Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
spuneti-mi, va rog, care este denumirea lat. a chiparoasei?
Fetele din USA, stiti cumva daca gasesc bulbi de asa ceva ca sa-i plantez? Este o floare pretentioasa?
Cami, mi-era dor de povestile tale. Ma bucur ca te-am regasit.
Multumesc anticipat,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Buna fetelor, am patit-o cu palmierul, i s-a umplut pamantul de viermisori f.mici si albi sau or fi pureci? Puteti sa ma ajutati? Numai bine.

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Buna fetelor, am patit-o cu palmierul, i s-a umplut pamantul de viermisori f.mici si albi sau or fi pureci? Puteti sa ma ajutati? Numai bine.

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)



Trebuie sa-i speli bine radacinile si sa-i schimbi pamantul. Este ce-a mai buna metoda. Mai poti incerca si ceva insecticide dar vezi daca sunt recomandate palmierului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutzu spune:



Sunt in mare incurcatura: am cumparat o azalee si nu stiu cu ce apa sa o ud.
Stiu ca cea mai indicata este apa de ploaie. Dar eu chiar nu am de unde sa fac rost de apa de ploaie, decat sa stau cu ligheanul pe geam cand ploua......fac haz de necaz.

Nu am udat-o inca si stiu ca trebuie sa se mentina pamantul umed. Ieri am cumparat-o

Pupici multi

P.S. are florile roz

Mada, mami de
Antonia****06.01.2001
Lukas******14.10.2003
http://community.webshots.com/user/madutzu05

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru-cinci lamai pe ora (Iren)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutzu spune:

quote:
Originally posted by ciuf

Salutare,
spuneti-mi, va rog, care este denumirea lat. a chiparoasei?
Fetele din USA, stiti cumva daca gasesc bulbi de asa ceva ca sa-i plantez? Este o floare pretentioasa?
Cami, mi-era dor de povestile tale. Ma bucur ca te-am regasit.
Multumesc anticipat,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa



Ciuf eu as zice tuberose. Nu sunt 100% dar asa cred.
Alte info nu iti pot din pacate.
Fetelor, daca gresesc (nu-i imposibil) va rog sa ma corectati

Pupici multi

Mada, mami de
Antonia****06.01.2001
Lukas******14.10.2003
http://community.webshots.com/user/madutzu05

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru-cinci lamai pe ora (Iren)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

serenity si eu m-am gandit sa-mi achizitionez o magnolie...am un vecin cu 3 case mai jos care are o magnolie splendida! Oare cum si cand se planteaza acest copacel? Si unde as putea gasi?

RA sa stii ca si eu am o gradina, mititica ce-i drept si inghesuita si eu sunt noua in aceasta indeletnicire, mai precis de vreo 3 ani de cand sunt casatorita si nici eu nu stau bine la capitolul vocabular de specialitate si experienta...doar ca mi-am crescut florile cu dragoste asa ca bine ai venit printre noi!

vai fetelor din Romania,mai vine si primavara la noi? Ca eu nu mai pot sa vad atata zapada in curte

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Ce primavara,ca aici e un vaj si o ninsoare...Si eu,care planuisem sa merg sambata la niste sere,sa mai cumpar rasaduri si alte alea...Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

petra, mersi mult, o sa-i schimb pamantul. Oare cum au reusit sa se faca?

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Madutu, nu stiam de apa de ploaie pentru azalee... eu zic sa uzi floarea cu apa pe care o ai, aia de la robinet. las-o sa capete temperatura camerei inainte sa uzi florile, ca sa nu le dai "picioare reci". mai repede pierzi azaleele ca nu le uzi, nu?

Ciuf, ai o poza cu o chiparoasa? ca ma uit in carticica mea sa vad corespondentul in engleza.

si haideti cu primavara aia mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Ana,am vazut eu magnolie la Carrfour,saptamana trecuta.Costa cam 500 de mii,parca.Daca ai pe cineva in Bucuresti,poti ruga sa-ti cumpere si sa ti-l trimita.Sau daca vreo cunostinta are drum pana aici...Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput