Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Salut!
Ma vede cineva...habar nu am apoi cum sa trimit mesajul...dar poate oi gasi...
Tare imi place acest site...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Salutare din nou,
Despre noua lege , aici in Insula de Sud nu prea se stie nimic, am tot intrebat in stanga si dreapta , dar deocamdata nimic. In curind am sa ma duc sa depun actele pt. mama mea si o sa ma interesez direct la ei, dar nu-ti pot promite data exacta.Pina atunci mai intra pe site-ul lor.
Siminaf , ce calcule ai facut tu sint cele reale, dar asta in prima faza , ca sa ai cu ce trai decent, dar poti da peste un job bun si din prima asa ca...
Vasi 26 vb. - sotul tau e cumva Gabriel, ca daca da deja am luat legatura cu el.
Pina la urmatoarea intanlire , urez tuturor multa, multa bafta si sanatate sa le treceti pe toate cu bine!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Salut, fetelor...Acuma am vazut si eu unde apare ceea ce am scris...Multumesc Ericuta pentru raspuns...stii, chiar nu ma asteptam...
Eu sunt in Auckland, dar cu mari sanse de plecare ...curind...spre CHCH...Sotul meu s-ar putea sa ia un job bun acolo...Inca asteptam un raspuns...
Da, s-ar putea sa devin dependenta! Imi place sa stau pe net...cu timpul stau insa mai prost...lucrez 9 ore zilnic, si coplilul...si....dar, se gasesc solutii, totdeauna...
Va pup, G.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Buna fetelor

Nu am mai apucat de mult sa scriu...Agitatie mare avind in vedere ca pe 7 aug. avem biletele de avion. Emotii si mai mari. Am 2 intrebari:
cum este cu schimbatul EUR acolo? Cumpara cineva? Iar a doua ar fi daca se percepe comision la vinderea cecurilor de calatorie American Express....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Ina 73
Deci se cumpara Euro stai linistita si maine ma duc la banca sa ma interesez ce comision se percepe la cecurile de calatorie, ok? Stai ca am intrat direct pe site-ul lor si uite ce am gasit :http://www.nationalbank.co.nz/personal/product/products/travellerschequesamex.htm
Travellers' Cheques
A currency you can use around the world.
Product at a Glance.
Travellers' cheques are still one of the most universally recognised forms of international currency. It's wise to have them at least as a back up for a credit card or foreign currency.
The National Bank can often provide you with American Express Travellers' Cheques on the spot in US dollars, UK pounds sterling and Australian dollars. Travellers' Cheques generally come in a range of pack sizes. Euro and a range of other currencies are also available but usually need to be ordered in advance.
Use our Foreign Currency Calculators to get an indication of what your NZ dollar is worth in foreign currency or vice versa
Don't leave it to the last minute to arrange your travellers' cheques - your branch may not have currencies or denominations you want. So it is wise to order in advance.
You may also want to arrange to take some foreign cash on your trip. Did you know you can often use your Thoroughbred Card, National Bank Visa Classic or Cashpoint card and even access touchtone phone banking and Online Banking while you're away? To find out how (and for plenty of other useful tips) go to planning a trip.
Rates
Check out the Bank's latest exchange rates.
Fees
Commission on $NZ amount
1%
Minimum fee
$10.00
Fees displayed are subject to change.
To Order Your Travellers Cheques
Call us on 0800 18 18 18 or call into any branch.

©2003 THE NATIONAL BANK OF NEW ZEALAND LIMITED
(Terms of Access)



Currency
Name Currency
Code We Buy
TT We Buy
Cheques We Buy
Cash We Sell

AUSTRALIAN DOLLARS AUD 0.8901 0.8932 0.9066 0.8768

CANADIAN DOLLARS CAD 0.8266 0.8296 0.8545 0.8093

CFP FRANCS XPF 61.53 62.20 64.38 60.02

DANISH KRONER DKK 3.8482 3.8643 0 3.7301

EURO EUR 0.5164 0.5185 0.5263 0.5030

FIJIAN DOLLARS FJD 1.1242 1.1303 1.1642 1.0848

GREAT BRITISH POUNDS GBP 0.3674 0.3690 0.3782 0.3603

HONG KONG DOLLARS HKD 4.6325 4.6482 4.7876 4.5037

INDIAN RUPEES INR 27.6297 27.9290 0 26.1990

INDONESIAN RUPIAH IDR 5313.66 5393.36 0 4829.23

JAPANESE YEN JPY 70.46 70.64 71.70 68.64

NORWEGIAN KRONER NOK 4.3212 4.3445 0 4.1854

PAPUA NEW GUINEA KINA PGK 2.1084 2.1312 0 1.9209

SAMOAN TALA WST 1.7453 1.7642 0 1.6310

SINGAPORE DOLLARS SGD 1.0419 1.0449 1.0762 1.0107

SOLOMON ISLANDS DOLLAR SBD 4.3875 4.4350 0 4.2588

SOUTH AFRICAN RAND ZAR 4.4553 4.4906 4.6478 4.3135

SRI LANKAN RUPEE LKR 59.76 60.41 0 54.12

SWEDISH KRONOR SEK 4.7788 4.8000 0 4.6309

SWISS FRANCS CHF 0.7998 0.8023 0.8264 0.7790

THAILAND BAHT THB 25.17 25.76 26.66 23.85

UNITED STATES DOLLARS USD 0.5911 0.5931 0.6020 0.5795
Sper sa te ajute aceste informatii.
Toate cele bune si bafta multa !



Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Mersi mult Lili
Exact de asta imi era teama de comisioane mari la schimb. Asa ca o sa vad cum vomveni cu banii... Dupa ce ca e asa proasta paritatea(pt. noi care venin cu USD) sa mai dau si comisioane.... Asta e. Mersi mult de informatii.
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

salutare,

va urmaresc de ceva vreme pt. ca si pe mine ma intereseaza foarte mult subiectul! Noua Zeelanda este tara in care ne dorim si noi sa stam. Imi doresc mult ca BB-ul meu sa stea intr-o tara civilizata si cu oameni educati! As dori foarte mult daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, pt. ca site-ul oficial mi se pare un pic stufos. Ce formulare si informatii ar trebui sa le citesc, care sunt cu adevarat importante?
Numai bucurii pt. toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Pentru Ina73

Ina73, iti doresc mult spor la pregatirea plecarii...Stiu ca este greu, si eu am facut asta acum 8 luni, si, cu 1 zi inainte de a pleca ma gindeam sa renunt...Te apuca toate nostalgiile si nu mai vezi decit partile frumoase din tara...Chiar daca va fi greu aici la inceput (si acest inceput sa stii ca este cam de 1 an) eu zic ca merita tot efortul nostru, si sufletesc si material...Sufleteste esti rupt in doua, o lunga perioada de timp, pina cind ajunge acest loc de la capatul lumii sa devina casa ta...Un englez de aici, cu care ne-am imprietenit, mereu ma cearta ca spun: "la noi acasa, faceam..." Mi-a spus ca pina cind nu imi va iesi din suflet asta, si sa inteleg ca aici e casa mea de acum incolo, nu va putea sa-mi fie bine...Dar este atit de greu...si este nevoie de atit de mult timp...

Nu scriu asta ca sa te "incurajez" sa vii...doar vreau sa fii pregatita pentru ce te va astepta...Cred ca cu totii am asteptat cu multa nerabdare momentul plecarii din tara...si, cu citeva zile inainte de Marele Eveniment ne-au cuprins, nu indoieleile, ci parca a fost mai greu....Dar sa stii ca greul mare vine aici, cind realizezi cit de singura si de departe esti, cind toate amintirile si prietenii ii ai la mii de kilometri departare...

Tara este absolut superba. Natura este de vis...Parca toti pomii au florile mai mari si mai colorate decit in Romania...oamenii sunt mult mai civilizati, si iti zimbesc mereu...curatenie este peste tot...MERITA TOT EFORTUL !

Engleza trebuie sa fie acum preocupare ta de baza...Sa stii, cu cit o stapinesti mai bine, cu atit mai usor iti va fi aici...Restul, vin toate de la sine...

Te las, si...mult noroc in tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Noi am venit cu cecuri de calatorie......si am platit comision acolo cand le-am cumparat, nu aici. Au avut chiar un curs foarte bun.
Cursul cecurilor e afishat la banca ca la orice valuta. Chiar e recomandat sa vii cu ele decat cu dolari sau euro.
Bafta

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Pt. Ina 73!

Mult succes in noua viata! Sper sa fie exact ceea ce ti-ai dorit!
Am si eu o intrebare: cum ati reusit sa faceti 29 de puncte ca eu mai mult de 24 nu reusesc, si am maxim pt. varsta si studii si 2 puncte pt. work experience, restul de unde sa le iau?
Oana

Mergi la inceput