Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Pentru Oana Noemi

Draga Oana...nu stiu daca ai vazut noile schimbari legate de emigrarea in NZ? Intr-adevar, nu au schimbat punctajul, este tot de 29 puncte, dar acum, incepind cu 2 iulie 2003, nu se mai primesc aplicatii de viza decit pe baza de "invitatie" Sa stii ca noi ne-am straduit mult sa intelegem de pe site-ul lor ce este exact cu aceasta, dar cred ca inca nici ei nu stiu bine...Noi suntem in NZ cu rezidenta, dar avem niste foarte buni prieteni in Rom. care vor si ei sa aplica acum, si...chiar nu mai stim ce si cum sa faca...
Pina acum, daca aveai 24 puncte, primeai o Visa Work for Seeking, vaneai aici, cautai serviciu, iti facea angajatorul contrat, cu contractul ala mergeai aici la Immigration, si mai primeai de la 2 la 7 puncte, in functie de cit de relevant era sau nu...(relevant inseamna sa fie exact pe calificarea pe care tu o ai ) Acum chiar nu mai stiu..Am tot stat si am citit pe site-ul lor la FAQ, dar nu ne-am lamurit...
As vrea sa te pot ajuta, dar inca nu stim cum..

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Salut din nou!

Nu mai stiu ce sa mai fac... Deci nu e comision la cecuri sau nu?! E tare ciudat. Oricum vestea proasta este ca sotul a luat 4,5 la IELTS. Acum nu prea inteleg eu ce e cu creditarea aia. Adica platesti si nu mai dai examen sau tot il dai? Stie cineva? Am punctaj cu job offer nu altfel. Asa faca job offer am 23 de puncte. Desi sincer nu stiu de ce numai atit. Prima evaluare era la 24-25. Oricum nu mai conteaza. Important este ca avem viza in pasaport si ca plecam. Sunt f. suparata pe romani. Sunt prea multi mincinosi si pusi pe furt, spaga, etc. Nu stiu cum va mai aduceti aminte de tara dar ma doare sa spun ca e mai rau decit oricind. Multa vreme am zis ca eu nu o sa plec din Ro caci oamenii sunt buni, calzi si primitori dar s-au schimbat. Sunt tot mai rai si mai reci. Stiu aici avem o multime de prieteni si o sa ne fie tare greu fara ei dar... Asta e trebuie sa mergem inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Ti-am mai spus odata....nu ai comision la preschimbarea cecurilor in dolari NZ. Cat e cursul ....atata iei pe ele. Vezi insa sa nu plateshti in Romania comision mare.....acolo cand transformi dolarii in cecuri s-ar putea sa fie comision. Oricum la catzi bani ai tu ce te complici cu cecuri de calataorie??? Ai voie sa bagi in NZ sub 10 000 $NZ de persoana fara sa fie nevoie sa ii declari.
Cat despre nota sotzului.....aici poate sa mai invetze engleza shi sa mai dea odata IELTS ul (adeverinta cu peste 5 i se cere in momentul in care primiti rezidentza) sau daca nu vrea sa-l mai dea sau tot nu ia 5 e obligat sa cumpere cursuri in valoare de 3200USD (ceea ce e enorm asha ca pune-l cu burta pe engleza). Banii aceshtia se platesc la Londra la obtzinerea rezidentzei, itzi dau posibilitatea sa-i dai in doua rate, insa nu itzi dau pashaportul cu viza de redidentza pana nu achitzi toata suma.
Bafta

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns came spune:

Buna ziua fetelor,

Ma bucur ca existati si ca am dat de voi as vrea daca puteti sa ma ascultati si sa-mi dati un sfat.
Povestea mea incepe asa ;
Acum 2 ani mi-am dorit foarte mult sa vini n NZ si eu si sotul meu, atunci pe timpul acela eram singuri eu incercam din rasputeri sa concepem un bebe dar nu mergea cu toate ca ma duceam la toti doctorii pana la urma ne consolasem cu ideea ca nu vine bebe cand vrem noi.
Ne-am interesat si am aflat cam tot ce se poate despre NZ si am depus actele pentru evaluarea studiilor eu fiind aplicant principal,am uitat sa mentionez eu sunt economista si am 33 ani si sotul meu este doctor stomatolog(fara nici o sansa acolo decat dupa "registration") si are 39 ani in luna aprilie mai 2002 ne-a venit raspunsul cu evaluarea mea care era bun si cu evaluarea lui ,calculandu-ne punctele eu aveam 23 de puncte deci puteam sa vin acolo sa i-mi gasesc de lucru( eram f.optimista)acum mai ramasese sa dau examenul de lb.engleza si din cauza ca nu stiam f.bine si i-mi era teama ca nu o sa iau nota 5 am mai amanat testul IELTS,si l-am tot amanat pana cand printr- minune Dumnezeiasca am ramas insarcinata si amandoi am fost in al noualea cer de fericire nu ne veneam sa credem dar am o sarcina cu probleme pentru care trebuie sa stau numai la repaus total adica in pat si sotul meu saracul se chinuie cu toate treburile si pe deasupra mai schimbam si casa si de aceea am intrerupt toate demersurile pentru a pleca dar sperantele nu le-am pierdut desi sotul meu nu mai aduce vorba despre NZ pentru ca mai important ni s-a parut copilul care vine pe lume.
Sa nu mi-o luati in nume de rau noi cu situatia materiala ne descurcam bine dar nu vreau ca copilul meu ( sa dea Dumnezeu sa fie sanatos) sa creasca aici unde este atata coruptie ca niciodata nu poti sa te ridici de la un anumit nivel de viata dar nu credeti ca nu stiu ca si acolo viata nu este chiar asa roz si ca avem de muncit si luptat.
Acum aveam nevoie de un sfat daca ve-ti avea timp si pentru mine :
Mai este valabila evaluarea sau mai trebuie sa o iau inca odata?
Fara testul IELTS pot sa trimit actele la Londra si sa specific daca pot sa-l dau acolo sau daca pot sa-l platesc?
Cineva ne-a "sfatuit" (asta ca sa ne ia niste banutzi) si ne-a tot sunat intr-una ca poate sa ne ia viza de visitors si ca sa depunem restul de acte cand ajungem acolo asta nu stiu ce statut i-mi da dar poate ma sfatuiti voi daca este bine?
Va multumesc din suflet ca m-ati ascultat si sper ca o sa ne cunoastem mai fine prin intermediul acestui forum pe care l-am descoperit.



PS Sotul meu nu mai este in totalitate de acord cu plecarea dar dupa venirea copilului cand o sa stau cei doi ani acasa sper ca o sa-l conving sa incepem din nou demersurile
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Mersi mult!
O data cred ca il mai las sa dea IELTS-ul dar atit daca nu o sa platim... Sunt 3200NZD adica cam 1900 USD. Se pare ca ne dau si socri bani 1300USD asa ca pe aia o sa ii tin in acest scop... Poate totusi il va lua. O sa vedem.
Tu cum t mai simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Salut din nou,
Pt Ina 73: eu fiind aplicant secundar pt. ca aici nu am luat 5 ci doar 4,5 am platit acum aproape 2 ani 1700$NZ drept pt. care am primit rezidenta si acum dupa 2 ani fac in acesti bani si cursuri de imbunatatirea gramaticii, si am inteles ca ai la dispozitie 5 ani sa folosesti acesti bani pe cursuri, asa ca nu sint pierduti definitiv.
Din surse nesigure am auzit ca totusi daca dai aici , nu-l iei, platesti si in citeva luni iar il dai si-l iei iti cam returneaza o parte din bani nu % dar 75% cred, oricum nu stiu nimic sigur , doar zvonuri de ale ro de prin locurile noastre....(fara comentarii) dar se merita interesat si acest aspect poate e adevarat totusi.
Bafta!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Pt. Gabriela B.,
Multumesc pt. mesaj. Nu stiu ce schimbari au intervenit in problema cu emigrarea, pt. ca de abia acum am inceput sa tatonez terenul. Imi doresc f. mult sa plec: in primul rand, vreau ca bebe care va veni la sfarsitul lui august sa traisaca intr-o tara civilizata, fara cersetori si caini vagabonzi, fara stiri despre hotii, coruptie, scumpiri, oameni care intra in greva foamei ca nu li s-au platit salariile, gropi, etc!
Intrebare: eu sunt economista si lucrez in turism, ca receptionera la un lant hotelier bunicel, ce sanse sunt sa iti gasesti de lucru in turism? Sunt cautati astfel de oameni? Din cate stiu eu NZ este o tara turistica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Ericuta s-a schimbat legea shi cu IELTSul......inainte daca dateai examenul shi il luai itzi puteai recupera 75 % din bani....insa acum nu se mai aplica. I-ai dat, sunt buni dati.....faci cursuri de ei pana behai......si parca totushi nu 5 ani....doar doi....de asta nu sunt sigura.
Iar de luat IELTS aici....se ia....chiar mai ushor ca din Romania.....se merita incercat ca banii care ii dai nu sunt putzini shi de ei la o adica mobilezi o camera.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Came

Chiar ca cel care te sfatuieshte vrea sa-ti ia banii de pomana. Numai tampenii itzi spune. Nu cumva sa faci ca el ca nu e bine. In primul rand ia matalica shi citeshte tot ce s-a postat pe cele 9 apgini de pana acum, apoi citeshte shi legea.
Asha cum am mai spus deocamdata legea e in schimbare shi nu e un moment oportun de initziat aplicatzia de emigrare, mai ales ca nici ei nu shtiu prea bine ce vor. La intrebarile tale raspunsurile sunt urmatoarele:
- nu trebuie iar evaluare ...daca ai facut-o e buna facuta....acum nu se mai cere daca numele facultatzii tale se regaseshte pe lista lor de fac recunoscute......shi cam sunt toate
- nu potzi sa trimitzi actele la Londra fara ca aplicantul principal sa aibe testul IELTS trecut cu 6,5. Pentru celalalt nu e nevoie, lui ii trebuie doar 5 shi poate sa dea shi aici. Vezi ca mai sus s-a discutat shi asta.
- nu veni cu vizitator ca nu faci nimic. Decat te plimbi shi pierzi banii. Vezi ca tot mai sus am mai explicat odata cum e cu vizitatorii.
Nu se mai poate aplica de permis de munca sau rezidentza decat din tzara natala.
Bafta shi okii mari shi urechile palnie. Nu te arunca cu capul inainte.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Deci Ina NZ asa e cum zici numai caci aceste cursuri le poti face in 5 ani de la data achitarii- cel putin asa au zis ei acum 3 luni , nu cred ca s-a modificat ceva asa repede.


Lili

Mergi la inceput