Ajutor !Copil in clasa 1 !!!

Ajutor !Copil in clasa 1 !!! | Autor: Pdelia

Link direct la acest mesaj

Am un baiat in clasa 1 caruia nu-i place sa-si faca lectiile .
Voi cum va descurcati cu copiii lenesi ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Nu cred ca e vorba de lene,ci doar de faptul ca pe baieti "nu prea ii trage ata" la lectii, asa cum se intampla cu fetele.Si baietelul meu e tot in clasa intai si nu pot spune ca ii place sa-si faca lectiile.Dar stie ca nu trebuie sa mearga cu ele nescrise, asa ca pana la urma le face,desi nu cu placere,cum as vrea eu.Dar eu nu-l invinovatesc prea mult, pentru ca are o groaza de lectii,prea multe pentru un copil de varsta lui,nu mai are deloc timp sa se joace, cred ca s-a saturat deja de facut lectii,dupa doar cateva luni de scoala.Eu zic sa nu-ti faci prea multe probleme,ci doar sa il faci sa inteleaga ce important e sa nu se duca la scoala cu lectiile nefacute.Oricum,cred ca duce si dorul zilelor de gradinita cand mai avea timp sa se joace.

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

SOLUTIA:este STIMULAREA

Pentru inceput ii spui ca nu-i mai cumperi nimic,cum tu te duci la munca si el trebuie sa-si vada de scoala.
Daca treaba continua ii spui ca pentru a vrea sa-si cumpere ceva va trebui sa "munceasca" si sa-si cumpere singur!!!
Adica,

Pt.calificativul:FOARTE BINE-primesti 10.000lei,pt.BINE-5.000;cand situatia o i-a in jos atunci imi dai tu banii inapoi,respectiv 5.000 sau 10.000.

Din bani castigati prin invatatura isi va cumpara ceea ce doreste.

Cred ca treaba-i rezolvata!

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu l-am obisnuit pe Nick sa-si faca lectiile singur in felul urmator: La inceput ii aranjam eu pe rind ce trebia facut: intii la scris (mergea cel mai greu ca e stingaci) iar apoi matematica si in cele din urma la social studies (aici ii placea cel mai mult) si ultima la greaca (unde eu sint complet tufa). Dupa citeva sapatamini, i-am spus sa si le aranjeze singur, dar eu in continuare stateam linga el (citind si eu la rindul meu ceva) ca sa ii pot sta l adispozitie cu intrebari. Dupa alte citeva sapatamini devenise deja rutina si nici nu a trebuit sa mai stau linga el, doar controlez la sfirsit iar el se ocupa singur.

E bine sa fie aceeasi rutina in fiecare zi, e mai usor petru ei si e bine sa se invete se la faca singur pentru ca mai tirziu e mai greu.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

quote:
Originally posted by Cary

SOLUTIA:este STIMULAREA

Pentru inceput ii spui ca nu-i mai cumperi nimic,cum tu te duci la munca si el trebuie sa-si vada de scoala.
Daca treaba continua ii spui ca pentru a vrea sa-si cumpere ceva va trebui sa "munceasca" si sa-si cumpere singur!!!
Adica,

Pt.calificativul:FOARTE BINE-primesti 10.000lei,pt.BINE-5.000;cand situatia o i-a in jos atunci imi dai tu banii inapoi,respectiv 5.000 sau 10.000.

Din bani castigati prin invatatura isi va cumpara ceea ce doreste.

Cred ca treaba-i rezolvata!

Succes!







Eu nu sunt de acord cu recompensele banesti pentru rezultatele scolare, de fapt nu sunt de acord cu recompensele de nici un fel pentru rezultate bune la scoala, eu consider ca nu asta trebuie sa fie motivatia unui copil de a invata.Niciodata n-o sa-i spun "Daca iei nota cutare iti cumpar cutare lucru".Eu vreau sa fie responsabil, sa stie ca invata pentru viitorul lui,nu pentru a obtine niste lucruri pe care si le doreste, vreau sa-si doreasca sa fie cel mai bun, dar nu pentru ca asta i-ar aduce niste bani de buzunar.Parintii mei n-au folosit niciodata argumentul asta pentru a ma determina sa invat si nici eu n-o voi face.

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Noi facem listute cu temele pentru ziua urmatoare sau pentru zilele urmatoare - depinde de caz. Si cand termina tema la ceva, incercuieste cu o culoare, cand toate temele sunt incercuite, aruncam biletelul !!! Fetei mele ii face mare placere sa imi arate cand toate temele sunt incercuite pe biletel. Si avem diferite reguli (adaptate in functie de situatii si teme) - cand e gata tema la romana, poate sa se joace jumatate de ora cu fratele ei, cand e gata tema la germana poate sa iasa afara etc.

Si incearca sa stai cu el cand are teme mai lungi sau mai dificile, si in pauze sa povestiti ce se mai intampla la scoala, ce a facut x sau y in pauza, cum iti faceai tu teme cand erai ca el, ce iti placea si ce nu ... etc.

Cu recompensele banesti pentru rezultatele scolare sau alte activitati casnice nici eu nu sunt de acord - dar fiecare parinte face cum crede ca e mai bine si mai potrivit pentru copilul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari2005 spune:

Nu trebuie sa disperati!
Intotdeauna trecerea de la gradinita la scoala este mai grea. Ganditi-va ca la gradi activitatea de baza era jocul ceea ce nu mai este cazul la scoala, cel putin intr-un procent mult mai scazut.
Banii nu sunt o solutie pentru a-l face sa invete pentru ca va deveni un mic santajist, ceea ce nu va fi deloc incurajator. Ganditi-va la efectele in timp!
Pedespsele ar putea fi o solutie, dar de genul: nu mai ai voie la televizor sau la fotbal (ideea este de a nu-l mai lasa sa faca ceea ce ii place lui cel mai mult).
O alta problema ar fi aceea de a nu crea dependenta copilului de dvs. Lasati-l sa faca temele singur chiar daca le face mai intai pe o ciorna si apoi i le verificati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pdelia spune:

Problema mea este ca nu are drag de scoala . El invata bine pentru ca nu are de ales ( stau eu pe capul lui ).
Invatatoarea lui m-a certat pentru ca nu-l incurajez si il critic prea mult .
Cum sa fac ? Cum sa-l laud cand greseste ?
Cum sa-i dau incredere in el ?
Recunosc , sunt vinovata , il cert pentru toate greselile si nu stiu cum sa ma abtin .
Trebuie sa ma duc la psiholog ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Stii cum se spune:
Si tonul,face muzica!!!

Va trebui sa-ti controlezi iesirile si sa nu-l mai certi pentru orice!
Poate din aceasta cauza nu face(exerseaza cu scrierea,sau alte lucruri)ca sa nu greseasca si sa vada ca IAR il certi.
Succes!

Mergi la inceput