Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Salutare tuturor,

In primul rind sper sa ma scuzati ca am lasat-o doar pe Ina sa va raspunda dar sint in criza totala de timp si din cind in cind mai apuc si eu sa scriu cite un mesaj.La fel imi amintesc si eu cu jale de senzatia cind nu stiam decit unde e NZ si ceva poze despre NZ , aproape mai nimic despre tara, nu gaseam pe nimeni care sa fi avut pe cineva in NZ , nu stiam de existenta acestui site, intr-un cuvint nu stiam mai nimic si vroiam sa plec din tara cit mai repede.Dupa cum stiu ca Ina nu mai are mult pina ce va naste , m-am gandit sa-i dau o mana de ajutor la citeva raspunsuri de ale voastre.
In primul rind subscriu la parerea multora privind lipsa bunului simt la romanii care intind coarda pina la jicniri.Am patit-o si noi destul , am ajutat si ne-am ales cu suturi in fund , de multe ori ma gandesc ca mai sint si alti ro de buna credinta care apreciaza chiar si o informatie in plus, si de aceea atunci cind mai gasesc ceva timp mai ajut si eu. Drept pt. care am deschis acest subiect - Noua Zeelanda. Oricum fiecare va raspunde odata pt. faptele lui.
Deci din cite stiu eu , cu registration e cam cu dus si intors. Stiu 2 ro care sint de profesie doctorite, acum una practica detartraj,alta pt. inceput lucra la KFC dar au inceput pregatirile de registrare cam dupa vreun an cel putin. Din experienta mea si a multor emigranti nu neaparat ro , va pot spune ca aici ca medic din prima chiar si pe la "tara" nu as crede ca exista sanse.DAR TOTUL DEPINDE DE NOROCUL FIECARUIA! Ca sa nu intelegeti gresit o sa va povestesc de doua cazuri de emigranti(nu ro) care m-au facut sa ajung la aceasta concluzie.Unul medic chirurg(venit din South Africa) lucra la spital ca asistent ,si a intrat in rezerva unui bolnav (respectivul era un avocat iesit la pensie - tipul mi-a povestit chestia) si-a facut treaba si a iesit dupa care la respectivul bolnav a intrat fiul acestuia care era medic si ia zis tatalui : uite il vezi pe asta e medic chirurg dar la noi e asistent-la care tatal raspunde : doar nu vrei sa iti ia tie postul, nu? Al doilea caz : o tipa venita din Polonia medic foarte priceput tot in chirurgie , a lucrat voluntar (fara bani adica) 1 an dupa care a fost angajata la nu stiu ce sectie pe un salar de ras, dar nu ca doctorita, a demonstrat in vreo 3 ani ce poate , au pus-o sefa , i-au crescut putin salariul si apoi dupa vreo 5 ani si-a dat demisia gasindu-si la Politie la sectia criminalistica , post de sefa la salar beton, odata cu demisia ei si-au mai dat demisia si alti doctori (localnici)pretextind ca sub alta organizare nu mai stau. Asa ca punind mai multe cazuri si din alte domenii cap la cap - va zic ca oriunde ati fi NZ sau alta tara de pe glob ,totul depinde de noroc dar nu va faceti iluzii.Mai bine sa puneti raul si sa va fie bine decit invers.Oricum dupa ceva timp lucrurile se vor aseza si o sa vedeti ca pina la urma telul va fi indeplinit.

Referitor la aplicarea prin firma subscriu si eu la parerea Inei- nu va cheltuiti banii inutil pe niste firme care nu fac cu NIMIC in plus fata de ce ati putea voi sa faceti.Toti ro pe care ii stiu care au venit prin firma au regretat banii pierduti.

Cit despre aplicantul principal - sfatul meu si cred ca al tuturora trecind deja prin asta este sa fie aplicantul principal cel care este mai dotat in mai multe privinte- fara sa mi-o luati in nume de rau dar sansele voastre depind de cit de mult demonstrati ca puteti intruni calitatile lor , ale guvernului NZ.Si asta o gasiti pe site-ul lor binenteles.

Cit despre banii cu care se ajunge aici faceti un calcul: daca vii ca incepator dispus sa muncesti cot la cot cu toti emigrantii de prin toata lumea si kiwiotii lor, intr-o fabrica, deci situatia nu e cam roza ca pozitie sociala dar cu care te scoti cit decit, salarul este de aproximativ 9 ori 9,50$ pe ora chiar prin agentiile de plasament.Cum salariul este la majoritatea firmelor este pe saptamana calculul se reduce deocamdata pe saptamana.Deci salar 9-9,5$nz/h (inainte de taxe)din care scazi chiria care modesta este cam de 200 $/saptamana flat aproape mobilat cu 2 dormitoare; apoi mancare pe saptamana te scoti la vreo 80-100$ poate chiar si pe la 60 depinde de fiecare ce gateste acasa ; apoi curentul in medie pe luna e cam de 100$, daca ai masina in rate mai pui pe luna cam vreo 200 daca masina costa vreo 8000 si ai depus ceva aconto; benzina pe saptamana aproape 30 -50 depinde de fiecare cit circula si ce mare e distanta pina la servici;telefon cu internet aproape 100$/luna si cred ca am enumerat cam strictul necesar supravietuirii pt. inceput.Se mai adauga ceva cheltuieli suplimentare la deschiderea contului la telefon , parca vreo 60 $ nu stiu sigur; dar in general daca amandoi au macar doua salarii in casa din astea mici daca faceti calculul si DEPINDE DE CHELTUIELILE FIECARUIA SI DE CUM STIE SA-SI MENAJEZE BANII LA INCEPUT sincer va puteti descurca fara sa flamanziti sau sa nu va permiteti cite o iesire.

Sfat pt. cei care deja au ajuns aici sau ajung in curind , luati Pagini aurii si cautati firmele de recrutare care va pot gasi pozitii temporare, si aplicati in paralel si la joburi independenti din ziarul The Press care este banuiesc in toata tara si e cel mai cunoscut(cel putin in Insula de sud).

Cu scuzele de rigoare referitor la greselile de ortografie , cu scuze ca nu am reusit poate sa va raspund la toti , sper totusi sa va fi adus inca o raza de soare in sufletele voastre.
Daca mai aveti intrebari referitoare la viata de aici la pulsul CHCH-ului puteti sa-mi scrieti pe e-mail ca asa raspund mai repede.
Toate cele bune de la capatul Pamantului!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Buna ericuta...ma bucur ca ai mai aparut shi tu cu detalii despre care eu nu eream foarte sigura. Imi permit sa fac cateva adaugiri la subiectul tau cu privire la Auckland.
- in auckland nu prea se gasesc apartamente mobilate, sincera sa fiu n-am auzit decat o singura familie care a inchiriat asha ceva dar a fost situatzie speciala....proprietarii plecau in vacantza pt 4 luni...si l-au inchiriat pt perioada asta scurta.
- apartament gol inseamna ....draperii, mocheta, mobila bucatarie, aragaz, ceva dulapuri in baie.
- iar la 200$ pe saptamana nu gaseshti cu doua dormitoare....doar cu unul. Pare mai roza situatzia in Chr nu?? Mai ieftin. Insa shi oferta de joburi e mai restransa si salariile mai mici. Asha ca un echilibru tot apare :)
- ziarul cu joburi in Auck. este New Zealand Herald
- mashina aici itzi trebuie chiar de la inceput, transportul in comun e cam prost shi daca trebuie sa ajungi de la un interviu la altul in celalalt capat al orashului eshti un om mort. Dar aceasta mashina nu o potzi lua la inceput de la dealer cu credit deoarece la unul pikat din luna de doua zile nu-i da nimeni credit. deci o iei din targ, ieftina shi buna, cu banul jos.
- singura banca care baga in seama un emigrant este ASB. Celelalte ne-au refuzat pe motiv ca nu avem vechime in NZ. Si nu va imaginatzi ca va dau credit card....neeeee.....ala dupa obtzinerea rezidentzei....in faza initziala (cand ai numai work visa) itzi deschid cont, cont in care sa-ti intre salariul shi din care faci plati.
- parerea mea e ca sotzul ar trebui sa fie aplicantul principal.
Si ratzionamentul e asta: un barbat daca nu gaseshte ceva in meseria lui poate sa accepte shi o meserie mai proasta, un program extins, ba chiar shi ceva pe timpul noptzii in cazul in care jobul adevarat se lasa prea mult ashteptat shi punga se subtziaza. shtiu un tip inginer care a dat trei luni la lopata pe shantier pana a gasit ceva mai bun.

Toate cele bune,

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc f. mult, Ina si Ina... De-abia acum am avut timp sa mai intru un pic pe net! Nu este de speriat ce spuneti voi. Dar cu citi bani ati plecat la voi in buzunar si citi v-au cerut sa aveti in banca? Pot fi tot aceiasi? Iar eu nu pot depune aplicatie si ca altceva, de ex. ca social worker sau ceva asemanator, ca am experienta din tabere de refugiati din Africa. Iar sotul meu n-are studii superioaare, din pacate, deci poate pune aaplicatia ca ceea ce a lucrat cel maai mult, nu? Sau saa faca cevaa cursuri?
Multumesc incaa o data, mult de tot!
Succes si vouaa!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Deocamdata s-a schimbat legea radical shi tot procesul de emigrare a inghetzat pentru o perioada de timp. Categoria prin care se venea pana acum s-ar inlocui cu una noua despre care nici guvernul se pare ca nu e prea sigur cum o sa functzioneze
Mai mergi shi tu pe site shi incearca sa descifrezi ce spun ei....sunt o mie de intrebari shi incercari de raspunsuri. Nu shtiu ce sa-tzi spun.

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Salutare din nou la toti,
Despre depunerea actelor pt. aplicantul principal eu zic sa depuna cine e mai bazat - pina te vezi aici ca dupa aceea o sa va descurcati voi cumva. Si eu am auzit ca a intrat o lege noua in vigoare privind emigrarea , nu stiu amanunte doar atit ca e cam nasoala.
Ca sa nu uit luati de aici doua site-uri de joburi (sincer am aplicat dar nici un raspuns pina acum , dar cine stie la voi cum e....)http://www.drakeintl.com/jobs si http://www.hudsonresourcing.co.nz/.
Pe aici prin CHCH e comun sa gasesti ceva mobilat dar si sare cu chiria mai mare binenteles depinde de zona de lucruri si toate alea.
Pt. Siminaf - sa stii ca la noi a fost atit cit am avut in banca am depus la dosar chitanta, si cu aia am venit oricum nimeni nu ne-a controlat sa vada daca corespunde suma asa ca... fiecare cit poate.Au venit altii si cu 2500 USA...fiecare dupa punga.
Cit despre masina mai este o varianta la Auction City daca este asa ceva in orasul in care veniti .
Cam atit deocamdata din partea mea, daca mai aveti ceva nelamuriri pe e-mail, va rog!
Toate cele bune la toti si bafta!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Am mai intrat pe site-ul lor oficial si e tot "inghetat", adica vorbesc tot numai despre Visitor Visa. Oare cit o dura pin-or da iar drumu' la acte si toate cele?! Stie careva dintre voi, cele de acolo?
Mai vorbim!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

A, si am calculat - aproximativ, bineinteles - cam ce cheltuieli sint pe luna, dupa ceea ce ati scris voi, si mi-au iesit vreo 1700 NZ$, la un salariu de 1800 NZ$! Sau asta doar la inceput, pina-ti gasesti un job mai bun si cistigi ceva referintze locale, care oricum valoreaza mai mult decit cele din Romania?!
Multumesc anticipat pt. raspuns!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasi26bv spune:

Va spuneam acum vreo 3 saptamani ca sotul meu vrea sa vina pe o viza de studiu in NZ. Calificarea lui nu este decat de mecanic montator el in prezent fiind cadru militar dar acest lucru nu este recunoscut pe nicaieri asa ca iese din calcul. Ramane doar cu acesta calificare pe care o are din liceu si pe care nu are vechime deloc asa ca pretentios nu este deloc ar accepta aproape orce chiar si spalat de vase cu jumatate de norma in prima faza daca acest lucru il ajuta sa supravietuiasca. Cine ne ajuta pe noi cu viza de studiu este un roman care este in NZ de 3 ani. Am avea o problema pe care nu prea stim cum sa o rezolvam si as ruga pe cineva daca poate sa ne dea un sfat. Nu stim cum sa aflam daca firma respectiva exista sau nu si daca intradevar se ocupa cu asa ceva. In pagini aurii nu exista. Am inceput sa avem suspicciuni prea multe nu putem sa il intebam direct deoarece pasaportul sotului meu este la el iar pierderea lui ar implica costuri foarte mari pentru noi deoarece noi locuim in Brasov iar sotul meu este din Craiova.
Va multumim anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

La numarul de telefon respectiv raspunde un barbat.
Strada pe care spui ca se afla firma e la dracu in praznic, la marginea orashului asha ca nu ma pot duce pana acolo sa verific ce se afla la adresa aia.
In locul vostru n-ash avea incredere nici cat negru sub unghie in puterile miraculoase ale acestui roman....citeshte legea shi ai sa vezi cu okii tai care sunt caile legale de a ajunge aici shi mai ales odata ajuns cum se poate ramane.
Shi inca o data spun.....Noua Zeelanda nu e America (shi mai ales nu e America aia de acum catziva ani buni cand te duceai cu 5$ shi faceai avere) aici nu faci avere spaland vase shi apoi plecand in Romania cu sacul plin. Se traieshte decent din salariu shi atat..... nu mashini, nu vile, nu mii de parai trimise la neamuri in tzara in primul an. Dolarul neozeelandez e bun shi tare aici pe insula...te-ai dus cu el in Europa...aleluia.... observi ca nu face nici cat o ceapa degerata. Un salariu mediu aici e de 30 000$ NZ pe an....cu banii ashtia traieshti bine aici......facand calculul cat inseamna in Euro sau in USD te apuca plansul.
Ca sa nu mai vorbim cat costa un drum de aici pana in Europa shi mai ales pana in Romania!!
Bafta!!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ce noutati mai aveti, fetelor din/spre NZ? Cine a mai ajuns pe acolo acum, recent, si ce noutati mai aveti din partea de pamint unde... se sta cu capul in jos?! Eu ard de nerabdare sa aud orice noutati, mai ales daca stie cineva ceva de reluarea depunerii de acte pt. vize. Pleeease!!! Va pup pe toti si pe toate.

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput