Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ina, iti multumesc foarte mult! Nu-l stressa pe dr. acela, ca nu vreau saa "cad" pe capul nimanui, vreau doar informatii de la cineva care a mai trecut prin asta si, deci, stie mai multe decit mine.
Cit despre a fi dr. in Romania..... sa nu mai vorbim; am un salariu egal cu al unei asistente din spital, desi lucrez la particular (ca shpaga ca sa "intri" cu un post intr-un spital se invirte undeva pe la 10.000 E), avem credit la banca pt. acoperirea unor datorii si umblam disperati acum dupa un alt credit la banca, tot pt. acoperirea datoriilor, care nu se mai termina!!!... Nimeni nu te ajuta, toti iti pun betze in roate si te "sapa" pe la spate... In fine, ar mai fi multe de spus.
Auzisem ca ar fi nevoie de GP pe la tzara, e adevarat? Oricum, ca sa ajung sa-mi cresc copilul mai bine si mai decent decit aici sint gata sa fac si altceva, ca ma mai pricep si eu la mai multe: de laa lucrator social, cu clase defavorizate, la tehnologie IT (e drept ca nu la nivelul celor cu specialitate in acest domeniu, daar oricum mai bine decit multi) si inca multe altele.
Multumesc pt. ajutor si mai astept raspunsuri!
Va pup pe toate si toti.

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Multzumiri !!!!
Sa speram ca mesajele bune le vor depashi cu mult pe cele rauintentionate.
Toate cele bune,


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasi26bv spune:

Draga Ina,
Iti multumim pentru bunele tale sfaturi si asteptam cu nerabdare si alte vesti despre obtinerea work permit. Suntem bucurosi ca prin intermediul acestui site si implicit al tau mai primim si niste vesti imbucuratoare deoarece aici in tara este din ce in ce mai rau. Sinceri sa fim abia asteptam sa ajungem in NZ. Daca sotul meu vine la curs in NZ avand in vedere ca are cazarea si masa asigurate cam de cati bani ar trebui sa dispuna cand ajunge acolo, pana cand isi va gasi un job? Cam in cat timp se poate gasi un job?

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

hahahahaha vasi......zau ca nu am globul de cristal....Doamne shi cat mi l-am mai dorit cand am venit si eu aici!!!!
De unde sa shtiu eu ce job cauta sotzul....ce pretentzii are...cat de repede obtzine work permitul?!?!
Si chiar daca presupunem ca ar avea de stat pe bara 3-4 luni.....si tu zici ca masa shi cazarea sunt asigurate....nici de astea nu shtiu daca sunt complete shi ca nu trebuie sa suplimenteze cu ceva. Ori imi dai mai multe amanunte ori o iei shi tu dupa legea bunului simtz.
Adica faci un calcul cam ce mai ii trebuie lui pe luna.....ex bani de transport, de telefon, de materiale pentru cursurile ce le face (la universitate cartile ti le cumperi...nu le gaseshti de inchiriat)...etc.
Nu shtiu ce sa-tzi spun mai mult....crede-ma.....

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Deci, pina la urma, fetelor din NZ, daca ocupatia ta sau faculttea pe care i absolvit-o se afla pe kista lor, mai trebuie sau nu sa trimiti mai intii actele pt. evaluare?
Astept raspuns! Pleeeeease!!!...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Nu mai trebuie sa le trimitzi dar nici ca medic/stomatolog/farmacist/profesor si inca cateva nu potzi sa lucrezi. Dupa ce ajungi aici trebuie sa te apuci de registration.....treaba care inseamna cam 3 ani.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

OK, da' atunci ca ce sa depun aplicatia, ca sa ajung acolo, ca asa stau si timpul trece... Ca nurse o fi mergind? Sau ca ce altceva? Ca de aici nu pot face registration acolo, nu?!...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Mai eu tzi-am zis ca nu ma pricep deloc pe domeniul asta........
Din ce shtiu eu e ca potzi sa aplici pe meseria ta....medic...obtzii cele 10 puncte numai ca aici cand vii nu te potzi angaja ca medic pana nu faci registratzion.
Amandoi suntetzi medici?
Nu shtiu ce sa-tzi zic mai multe......incerc in continuare sa te pun in legatura cu nishte medici de aici. Vezi daca nu potzi sa gaseshti shi tu informatzii de acolo. Sau mai cauta pe internet.


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc inca o data, si scuza-ma ca te bat la cap atita!! Pe net caut eu despre Aussy si NZ de prin noiembrie anu' trecut, da' nu e prea clar in ceea ce-i priveste pe medici si nici nu stiu cum se face o evaluare a sanselor de depunere a dosarului pt. emigrare, ca cele on-line nu prea sint functionale, de obicei. Doar de-asta intrebam eu, ca in rest stiu tot ce trebuie, acte, tot, doar ca nu stiu ca ce altceva sa depun aplicatia ca sa-mi fie acceptata! Nu sintem amindoi medici, sotul meu n-are studii superioare, e de formatie tehnica, se descurca f. bine in cam tot ce-i legat de tehnica electrica-electronica-PC-uri, dar de mai multi ani incoace e agent comercial, mai intai a fost pe produse farm., iar mi recent e pe carti-manuale. Sa depuna el aplicatia?!
Multumesc inca o data. Mult de tot!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Nu pot s-ti spun ce sa faci...pot sa-ti spun ce am face noi......am lua pe sot ca aplicant principal. El cu o viza de munca e aproape imposibil de crezut ca nu-si va gasi job. Chiar daca nu in domeniul lui la inceput.....macar ceva conex.... si o data avand el contract permanent putetzi aplica pentru rezidetza.

Ina

Mergi la inceput