Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns came spune:

Buna fetelor Ina nz si ericuta

Nu v-am mai scris pentru ca nu prea m-am simtit bine cu sarcina dar promit ca o sa va mai scriu .

In legatura cu tradusul eu am tradus la notaria(traducator oficial) o pagina cu 100.000 lei nu cu 175.000 lei si dupa acea am legalizat-o la acelasi notariat si intr-adevar ina nz aici lumea nu au bani .

Ptr.Dinu : Daca intr-adevar nu vrei sa le iei banii degeaba cum susti de ce nu ii trimiti pe ei la orice internet cafe sa intre pe site si sa intrebe ce au nevoie pentru NZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_B spune:

Multumesc Ina-nz pentru informatii.
Cu viza asta de studii poti lucra part-time.
Oricum vom mai vedea.....
Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Anca am intrebat pe cineva shi se pare ca ai dreptate....cu viza de studii potzi aplica pentru un permis de munca dar numai daca eshti student la universitate. Adica eshti student student.....nu plateshti de acoperire vreun curs de doi lei cat sa iei viza. Sunt acele joburi pentru studentzi, afishate chiar la universitate....asta ar putea fi o portitza pe care sa se poata intra in acest moment in NZ. Din pacate zau ca nu pot sa te ajut mai mult.....chiar nu am pe cine sa mai intreb shi unde sa ma interesez........bashca din clipa in clipa ashtept sa plec spre spital :))
Mai cerceteaza shi multa, multa bafta!!!!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_B spune:

Draga Ina-nz iti doresc o nastere usoara, multa sanatate si sa ne auzim cu bine.
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Imi pare nespus de rau ca nu pot sa petrec mai mult timp la calculator ca pe vremuri dar situatia nu-mi permite, totusi catre cei din RO care au acces mai usor la internet (stiu ca e scump in RO totul) am gasit din intamplare cautand cu totul altceva acest site poate o sa va fie de folos , poate nu , oricum daca incercati diferite combinatii cu "co.nz" in coada o sa fiti surprinsi de cite veti afla sau pina una alta pur si simplu pe Google sau pe oricare alt motor . Deci adresa este http://www.yellowpages.co.nz/quick/search?key=lawyers&lkey=&stype=&search.x=0&search.y=0

Toate cele bune la toti de la capatul Pamantului!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna, fetelor
Imi pare rau ca nu am mai avut timp sa intru pe site...fetita mea a fost foarte racita, cu o tuse urita, si alergie pe deasupra! Asa ca nu am mai avut chef de nimic...
Oana Noemi, mai demult intrebai cine stie pe cineva cu viza de studii care sa fi venit aici....Depinde ce fel de studii...Uite, prietena mea din Romania, care este asistenta, a venit aici cu visa de studii, in martie acest an, a facut un curs de 1 luna pe care a platit 3990 NZD, apoi chiar la spitalul in care a facut cursul a intrebat-o daca nu vrea sa ramina la ei...Si nu este caz unicat. La curs au fost 7 persoane, din diferite parti ale lumii...Depinde daca ceea ce faci tu este cautat de ei....Ea (Lili) este acum nursa la Wellington Hospital, cu drepturi depline. Spitalul i-a dat contract, cu el a mers la Immigration, si acum are Work Permit pe 2 ani (atit i-a dat spitalul contract) De 1 sapt. au venit si sotul ei si baiatul de 9 ani. Ei au primit Work Visa si, respectiv Study Visa, tot pe 2 ani.
Nu i-a fost usor, pentru ca i-a trebuit 7 la IELTS academic, ca sa se poata inscrie la curs, si in felul asta sa-si echivaleze studiile. Deci, depinde de ce anume vei face...Daca vii si studiezi ...parapsihologie, nu stiu cit de interesati ar fi (nu de alta dar piata asta e luata de chinezi)
Legat de treaba cu turismul, habar nu am...Eu sunt stomatolog iar sotul meu inginer. Dar iti promit ca ma voi uita dupa joburi, daca sunt sau nu, si am sa-ti trimit cite ceva, ca sa-ti poti face o idee.Daca esti interesata si ai usor acces la internet, iti pot scrie o multime de adrese unde sa te uiti chiar tu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns came spune:

Buna ina-nz,

I-ti doresc nastere usoara si multa sanatate atat tie cat si bb-ului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Pt. Gabriela B.,

multumesc pt. raspuns, multa sanatate tie si fetitei. Eu sunt interesata sa obtin rezidenta in NZ, cu toate drepturile care decurg de aici. Am vazut pe site-ul guvernului, ca poti sa faci punctajul daca ai un contract de angajare si ma intrebam oare daca au nevoie de oameni in turism. Insa nu stiu cine iti face contract de munca fara sa te vada la fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dinu spune:

pt CAME
Nu stiu daca merita efortul sa iti raspund (intrebarea ta e putin rautacioasa iar ortografia ta lasa de dorit) dar hai sa o fac totusi din politete. Consilierea clientilor care apeleaza la serviciile firmei mele de traduceri este gratuita. Tocmai pentru a-i scuti de efortul si cheltuiala ce o implica netul, deplasarea la un caffe, etc. Pe de alta parte, din experienta noastra, nici un caz de emigrare nu seamana cu altul, asa ca oricind se pot solicita alte si alte documente. Sa nu uit: informatiile de pe acest site, cu tot respectul pentru Ina, o persoana foarte draguta dealtfel, nu au caracter oficial. Sint doar informatii amabil oferite de persoane care au trecut prin acest proces. Clientii mei cunosc deja site-urile oficiale ale guv. NZ, poti fi sigura de asta. Ca dovada, ultimele modificari ale legislatiei NZ in ceea ce priveste emigrarea le-au primit deja si sint la curent. Iar in ceea ce priveste banii, te rog sa ma crezi ca la momentul actual facem cu greu fata volumului de acte de tradus, nu incercam sa traducem acte de care clientii nostrii nu au nevoie. Ar fi cea mai mare greseala, nu ai idee ce repede se duce vorba si nu am face decit sa ne stricam reputatia. In incheiere nu pot decit sa te felicit pt ca ai tradus o pagina cu 100.000 lei. Depinde ce ai tradus, in cit timp, etc. Eu si cu Ina discutam despre concret despre un contract de apartament care contine mai mult de o pagina. Asa ca vezi ca te-a pacalit cine ti-a facut traducerea. Ti-a luat cam mult.
Cu simpatie,

Dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns came spune:

Dinu,

Cred ca nu merita „efortul”tau nici macar din politete sa-mi raspunzi , dar mi-ai raspuns din cauza ca te simti lovit exact unde trebuie.
Daca ar trebui sa te simti ofensat cand cineva i-ti face o sugestie , de ce nu te simti sa ripostezi cand cineva cade pe strada si are nevoie sa-l ridici de jos , cand cineva este talharit si are nevoie de o mana de ajutor din partea ta , dar vad ca politetea ta despre care sustii o folosesti numai in sensul negativ.

Pe acest site nu sunt informatii , sunt discutii intre oamenii care au trecut prin asa ceva , tocmai de aceea nu ar trebui sa te folosesti de el , ci sa d-ai adresa site-ului clientilor tai ca sa intrebe saracii singuri daca este bine sa vina cu viza de turist sau nu (nu cred ca o societate de traduceri cum sustii , au informatii ca acestea ).

Te rog nu mai sustine ca consilierea la firma ta este gratuita , (parca inainte te reprezentai ca fiind „agent care reprezinta clientii conform legislatiei NZ”) sau gratuit inseamna cateva sute de dolari o informatie , pentru ca suntem satui noi romanii de atatea gratuitati , aici nu este nimic dar absolut nimic gratuit, si o informatie pentru care ai fi indreptatit sa o ai nu se obtine gratuit , si mai cred ca o ora de net la oricare Internet Cafe este mai ieftin dezece ori decat o informatie luata de la tine.

Nu mai duce grija altuia ca a fost pacalit sau nu , pentru ca nu este cazul , din cauza asta suntem asa cum suntem si aici in Romania si afara pentru ca aruncam cu pietre unul in altul , si mai cred ca un cuvant ca „pacalit” i-ti este foarte familiar .

M-am vazut nevoita sa-ti raspund , nu din politete.

Mergi la inceput