Copil deocheat. Stie cineva descantece sau rugaci

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Galinia spune:

Subscriu la parerea Berthei.Nici eu nu cred in deochi si niciodata nu i-am pus ceva pe dos sau un snur rosu fetitei mele si n-a patit nimic.Acum ce sa cred,ca nu era suficient de draguta sa fie deocheata?In acelasi timp,stiu ce presiune vine din partea femeilor mai in varsta din jur(mama,soacra,vecina)care-ti dau tot felul de sfaturi legate de deochi,care atunci cand plange copilul te asigura ca e deocheat,in loc sa caute adevarata problema.Copilul e mic si plange din atatea motive...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Galinia are dreptate cand vorbeste despre presiunea cunostintelor mai tinere sau mai in varsta. Pe mine m-au certat multi ca n-am pus baiatului snur rosu la manuta. Ba chiar o vecina mi-a povestit cum m-a "salvat" ea: asteptand intr-o zi liftul, l-a auzit pe Darius plangand si i-a zis repede ceva "de deochi". Si, minune mare: copilul a tacut chitic!Pacat ca nu mai stiu de ce plangea atunci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

fetelor..se prea poate ca deokiul sa fie sau sa nu fie.Cu ochii mei am vazut ca un descantec te poate pune pe picioare,o fi sau nu coincidenta,nu ma mai agit.
Cert e ca eu ii ziclui Marc PTIUUUU sa nu fii de deoki! atunci cand mi se pare deosebit de dragut sau cand face ceva ce ne pune in coada,si face multe!!Si cand se mai mira vreo baba iar ii spun,in numele ei ,desigur.
Si asta nu inseamna ca bag mana in foc ca exista desi am citit negru pe alb (in F.As cred)

deokiul este explicat si dovedit stiintific ca schimbare a metabolismului si ca se poate fara indoiala realiza doar printr.o privire.Nu trebuie musai sa fie privirea cuiva intors de la tzatza!!!

bineinteles ca are o aura asa,de superstitie de babe,cu descantece si carbuni stinsi si ochi verzi sau cate mai sunt,dar pana la urma de unde nu faci foc nu iese fum si n.o fi intelepciunea populara si folclorul doar o gasca de aiureli.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:

deokiul este explicat si dovedit stiintific ca schimbare a metabolismului si ca se poate fara indoiala realiza doar printr.o privire.



Daca'mi arati si mie respectivul studiu care explica si dovedea stiintific il mananc cu tot cu revista in care a aparut ( toata colectia + suplimentele)

Alin

*Ex astris, Scientia*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Draga Alin, ce curaj sa infrunti un intreg forum de mame speriate de deochi! Pregateste-te de masa, cine stie ce o mai fi scris lumea. Si Hancu prevede cutremure si zice ca e stiintific. Sa nu te superi, Mamica dulce, disputa asta e chiar amuzanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Eu cred in deoki. Am o matusa intoarsa de la san care deoake rau de tot. Stiind ca deoake, a furat descantecul de la o baba si mi l-a spus si mie dupa ce l-am nascut pe Stefan. Se spune ca, pentru a avea leac, trebuie sa furi descantecul din prima, dar sa nu-l spui sa te auda o persoana mai batrana decat tine ca-ti fura leacul. Eu am reusit sa-l prind din prima tura (se spune de 9 ori) si mi-am si incercat puterile de cateva ori. Functioneaza. Am auzit si de snur rosu la mana (Stefan se deokea si cu mama snurului la mana), de bluzite puse pe dos (dar nu i-am pus, sa nu-i mearga baiatului rau), de pus benghi in frunte. Iata, sunt o mamica superstitioasa, dar daca nu as fi suferit si eu din cauza acestui deoki, probabil ca nu as fi crezut.

Roxana si bebe Stefan (24.04.2004)

http://community.webshots.com/album/267997357UUZEdo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Dragii mei care nu cred in deoki!

Va doresc sa nici n-aveti parte nici pentru voi si nici pentru copiii vostri, si in plus sa gasiti cauze stiintifice de fiecare data cand va plange copilul.

Noi, astia care am trecut prin asha ceva sau care credem, o sa rezolvam problemele micutilor nostri in mod nestiintific...

Pana la urma important e sa-i fie bine copilului, nu???

Numai bine tuturor,

... un cercetator...si dr. in fizica, na!!!

Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 15 saptamani (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sigrid26 spune:

Eu una cred in deochi din experienta proprie cu fetita mea.De cand fetita mea era bebelus la fiecare intalnire cu prietena mea nu ne mai intelegeam cu ea, bebelus vomita si se molesea cand a mai crescut plangea pana nu mai avea voce,,,,totul trecea cu Tatal Nostru....acum ce sa cred,,,,ca doar nu ii trecea durerea de dinti sau altele cu Tatal nostru.Eu una nu credeam dar m am convins pe propria piele ca este adevarat.In leg cu ce zicea mamica dulce ca e demostrata , am citit si eu este vb de energiile care unele persoane le transmit atunci cand se minuna de ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Am deschis acest subiect deoarece fetita mea face des astfel de crize de deochi ,nu neaparat ca e frumoasa.Am fost si la manastire cu ea, si i-am explicat calugarului, care ne-a citit un descantec de deochi.
Cer sfaturi si pareri doar acelor mamici care cred in deochi si au mai patit cu copiii asa ceva,iar celor care nu cred,sa-i fereasca D-zeu de asa ceva!

doris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Daca'mi arati si mie respectivul studiu care explica si dovedea stiintific il mananc cu tot cu revista in care a aparut ( toata colectia + suplimentele)

Alin

*Ex astris, Scientia*



Io zic sa te pregatesti serios pt. o portie de colectie de F. As servita la micul dejun sau la cina.
Eu nu cred deloc in deochi. Dar am citit si eu, tot in F. As cred, un studiu prin care explica fenomenul si explicatia parea f. logica. Era ceva de genul telepatiei existente intre 2 persoane.
Numai ca ce explicau ei acolo ca fiind deochi nu trecea nicidecum cu Tatal Nostru sau apa cu carbuni .
Am sa incerc sa caut articolul, dar promiti sa faci o poza cum mananci ziarul?

Sa traim bine!

Mergi la inceput