Copil deocheat. Stie cineva descantece sau rugaci

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

si eu cred in deocghi
Robert al meu de foarte multe ori sa deochiat si sa intamplat de fiecare data cand cineva se mira la el
si mi-sa intamplat si mie chiar dupa ce am nascut si va zic ca este foarte rau
ALINA?sti cum procedez eu/ am intrebat pe cineva sa-mi zica ce zice si cum face ca de furat nu am pututii deschant cu cribite 7 la numar si aprind cate unul si zic tatal nostru siil ung dupa aceea in semn de cruce ce apa aia pe frunte la palmute,talpite buricsi ii dau sa bea cam de9 ori din ea adica mai mult isi uda buzele cu ea dar este bine si asa si nu arunci apa aia din cana pana a doua zi
incearca sa vezi daca -i trece


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allice spune:

Nici eu nu am crezut in deochi! Si in anii cat am urmat cursuri de yoga am mai citit cate ceva despre energii, aure si alte cele... Dar iata ca mi s-a facut dintr-o data rau, da' rau, cu stare de voma, cu senzatie de lesin si vertij... Culmea e ca nu vedeam decat fata unei femei, o... gospodina, o femeie de pe strada pe care am vazut-o ca s-a uitat la mine. Nu mi s-a parut ca s-a uitat ciudat si nici nu mi s-a parut ea mie deosebita... Mi-am spus singura Tatal nostru, incercand din rasputeri sa ma concentrez, apoi m-am mutat pe alt scaun. Ceea ce e ciudat, e ca mi-a trecut starea si m-a luat cu un cascat de-mi curgeau lacrimile.
Culmea e ca eu niciodata n-am inteles vreo rugaciune, ba chiar sunt de parere ca Dumnezeu aude ce vreau mai ales daca spun cu cuvintele mele... Iar copilului meu i-am spus acelasi Tatal nostru dupa ce am eliminat tot ce credeam eu ca-i un discomfort pentru el. Si stii care-i culmea? De doua ori chiar s-a manifestat ca si cum a fost deocheat. Si s-a potolit imediat...
A!!! Daca Mersul trenurilor sau alta poveste iti creaza tie aceeasi stare de care ai nevoie ca sa indepartezi de tine si de copilul tau raul, atunci da, poti spune ce vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

eu stiu ca e f nasoala starea..e deochi sau nu?> nu stiu..
stiu insa de la soacra mea ca mama ei a vut un copil care i-a murit de deochi...era bebelus si i-a fost atat de rau incat a murit...ca sunt vorbe sau nu...ca medicina nu l-a ajut atunci sau ca nu a apelat la medicina(cu 50-60 ani in urma) nici asta nu stiu...stiu doar ca poporul roman discuta f mult despre deochi....

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Eu cred in deochi.Mi s-a intamplat mie, baietelului dar nu fetitei.De fapt cel care deoache imprastie(ca sa ma exprim simplist) energie negativa(fara sa vrea , in cele mai multe cazuri), energie negativa care este preluata de cel care va fi deochiat.Nu-i obligatoriu ca toti sa ne deochiem.Cei care nu se deoache(deci, cei care nu cred asta pt ca nu li s-a intamplat)nu preiau energiile negative din jur.Sunt protejati de p[ropriile energii.

Dupa cum v-am spus eu si Rares ne-am deochiat, in schimb fiica mea, Ioana nu s-a deopchiat niciodata.Mai mult, Ioana are leac.Imi zice de deochi si-mi trece...
Nu conteaza neaparat ce spui ci doar sa ai calitatile necesare.Chiar am intrebat-o ce spune cand imi descanta si mi-a zis ca Tatal Nostru, pe care nu-l stie complet...

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Eu cred ca atunci cind nu ai habar despre un lucru preferi sa-l ignori...Demonstrati-mi stiintific ca deochiul nu exista (in cazul nostru pediatrul ar trebui sa stie de ce plinge, nu? Dar se intimpla ca doctorul sa ti-l puna la loc in brate dupa ce-ti declara ca n-are nimic-eventual burdusindu-l cu debridat, novocalmine si alte alea-si o baba chioara si arhaica sa ti-l potoleasca in trei secunde). Si-atunci, cind intimplari in astea nu mai sunt de f mult "intimplari" ci generalitati, cum iti explici? Multe lucruri transcendentale nu sunt explicate...

Ceea ce nu inteleg deloc e de ce se amesteca Tatal nostru cu practici de magie alba?!

Eu ii spun Tatal nostru la culcare si o inchin. In plus e f important sa nu fii tu agitata, stresata, speriata pentru ca ii transmiti starea si nu se va potoli. Sau unii nu cred nici in asta??? (imi pare rau, asta recunosc toti pediatrii...De ce anxietatea sau starea de calm se pot transmite, dar raul, nu?! Intrebare probabil retorica...)

Gabi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

f interesanta dezbaterea.
dar eu cred ca aici subiectul nu e daca credem sau nu in deochi ci ce se poate face cu un copil considerat deocheat de mama lui, nu?si poate ca nu-si au locul remarci ironice la adresa celao care cred.

eu am fost mult timp pe linia neutra.nu credeam in deochi dar nici nu aruncam cu pietre.pina am nascut si m-am confruntat cu crize de plans inexplicabile ale fetitei mele, aparute mai laes in urma iesirilor afara cand mai intalneam doamne drgute care spunea"vai ce scumpa e!"si o sorbeau din ochi.
eu asistam speriata la plasete pina cand soacra mea ii stingea chibrite is se linistea brusc.la primele dat am dat din mana neincrezatoare dar s-a repetat de mai multe ori, asa ca acum fac asta fara sa mai caut explicatii stiintifice, sau sa le dau celor care nu cred, doar sa-i fie puiului meu bine.ca asta e important nu?

binenteles daca nu exista probleme medicale,pentru ca e clar ca nu totul trebuie pus in carca deochiului.

va dorim numai bine

cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si 8 luni)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zamzuu spune:

Dragi mamici, va scrie un tatic zgubilitic, ca sunt GOGOASA din TRASNITI IN NATO, dar cititi, ca va scriu cu seriozitate. Legat de subiectul vostru, eu zic: CEVA EXISTA! Nu se poate vorbi aici doar de "babisme" cand rata de "trecere" a acestor stari infecte este foarte mare atunci cand spui TATAL NOSTRU sau faci alt descantec. Nu cred ca mai este nevoie sa spun: "de ce TATAL NOSTRU". Dar ce este comun in toate aste, este masajul facut in forma de cruce deasupra ochilor, la unirea sprancenelor. Inconstient, facand acest lucru, masati si stimulati glanda pineala, al trei-lea ochii (cel al cunoasterii).

Incercati asta cand sunteti obosite, "privind" sub pleoapele inchise spre acest punct (deci cu ochii inchisi) si veti experimenta cu fiecare expiratie facuta lent, o stare de bine, excelenta, o relaxare perfecta pe masura ca lasati usor, foarte usor capul pe spate.

Dragele mele, nu tot, dar ceva din toate astea le simte pruncul vostru. Va privi cel putin o data spre acest punct si veti constata o relaxare mai buna a bebe-ului, asta in cazul in care vorbim de deochi. Daca nu trece si puiul nu tace, e sigur ceva mai mult. Sa nu va fie teama sau jena in public sa recurgeti la asta. Increderea voastra ca va fi mai bine dupa...o veti transmite inconstient copilului cu care sunteti in rezonanta, "pe aceeasi unda".

CINE, CUM, DE CE? Nu de putine ori ati primit vizita vre-unei vecine "dragi" care, plangandu-se de una si de alta minute in sir, va lasa la plecare vlaguite si cu dureri de cap, iar ea, bine merci, iti multumeste din usa ca ai ascultat-o, ca si-a putut descarca sufletul si acum ii e mai bine. Si pleaca cu promisiunea ca "mai vin io si maine". FUGI D-ACI. Vorbim aici de inconstientii VAMPIRI ENERGETICI care fac asta fara voia lor, indiferent de culoare ochilor. O fac interactionand campul lor energetic slab, adiv ca un burete, cu campul vostru plin.

Din aclasi motiv, copiii (plini de energie, ca numai ei pot sa fuga ore in sir fara sa cada lati, nu ca noi, 5 trepte si juma de ora pauza) nu trebuie sa doarma in camera cu bunicii, vlaguiti de varsta si sanatate, sau sa stea prea mult in bratele lor. Bunicii (ma rog, persoanele in varsta) se simt bine (ce vina au ei?) si copilul se "potoleste" subit.

PAVAZA PROBATA: Pentru cazul cu vecina, inchideti ceacra mainii stangi, ca sa nu mai cedati din energia voastra, unind policele, aratatorul si mijlociul, ca la inchinare si nu le deschideti decat dupa plecarea musafirei.

De ce rosu la manute? E mult de zis, de e logic. REZUMAT!!! Este vorba despre bariera de culoare cuprinsa intre infrarosu si rosu vizibil din multitudinea de culori ale aurei pruncului. Cu un rosu in plus, se stimuleaza emisia de rosu propriu. Sigur, e de bine. Puneti-i.

Pentru Alin, prietene, exista dovezi ale asa zisului VAMPIRISM ENERGETIC, raspunzator, bata-l vina si de deochiul romanesc. Cauta, daca te intereseaza si vei gasi. Daca nu te-ai documentat inca, nu inseamna ca sigur viitoarea ta cina va contine multa celuloza, dar e bine ca atunci cand raspunzi "usor acid" cu pretentii de cunoscator unor mame trecute prin multe si mai si faci promisiuni culinare, sa te bazezi pe ceva. Hartia cade greu la stomac si apoi o sa le ceri un descantec de mate incurcate.

In final, EXISTA chiar daca nu il intelegem pe deplin si merge ce am scris. PAROL, ca avem si noi trei puradei.

PERMITETI SA RAPORTEZ! SA TRAITI!

soldat GOGOASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocado spune:

Desacntec.

"fugi deochi dintre ochi din rarunchi, din obraji si lasa-l curat si luminat pe ....k steaua din cer, k argintul strecurat si dute acolo in pustiu unde pasarea nu canta, vantul nu bate"
Se spune acest descantec in timp ce omul este masat usor pe frunte sau maini. Se zice in gand. Apoi se zice Tatal Nostru.
Mama mea asa ne facea noua cand eream deochiati si descantecul functiona
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Hai mah fetelor, calmati-va cu deochiul asta....de ce nu incercati sa gasiti niste cauze medicale starii de rau pe care o au copiii?...



Carmen si bb Maya Alexia
Poze cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

[quote]Originally posted by ana_a

Eu am fost deocheatza de multe ori si pot sa va spun ca este o stare fff urata, ceva intre lesin si nu stiu ce...mai sus de lesin... este oricum foarte urat. Mie imi stingea mama carbuni, adica ardea chibritele si punea in apa doar carbunele de la chibrit, si facea de 9 ori cruce cu chibritul iar mai apoi imi dadea sa beau apa aceea, in timpul asta nu era voie sa vorbeasca. Si imi trecea destul de repede. Deochiul nu e o gluma.

asa si noi
si eu si fetita mea am fost deocheate de multe ori s doar cu carbini scapa.

Antonela
pozici cu Andrada

Mergi la inceput