Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, pai de exemplu, fasolea verde are deja 5-6 frunzulite si, dupa cartea de gradinarit, ar trebui sa scot plantutele afara...eu nu pot sa cred ca s-au facut intr-o saptamana bune de plantat direct in gradina. nici nu stiu ce sa fac. sunt mari, frumoase, arata viguroase...ce seminte or fi fost astea, nu stiu! cica sa pun semintele in pamant cu 10 saptamani inainte sa le scot in gradina. una a trecut si ele sunt taman bune, in restul de 9 ce fac? umplu dormitorul de oaspeti de lastari, aia creca fac. :))

iar eu va invidiez pentru zapada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Super subiect!!! io abea acum l-am vazut.
Sunt terminata dupa gradinarit chiar daca nu am gradina.
Stau la bloc si sper in primavara asta sa-mi pun un rand de jardiniere la baza balconului si altul un pic mai sus astfel sper sa obtin un rand de flori cu etaj.Miar place mult ca pe randul de jos sa plantez menta ca sa fie verde si sa miroasa frunos iar ce de deasupra sa plantez la prima faza lalele, narcise, zambile si nu in ultimul rand pt. primavara mi-ar face placere sa fac rost de niste bulbi de ghiocei sa infloreasca si la mine pe balcon in fiecare primavara.
Pt mine plantele fie ca au sau nu flori aduc armonie.Si am citit intr-o revista ca din punct de vedere feng shui ele reprezinta paznicii case.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare!
Eu nu sunt o cunoscatoare si vreu sa va pun cateva intrebari...
Primavara trecuta am semanat muscate din seminte... au fost frumoase peste vara... a venit toamna le-am pus la hibernat in basement... cred ca a fost prea frig si toate cioturile alea sau inmuiat si s-au transformat intr-o chestie maro curgatoare... le-am adus in casa la caldura la inceputul lui ian. au inceput frunzele... au facut musculite, schimbat pamantul iar acum mi sa0-u uscat frunzulitele... mai au sanse sau sa le arunc?
Merci

Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Timea,

mai ai seminte???...cred cä ai inteles räspunsul.

Conchita,

ästea sint seminte supranaturale!!!...ca in "Jack si vrejul de fasole"!!
Dacä sint asa de viguroase si temperatura de afarä permite, atunci scoate-le...sint curioasä ce fasole urisä o sä recoltezi......pe farfurie e numai o boabääää....

Petra,

anul trecut am fost tare smecherä......nu am plantat toate semintele de cältunasi ( care nu prea erau infloriti cind am fäcut pozele ), ci am mai läsat mai mult de jumätate...mi-au inflorit pinä cind a venit frigul si eu am tot adunat la seminte ...am avut toate culorile si aspectele...galben pal, galben mai intens, rosu ca focul, grena, portocaliu si chiar tärcat...au fost si simple, si bätute...dar nici eu nu le-am sortat, cä oricum sint toti frumosi...vä dati seama ce treabä au avut albinele!!!...apropo albine...incä nu aveam nici o floare naturalä pe balcon si a fost o zi de-aia frumoasä de primävarä...la un moment dat, vine un bondar mare si gras si mai presus, hotärit cä stie ce face....zboarä pe lingä mine si se duce la zorelele mele de stofä...biziia asa de multumit cind a intrat in cornetul unei flori "päcälici"...a cäutat ce a cäutat si a zburat deodatä nervos, biziind si mai repede!!...am murit de ris!!

Otilia,

hai cä am reusit sä pun buruienile pe net intr-un album...sper sä-mi aparä adresa jos la semnäturä...pe balconia arätau mai frumos......dar lasä cä la varä mä duc la grädina botanicä ( nu e departe de mine ) si sä vezi ce mä laud!!!
In 3 luni apar läcrämioarele......la mine in pädure...

Pupici la toate de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Ana ma bucur ca-ti plac plantele mele.Acum s-a mai incalzit si pe la noi si sint in aranjare cu gradina.Cum ti-am promis o sa-ti mai trimit poze, sau o sa incerc sa fac album.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by timea

Salutare!
Eu nu sunt o cunoscatoare si vreu sa va pun cateva intrebari...
Primavara trecuta am semanat muscate din seminte... au fost frumoase peste vara... a venit toamna le-am pus la hibernat in basement... cred ca a fost prea frig si toate cioturile alea sau inmuiat si s-au transformat intr-o chestie maro curgatoare... le-am adus in casa la caldura la inceputul lui ian. au inceput frunzele... au facut musculite, schimbat pamantul iar acum mi sa0-u uscat frunzulitele... mai au sanse sau sa le arunc?
Merci

Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004



Probail frunzulitele noi iesite , erau prea fragede pentru a rezista unei mutari. MAi asteapta un pic, poate daca radacina este buna v-a mai scoate alti lasatri. Pune vasele acum la lumina si uda-le cate un pic.
sucecs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Cami glumeata, ce adresa ne-ai dat? cere sa ma loghez si as putea daca mi-ai da tu parola. dau la schimb o boaba de fasole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Conchita...ai reusit sä mä sperii!!
La mine merge si färä parolä beyyy........ahhh....da´probabil cä pe mine mä cunosc si de-aia!!!
Vezi cä jos sint afisate numele albumelor...la "tip...name"...nu stiu de ce apare asa de complicat!!!...faci click de 2 ori cu vrejul de fasole si intri...in altä listä ...dar sus in dreapta poti sä alegi cum sä-ti arate pozele. Prima din stinga este mai rapidä, dar cea din dreapta de tot este fainäää....

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Acum ca v-am descoperit o sa profit de voi:)
Deci sa mai le tin( muscatele) ca daca tot mi-au ocupat atata timp si spatiu:) Oricum cred ca maine ma duc la cumparaturi:)
Eu m-am mutat de un an si inca nu ne-am amenajat gradina... de anul asta o sa incep incet, incet asa ca o sa am nevoie de voi:)


Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

CAmi,
Nemtii astia sunt diferiti si la pus pozele pe net. M-am uitat si eu un pic cam lung, dar am reusit si ti-am vazut mini-gradina botanica! Frumoase flori, frumoasa gradinareasa si probabil iesi des la o gura de aer curat pe balcon! Ai flori deosebite, mi-au placut!

Conchita,
Ce-ti mai fac rasadurile, si mai ales fasolica! a inflorit deja? dupa ritmul de crestere?
Daca isi cresc asa ca din apa rasadurile, inseamna ca au mana buna la ele si prinzi curaj si pe la anul, sua poate cine stie faci delivery si pe aici prin Chicago! Glumesc si sa nu te superi pe mine.

Timea,
TE asteptam aici sa intaresti randurile gradinareselor fericite pentru ca l-i s-au prins si inflorit floricelele!


Mergi la inceput