cine mai are cerclaj?

cine mai are cerclaj? | Autor: bebelusha28

Link direct la acest mesaj

Buna! Am si eu mai multe nelamuriri! Daca mai are cineva cerclaj rog mult de tot sa-mi spuneti si mie cum e dupa- e normal sa te doara burtica, trebuie sa stai numai intinsa in pat, e normal sa ai din cand in cand contractii?
Va multumesc,
Dana si bebelusha!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Buna Dana.
Eu am avut cerclaj la prima sarcina, facut pe la 4 luni jumate. Pentru contractii medicul ar trebui sa-ti prescrie ceva care sa le impiedice, eu am facut injectii cu Gravibinon (parca asa se numea, scuze, dar a fost acu' aproape 5 ani, am mai uitat..). Trebuie sa te feresti de orice efort, si, intr-adevar majoritatea timpului sa-l petreci la orizontala. Nu intra in panica, eu am nascut la termen, la vreo 10 zile dupa ce mi-a scos firele.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

Eu am 5 luni si jumatate si iau Duvadillan si No Spa dar tot mai am din cand in cand dureri. Nu a trecut decat o sapt de la cerclaj si nu stiu daca e normal sau nu.
Multumesc,
Dana si bebelusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

No Spa mi-a dat si mie sa iau(mi-am amintit cind ai zis tu)..stiu ca o saptamina am stat in spital, unde imi faceau o chestie numita amestec litic, injectabil..nu mai stiu exact ce continea, doar diazepam imi amintesc..dormeam tot timpul de la el..apoi acasa mi-a zis sa iau la nevoie diazepam...niste dureri aveam si eu dar nu mi-am dat seama daca erau contractii..oricum cind aveam oarece dureri luam un No Spa..parca si Lizadon imi mai recomandase. Scuza-ma ca nu imi mai amintesc f bine, dar am vazut ca nu ai raspunsuri de la fete care sa fi fost mai recent in situatia asta si am zis ca poate te ajuta si amintirile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

Iti multumesc,Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Si eu am avut fir. Si contractii usoare dupa. Dar usoare si n-am mai luat nimic dupa. Numai in spital cat am stat sa fac interventia mi-au facut injectii cu antispastice si somnifere de nu stiam de ce-mi vine sa dorm ca lemnu'. Si bineinteles am stat mai mult intinsa de m-am facut cat casa. In saptamana 38 mi-a scos dr. firul si peste 3 sapt. am nascut. Eu citisem ca dupa scoaterea firului se declanseaza nasterea dar doctorul m-a asigurat ca nu e asa si a avut dreptate. De fapt, eu am nascut dupa ce, cu o seara in urma, fusesem la o mica plimbare in parc.

Mergi la inceput