Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Aoleo, asa-i, am uitat ca le-am mai pus p-aci pe undeva, parca la gashka noastra de americance Memorie scurta, de! da' poti sa ma pedepsesti si sa pui pozele-alea di la thnksgiving, ca io nu ma supar, oricum!Dimpotriva, nu te-am mai vazut la oki...nici nu mai tin minte de cand! Si vreau poze si cu cutzu'tau frumos!
Idee super ce mi-ai dat, desi solutia era la nasul meu! Pai gata, schimb pamantul ca asa nu se mai poate!
fetele, tre' sa marturisesc un pacat..nu-shtiu dak ii mare ori ba...de cate ori ma duc la serviciu prin diferite scoli, am inceput sa fiu cu okii dupa plante si flori...ieri cupiii aveau un test si scriau acolo singurei...io m-am apucat sa curat neshte floricele de uscaciuni si altele..iar la sfarsit am luat ca amintire niscai lastarasi. Is cleptomana florilor, ce mai! Alta data am vaz't un ghiveci cu un soi de trifoiash care arata asa de frumos si de vesel, ca i-am luat o radacinutza, acum creste si se face mare la mine-n fereastra...Ziceti sa ma predau organelor in drept?
Mi se trage boala asta de cand au fost ai mei in vizita, m-au lasat cu florile pe cap la plecare si doar nu era sa le las sa moara, nu? E fain cata responsabilitate iti insufla minunile astea mici si verzi. Am invatat, sau incerc sa invat, cum sa am grija de ele si ma batzoshez toata cand cineva mi le lauda.Ie-te ce satisfactii simple au unii, dom'le!

P.s> Conchi', ai mei is vedete in cartier.Numa' ei si pushtanii de 18 ani se mai plimba de manutza sub clar de luna...Si cand te gandesti ca tata face 60 de ani sapt viitoare..cand a trecut timpul asta, nu stiu...da' am sa le transmit ca fac furori si pe internet acu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by conchita

Petra,

minisera cum descrii tu am! deci e buna sa o folosesc, multumesc.
e frig aici, serios, la noapte va fi din nou limita de inghet. nu ca la tine, bineinteles, dar si noi avem iarna (fara zapada), din pacate :)



DAca zici ca este la limita inghetului baga totusi undeva in garaj, sau acopera cu o patura minisera, pentru ca la rasaduri le trebuie macar 3-5 grade Celsius sa fie OK!!!

Felicitari pentru faptul ca ai mai slabit cu munca din gradina. La mine nu s-a vazut asa ceva (vizibil ma refer) cu toate ca am tras de radacini si saci cu pamant toata primavara trecuta. Primavara asta o sa mai boieresc un pic, pana imi ies toate floricelele puse din toamna!

Poze cu gradina mea nu pot sa-ti pun acum pentru ca arata _groaznic_!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA

Eu am bibilit azi toata ziua o schita despre super-gradina mea de vara asta. Idei am multe sper sa am timp si energie sa le aplic.
Deocamdata ma ingrijoreaza soarta muscatelor mele pe care le tin in casa inca de asta tomna, unele sunt viguroase si frumoase, altora le plangi de mila. Inca nu mi-e clar cam cat de des trebuie udate muscatele in conditii de interior. E posibil sa le dauneze aerul cald care vine de la furnace ?(doua dintre ele sunt cam aproape, bietele). Apoi mai am o fosta minunatie numita "New guinea impatiance" si care mi s-a stafidit toata saraca, abia daca mai are un brat anemic in aer. Trebuia sa o ud musai la doua zile, altfel se blegea, dar am observat ca pamantul a capatat o crusta albicioasa parca de mucegai. Asa a patit si "colega" ei de suport, o muscata curgatoare. Sunt f suparata din cauza lor...
Si ptr ca voiai poze, conchi', uite aici in memoriam gradina mea de asta vara...
http://pg.photos.yahoo.com/ph/andreea_mihailescu2000/album?.dir=c772&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

(io,dupa cum constatati inca nu stiu sa pun linkuri de-alea smekere si prescurtate..oi invata eu odata si-odata...)

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!



Andruscule,
Eu mi-am luat muscatele in casa inaintea gerului, si s-au cam ramolit, drept pentru care le-am pus la pastarere intr-un loc dosit, si surpriza sunt inca verzi chiar daca nu le-am udat decat o data sau de doua ori de asta toamna. Muscatelor le place racoarea, deci nu le tine langa ventii de caldura, si uda-le mai rar, iar chiar daca sunt mai vai de capul lor, important este sa nu fie uscate complet, adica sa aiba o frunza doua verzi, si la primavara isi vor revenii, cu siguranta.

Petele albe de pe pamant, nu sunt de mucegai, ci din cauza calciului din apa, si s-a format pentru ca ai udat floarea destul de des, iar caldura casei o evapora repede. Asa ca poti schimba pamantul in primavara cand planta se v-a revigora.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA
[...... Is cleptomana florilor, ce mai! Alta data am vaz't un ghiveci cu un soi de trifoiash care arata asa de frumos si de vesel, ca i-am luat o radacinutza, acum creste si se face mare la mine-n fereastra...Ziceti sa ma predau organelor in drept?



Florile furate se prind si cresc frumos. Asa ca nu te preda .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by petra
Florile furate se prind si cresc frumos. Asa ca nu te preda .



haha, daca asta e rezolutia, atunci pot sa pastrez si io ferigile adunate de prin padurice? am fost o lasha, nu mi-am recunoscut infractiunea pana n-am vazut daca Andru e pasibila de parnaie sau nu :-)

Petra, eu am pus minisera in casa, mai precis dormitorul de oaspeti. acum am o nelamurire. pana cand le tin in minisera? pe pliculetele de seminte cica sa le pun in pamant cu 10 saptamani inainte sa le scot afara. si ca vor incolti in 7-10 zile. pai la mine au incoltit in 3 si unele dintre ele au deja frunzulite mici dupa nici o saptamana. ajutor!

azi am in plan sa fac coltul trandafirilor si al cactusilor- ma rog, plus plante suculente. 10 grame daca dau jos si tot e bine, ca nu e dragut sa fiu o gradinareasa cu posterioru cat trei minisere la un loc.:-)
si mai am o intrebare: trandafirii agatatori pot fi directionati cu foarfeca sa creasca in forma de tufisuri sau tre sa le pun palier neaparat?

unde-s celelalte minunate gradinarese?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Ana ti-am trimis niste poze. le-ai primit???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Rasadurile se tin la crescut unde le-ai semanat pana cand le vezi ca sunt viguroase, si le-au dat mai multe frunzulite. Chiar daca la tine este cald afara, plantutele trebuie sa fie viguroase pentru a rezista si diferentelor de temperatura dintre noapte si zi si a curentilor, vantului. Asa ca mai ai de le tinut in casa, sau ma rog in mini-sera, la loc luminos, caldut si sa le uzi usor pe pamantu cu apa statuta intr-o sticla la temperatura serei. CAm dificil , nu?
Chestiile astea le-am aflat si eu mult mai tarziu si deja mare parte din rasaduri erau compromise, din cauza ca m-am grabit sa le scot afara.
TRandafirii agatatori se directioneaza in primul rand cu o scarita sau palier, sau daca ai deja un suport(o balustrada, un gard) efectiv prin gelarea mladitelor de acel suport. Doar intretinerea lor intr-o forma frumoasa de face cu foarfeca, taind lastarii tineri rebeli, care strica si forma si calitatea infloririi trandafirilor pentru ca trag seva necesara plantei pentru a inflori.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Bine v-am gäsit pe toate grädinäresele frumoase

am indräznit sä reapar si eu cu un sfat, sau mai bine zis tip pentru räsaduri, cä la mine pe balcon este incä linisteeeee....
Pe la Nemtia pe aici, am väzut räsaduri f. frumoase puse in cartoane de ouä. Nu stiu dacä pe la voi se foloseste ambalajul ästa refolosit si refolosibil, dar mi sa pärut o idee excelentä, färä costuri suplimentare si mai elegant pentru räsad. Cind sint bune de plantat, se taie cu foarfeca fiecare formä si se planteazä asa direct, färä sä deranjezi rädäcinile räsadului...cartonul se descompune in pämint si...gata!
Dacä nu infloreste planta cind se va face mare, se lipesc niste flori de stofä ( aratä mortal!!! ), iar mai tirziu, in cazul legumelor, agätati legume de plastic ( se gäsesc in magazin ), care aratä atit de adevärat, cä nu-ti vine sä crezi!!!....tu nu crezi, cä stii....dar vecinii, care nu stiu, vor muri de ofticä!!!
Eu mi-am pus toate florile din balcon intr-un colt, lingä peretele de la sufragerie si väd cä au rezistat si la temperaturi de -15 grade!! O sä pun si eu pozele de anul trecut, ca sä mä laud un pic!!!

Pupici de la Cami.

PS: Petra mi-a fäcut moralä, cä nu am mai venit pe aici...hai cä am pirit-o!!!

Frumoasa, optimista si glumeata! :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

si de la mine! Am trecut pe aici doar ca sa va urez o duminica placuta si sa va spun ca eu ma pregatesc sa ies la plimbare, dar o sa profit de iesire ca sa cumpar (din nou) si cateva rasaduri de fragute. Doamne-ajuta, poate de data asta o sa am mai mult succes cu ele.

Pupici!

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by camelia-daniela

Bine v-am gäsit pe toate grädinäresele frumoase

am indräznit sä reapar si eu cu un sfat, sau mai bine zis tip pentru räsaduri, cä la mine pe balcon este incä linisteeeee....
Pe la Nemtia pe aici, am väzut räsaduri f. frumoase puse in cartoane de ouä. Nu stiu dacä pe la voi se foloseste ambalajul ästa refolosit si refolosibil, dar mi sa pärut o idee excelentä, färä costuri suplimentare si mai elegant pentru räsad. Cind sint bune de plantat, se taie cu foarfeca fiecare formä si se planteazä asa direct, färä sä deranjezi rädäcinile räsadului...cartonul se descompune in pämint si...gata!
Dacä nu infloreste planta cind se va face mare, se lipesc niste flori de stofä ( aratä mortal!!! ), iar mai tirziu, in cazul legumelor, agätati legume de plastic ( se gäsesc in magazin ), care aratä atit de adevärat, cä nu-ti vine sä crezi!!!....tu nu crezi, cä stii....dar vecinii, care nu stiu, vor muri de ofticä!!!
Eu mi-am pus toate florile din balcon intr-un colt, lingä peretele de la sufragerie si väd cä au rezistat si la temperaturi de -15 grade!! O sä pun si eu pozele de anul trecut, ca sä mä laud un pic!!!

Pupici de la Cami.

PS: Petra mi-a fäcut moralä, cä nu am mai venit pe aici...hai cä am pirit-o!!!

Frumoasa, optimista si glumeata! :-))



Camelia,
Dupa asa un sfat de ingenios cu rasadurile in cofrajul de oua, cu florile sau legumele "pacalici" cum sa nu-ti fac "morala" ca nu ai fost cam de multa vreme pe aici?

Mergi la inceput