candida

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alesandra spune:

Este acelasi lucru... insa in Romania este inca doar o boala vaginala, nimic mai mult.
Eu (din Italia) am scris ca-i mai mult decat spun medicii ginecologi, altcineva (din Olanda) la fel...acum tu din Usa...pacat ca multe femei inca mai cred ca se vor trata cu 2 ovule...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cindy spune:

subscriu si eu ultimei pareri... ma credeti ca de 10 ani ma lupt cu micoza vaginala? am facut si cauterizare si nimic... trece un timp si apoi recidiveaza. deja am renuntat sa mai sper ca voi scapa cu totul vreodata. mie medicii mi-au spus ca e mai degraba o problema hormonala, care modifica ph-ul, adica e un mediu (mai acid?) care favorizeaza dezvoltarea micozei (ciupercii). problema e ca la analize nu iese nimic, adica nu apare nici o ciuperca!
mi-au spus apoi ca trebuie sa fac un copil si scap. aiurea! am facut si un copil si parca e mai rau. acum ma tratez de o luna cu ovule: gynozol, apoi colposeptim, apoi lomexin. nimic! nasol e ca acum nu mai trece nici temporar senzatia de mancarime, usturime samd. probabil ca dupa atatea tratamente a devenit si mai rezistenta. cu siguranta ca si alimentatia e importanta, mai ales dulciurile intretin mizeria asta.
daca mai aflati un tratament mai puternic, sa spuneti!
cindy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daneza 13 spune:

Subscriu si eu la cele spuse de adrienne12.Si aici pentru "yeast infection" iti dau doar o crema (mi s-a explicat,cauzele sunt multiple),tratament 7 zile (iar sotului,nimic)....si bineinteles ca nu trece...Am incercat 3 creme pana acum:Canesten,Terazol 7 si Neozol,si degeaba...cu toate ca in farmacii exista si Diflucan,pentru ca am intrebat,nu ni s-a dat niciodata si tratament oral.
Si apropo...Cindy, si eu am facut un copil in Ro.,dar acolo nu am avut nimic,cum am ajuns aici,dupa o luna m-am si captusit cu ea...sa vedem daca acum dupa ce mi-am facut si analizele pentru sarcina (ca sunt la a doua) o sa-mi prescrie altceva mai eficient ca tratament...
Dana lui Tody(25.09.2003) si cu in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Va propun sa cititi si subiectul

Candidoza la barbati

Livia a scris un tratament pt. candidoza.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

si la mine a recidivat.
am primit tratament "gyno-miconazolnitraat", crema locala, cu 16 aplicatoare.

ptr sotul meu nu mi-a dat nimic. credeti ca ar trebui sa cer ??

***********************
ooooo....aceste cuvinte ne doare!
http://community.webshots.com/user/s_b2702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

N-am citit tot ce s-a scris la subiect, dar medicul meu mi-a spus sa fac spalaturi interne cu bicarbonat alimentar alternand cu ceai de galbenele si de pelin .. Asta pentru cea genitala.. Doamne fereste de altele!

.. asta pen'ca alaptez si nu pot lua altceva

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesandra spune:

quote:
Originally posted by cindy
cu siguranta ca si alimentatia e importanta, mai ales dulciurile intretin mizeria asta.
daca mai aflati un tratament mai puternic, sa spuneti!
cindy


Am citit ca ar trebui evitate si produsele lactate, portocalele, grepfruit, produsele cu drojdie ( painea, pizza ), bineinteles toate alimentele cu conservanti,napolitane, biscuiti samd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana_sim spune:

Vedeti discutiile de la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42330&whichpage=1 poate va este de ajutor cumva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Buna.Sper sa nu va socheze raspunsul meu dar in cazul aceeasi candidoze dr mea mi-a recomandat ceva complet diferit:Calmepan 1/2 seara cu conditia sa nu conduc.Explicatia?Stresul scade imunitatea si favorizeaza inmultirea ciupercii si in plus a fost considerat ca o cauza a infertilitatii temporare.In plus mi-a recomandat Mycosist 1tb eu si 1tb sotul iar pt mine introducerea de ob-uri inmuiate in iaurt natural 5 zile pe luna.Surprinzator dar a avut rezultat pozitiv.Va doresc sanatate si rabdare.Marta

marta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Draga noastra LIvia, mi-a dat un tratament acum 1 an -2...si mi-a fost f bun..mai ales ca era intr-o forma f violenta.
O sa il scriu si daca gresesc cu ecva,ma corecteaza Livia.

Exista la plafar ovule cu propolis si sunt foarte bune contra candidozei.
Faci spalaturi usoare(seara) cu o para mica de plastic(gasesti la farmacie)cu infuzie concentrata de galbenele apoi ungi cu galbenele din abundenta si introduci ovulul cu propolis si unul cu argila(vezi ca au aparut si din argila la plafar si sunt micute;nu te speria ca intra amandoua!!!)-sa ai grija ca pateaza chilotul.Dimineata iar faci o spalatura cu para(ai grija ca lichidul sa nu intre cu putere,eventual stai culcata pa spate cu popoul mai sus si introduci usor infuzia iar cand te ridici lichidul va curge si nu mai introduci nimic pana seara cand faci cum am scris mai sus.Trat.dureaza 20 zile.
Sotul trebuie sa faca si el trat.ca altfel te reinfecteaza.El poate face trat.clasic,medicamentos.


AniS si bebelina mea dulce 19+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput