Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maya spune:

Multe felicitari Ina pt bebe ! Sa fie sanatos si norocos si voi alaturi de el.
Stiam ca fericitul eveniment trebuia sa aiba loc prin august si ma bucur ca a aparut cu bine minunea mica.

Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

salutari!

m-am intors si eu dupa o langa perioada, cu un Bb frumos si sanatos: Erik. Multumesc Gabrielei pt. felicitari, stiu ca este putzin cam tarziu, imi cer scuze. Bineinteles ca poti sa imi scrii pe privat, adresa este calin.il@xnet.ro. Ard de nerabdare sa vad sugestiile tale!

Felicitarile mele pt. Ina_nz! Sa ne traiasca bebelusii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna, Oana
Sa va traiasca bebe, sa va aduca multa fericire, sa fiti sanatosi...Si sa fie un bebe bun, care sa o lase pe mami sa mai si doarma!
Ma gindeam ca poate si tu esti la spital, si vii cu bebe...prea a fost lunga tacerea ta...

De aici de departe iti transmitem numai bine, si...sa ne auzim cit de curind!
Te astept sa te mai "inzdravenesti" putin! Stiu ca este greu...
Aproape ai nascut odata cu Ina_nz.

Te asteptam cu vesti!
De vorbit, mai vorbim noi...
Cu drag

Gabriela B.
PSam incercat sa-ti trimit un mesaj la adresa de mai sus, dar...s-a intors la mine, ca cica nu exista adresa...vezi poate ai gresit ceva la ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Buna Gabriela,

Ciudat cu adresa de mail, este corecta, mai incearca, poate server-ul de la xnet sa faca probleme! Intr-adevar, BB Erik m-a cam fragezit zilele astea, dar nici eu nu am stare, tot mi se pare ca mai e cate ceva de facut, in loc sa le las balta, ca nu ma verifica nimeni si nici la concursul de mamica anului nu sunt!
Te rog mai incearca pe adresa respectiva, daca nu merge. uite adresa mea pe yahoo: oana_noemi@yahoo.com.
Numai bine din tara ploilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lukkkas spune:


Kia Ora

Sunt oarecum surprins de existenta acestu-i forum. Am mai tot postat pe alte forumuri ...o voi face si aici pentru ca despre cel putin o parte a celor transmise de diverse persoane din NZ sau Ro nu sunt de acord.
...Am aplicat pt rezidenta...la plesneala...am vazut ca spre deosebire de Canada sau Australia...costa fff putin si nu iti cer nimic. La 7 luni de la depunerea aplicatiei aveam PR in pasaport...desi nu am o meserie cautata fiind umanist de profesie am avut un dosar aranjat beton...cu toate actele cerute de ei NZQA, IELTS Academic, explicatii detaliate etc. Nu m-au contacta..la randul meu nu le-am dat nici macar un telefon...am depus plicul si mi-am vazut mai departe de viata.
In NZ am stat 9 luni in care am colindat tara asa cum probabil putini romani au facut-o...adica din Northland pana la Invercargil.
Cineva spunea ca salariile de aici nu se compara cu cele din Canada sau din Europa...ce sa zic..salariile sunt cam cu 25 % mai mici decat cele din Canada sau Australia...partial compensate de cost mai scazut al vietii. Raportat la Europa...ce inseamna Europa ?...salariile sunt la nivelul Italiei sau Spaniei...cu servicii publice la nivelul tarilor scandinave.
Cu gasirea unui job in 48 de ore de la venire de catre un programator cu experienta...faptul mi se pare total neconcludent...sunt anumite categorii de tehnicieni care pot emigra oriunde oricand...Am locuit un timp in Danemarca...salariile sunt cam de 3 ori mai mari decat in Australia sau Canada si cam de 4 ori mai mari decat in NZ...un job offer iti asigura work permit pe 4 ani care inseamna rezidenta permanenta in DK si in UE. Cu alte cuvinte dupa parerea mea pt un tehician bun emigrarea cea mai usoara este in UE...salarii OK si la 2 ore de avion de casa nu 27 ca din NZ.
O alta intrebare care am vazut ca e fregventa este daca se poate sau nu obtine work permit si rezidenta intrand in NZ cu viza de turist.
...Raspunsul este DA, SE POATE ...personal am intalnit zeci de cazuri in ultimele luni...de austrieci, sud aficani, frantuji...totul e sa ai calificarea ceruta si oferta. Cei care vor sa incerce treaba asta e bine sa vina singuri fara familie si sa stie engleza cel putin la nivel mediu.
...Referitor la tara si stilul de viata de pe aici...unii ar face orice ca sa ramana inclusiv din tari occidentale...altii inebunesc de plictiseala si pleaca...
...Saracie este si pe aici...mai ales prntre maorii...ea nu se raporteaza la a nu avea o bucata de paine pe masa...ci la a locui intr-o baraca fara apa calda sau incalzire (am vazut tot felul de afise prin Auckland in care fundatii cereau bani pt suportul celor 3 copii din 10 care vor ierna fara apa calda si caldura...si ii cred)
Despre orase...mixted feelings nu voi insista prea mult...multora inclusiv mie mi-a luat piuitul downtown Auckland in primele zile...pe urma mi-am dat seama ca centrul cu cativa zgarie nori este de fapt o strada sau 2 pe care le faci in 10 -15 minute cu piciorul...dupa care urmeaza o mare imensa de case.
...Acum m-am intors in Romania pt cateva luni sa imi rezolv niste treburi si sa ma infrupt din ce nu prea am avut parte prin NZ...cum am gasit tara?...cel putin zona in care stau...Oradea...e foarte dinamica...arhitectura, viata culturala, femei (nu sunt insurat) , un soare care mangaie nu arde si o apa de mare in care te poti balaci toata ziua ...multi dintre colegii mei in timp ce eu eram in NZ au construit case, au cumparat masini noi...invart afaceri in stil mai mic sau mai mare. Un punct minus...constat cu stupoare ca cheltuiesc tot atat de mult ca in NZ Cine are cat de cat niste conditii in Ro ...sa stea pe fundul lui acasa...cine nu...exista solutii...dintre care NZ e doar una dintre ele.

cheers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sper ca nu este o incercare de descurajare... Si eu, ca si - probabil - altii care incearca sa plece de aici, o fac pentru un viitor mai bun macar pentru copil, daca nu si pentru noi! As vrea si eu sa-mi iau casa sau masina, sa invirt afaceri, macar in stil mic, prin tzara. Dar cu ce bani?!? Salariile ne ajung de-abia sa traim, sa avem citeva rate pentru aparatura electrocasnica sau ca sa ne putem "face" dintzii... Nu vreau ca si copilul meu sa se tirasca prin mocirla zilnica prin care mergem noi, azi! Si ma refer nu numai la mizeria la propriu, ci mai ales la mizeria umana care ne inconjoara.

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

A, si ca sa nu se zica ca probabil nu stiu cum e "pe afara" si de-asta vreau musai sa plec: ei bine, am fost si eu prin lume (Europa de V si de E), am si lucrat "afara" (Africa), deci am vazut ceva locuri si oameni; de altfel f. civilizati! Si mai stiu ca ma pot adapta cam oriunde, indiferent de clima, cultura sau religie, deci nu ma sperie ceva nou, altfel decit am vazut si trait personal. Oricum, si eu am intilnit neadaptati, care s-au intors dupa mai bine de 5 ani din Canada, unde li se pusese la dispozitie chiar un cabinet medical ultrautilat.
Mult bine tuturor!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lukkkas spune:

...mda...unde dai si unde crapa...despre mocirla in care zici ca te invarti in fiecare zi..o fi si astadar si in NZ am intalnit oameni, inteligenti de altfel care isi descriu tara drept "Albania Pacificului de Sud"...aiurea desigur.
Nu e un mesaj de descurajare..ci de abordare mai realista. Cunostintele tale din Canada care s-au intors dupa 5 ani nu au dat dovada de neadaptabilitate ci de dinamism...s-au stabilit acolo unde au considerat ca traiesc mai bine...asta inseamna adaptabilitate...sa fi gata sa o iei de la inceput in orice moment. Cati sunt incremeniti in proiect...si in NZ si in Ro sunt mereu nemultumiti...dar stau pe pozitii...numind asta adaptabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

O alta intrebare care am vazut ca e fregventa este daca se poate sau nu obtine work permit si rezidenta intrand in NZ cu viza de turist.
...Raspunsul este DA, SE POATE ...personal am intalnit zeci de cazuri in ultimele luni...de austrieci, sud aficani, frantuji...totul e sa ai calificarea ceruta si oferta.

Catzi romani???????????

Cine are cat de cat niste conditii in Ro ...sa stea pe fundul lui acasa...cine nu...exista solutii...dintre care NZ e doar una dintre ele.

In traducere mancatzi fratzilor o prajitura intr-un wc .... ce va trebuie civilizatie daca avetzi vila, mashina shi alte cateva acareturi?!?!?!
Ei uite ca sunt destui cu "cat de cat niste conditii in Ro " dar care vor si ceea ce se numeshte trai decent shi civilizatie.
Cam patimash in sfaturi domnu......in rest descrierea aproximativ corecta......


Inca ceva......ushurintza cu care ai obtzinut tu rezidentza e la fel de relevanta ca exemplul cu programatorul shi jobul in 48 ore.....numa ca ce spusesem eu de jobul sotzului in 48 ore ai rupt din context......eu spuneam ca nimeni nu tre sa creada ca daca sotzul meu a luat job in 48 de ore totzi programatorii se vor angaja la fel de repede


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

quote:
Originally posted by ina_nz

[green]O[green]

In traducere mancatzi fratzilor o prajitura intr-un wc .... ce va trebuie civilizatie daca avetzi vila, mashina shi alte cateva acareturi?!?!?!


Ina


Draga Ina, te simpatizez de mult si te admir pentru sfaturile realiste pe care le dai celor care vor sa plece.
Dar spune-mi si mie, cine vrea sa manance o prajitura intr-un wc?
05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe
Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe. Adresati-va celorlalti membri cu respect si incercati sa ii ajutati. Lipsa de respect duce la 'exmatricularea' de pe forum si la blocarea vizionarii sale
.



Daca ai vrut sa fie ca o metafora, e cam exagerata.
Eu nu prea ma omor cu wc-urile publice. Si acasa la mine, si la servici totul e OK cu toaletele.
Cu respect,
Diana

Mergi la inceput