Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Florin, astazi am mai vorbit cu citiva romani si la fel, si ei mi-au spus ca nu ar trebui sa fii afectata de schimbari! Luni merg la un branch de NZIS de pe aici si iti voi scrie ce au zis si ei. Oricum ideea cu scrisoarea cica e buna.
Pe luni
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Pentru Oana Noemi

Cind nasti? Spune-mi as putea sa-ti scriu pe e-mailul tau personal? Am ceva idei pentru tine...
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinel spune:

Pentru Gabriela ,
Abia astept pana luni . Sper sa fie de bine.
As vrea pana atunci sa-ti supun atentiei o chestie . De fapt celebra modificare de la 01.iulie.2003 este ca pe langa puntaj acum trebuie sa ai si un JOB OFFER in NZ ceea ce din Romania este aproape imposibil.
Daca intri pe www.nzis.msk.ru (site-ul oficial al NZIS , branchul din Moscova , la home sub poza aia eliptica sant scrise cateva randuri . Pe randul 4 scrie ca "A guarnteed job is no longer a requirement for residence aproval" .Si ultima modificare a siteului a fost pe 7.august.2003. Ce se poate intelege de aici ? Ca s-a renuntat la asta ? Dealtfel si pe siteul www.immigration.govt.nz , la residents sau la migrant la General Skills nu mai scrie nimic de obligativitatea de job offer . Mai mult vad ca functioneaza din nou job seeking visa. In coltul drept sus pe orange scrie ca desi lookul site-ului s-a schimbat informatiile au ramas aceleasi. Nu mai scrie de obligativitatea de job offer nici in Operational Manual . A ramas doar pe la coada lui WAT'S NEW si pe Self Assessment Guide . Tu ce zici de asta ? Sa- fi revenit NZISul la ganduri mai bune ? Daca pe siteul lor immigration.govt.nz este totusi discutabil si interpretabil pe siteul NZIS , Moscow Branch informatia mi se pare destul de clara. Astept nerabdator parerea ta si bineinteles si raspunsul de luni. Am scris scrisoarea , am salvat-o si astept sa o trimit luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna, Florin
Nu am scris pina acum pentru ca nu am mai putut accesa acest site.
Am fost la Immigration si cei de aici mi-au spus ca teoretic nu ar trebui sa fii afectat. M-au intrebat ce meserie ai. Am zis ca ceva in IT (parca asa am inteles..., dar nu sunt sigura, oricum, asa le-am spus)Mi-au spus ca se pot prevala de o chestie:ca ceea ce ai tu ca experienta sa nu fie acum cautat in NZ, si sa fie asta un motiv al intirzierii...Oricum nici macar nu cred ca m-au crezut....Parca nu le venea sa creada ce le-am spus...In final i-am intrebat daca tu poti scrie o scrisoare la Londra, in care sa spui ca ai vorbit si la NZIS aici, in Nz..Ei au zis ca ar fi bine sa scrii scrisoarea, dar ca ceea ce mi-au spus ei nu inseamna nimic. Ca este numai ceea ce crede el. (adica ala cu care am vorbit - parca sunt batuti in cap, si nu vor sa-si asume nici o responsabilitate) m-au enervat foarte tare, pentru ca mi-a spus ca sansele sunt 50% - 50%. Auzi tu! Pentru ei e simplu...Cica sa mai astepti....am intrebat ce? Pai, zice, poate se reglementeaza exact ceva...la sfirsitul anului asta...
Ce sa-ti spun, totul a fost evaziv si...nu stim...sa vedem...
Eu, si am mai vorbit cu altii, zic sa scrii scrisoarea aia in care sa-i faci de rahat, sa le spui ca nu-i normal, ca au incalcat toate drepturile omului, ca ti-au stricat viata, etc...nu sa stai sa mai astepti! Ca nimeni nu poate sa spuna ca peste 1,2 3luni va fi bine pentru tine!
Imi pare tare rau ca nu am putut afla nimic concret! Si asta e valabil, cred, pentru toti care vor sa emigreze aici. Deocamdata nu dau decit vize de turist, cica. Si incearca sa finalizeze dosarele incepute. Si nu mai iau in considerare noi aplicatii...(Ca parca pe cele vechi le-ar lua...vezi cazul tau...)
Cred ca dupa ce imi mai trec nervii mai scriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna Ina NZ
Ce faci, ce face bebe?

Este cuminte, te poti odihni? Astept sa mai cresteti, sa iesim la o plimbare...Pe unde stai in Auckland?
Pina atunci....toate bune, sa fiti sanatosi, sa cresteti repede...
Cu drag

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaCan spune:

Buna! Ma numesc Dana, locuiesc in Canada (acum in Ro in vizita) . Intimplarea a facut sa descopar siteul vostru. Ma bucur ca in NZ exista o comunitate foarte strins legata de romani care se ajuta intre ei. Aici desi sintem foarte multi, legaturile sint mai reci. Fiecare pentru el iar daca apelezi la cineva pentru o simpla informatie primesti doar promisiuni, rar gasesti pe cineva care sa te ajute neinteresat. Vreau sa va intreb daca voi cei de acolo va cunoasteti face to face sau e doar o legatura virtuala? Marturisesc ca in cazul meu, inainte de a pleca din tara aveam legaturi virtuale cu foarte multe persoane din Canada. Dupa ce am ajuns aici insa lucrurile s-au schimbat, marile promisiuni au ramas doar ... promisiuni iar cei de la care asteptam un ajutor s-au eschivat cu scuze banale. Surpriza cea mare a fost ca nici pentru ei viata nu era atit de roza cum o descriau initial prin e-mail. Abia aici am constat ca ceea ce stiam eu de la ei era doar jumatatea plina a paharului. Felicitari fetelor din NZ pentru curajul de a spune pe acest forum adevarul despre viata de emigrant din NZ, cu bune dar mai ales cu rele. De ce oare noi romanii sintem atit de orgoliosi si nu recunoastem ca e greu si ca sint atit de multe sacrificii de facut? De parca ar fi o rusine sa muncesti intr-un fast food dupa ce in RO ai fost numai la birou. Viata are urcusurile si coborisurile ei. Probabil daca stiam mai multe despre realitatea din Canada ma mai gindeam inca o data daca sa plec sau nu. Acum insa lucrurile sint cit de cit OK, s-au mai asezat si nu regret aceasta aventura. Va pup pe toate, multa sanatate si succes!
PS: Pt. Dinu: Cumva Dinu P.? Daca da multe salutari de la Dana M si succes in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna, DanaCan
E dragut ca asta este imaginea pe care o lasa comunitatea romana de aici...drept sa spun, nu prea stiu...De cunoscut nu ne cunoastem...Noi pe la intilnirile comunitatii nu am fost (decit de 2 ori in 1 an) asa ca nu-ti pot spune...Dar noi ne-am facut un mic grup de prieteni, ne intilnim cu totii, si ne este tare bine asa. Stiu foarte multi romani aici care spun ca le este lehamite de romani! Noi (adica eu si sotul meu) am incercat sa ne vedem de treaba noastra, daca am putut sa facem ceva pentru cineva am facut, daca nu am spus "nu" si ne-am atras si dusmani...Deh, asa-i peste tot!
pe Florin am vrut sa-l ajut, chiar daca asta insemna ceva "deranj" pentru ca am inteles ce disperare trebuie sa te apuce in asemenea situatie. Si noi am asteptat 15 luni, si stiu bine cum este! Asta nu inseamna ca ii vom ajuta pe toti romanii care vor sa vina aici...(si zic romanii pentru ca altcineva nu cred ca va apela la ajutorul nostru, nu vreau sa fiu inteleasa gresit)
De cunoscut...nu o cunosc nici macar pe Ina_Nz sau pe Ericuta...dar...parca suntem mai uniti cu ajutorul DC...
Mie imi place forumul, citesc mult din ce scriu fetele...uneori mai scriu si eu...Nu sunt prea activa, pentru ca si lucrez, si nu am timp mult...
Vad ca in Canada sunt o multime de mamici si burtici! Bine, si tara este mult mai mare...
Iti doresc si "bine ai venit" pentru ca vad ca nu ai multe mesaje postate!
Cu drag

Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bine v-am gasit din nou, dupa atita vreme...
Cine mai stie daca a aparut ceva nou legat de imigrarea in NZ?
Please, daca aveti noutati, postati-le si pe forum, pt. cei ce de-abia asteapta!
Multumesc

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Buna Gabriela,

Iata ca a implinit bebe al meu trei saptamani. E bun shi cuminte, nu-mi face probleme. De cateva zile am inceput sa ieshim la plimbare (in sfarshit ne lasa vremea, ai vazut shi tu ce frumoasa a fost iarna shi ce ploioasa e primavara). Noi stam in Mt. Eden, chiar pe vulcan, pe drumul catre sumit. Avem un parculet langa noi si acolo ne facem veacul deocamdata. Tu unde stai?
Imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund insa nu prea mai am timp.
Toate cele bune,


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna, Ina
Eu stau in Ellerslie dar avem 2 familii de prieteni in zona unde locuiesti tu, unii pe View Rd. si altii pe Woodside Rd. (cred ca o stii si tu pe Luana)Asa ca, sunt sanse mari sa ne vedem...Si acum ti-am vazut si pozele, deci pot spune ca te te-as recunoaste...
Inteleg perfect ca esti ocupata, obosita...e tare greu pina vei intra intr-un ritm...bebe iti ocupa fiecare secunda, direct sau indirect! Deci, nu-ti face probleme.Ne vom vedea sigur, sa se mai incalzeasca..mai mult...eu vreau soare! In timpul saptaminii eu lucrez, invat, trebuie sa mai am grija si de pitica, facem lectii, si...normal, casa...Dar week-endurile mereu iesim...peste tot! Suntem foarte plimbareti! Asa ca, un drum pina la tine, e floare la ureche!
Ma bucur sa aud ca esti bine, ca o ai pe mama ta care iti este alaturi si fizic (si este mare nevoie) si ca bebe este bine!
Si este grozav! Si maaaaaaaaare! Sa va aduca numai bucurii, sa fie sanatos, si voi sa "infloriti" linga el!
Keep in touch!
Cu mult drag
Gabi

Mergi la inceput