copiii in USA

copiii in USA | Autor: New Mirela

Link direct la acest mesaj

Va salut pe toti utilizatorii acestui site, sunt nou inscrisa, intamplator am dat peste el si sunt foarte entuziasmata !
Am avut de curand ceva probleme de sanatate cu copilul meu, are aproape 4 ani si cautam ceva legat de doctorii de copii din New Jersey. Am citit la un momendat un pasaj care spunea: si in USA gradinita este gratuita si obligatorie ?! Nu stiu daca e adevarat, eu caut disperata de ceva timp un loc pentru copilul meu, pana acum am gasit numai Day Care cu plata, nimic gratuit ! Ma poate ajuta cineva cu informatii in domeniu ? V-as ramane indatorata, orice informatie oricat s-ar parea de apropiata de acest subiect este bine venita !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Buna,

Bine ai venit

In legatura cu gradinita, daca baietelul tau face 4 ani pina in Decembrie 2005, atunci il poti inscrie la gradinita (Pre-K) la scoala publica (anul scolar 2005-2006). Inscrierile de obicei se fac in primavara (deci pentru anul scolar care incepe in Sept 2005, se fac inscrierile prin martie-aprilie 2005). Eu sint in NY dar banueisc ca NJ nu este chiar asa de diferit. Mai sint fete din NJ care te pot lamuri mai bine...vino la Calatoriile Sufletului - Fetele din SUA.


Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns New Mirela spune:

Multumesc mult pentru raspuns, draga Anamaria, ce coincidentza, pe baiatul meu il cheama tot Alex si are 4 ani fara 1 luna.

Multa sanatate va doresc , tie si copiilor !

New Mirela mama lui Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Mirela, hai la topicul Fetele din USA de la calatoriile sufletului ca acolo e locul tau:)...chiar despre copchii vorbim acum ,gradinite daycare si altele...te asteptam acolo,da?pupic si bien ai venit pe DC!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Mirela,
din cite stiu eu in NJ nu exista program gratuit de pre-K. Eu una nu stiu decit unul pentru copii defavorizati in Princeton (cam la vreo ora jumatate de tine cu masina) si oricum toate scolile publice in NJ au locurile rezervate pentru cei care stau in orasul respectiv. Data limita de implinire a virstei de 5 ani pentru inscrierea la gradinitza difera de la oras la oras in NJ. In orasul meu copilul trebuie sa aiba 5 ani pina la 30 septembrie. In Princeton data limita e 30 decembrie. Nu stiu cum e in Parsippany, de obicei ai un post de televiziune la care arata din cind un cind informatii despre scoala, inclusiv inscrierile la gradinitza. Inteleg ca Alex face 5 ani in martie, atunci trebuie musai sa il inscrii acum la gradinitza pentru anul scolar 2005-2006 cum zicea si ocebine. Locurile din gradinitzele publice bune (cum e cea din Parsippany) sint limitate iar inscrierile se fac in lunile februarie sau martie in ordinea alfabetica a numelui de familie. Asa ca grabeste-te. Cel mai bine e sa te duci in persoana la scoala elementara de care esti afiliata si sa intrebi. Daca nu stii unde e poti intreba fie un vecin, fie cauti in cartea de telefon Board of Education pentru orasul tau.

Succes
A

PS Bine zice Laurel sa iti dau si linkul unde gasesti toate fetele din USA. Citeva sintem si din NJ:
http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42771&whichpage=3

Mergi la inceput