Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Draga Florinel,
Iti urez mult succes si sincer sper sa nu fi afectat de ultimile schimbari ale legii. Eu sunt foarte trista ca s-au cam saturat kiwiotii de emigranti. Sper sa se reglementeze situatia cu job offer, sa spuna si ei clar ce se mai intampla si cine stie...
Mai alea, ca domeniul meu nu este in IT, se pare ca asta isi doresc cei din NZ. Cei din IT cred ca au sanse foarte bune sa obtina job offer foarte usor. Cel putin asta am inteles eu de pe site-ul guvernului.

Ina_nz, ericuta sau Gabriela B: am si eu o intrebare: ce sanse am eu sa obtin un job offer fiind specializata pe turism?
Mentionez ca am terminat facultatea de turism si lucrez intr-un lant hotelier american de renume si am si referinte foarte bune de la ei.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

OANA, EU TI-AM LISTAT MAI JOS CEVA JOBURI GASITE PE SEEK, PENTRU aUCKLAND, IN TURISM...PREA MULTA EXPERIENTA NU AM IN DOMENIU. ITI POT SPUNE CA ACUM ESTE O PIATA PROASTA A LOCURILOR DE MUNCA, DAR UITE, CA TOT SE GASESTE CEVA...CRED INSA CA TREBUIE SA STII ENGLEZA FOARTE BINE! DE ASEMENEA, ESTE TARE PROASTA SITUATIA EMIGRANTILOR ACUM! CE ESTE CEL MAI RAU, ESTE CA NICI GUVERNUL NU A LUAT HOTARIRI DEFINITIVE...UNII VOR CEVA, ALTII ALTCEVA...

PAREREA MEA ESTE CA AI PUTEA GASI CEVA, NZ ESTE O TARA TURISTICA...DIN PACATE NU CUNOSC PE NIMENI CARE SA FIE IN DOMENIU, SA-MI POATA DA NISTE INFORMATII MAI CONCRETE DESPRE ASTA, CEVA CARE SA TE POATA AJUTA EFECTIV...DACA VOI GASI, SA STII CA NU TE UIT...
UITE,DACA AR FI SA APLICI PRIN AGENTII, TOTI SPUN SA VII INTII AICI, APOI SA-I CONTACTEZI...CUM SA VII, INSA...TARE E AIUREA..AM SA INCERC SA MAI INTREB, POATE VOM GASI VREO IDEE VIABILA! IMI PARE TARE RAU CA NU POT FACE MAI MULTE...INAINTE ITI MAI TRIMIT SI NISTE ANUNTURI DIN ZIARUL DE AICI, NZ HERALD...MACAR SA-TI FACI O IDEE...


Employment
>> Home >> Employment >> Search Situations Vacant >> Results



HOTEL OPPORTUNITIES

We offer excellent training, great pay rates, superb benefits and the opportunity to progress within our dynamic organisation. We are currently seeking staff for the following positions: F&B ATTENDANT Preferably with restaurant experience HOTEL RECEPTIONIST Preferably with Fidelio experience GUEST SERVICE ATTENDANT Full Drivers licence essential A good attitude is essential. Direct all applications to: Niki Thompson PO Box 105 326, Auckland nikit@heritagehotels.co.nz Fax: 09 9797 479



Employment
>> Home >> Employment >> Search Situations Vacant >> Results



HOTEL MANAGER/S

An opportunity now exists for an experienced general manager to join the Silver Oaks Group and take over running one of our busy Rotorua properties. The role calls for an experienced, enthusiastic person with a professional approach, impeccable personal presentation, and a commitment to delivering firstclass service in a top hotel. Please submit application with CV, to: Operations Manager SILVER OAKS GROUP P O Box 23361 Papatoetoe Auckland

Published Tuesday, August 26 2003



Employment
>> Home >> Employment >> Search Situations Vacant >> Results



RECEPTION/TRAVEL ASSISTANT REQUIRED FULL TIME & PART TIME YH

A NEW ZEALAND is a service driven organisation commited to providing excellence in budget accommodation and an extensive range of travel related services in the Tourism Industry. The Reception/Travel Assistant will be responsible for coordinating the checking in/out of guests, booking travel arrangements, coordinating transport, advance reservations in regards to further accommodation requirements and ensuring that our guests needs are met. The positions available would ideally suit matureminded, reliable individuals who are capable of working well in a pressured environment, where accuracy, flexibility and attention to detail are of the utmost importance. We envisage the successful applicants would like to become part of an exciting industry where there is always something challenging happening. If this position sounds suitable for you and you would like to become part of a motivated team of individuals, please forward your CV to katrina.scopas@yha.org.nz or post to PO Box 68-149, Auckland.

Published Monday, August 25 2003




Food and Beverage Positions Listed 25 Aug 2003
Auckland, listed by MCQ Hotels
As a leading player in New Zealands hospitality industry, Millennium, Copthorne and Quality Hotels are looking to appoint Food and Beverage positions


Business Development Manager - Corporate Listed 25 Aug 2003
Auckland, listed by Sheraton Auckland Hotel & Towers
Here is a rare opportunity to join NZ's leading 5 Star Hotel team. Sheraton Auckland is looking for a BDM - Corporate, previous experience essential


Convention Services Manager Listed 25 Aug 2003
Auckland, listed by Sheraton Auckland Hotel & Towers
Here is the opportunity you've been looking for to join NZ's Leading 5 star hotel catering operation. Previous experience in a similiar role essential


Reception Manager Listed 25 Aug 2003
Auckland, listed by ACB Holdings Ltd
The Tourism Industry is booming and you could be a part of it!


Travel Accounts & Database Administrator Listed 25 Aug 2003
Auckland, listed by Madison
City based Corporate Travel Co offering $32,000 + for an individual with a great attitude and previous travel accounting experience!


Ticketing Consultant Listed 25 Aug 2003
Auckland, listed by Enterprise Consulting Group
Do you want to be appreciated for your efforts? Working in a fun, social team you will be part of the ticketing team responsible for issuing flight





FOOD AND BEVERAGE MANAGEMENT x 2 ROLES Listed 23 Aug 2003
Auckland, listed by OutReach Recruitment.
2 FANTASTIC CAREER OPPORTUNITIES!


CLUB MANAGER Listed 23 Aug 2003
Auckland, listed by OutReach Recruitment.
EXCITING CAREER OPPORTUNITY WITH A VERY LARGE CLUB OFFERING SECURE EMPLOYMENT WITH AN ATTRACTIVE SALARY PACKAGE!


Assistant Manager - The Cafe Listed 22 Aug 2003
Auckland, listed by Hyatt Regency Auckland
Excellent opportunity for a current Assistant Manager - Food and Beverage or Supervisor ready for the next step in their career!


Baristas and cafe staff Listed 22 Aug 2003
Auckland, listed by Columbus Coffee New Zealand
Columbus Coffee New Zealand is seeking skilled baristas and cafe staff for its new store in Onehunga - opening soon!


Travel Consultant Listed 22 Aug 2003
Auckland, listed by Enterprise Consulting Group
Looking for a travel consultant with a bit of flair. Ideally you have at least 2 years experience in the New Zealand travel industry and you are


Demi Chef / Chef de Partie Listed 21 Aug 2003
Auckland, listed by Mirvac Hotels NZ
An enthusiastic Demi Chef or Chef de Partie is invited to join our team.


Receptionist Listed 20 Aug 2003
Auckland, listed by Enterprise Consulting Group
We are looking for a receptionist with a hospitality background. If you are well presented and have excellent customer service skills we would love


Bar Supervisor (Evenings & Weekends) Listed 19 Aug 2003
Auckland, listed by Centra Auckland Airport
Bar Supervisor,full-time, in friendly but busy environment.Hotel belongs to international InterContinental Hotels Group. Airport Oaks based.


DUPA CUM VEZI, MULTI CER EXPERIENTA AICI, IN NZ...ASTA SA STII ESTE SI A FOST PROBLEMA TUTUROR! LA INCEPUT TARE E GREU SA TE IA CAREVA FARA ACEASTA EXPERIENTA. CRED CA FIECARE CU NOROCUL LUI...UNII AU PUTUT GASI REPEDE, ALTII NU...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Draga Gabriela B.,

Multmesc f. mult pt. raspuns. Cred ca avand experienta din Romania, as putea gasi un job in NZ. Din fericire, hotelul se numeste Marriott si au oferir angajatilor sai training la nivelul acelora din SUA. Acum, mai e si alta parte, eu trebuie sa nasc zilele astea, dar nu vreau sa renunt la ideea emigrarii. O sa urmaresc in continuare deciziile guvernului, dupa care vreau sa strang actele si sa le trimit. Sper ca dupa o luna pana ma dezmeticesc eu dupa nastere,pampersi si alte "distractii" de genul asta, sa se decida si ei, ca sa pot sa imi fac un plan de atac!
Sanatate si numai bine la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Oana, nastere usoara si...mult noroc!
Sanatate multa si tie si bebeului..


Pentru Simina:
Ti-am trimis citeva mesaje dar mi se intorc...ce faci? Ai ajuns in NZ ? Sau ce este cu tine? Primesc mereu glume de la voi, dar nu-mi spuneti despre voi...
Cu drag

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Florinel
Eu zic sa le scrii o scrisoare dura, chiar acuzatoare, in care sa le expui din nou situatia, sa le ceri socoteala pentru timpul si nervii tai, sa le spui ca tu nu ai vina de incompetenta lor, etc. si vei vedea apoi...S-ar putea altfel sa mai astepti mult si bine. Si chiar sa fii tare suparat. Nu o scrisoare obraznica, dar dura!
S-ar putea sa ajute.
sa stii ca oamenii au o multime de drepturi si in NZ, si in UK...dar trebuie sa si le ceara. Altfel...stai si astepti.
La o scrisoare ei trebuie sa-ti raspunda! Daca nu, scrii o alta si le spui ca ii vei da in judecata la Haga, pentru incalcarea drepturilor omului (chiar daca tu asta nu vei face ) Trebuie sa vada ca vei lupta, ca nu-i lasi...Si sunt sigura ca se vor misca.
Din pacate nu stiu daca mai poti intra in vechea categorie! Eu zic tu sa le spui si asta! Pentru ca ai depus aplicatia atunci...Important este daca tu ai primit de la ei vreo scrisoare in care ti se spune ca aplicatia a fost luata in considerare cu data de...si ca ai numarul de client.....iar aplicatia are numarul....Daca ai asa ceva la mina, esti rezolvat. Daca nu...nu este nimic de facut. Intri clar dupa noua regula.
Cu prietenie
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinel spune:

In primul rand multumesc mult pentru gandurile bunae si sfaturi .
Pentru Oana , eu cred ca daca ai pana in 30 de ani poti obtine fara probleme rezidenta definitiva in Australia .
Referitor la aplicatia mea , bineinteles ca am scrisoarea cu " your application was accepted for consideration ...." inca din iulie 2001. In august. 2001 mi-au cerut diplomele in original si le-am trimis ca sa nu-mi mai ceara toate documentele originale. Mi s-a schimbat Case Officer de trei ori . De la primul am primit trei e-mailuri dupa ce i-am trimis eu sute . Unul in noiembrie.2001 , al doilea in iulie.2002 in care imi spunea ca aplicatia si documentele sant in verificari si ca "shortly" voi primi final decision. Ca aplicatiile din Romania dureaza f. mult . In al treilea e-mail din decembrie.2002 mi-a spus ca a fost schimbat si ca de aplicatia mea se ocupa alt Case Officer. I-am scris si astuia si mi-a raspuns ca in cel mai scurt timp o sa-mi dea final decision. Dupa vreo luna am fost anuntat ca am din nou vechiul Case Officer care mi-a si cerut niste acte aditionale(certificate medicale) pe care i le-am trimis. In aprilie 2003 m-a anuntat ca iar nu mai este el Case Officer si acum am pe altcineva > I-am scis si astuia si dupa indelungi insistente mi-a trimis in iunie documentele originale cu rezerv ca s-ar putea sa mi le ceara din nou si mi-a spus ca qualification si work experience sant in verificari. Tot in aprilie , la serviciul meu s-a primit un telefon de la OIM (care face verificarile pentru NZIS) si m-au verificat daca lucrez acolo. Bineinteles ca au spus ca vreu sa emigrez in NZ si acum sefii se uita la mine cu spatele.
In iulie.2003 , dupa marea schimbare mi-a raspuns din nou Case Officer si mi-a spus ca aplicatia mea afost depusa inainte de 20.noiembrie.2002 si ca va fi afectata dar informatiile pe care le are sant limitate si ca imi va spune ea in timp util ce pasi am de facut . De atunci...nimic.
Nu as vrea sa va plictisesc cu mesajul asta voluminos dar vreau sa va faceti o imgine clara despre situatia mea. Spuneti-miva rog unde as putea sa reclam chestia asta ca din filmele
cu prosti.
astept cu nerabdare opinia si sfaturile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Florinel, iti promit ca ma interesez si iti raspund. Este strigator la cer ce ti se intimpla! Lasa-mi citeva zile sa-i intreb si pe cei de aici sa vad ce spun, si iti voi raspunde .
Chiar ca e groaznic! Stim cu totii cit de greu trece timpul asteptind...cum este sa nu-ti mai faci planuri in Romania, asteptind sa pleci...
Am sa incerc sa te ajut, macar cu sfaturi...Acum eu zic sa scrii la astia de la Immigration din NZ, La Ministerul Emigrarii, dar mai vreau sa aud si alte pareri.
Pina atunci...ma si mir ca mai ai atita rabdare...
Cu prietenie
Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Pt. Florinel:
Eu dupa 2 ani de sedere pe teritoriul NZ , am inteles ca trebuie sa stii sa-i intelegi pe astia de aici.In primul rand am trecut si noi prin calvarul pe care tu l-ai descris , s-au schimbat si la noi ofiterii , actele au stat pe cine stie ce mese de un document aproape ca se pierduse, si tot asa.. si colac peste pupaza eu eram insarcinata in luna a 6 cind raspunsul inca nu venise si ne tot plimbau cu vorba. Nici nu vreau sa-mi mai amintesc ca noi am si venit printr-o firma care ne cam plimba si astia cu vorba. Deci dupa ce ne-au verificat si la servici, a urmat o perioada de tacere, si de griji din partea noastra , dupa care a venit asteptata viza in pasaport.uite ca nu-mi amintesc exact cit a durat acest interval , parca vreo 2 luni .Dar ce e important de stiut pe acest teritoriu este ca sint niste"romani" cu nume de kiwi dar crescuti sa-ti raspunda civilizat chiar daca lor le pasa undeva de tine. Daca stii sa bagi asta bine la cap vei avea de castigat din prima , nu ca noi care am tras-o doi ani.Toti iti zambesc, te apreciaza , dar....totul e pe fata ca adevarul apoi il simti de nici nu zici ca-i adevarat.
Eu in locul tau as face urmatoarea scrisorica catre actualul ofiter in care "l-as peria" tare si apoi as explica frumusel situatia prin care trec.Oricum sa fii foarte , foarte politicos ca daca te " miros" cu ceva o cam pui, adica fac in asa fel sa-ti puna bete in roate si te poarta cu vorba ca tu zici ca asa e , intervine mereu cite ceva plauzibil dar daca citesti printre "randuri" vei intelege.
Nu as vrea sa te sperii probabil esti deja speriat de situatia in curs , dar sa stii ca s-ar putea ca viza sa-ti fie pe drum . D-zeu sa te ajute!
Dar sfatul acesta il dau tuturor celor care vor sa vina aici, incercati sa-i intelegeti pe kiwioti, dar nu va lasati periati de vorbele frumoase pe care vi le spun, ca de multe ori nu sint cele reale. Ca sa va dau un ex.: cind m-am inscris la agentiile lor de gasirea unui servici, mi-au zis sa astept frumos ca voi fi contactata.Dupa cele 3 saptamani de asteptare si de sunat in limita bunului simt , am ridicat tonul si in dupa-amiaza aceea am fost trimisa la primul job, dar apoi ori de cite ori aveam nevoie de un job cind imi auzeau numele ziceau ca din pacate azi nu este nimic pt. mine. Si in general asa patesc cam toti emigrantii, in primul rand au prioritate ai lor si ce ramane ne mai dau si noua. Sint o natie foarte orgolioasa, asa ca mare grija cu ei! O zicala romaneasca spune bine aici: "te faci frate cu dracul pina treci puntea".


Pt. Oana_noemi: eu zic sa intri personal pe site-urile care le-am postat mai devreme, referitor la joburi si sa aplici personal cu o scrisorica de rigoare in care sa le explici problema cu job offer. Am cunoscut o tipa la o fabrica care era din Malaiezia era nu stiu ce in turism, a fost in australia nu si-a gasit nimic in meseria ei si a sperat in NZ chiar maritandu-se cu unul de aici, si la timpul respectiv lucra intr-o fabrica, nici pe departe in turism, dar ea mai insista , ca asa trebuie sa si faci aici.Totul depinde de fiecare, de norocul lui si de calitatile pe care stie sa le puna in evidenta.
Sfatul meu e sa intri pe site-uri si sa aplici intr-una.


Pt. BOO BOO:
asa e , daca nu incerci acum cind inca se mai poate cit decit , cine stie clipa de maine ce ne mai aduce?! Totul e sa te interesezi foarte bine si sa tii cont de tot si de toate in luarea unei decizii.


Bafta multa la toti si sa dea bunul D-zeu sa va indepliniti planurile!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Florin, astazi am vorbit si cu sotul meu despre situatia ta...Si, cel mai bine, si cred ca asta te-ar ajuta cel mai mult, ar fi sa ma duc la Immigration de aici din Auckland, si sa le spun situatia ta, pentru a sti exact daca intri sub incidenta noii legi sau nu. Din experienta noastra iti pot spune ca la noi a durat 15 luni de cind am depus actele . Si pe la altii termenele au fost mai mari de 1 an, iar in ultimul timp chir au fost mari probleme...Noi zicem ca dosarul tau nu ar trebui sa intre dupa noile legi, si ca pe tema asta trebuie facut tam-tam-ul de rigoare.Luni dimineata am timp si ma voi duce la Immigration sa-i intreb. Vom mai vorbi si cu alti romani de pe aici si iti scriem si parerea lor.
Bafta, si...be patient!
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinel spune:

Gabriela draga , este extraordinar de frumos gestul tau de a te interesa de soarta aplicatiei mele . Multumesc mult si abia astept luni sa vedem ce-ti zic tipii de la NZIS de acolo.
In mod normal nu ar trebui sa ma afecteze . Daca intri pe site-ul lor www.immigration.govt.nz , la WAT"S NEW , la 01.07.2003 si deschizi Q&A (care expliciteaza schimbarea de la 1.iulie) la pagina 8 , ultimul paragraf din raspunsul la intrebarea doua scrie clar ca majoritatetea aplicatiilor care se asteapta sa fie "lapsed" sant cele la care li s-a verificat doar daca dosarul este complet , taxa platita si au primit scrisoarea de confirmare ca was accepted for.... Aplicatia mwea are in curand 26 de luni si nu cred ca s-au verificat la ea doar chestiile astea. Ti-am mai spus ca in aprilie.2003 s-a verificat work experience si ata din cate stiu este ultima verificare.
In pagina 7 , tot la Q&A scrie ca aplicatiile vechi care nu vor fi lapsate sant si cele care se afla intr-un punct determinat (point determination)
Sa vedem insa ce vor spune si cei de la NZIS.
Eu pana una alta ti-am urmat sfatul si am facut o scrisoare catre Case Officer in care i-am mai spus odata situatia mea si oportunitatile pe care le-am pierdut din cauza timpului f. mare de procesare. I-am scris ca in site-ul NZIS scrie ca timpul de procesatre este de 4-6 luni iar eu am deja de 4 ori si jumatate mai mult. ca eu totusi nu am nici o vina ca mi s-a lungit procesarea atat si am prins modificarile astea . ca la data depunerii aplicatiei intruneam toate conditiile cerute conform legii, ...etc
O sa trimit scrisoarea tot luni a vedem ce o sa zica . Dar mai intai astept raspunsul tau.

Mergi la inceput