Ajutor sunt speriata!

Ajutor sunt speriata! | Autor: Mihi

Link direct la acest mesaj

Stiu ca acest subiect a mai fost dezbatut dar as vrea sa discut cu cineva care a fost in situatia mea! In arhiva am gasit o membra Mihaela care a fost in situatia mea dar de care nu dau cred ca nu mai e membra.
Azi mi-am facut testul de sarcina si a iesit pzitiv! Sunt cam speriata pentru ca acum trecem printr-o perioada mai dificila(financiar) dar nu asta e problema cea mare ci problema cea mare e ca anul trecut in aprilie am trecut printr-o experienta urata si anume am avut o sarcina oprita in evolutie (10sapt)care m-a marcat destul de puternic.
Motivele opririi nu le-am aflat, dar nu e vorba de toxoplasmoza. Eu imi amintesc ca stateam prost cu hormonul galben dar asta nu stiu din ce cauza si am avut si un hematom!
Doctorul mi-a gasit la o luna dupa, ceva streptococ in uter dar m-a asigurat ca nu el a fost cauza acesta cred ca mi-a aparut dupa chiuretaj. Am facut tratament cu antibiotic si cand m-am dus la control m-a asigurat ca-i totul in regula si pot sa-i dau bataie si sa-l facem pe urmatorul. Eu i-am amintit prin ce-am trecut si l-am intrebat daca sa nu repet testul cu cultura din uter. Mi-au gasit alt strepto am facut tratament asta in toamna trecuta si urma sa merg iar la control. consultatiile erau f scumpe o data m-a iertat si nam platit dar in rest lasam 500.000 de mi si era tare zgarcit la vorba, plus ca nu avea o evidenta a pacientelor, de fiecare data trebuia sa-i spun istoicul meu. M-am intins dar cand ma gandesc iar ma enervez!!!! Oricum il schimb pe Olaru! N-am mai fost la control din lipsa de timp si pot sa spun si de bani.
Eu am deja un baietel sanatos de 1,9 si chiar imi doresc sa-i dauiesc o surioara. Nu era momentul acum dar daca s-a intamplat asta e! Ma bucur dar imi vine sa plang de teama sa nu mai trec prin ce-am trecut sau sa nu dau nastere unui copil bolnav!
Daca ati trecut prin ce trec eu va rog ajutati-ma cu un sfat!
Cum a decurs sarcina urmatoare? Ati facut tratament pe parcursul sarcinii?
Se spune ca o sarcina te curata si-ti regleaza mtabolismul se pare ca eu am devenit mai sensibila!

Mihi mami lui Lori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Buna Mihi, eu n-am trecut prin ce treci tu dar colega mea de birou, dupa 3 sarcini oprite in evolutie, este acum in luna a 7 a si nu a avut nici un fel de problema. Dupa fiecare experienta de genul acesta a facut gramezi de analize si nu avea nimic. Deci bucura-te de sarcina, mergi la un medic bun (nu orice medic bun este si scump) si lasa temerile la o parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Draga Mihi,
Eu nu am trecut prin asa ceva si nici nu cunosc pe nimeni sa fi trecut prin asa ceva, dar vreau sa-ti spun doar atat: nu te mai panica atata si gandeste pozitiv! Bucura-te ca ai sa-i daruiesti baietelului vostru o surioara sau un fratior si bucura-te pentru viata care se naste acum in tine! E atat de important si de minunat si trebuie sa crezi ca totul va fi bine. Stresul tau nu ar face decat sa ii faca rau lui bebe mic!
Si eu in timpul sarcinii de atatea ori am avut ganduri panicoase (in mare parte datorita atator articole, carti etc.citite + povestitri despre copii cu malfolmatii) dar intotdeuna m-am rugat sa imi dea Dumnezeu un copil sanatos, incat cred ca si asta a contribuit in mare masura la minunea care este acum (si a fost din prima clipa) Teodora. Si eu am pierdut 2 sarcini inaintea ei, fara insa nici o explicatie din partea doctorilor. Si eu eram oarecum panicata, dar am rezistat pentru ca eram f.hotarata.
Trebuie acum sa mergi la un medic bun, din pacate eu nu iti pot recomanda, dar sunt sigura ca aici pe Forum multe mamici vor sari in ajutorul tau si te vor indruma.
Te pup si felicitari si fii fericita!
Cu drag,
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana spune:

Draga Mihi
In legatura cu streptococul gasit, fii linistita, nu are nici un efect asupra sarcinii sau bebelusului. Trebuie insa sa repeti analiza in sapt 36 de sarcina, pt. ca exista o foarte mica posibilitate ca la nastere sa fie transmis bebelusului. Daca rezultatul analizei este pozitiv, atunci probabil ti se vor administra antibiotice intravenos in timpul travaliului si bebelusul va fi ok.
Mult succes si o nastere usoara.

Anuca si mami
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=167&cid=122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihi spune:

Draga Corina iti multumesc pentru incurajare dar in timp ce-ti criu ma sugruma plansul.
De dimineata eram optimista dar acum nu stiu ce am si nu pot abtine sa nu plang. Imi revin eu dar trebuie sa ma descarc.
Sa-ti traiasca Theo si sa va bucurati de ea, e tare frumoasa!
Eu in loc sa lucru iaca ce fac...

quote:
Originally posted by Corina Paraianu

Draga Mihi,
Eu nu am trecut prin asa ceva si nici nu cunosc pe nimeni sa fi trecut prin asa ceva, dar vreau sa-ti spun doar atat: nu te mai panica atata si gandeste pozitiv! Bucura-te ca ai sa-i daruiesti baietelului vostru o surioara sau un fratior si bucura-te pentru viata care se naste acum in tine! E atat de important si de minunat si trebuie sa crezi ca totul va fi bine. Stresul tau nu ar face decat sa ii faca rau lui bebe mic!
Si eu in timpul sarcinii de atatea ori am avut ganduri panicoase (in mare parte datorita atator articole, carti etc.citite + povestitri despre copii cu malfolmatii) dar intotdeuna m-am rugat sa imi dea Dumnezeu un copil sanatos, incat cred ca si asta a contribuit in mare masura la minunea care este acum (si a fost din prima clipa) Teodora. Si eu am pierdut 2 sarcini inaintea ei, fara insa nici o explicatie din partea doctorilor. Si eu eram oarecum panicata, dar am rezistat pentru ca eram f.hotarata.
Trebuie acum sa mergi la un medic bun, din pacate eu nu iti pot recomanda, dar sunt sigura ca aici pe Forum multe mamici vor sari in ajutorul tau si te vor indruma.
Te pup si felicitari si fii fericita!
Cu drag,
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihi spune:

va mutumesc tuturora parca mi-am mai revenit...
O sa fie bine ma las in voia lui D-zeu si-mi gasesc si un doctor bun si va fi ok,
Ce sa va spun anul trecut am ramas gravida cand Lori avea 10 luni si am fost asa speriata, nu stiam cum o sa ma descurc cu 2 copii si prin gand fugitiv mi-a trecut ca poate ar fi mai bine sa pierd... ei D-zeu nu doarme si dupa ce m-am pregatit sufleteste, si simteam o bucurie imensa ca o sa traiesc iar clipa magica "momentul nasterii", mi-a dat o palma de inca ma ustura! Asa ca nu va puneti cu AUTOPUTERNICUL!!!
Mihi mami lui Lori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

MIHI, CE FEL DE STEPTOCOC ESTE?
GABY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by Gaby

MIHI, CE FEL DE STEPTOCOC ESTE?
GABY



Streptococul A e responsabil de infectiile gatului (cu posibilitati de "extindere" nas, urechi) iar Streptococul B vietuieste in rect iar cind ajunge in vagin face ravagii... si io am fost diagnosticata cu streptococ B in timpul sarcinii dar am facut tratament si inainte de nastere mi s-a administrat pentru orice eventualitate o doza de antibiotic... acu B nu-l mai am... in schimb am A in gat si-n nas si i l-am pasat prin pupici si Aniei...

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihi spune:

Dragele mele primul se numea ceva aglataie b hemolitic si al doilea b nu-mi mai amintesc cum dar cred ca am scapat de ele eu oricum o sa-mi fac analize, dar sarcina pierduta nu a fost di cauza streptococilor, despre primul m-am documentat la vremea respectiva, iar al doilea stiu ca spunea ceva doctorul ca traieste in rect

va multumesc si va pup "fara streptococi"

Mihi mami lui Lori

quote:
Originally posted by DanaRosu

quote:
Originally posted by Gaby

MIHI, CE FEL DE STEPTOCOC ESTE?
GABY



Streptococul A e responsabil de infectiile gatului (cu posibilitati de "extindere" nas, urechi) iar Streptococul B vietuieste in rect iar cind ajunge in vagin face ravagii... si io am fost diagnosticata cu streptococ B in timpul sarcinii dar am facut tratament si inainte de nastere mi s-a administrat pentru orice eventualitate o doza de antibiotic... acu B nu-l mai am... in schimb am A in gat si-n nas si i l-am pasat prin pupici si Aniei...

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Eu am avut probleme cu streptococul b la nastere.Chiar inainte sa nasc am facut febra si nu stiau de ce ,iar dupa ce am nascut(cezariana in urgenta,febra îi crestea si scadea brusc ritmul cardiac al bebe)mi-au gasit streptococul b in lichidul amniotic.Deci am avut antibiotic si eu si cea mica timp de o saptamina.
Sanatate multa si pupici pe burtici[flo]

Corina si Anna vorbareata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

mihi,si eu am streptococ in gat, beta hemolitic,cica"rare colonii" si mi-a zis dr sa nu iau antibiotice.am dese dureri de gat totusi.nu stiu, e o dilema daca e mai bine sa-l tratezi sau sa-l lasi.din punctul de vedere a lui bebe binenteles
si daca ai in gat trebuie sa te investighezi si jos sau n-au legatura unul cu altul?

cris

Mergi la inceput