Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Pt. Alex 2003:
Imi pare rau ca in febra plecarii ati uitat ca v-am spus de acest site. Oricum probabil chiar daca stiati de existenta lui din RO , impactul tot ar fi fost la fel. Asta e, acum aveti ceva experienta si probabil "apele"incep sa se aseze...
Bafta multa mamicutei, si tie taticutule si sa dea D-zeu sa va fie din ce in ce mai bine!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna, Ericuta
Am auzit la stiri ca azi dimineata a fost cutremur in insula de sud. Voi in CHCH l-ati simtit? Astia spuneau ca si la Sidney s-ar fi simtit....cica a avut 7,2 magnitudine...
hai, spuneti-ne ca sunteti bine, voi cei din sud!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex_2003 spune:

Draga Ericuta ,
Intradevar am stiut de sit-ul asta de pe vremea cand eram in tara si eram tot mai ingrijorata de faptul ca bebelul meu nu vrea sa vina si foarte stresata de apropierea momentului in care trebuia sa plec.Insa atunci nu era deschis subiectul Noua Zeelanda sau daca era deschis inseamna ca eu nu am intrat deloc pe Forum.
Ideea pe care a vrut sa o sublinieze Dan a fost ca toate situatiile expuse de voi sunt realitati la care te lovesti la tot pasul in ciuda celor ce au vrut sa in subiectele afisate.
Dar ar trebui sa-i intelegem ( poate asa eram si noi inainte de a ajunge aici ) avand in vedere toate problemele cu care se confrunta atatea persoane care isi doresc sa paraseasca tara.
Eu de multe ori imi aduc aminte de o discutie purtata cu tine in care imi atrageai atentia despre unele aspecte de aici si sincera sa fiu atunci ori nu am crezut , ori nu am dat mare importanta poate si pentru faptul ca vedeam totul in roz.
Am sesizat ca Ina nu mai apare de ceva vreme , tu cred ca esti cam ocupata si m-am gandit ca ar fi bine sa mai expun si eu cate ceva legat de aceasta tara , lucruri care au fost scapate din vedere.
Deci sa incep : INCHIRIEREA UNEI CASE
Spre deosebire de CHCH , asa cum a subliniat si Ina ( pt Auckland) in Wellington casele nu sunt mobilate ( sunt si exceptii dar mai rar intalnite ).Veti gasi doar bucataria utilata cu mobila ( dulapuri ) si aragaz , perdele si draperii la toate geamurile iar pe jos mocheta.
Cand inchiriati casa sa faceti o lista cu tot ce vi se pare ca nu ar fi corespunzator pana la cele mai mici amanunte ( gauri in pereti , mocheta patata ) fara sa pierdeti nici un amanunt.Cereti ca aceasta hartie sa fie semnata de proprietar.Acest lucru va va fi de folos in momentul in care veti decide sa va mutati , evitand astfel orice imputatie ce ar putea sa vi se aduca. Intrebati de la bun inceput si chiar cereti in mod scris ce stricaciuni vor fi suportate de propietar ( arderea elementilor de la aragaz , arderea becurilor si alte maruntisuri care v-ar scoate banii din buzunar).
Aceste lucruri sunt scrise si pe contract dar la modul general de aceia este bine sa detaliati toate aspectele care ar duce la neplaceri.
Va scriu aceste lucruri din propie experienta . Cand am ajuns aici am stat cu flatmates si am facut o multime de greseli tocmai din nestiinta.
Daca sunteti in situatia de a cauta sa inchiriati luati legatura cu alti romani si rugati-i sa se intereseze la propietarii lor daca nu au ceva disponibil.Am sesizat ca le place foarte mult sa aiba de-a face cu romani ca sunt oameni seriosi si pe deasuptra foarte curati.
Cam atat pt azi ca cel mic nu prea imi da pace .
Va pup pe toate si va doresc numai bine
Gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Draga Gabriela sintem bine cu totii!Multumim fain de intrebare.
Pe aici nu as putea spune ca ne-a scuturat cutremurul, a fost ca o adiere pe care am simtit-o usor, ce-i drept ca ma cam ingrozisem, dar am depasit momentul. Sincer nici nu ma asteptam sa am parte de asa ceva aici, oare mi-a intrat asa de tare in cap ca sintem la capatul Pamantului , feriti de toate si de tot? Dar uite ca nu e chiar asa, binenteles ca si cutremurul poate ajunge peste tot, cine stie ce avioane mai ajung si pe la noi...? Norocul nostru ca sint mai mult case pe aici. Glumesc, binenteles,ce-i drept cam macabra gluma, nu....?
Deci e ok aici in CHCH .Ma bate totusi un gand , pe la noi in RO cind era cutremurul de 7 grade parca se simtea mai tare , dar poate ca la epicentrul , acolo in Fiordland, unde de fapt au fost cele 7 grade sa se fi simtit mai tare? Cine stie. Fiind totusi 12:15 noaptea multi localnici dormeau si nu au simtit, dar la mine panica se instalase cind am vazut rufele pe uscator ca se misca, apoi jucarelele fetei cele suspendate se miscau si ele alene , am zis : gata am pus-o! Mai ales ca al meu sot era plecat pe coasta de vest... dar a trecut cu bine totul.
Cit despre subiectul inchirierea casei: pot sa mentionez la cele spuse de Geanina ca : sa nu uitati sa mentionati in contract, problema mochetei pe care spre surprinderea unora la plecare trebuie curatata chiar daca nu se specifica nimic de la inceput . Sa nu aveti vreo surpriza , ca astia sint in stare sa va ceara banii din orice. Si ca o specificare , aici in NZ peste tot , orice casa bucataria este utilata cu aragaz, dulapuri si in toata casa care sint instalate in pereti(chestie foarte convenabila care ar trebui practicata si in RO), mocheta in toata casa si draperii , dar mai sint si exceptii uneori, referitor la draperii.Deci voua la inceput va trebuie strict , strictul necesar: un pat unde sa dormiti,ceva asternuturi, si in ce sa mancati , plus frigiderul de rigoare.Si apoi fiecare dupa puterile lui. Ca sa nu uit: exista site-ul www.trademe.co.nz site unde toata lumea vinde si cumpara lucruri citeodata foarte bune la preturi f. convenabile, sau mai puteti merge la magazinele mari cum ar fi Farmers, Smith City, etc. retelele mari ma refer, si sa intrebati daca nu au sectiune de second hand, ca este un chilipir foarte bun. Adica puteti gasi mobila folosita doar citeva luni si din diferite motive (ba nu au avut bani sa achite ratele, ba si-au schimbat parerea si mobila...) oamenii returneaza produsul si-l poti gasi la pret f. f . bun si in rate chiar.Asta in cazul in care nu doriti sa va luati ceva nou.
Cam atit deocamdata,toate cele bune sa se adune...la voi!

Lili

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BooBoo spune:

Am descoperit intimplator acest forum acum citeva zile si mi-am facut curaj sa scriu si eu niste nelamuriri.Ma numesc Bogdan,am 23 de ani,casatorit acum 2 luni de zile cu Julia..ea fiind cetatean leton.Momentan sintem in Romania dar ne bate gindul sa ajungem in Noua Zeelanda..O prietena de-a sotiei este logodita cu un kiwi si primavara aceasta la Riga ne-am intilnit cu el si ne-am facut o oarecare impresie despre NZ.Problema noastra majora este cum sa luam o viza turistica sau alt gen de viza ptr NZ?Eu sint student in anul 3 la Politehnica in Buc iar ea...ea inca nu are permisul de lunga sedere in Romania.Am auzit de tot felul de punctaje ptr rezidenta si tot felul de teste...exista vreo sansa de a obtine viza turistica ?nu intreb de alt gen de viza ptr ca ar insemna sa sar calul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Draga Boo,
Cel mai bine este sa intri pe site-ul guvernului si sa cauti acolo ce trebuie intrunit pt. o asemenea viza: www.immigration.govt.nz.Bafta multa si sa aveti parte in noua casnicie numai de bucurii si fericire!


Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Draga Boo
Cred ca stim cu totii nerabdarea de a pleca din tara! nemultumirile zilnice si pierderea sperantelor ca ceva ar mai putea merge bine.Dar sfatul meu este sa te gindesti de 1000 de ori inainte sa faci pasul! Si sa vii bine pregatit! Ceea ce vrei tu este, la ora actuala, aventura! Una care are mari sanse sa nu se finalizeze bine! Citeste site-ul pe care ti l-a scris Ericuta, de fapt, studiaza-l rind cu rind, si vei intelege de ce spun asta. Conditiile de emigrare s-au schimbat de curind, si...sincer, nu cred ca vei primi nici viza de turist. Nu mai sunt kiwiotii asa de dornici de emigranti cum erau acum un timp!
Mai bine asteapta sa-ti termini studiile, pentru ca ti le echivalezi imediat aici, trage-i tare cu engleza, si...vezi tu apoi! Asta nu este un moment prielnic pentru ceea ce vrei tu! Te inteleg si iti inteleg dointa (am avut-o si noi) dar sa stii ca greul vine de-abia cind ajungi aici! Ceea ce ai de intimpinat pina, este nimic pe linga ce te asteapta aici!
Sotia ta ce ocupatie are? Poate ea sa aplice mai usor...citeste, si apoi, dupa ce vei sti singur ce trebuie sa faci, noi iti vom raspunde la intrebari! Acum ar fi mult prea multe de spus, si, cel mai sigur este site-ul guvernamental de aici. Sa stii ca se aplica fara nici o exceptie. Si fiecare rind scris acolo are importanta lui!

Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BooBoo spune:

Multumesc mult pentru mesaje si indrumari...E greu,stiu asta dar ma gindesc ca daca nu incerc acum cind sint tinar atunci cind?Engleza o stiu la perfectie singura prolema ar fi gasirea unui loc de munca acolo..asta in cazul in care as ajunge acolo...viza de turist am gasit sa o obtin printr-o agentie de turism dar ei imi cer sa dovedesc cu vize in pasaport ca am trecut turistic...vize prin Europa..sau viza de USA...pe care sper sa o obtin in curind..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinel spune:

Buna ziua oameni buni ,
Ma numesc Florin si am aplicatia depusa la NZIS de 25 de luni . passmarkul era atunci 24 p iar aplicatia mea avea 24 p , deci pentru permanent residence iunder General Skills.
De atunci mi s-au schimbat Case Officer de trei ori. La zecile de e-mailuri trimise cu privire la aplicatie raspunsul venea invariibil " documentele tale sant in verificri si in curand o sa va comunicam decizia finala" . In aprilie.2003 mi s-a verificat in sfarsit vechimea si asta stiu ca este ultima verificare. Ultimul mesaj de la actualul Case Officer l-am primit in iulie si-mi spunea ca dupa marea schimbare de la 1.iulie.2003 , el are informatii limitate si inca nu poate sa-mi spuna daca ma afecteaza sau nu ultimele schimbari de politica. De atunci...nimic.
Spuneti-mi va rog din experienta pe care o aveti ce credeti ca as putea sa mai fac in situatia mea . Deasemenea spuneti-mi si mie in e masura credeti ca aplicatia mea va fi afectata ?
In www.immigration.govt.nz la Wat's New , La Q&A spune ca apliatiile vechi care vor fi lapsate sant cele la care li s-a verificat doar daca dosarul este complet si taxa platita. Dosarul meu cred ca se afla intr-uln stadiu mai avansat. Tot in Immigration... la Migration si la Operation Manual nu mai scrie nimic de obligativitatea de Job Offer.
Astept cu nerabdare opiniile voastre.

Mergi la inceput