si sa aveti parte numai de bucurii!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

PT Ina NZ si Alex 2003:
Sanatate maxima atit bb-ilor cit si mamicutelor , mult noroc in viata , sa va bucurati din plin de tot ce va inconjoara alaturi de cei dragi! Scuzele de rigoare ca nu am mai dat nici un semn de viata. Stiti si voi cum e cu timpul...

Lili

Mergi la inceput